Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 3000: Τα συμπεράσματα από τα πρώτα reviews είναι εξαιρετικά θετικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MTX είπε

Έγινε ένταξη , 15 χρόνια ΝΕΤ καφέ με 40 pc έχουνε περάσει από τα χέρια μου ανάμικτα συστήματα και έχω δουλέψει και της δύο εταιρείες πολλές γενιές , θα μπω να δω βίντεο στο YouTube να ανοίξουν τα μάτια μου , έλα παπού να σου δείξω τα χωράφια σού , αποχώρω από τη συζήτηση πάρτε AMD για gaming και θα περάσετε φίνα

Το ότι ασχολείσαι 15 χρόνια με υπολογιστές δεν μου λέει το παραμικρό. Είμαι 40, από τα 9 μου έχω υπολογιστές, ομοίως έχουν περάσει από τα χέρια μου και των δύο εταιρειών μηχανήματα, και τώρα έχω σπίτι να δουλεύουν και των δύο εταιρειών μηχανάκια, μεταπτυχιακό στην Αγγλία στον προγραμματισμό...8 χρόνια σε εταιρεία software-hardware... Και;;;;; Λέει κάτι;;;;; Θες και Ε9; Τίποτα απολύτως δεν λένε όλα αυτά...Αν δεν θες να καταλάβεις ή είσαι κολλημένος με κάτι δεν πα να έχεις και 30 χρόνια net cafe; Δεν θες να δεις...ο μόνος λόγος που θα έβαζα αυτή την στιγμή σε net cafe intel είναι να είχα πάνω από 144hz οθόνες και πάλι τότε 9900k θα έβαζα αν δεν με ένοιαζε το κόστος μόνο (πράγμα δύσκολο)...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν συγκρινετε τον 9600Κ γιατι τον συγκρινετε με τα μανισια κλοκ? οι Κ βγαινουν και τους πληρωνεις παραπανω ακριβως γιαυτο το λογο για το overclock.Αξιοι πραγματικα οι AMD αλλα οσο οι προγραματιστες των παιχνιδιων αξιοποιουν περισσοτερο το κλοκ απο τα threads τοτε η amd θα ειναι λιγο πισω στον τομεα του gaming.Εχω εναν 9600κ στο δευτερο μηχανημα μου και παει με την ταση auto στα 5.3 με μαχ 78 βαθμους..Αγορασε τον καλυτερο amd με οσα λεφτα θες και ελα να περασεις τον ταπεινο 9600κ με τα 6 threads σε games..Τωρα σε οτι αφορα τη συνολικη αποδοση σε καθημερινη χρηση παλι ειναι πισω η amd (brosers etc)αν θελεις να ασχοληθεις μπες στο geekbench και ψαξε..Η AMD καταφερε στις εφαρμογες που αξιοποιουν ολα τα threads να ειναι μπροστα και με διαφορα..<ΑΡΑ...ο καθενας παιρνει αυτο που του ταιριαζει...Δεν υποστηριζω καμια εταιρια και αν υποστηριζα καποια αυτη θα ηταν η AMD..Καποιος που παιζει games χρειαζεται τον 9700Κ και τα παιζει ολα μαχ..ουτε 9900Κ ουτε κατι αλλο..Τζαμπα μαλωνετε..Αν δεν παιζεις games amd αν παιζεις ιντελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε amd συστημα θα παω με επεξεργαστη 3000, οικονομικοτερη λυση αλλα εκπληκτος που η intel απο τα 14nm συνεχιζει και εχει καλυτερες επιδοσεις απο τα 7nm :unsure:

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babs8 είπε

σε amd συστημα θα παω με επεξεργαστη 3000, οικονομικοτερη λυση αλλα εκπληκτος που η intel απο τα 14nm συνεχιζει και εχει καλυτερες επιδοσεις απο τα 7nm :unsure:

καλύτερες σε τι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, babs8 είπε

σε amd συστημα θα παω με επεξεργαστη 3000, οικονομικοτερη λυση αλλα εκπληκτος που η intel απο τα 14nm συνεχιζει και εχει καλυτερες επιδοσεις απο τα 7nm :unsure:

α γιεαα σουυ αυτό λέμε εδώ και 7 σελίδες αλλά μερικοί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν .. τεσπα !

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MTX είπε

Δεν είναι ποιο vfm από τον 9600κ είναι σχεδόν το ίδιο όταν δεν σε ενδιαφέρει το gaming

Tωρα στα σοβαρα συγκρινεις 3600 με 9600k? Μαλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το ότι ασχολείσαι 15 χρόνια με υπολογιστές δεν μου λέει το παραμικρό. Είμαι 40, από τα 9 μου έχω υπολογιστές, ομοίως έχουν περάσει από τα χέρια μου και των δύο εταιρειών μηχανήματα, και τώρα έχω σπίτι να δουλεύουν και των δύο εταιρειών μηχανάκια, μεταπτυχιακό στην Αγγλία στον προγραμματισμό...8 χρόνια σε εταιρεία software-hardware... Και;;;;; Λέει κάτι;;;;; Θες και Ε9; Τίποτα απολύτως δεν λένε όλα αυτά...Αν δεν θες να καταλάβεις ή είσαι κολλημένος με κάτι δεν πα να έχεις και 30 χρόνια net cafe; Δεν θες να δεις...ο μόνος λόγος που θα έβαζα αυτή την στιγμή σε net cafe intel είναι να είχα πάνω από 144hz οθόνες και πάλι τότε 9900k θα έβαζα αν δεν με ένοιαζε το κόστος μόνο (πράγμα δύσκολο)...

ναι , αλλα εγώ την έχω πιο μεγάλη

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

καλύτερες σε τι?

η πλειοψηφια των βιντεο αναλυσεων και benchs δειχνει την ιντελ να κρατα την πρωτια στα παντα εκτος απο workstation. στο τελος καθε βιντεο ειναι αρκετοι που ειπαν "for gaming, intel still is the best choise" το οποιο θα εριξε απο τα συννεφα πολλους. 

επισης μεχρι και αποτελεσματα στην καταναλωση ενεργειας δεν υπαρχει πολυ σημαντικη διαφορα.

κανω την εξης ερωτηση στον εαυτο μου : αφου θα παω σε γενια των 7nm για ολα οσα ελεγαν οτι θα προσφερει, τι θα γινει οταν η ιντελ παει στα 7 ή αντε 10 σε συγκριση με αυτους τις amd? μηπως να περιμενω (?) λεω στον εαυτο μου...

μαλλον οχι, γιατι και μενα με "καταφερε" η amd με τις τιμες. ακομα και σε αυτη τη γενια ο κυριως λογος ειναι οι σχεση τιμων σε συγκριση με την ιντελ.

καλα μην πουμε και τον 9600Κ που συγκριναν με τους 3600 και με το ζορι ηταν απο πισω η amd 😂

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

ναι , αλλα εγώ την έχω πιο μεγάλη

Αν μάθεις να διαβάζεις θα καταλάβεις... Είπα ξεκάθαρα ότι ότι έχει ο καθένας δεν λέει τίποτα ούτε αυτά που παρέθεσα εγώ... Τενεκέδες πάλι...

2 ώρες πριν, dimtsef είπε

α γιεαα σουυ αυτό λέμε εδώ και 7 σελίδες αλλά μερικοί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν .. τεσπα !

Εσύ καταλαβαίνεις τι λέει όλο το internet και όλα τα τεχνολογικά site που έκαναν reviews; Τι σας έδωσαν ρε στρουμφάκια αυτή τη φορά και βλέπετε όνειρα ξύπνιοι; Χειρότεροι από το προηγούμενο launch γίνατε... Καλά λέω τενεκεδούπολη έγινε το forum... κρίμα...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αν μάθεις να διαβάζεις θα καταλάβεις... Είπα ξεκάθαρα ότι ότι έχει ο καθένας δεν λέει τίποτα ούτε αυτά που παρέθεσα εγώ... Τενεκέδες πάλι...

Εσύ καταλαβαίνεις τι λέει όλο το internet και όλα τα τεχνολογικά site που έκαναν reviews; Τι σας έδωσαν ρε στρουμφάκια αυτή τη φορά και βλέπετε όνειρα ξύπνιοι; Χειρότεροι από το προηγούμενο launch γίνατε... Καλά λέω τενεκεδούπολη έγινε το forum... κρίμα...

Εδω ειμαστε μια χαρα φιλε. Που να δεις τι σοι καλος πεφτει στο videocardz..... Το παρακολουθουσα απο πολυ παλια κ καποια στιγμη ειπα να γινω μελος. Ευτυχως που μπηκα στον κοπο να ριξω μια ματια στα σχολια... Εφυγα τρεχοντας μιλαμε κ ευτυχως που δεν εχασα τον χρονο μου για εγγραφες κ τα συναφη.... Τουλαχιστον εδω δεν εχουμε μποτακια (απο αυτα που ειναι εν γνωση τους/φτιαχτηκαν γιαυτο- γιατι απο τα αλλα που δεν το ξερουν/εγιναν μονα τους, εχουμε αρκετα). Ουτε μονο για επεξεργαστες βλεπεις αυτα τα φαινομενα. Παντου γυρω μας το ιδιο σκηνικο, κ μαλιστα σε θεματα πολυ-πολυ σοβαροτερα... Γελα, λοιπον, εδω, κ μην ασχολεισαι σε βαθος. Θα μπορουσε να ειναι πιο χαλια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Μακάρι του χρόνου να χτυπήσουν και την nVidia στην κατηγορία των high-end gpu's.

Ένας ανταγωνιστής της Ti είναι απαραίτητος στην αγορά.

αμα γίνει αυτό το κουτι μου όλο θα γραφει AMD και η μπλουζα μου και το σώβρακο μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τα όσα είδα η διαφορά είναι αμελητέα και υπάρχει μόνο με κάρτα 2080ti. Οτιδήποτε κάτω από αυτήν η διαφορά εκμηδενίζεται και σου μένουν οι σίγουρες καλές επιδόσεις σε όλα τα υπόλοιπα κομμάτια που προσφέρει όλη η σειρά 3000 μέχρι τώρα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ούτε ένας βλάκας εκεί έξω (συγχωρέστε με αν υπάρχει αλλά δυστυχώς είναι βλάκας) που θα αγόρασε I5-9600K και θα κότσαρε πάνω 2080ti για να παίζει σε 1080p 60Hz monitor. Θέλω να πιστεύω ότι είναι φαντασιακό σενάριο. 

Φιλαράκι μου έχει έναν 1600 εδώ και δυο χρόνια και έχω εντυπωσιαστεί από την λειτουργία του ενώ το gaming είναι απόλυτα ικανοποιητικό σε αρκετά μεγάλη γκάμα παιχνιδιών (Metro Exodus, Resident Evil 2 remake, Devil May Cry 5, Tomb Raider, Doom, Assasins creed odyssey κ.α.). Εφόσον ο παλιός 1600 παίζει έτσι τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστέψω ότι ο 3600 θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικός και ταυτόχρονα να έχει και αρκετή δύναμη να κάνεις και κάτι άλλο ταυτόχρονα. Ως απλό παράδειγμα το PC της υπογραφής μου πλέον έτσι και έχω torrent να κατεβάζει δεν μπορώ ούτε indie να παίξω σταθερά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...