Προς το περιεχόμενο

Από τα €999 θα ξεκινούν οι τιμές για το Samsung Galaxy Note10


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να παρετε τα 999 @@ μας παπαρες αιντε πια... τελος προτειμω να εχω συσκευη 2ετιας παρα να πιανομαι προβατο...

Επεξ/σία από JohnyFire
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα 999 ακλαφτο θα παει …. όταν βγαζει η ξιαομι κ20 προ στα 350 ευρω με φλαγκσιπ σπεκς σε αυτά που ζητας απευθυνεσαι στους λιγους πλεον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια απορια βασικα, εσεις που λετε οτι απευθυνεται σε επαγγελματιες για αυτο ειναι καλη η τιμη , τι εννοειτε ακριβως; Δλδ σε ποια ομαδα επαγγελματιων απευθυνεται η συσκευη; Τι κανει δλδ παραπανω που δεν εχει την δυνατοτητα να το κανει μια συσκευη των 400 ευρω (για να μην πω και των 200); Προσωπικα δεν κατανοω γτ καποιος να δωσει τοσα χρηματα για ενα κινητο. Σιγουρα θα ειναι λιγο καλυτερο σε ολα απο μια συσκευη των 400 πχ τυπου Κ20 αλλα δικαιολογει αυτο το λιγο καλυτερο σε ολα 500+ ευρω στην τιμη; Θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης δεν εχει κανενα λογο να δωσει πανω απο 200 ευρω για συσκευη, υπαρχουν τρομερα low-mid range  που σε καλυπτουν με το παραπανω (πχ κατηγοριας Redmi Note 7 κτλ.). Πολυ μαρκετινγκ μηδεν ουσια νομιζω το ολο θεμα με τα flagships. Τα εχουν για να εχουν, μεχρι εκει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μπαινουν για να γραψουν τα ιδια και τα ιδια.
Καθε φορα τα βγαζει πανω κατω στην ιδια τιμη και καθε φορα μετα απο 2-3 μηνες η τιμη πεφτει 150-200Ε. 

Δε λεω οτι δεν ειναι ακριβο αλλα αμα το θες day one σκαστα. Αλλιως περιμενες να πεσει στα 800 η τοσο που να αντεχει η τσεπη σου παρτο. Τι; δεν αντεχει γενικα η τσεπη σου να παρεις το καινουργιο κινητο; Ε βρε παιδια δεν ειναι ολα τα πραγματα για ολους. Δυστηχως η ευτυχως ετσι ειναι.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, tsibosp said:

Εγω εχω μια απορια βασικα, εσεις που λετε οτι απευθυνεται σε επαγγελματιες για αυτο ειναι καλη η τιμη , τι εννοειτε ακριβως; Δλδ σε ποια ομαδα επαγγελματιων απευθυνεται η συσκευη; Τι κανει δλδ παραπανω που δεν εχει την δυνατοτητα να το κανει μια συσκευη των 400 ευρω (για να μην πω και των 200); Προσωπικα δεν κατανοω γτ καποιος να δωσει τοσα χρηματα για ενα κινητο. Σιγουρα θα ειναι λιγο καλυτερο σε ολα απο μια συσκευη των 400 πχ τυπου Κ20 αλλα δικαιολογει αυτο το λιγο καλυτερο σε ολα 500+ ευρω στην τιμη; Θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης δεν εχει κανενα λογο να δωσει πανω απο 200 ευρω για συσκευη, υπαρχουν τρομερα low-mid range  που σε καλυπτουν με το παραπανω (πχ κατηγοριας Redmi Note 7 κτλ.). Πολυ μαρκετινγκ μηδεν ουσια νομιζω το ολο θεμα με τα flagships. Τα εχουν για να εχουν, μεχρι εκει.

Αυτό που κάνετε να συγκρίνετε επίσημες τιμές, με τιμές Κίνας δεν δείχνει σωστά την διαφορά. Το Mi9 (που δεν είναι άμεσος ανταγωνιστής αλλά με τα ίδια σχεδόν specs) κάνει 549. Το Note έχει 128GB ΄χωρου επιπλέον, 2GB Ram παραπάνω, οθονάρα,1200mAh μπαταρία παραπάνω, αδιαβροχοποίηση, επέκταση μνήμης, συν το πενάκι (που έχει αρκετή τεχνολογία επάνω του). Οπότε μιλάμε για όλα αυτά και η διαφορά τους είναι στα 450 Ευρώ.

Είναι πολλά τα 999 που ζητάει; Για τον μέσο Έλληνα σίγουρα ναι, αλλά η Samsung δεν κοιτάει τι γίνεται στην Ελλάδα.

Τα αξίζει; Θεωρώ πως ναι!

Αυτό που πρέπει να κοιτάξει η Samsung ειναι η απαξίωση των τιμών. Προτιμώ να περιμένω ένα τρίμηνο να πέσει η τιμή παρά να γίνω πειραματόζωο για τις πρώτες παρτίδες.

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, τι περιμένατε μερικοί; Ξαφνικά να κάνει 699 ενώ εδώ και 3 χρόνια το χιλιάρικο είναι στάνταρ; Αφού όλες οι εταιρείες έχουν αυξήσει τις τιμές τους στα flagships θα πρέπει και ο καταναλωτής να το πάρει απόφαση. Φυσικά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αλλάξει με το να κάνει ελάχιστες πωλήσεις αρχικά και να καταλάβει ο κατασκευαστής (μιλάω για όλους τους κατασκευαστές που υπερκοστολογούν) ότι θα πρέπει την επόμενη φορά να ξεκινήσει με χαμηλότερη αρχική. Θα έχει, μεν, μικρότερο περιθώριο κέρδους αλλά θα πουλήσει περισσότερες μονάδες. Φυσικά τις εταιρείες τις ενδιαφέρει προτίστως το περιθώριο κέρδους να είναι όσο μεγαλύτερο.
Από την άλλη πλευρά, όταν πχ η Apple πουλάει συσκευές 1200+ είναι λογικό Samsung και Huawei που είναι οι 2 κορυφαίες στο χώρο να τιμολογούν το ίδιο. Είναι θέμα marketing καθώς όσοι έχουν τα λεφτά (μεταξύ μας, δεν είναι λίγοι) αλλά και πολλοί από όσους δεν τα έχουν, πολλές φορές είναι πιθανόν να επηρεαστούν από την τιμή σκεπτόμενοι ότι "αφού το iPhone είναι πιο ακριβό, είναι καλύτερο από τις άλλες συσκευές. Κάτι θα κάνει καλύτερα". Αυτούς τους καταναλωτές δεν θέλουν να τους χάσουν οι εταιρείες. Προσοχή. Δεν λέω ότι φταίει μόνο η Apple που κάθε χρόνο ανεβάζει τιμές αλλά πέφτουμε έτσι σε μία λούπα αφού για λόγους μάρκετινγκ δεν θα ρίξει τις τιμές αν δεν το κάνουν οι άλλες εταιρείες. Και σε λίγο θα δείτε και τη Xiaomi πχ με τα επόμενα κορυφαία της Mi να ανεβάζει τις τιμές, κάτι που έκανε και η OnePlus, προσπαθώντας να δείξουν ότι όσο πιο ακριβό, τόσο πιο καλό και ότι το προϊόν τους δεν είναι δεύτερης διαλογής σε σχέση με τα άλλα flagships. Ουσιαστικά μιλάμε για έναν φαύλο κύκλο που μπορεί να σταματήσει μόνο αν όλοι ταυτόχρονα σταματήσουν να επιβραβεύουν αυτές τις οικονομικές πολιτικές. Ξέρουμε καλά, όμως, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει γιατί πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πληρώνουν όσο όσο για να έχουν την πιο πρόσφατη ναυαρχίδα. Είτε επειδή το έχουν ως χόμπυ είτε επειδή δεν ξέρουν τι να κάνουν τα λεφτά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Εγω εχω μια απορια βασικα, εσεις που λετε οτι απευθυνεται σε επαγγελματιες για αυτο ειναι καλη η τιμη , τι εννοειτε ακριβως; Δλδ σε ποια ομαδα επαγγελματιων απευθυνεται η συσκευη; Τι κανει δλδ παραπανω που δεν εχει την δυνατοτητα να το κανει μια συσκευη των 400 ευρω (για να μην πω και των 200); Προσωπικα δεν κατανοω γτ καποιος να δωσει τοσα χρηματα για ενα κινητο. Σιγουρα θα ειναι λιγο καλυτερο σε ολα απο μια συσκευη των 400 πχ τυπου Κ20 αλλα δικαιολογει αυτο το λιγο καλυτερο σε ολα 500+ ευρω στην τιμη; Θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης δεν εχει κανενα λογο να δωσει πανω απο 200 ευρω για συσκευη, υπαρχουν τρομερα low-mid range  που σε καλυπτουν με το παραπανω (πχ κατηγοριας Redmi Note 7 κτλ.). Πολυ μαρκετινγκ μηδεν ουσια νομιζω το ολο θεμα με τα flagships. Τα εχουν για να εχουν, μεχρι εκει.

Αυτό που το κάνει ξεχωριστό είναι το πενάκι, και έχεις δίκιο την δουλειά σου την κάνεις ακόμα και με τα μισά λεφτά, και έτσι όπως άρχισε να βγάζει πράγματα χρήσιμα όπως τα ακουστικά, για μένα είναι παντελώς αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Εγω εχω μια απορια βασικα, εσεις που λετε οτι απευθυνεται σε επαγγελματιες για αυτο ειναι καλη η τιμη , τι εννοειτε ακριβως; Δλδ σε ποια ομαδα επαγγελματιων απευθυνεται η συσκευη; Τι κανει δλδ παραπανω που δεν εχει την δυνατοτητα να το κανει μια συσκευη των 400 ευρω (για να μην πω και των 200); Προσωπικα δεν κατανοω γτ καποιος να δωσει τοσα χρηματα για ενα κινητο. Σιγουρα θα ειναι λιγο καλυτερο σε ολα απο μια συσκευη των 400 πχ τυπου Κ20 αλλα δικαιολογει αυτο το λιγο καλυτερο σε ολα 500+ ευρω στην τιμη; Θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης δεν εχει κανενα λογο να δωσει πανω απο 200 ευρω για συσκευη, υπαρχουν τρομερα low-mid range  που σε καλυπτουν με το παραπανω (πχ κατηγοριας Redmi Note 7 κτλ.). Πολυ μαρκετινγκ μηδεν ουσια νομιζω το ολο θεμα με τα flagships. Τα εχουν για να εχουν, μεχρι εκει.

Μιλάς τελικά για τον μέσο χρήστη ή για τον επαγγελματία? Το πενάκι κάνει την συσκευή επαγγελματική. Βολεύει για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν καταλάβαινα ούτε εγώ πριν πάρω το 9αρι και το δουλέψω. Το σημαντικό είναι να καταλάβουμε ότι δεν θα το πάρει κανείς σοβαρός άνθρωπος στην πρώτη τιμή του. Αυτός που έχει το 8αρι και θέλει να αναβάθμισή φέτος θα περιμένει κάνα τρίμηνο να πέσει η τιμή του όπως γίνεται πάντα, οπότε η διαφορές στην τιμή δεν είναι τόσο τραγικές. Πέραν τούτου η καλύτερή εποχή για να πάρει κάποιος το 9αρι είναι τώρα. Καλύτερα λοιπόν κάποιος που θέλει να πάρει τώρα καλή συσκευή να προτιμήσει ένα note 9 και να το έχει για τα επόμενα δύο τρία χρόνια παρά τα λεγόμενα flagship killers των xiaomi κλπ είτε το τελευταίο μοντέλο της σαμυ για το οποίο πραγματικά δεν αξίζει να το πάρει κάποιος μόλις βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Αυτό που κάνετε να συγκρίνετε επίσημες τιμές, με τιμές Κίνας δεν δείχνει σωστά την διαφορά. Το Mi9 (που δεν είναι άμεσως ανταγωνιστής αλλά με τα ίδια σχεδόν specs) κάνει 549. Το Note έχει 128GB ΄χωρου επιπλέον, 2GB Ram παραπάνω, οθονάρα,1200mAh μπαταρία παραπάνω, αδιαβροχοποίηση, επέκταση μνήμης, συν το πενάκι (που έχει αρκετή τεχνολογία επάνω του). Οπότε μιλάμε για όλα αυτά και η διαφορά τους είναι στα 450 Ευρώ.

Είναι πολλά τα 999 που ζητάει; Για τον μέσο Έλληνα σίγουρα ναι, αλλά η Samsung δεν κοιτάει τι γίνεται στην Ελλάδα.

Τα αξίζει; Θεωρώ πως ναι!

Αυτό που πρέπει να κοιτάξει η Samsung ειναι η απαξίωση των τιμών. Προτιμώ να περιμένω ένα τρίμηνο να πέσει η τιμή παρά να γίνω πειραματόζωο για τις πρώτες παρτίδες.

Ναι αυτο ακριβως εννοω φιλε μου. +500 ευρω για αυτα που αναφερεις ειναι ΠΑΡΑ πολλα, οχι μονο πολλα, ειναι κανονικη ληστεια! Για την ακριβεια ειναι αλλη μια συσκευη Μi9 που δεν την λες και αμελητεα! Για να το βαλω σε πιο value επιπεδο η συσκευη που εχω τωρα Redmi Note 7 εχει 160 ευρω κανουργια και νομιζω οτι καλυπτει εναν μεσο χρηστη εξ'ολοκληρου! Το ξερω φυσικα οτι μετα απο ενα σημειο πληρωνεις τα λιγοτερα πιο ακριβα γτ ειναι και το premium απλα ποτε προσωπικα δεν καταλαβα γτ καποιος να θελει να πληρωσει αυτο το premium. Ειναι καθαρα μαρκετινγκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Ναι αυτο ακριβως εννοω φιλε μου. +500 ευρω για αυτα που αναφερεις ειναι ΠΑΡΑ πολλα, οχι μονο πολλα, ειναι κανονικη ληστεια! Για την ακριβεια ειναι αλλη μια συσκευη Μi9 που δεν την λες και αμελητεα! Για να το βαλω σε πιο value επιπεδο η συσκευη που εχω τωρα Redmi Note 7 εχει 160 ευρω κανουργια και νομιζω οτι καλυπτει εναν μεσο χρηστη εξ'ολοκληρου! Το ξερω φυσικα οτι μετα απο ενα σημειο πληρωνεις τα λιγοτερα πιο ακριβα γτ ειναι και το premium απλα ποτε προσωπικα δεν καταλαβα γτ καποιος να θελει να πληρωσει αυτο το premium. Ειναι καθαρα μαρκετινγκ .

Γιατι καποιος μπορει και το κανει. Ειναι πολυ απλο.

Αυτος που θελει premium συσκευη θα τα σκασει. Γιατι; Για πολλους λογους. Αν εχει ομως τα λεφτα γιατι οχι; Αυτος που δε τα εχει και τα αγοραζει ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στα θετικα του το οτι εβγαλε το ρημαδι το Bixby button που το παταω κατα λαθος και μου ανοιγει η καμερα ή οτι αλλο του βαζω ανα διαστηματα. Το οτι θα βγαλει το jack προσωπικα δε με ενδιαφερει, αλλα καταλαβαινω καποιον που θα τον ενοχλουσε.

Στα πολυ αρνητικα του (οσο δεν παει υποκειμενικο βεβαια) η τρυπα της καμερας πανω πανω. Θελω bezel α λα Note 9 το οποιο περα απο το αισθητικο (μου) κομματι, νομιζω ειναι και πιο πρακτικο. Ηδη βρισκω ενοχλητικο στο Ν9 το οτι εχει καμπυλωτη οθονη οταν γραφω στο καθετο και φευγει η μυτη του s pen εκτος οθονης, τωρα πιστευω πως διχως τα bezels θα συμβαινει το ιδιο οταν γραφει κανεις και στο οριζοντιο. Αλλα this remains to be seen.


Aν καταφερω ποτε να συνηθισω στην ιδεα αυτη ισως παω για το 10+ λογω διαστασεων. 

Kατα τ'αλλα, το εχω πει σχεδον σε ολα τα νηματα της σειρας Νοτε. Δεν στεκει αφενος μεν να συγκρινεται μια ναυαρχιδα με μια mid range κινεζικη συσκευη. Αφετερου δε, και πιο σημαντικο, δεν στεκει σε καμια περιπτωση η συγκριση ενος note με μια mid range συσκευη (ή οποιαδηποτε βασικα) γιατι ο κυριος λογος αγορας του (θα επρεπε να) ειναι το πενακι. Απο τη στιγμη που εχει ενα τοσο ιδιαιτερο hardware feature εξαιρετικης υλοποιησης σε hardware (και σε sofware, αν και τελευταια αρχιζει να το καιει η σαμμυ το software), τι νοημα εχει να το συγκρινεις με ενα Xiaomi ευρους τιμης 300-400 ευρω? Να βασισεις τη συγκριση που?

Τhat said, θεωρω αναμενομενη την τιμη της. Απο την αλλη, αν δεν θελεις να το παρεις day 1 (που δεν υπαρχει και λογος αν με ρωτησεις, εκτος αν θελεις νεα συσκευη ΤΩΡΑ), περιμενεις 3 μηνες που σιγουρα η τιμη του θα εχει πεσει εξαιρετικα πολυ. 

Παρεμπιπτοντως, περυσι η σαμσουνγκ ειχε κανει αν θυμαμαι καλα trade in του Ν8 για να αγορασεις το Ν9 και εβγαινε αρκετα πιο χαμηλα η αγορα της συσκευης, κοντα στα 500-600 αν θυμαμαι καλα, μαζι με τα buds.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...