Προς το περιεχόμενο

ΠΑΠΑΚΙ DAYANG


simos.sales

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΠΑΚΙ DAYANG παρουσιαζει το εξης προβλημα....στις υψηλες στροφες οταν ανοιγω το γκαζι κοβει ταχυτητα και γενικοτερα με τερμα το γκαζι πιανει πλεον τα μισα χιλιομετρα..

Αλλαξα μπουζι και τιποτα δεν αλλαξε ουσιαστικα.  Σε εναν αλλο ελεγχο ειδο οτι το στο μπουζι οταν νοιγω τερμα το γκαζι παει ρευμα με μικρες διακοπες.... Τι μπορει να φταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στο τέρμα γκάζι δυο σενάρια 

δεν του φτάνει ο αεραςσδεν του φτάνει το καύσιμο 

στο πρώτο απλά βγάλε φίλτρο και δοκίμασε 

στο δεύτερο ξεκινάς από φίλτρο βενζίνης και προχωράς.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω 3-4 χρονια μονο 10000 χλμ εχω κανει....  υποψιαζομαι οτι δεν φτανει το σωστο ρευμα στο μπουζι οταν ανοιγω τερμα το γκαζι... Ειδα τον σπινθυρα να κανει διακοπες σε μια δοκιμη που εκανα χωρις την πιπα ακουμποντας μονο το καλωδιο πανω στο μπουζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, simos.sales είπε

Το εχω 3-4 χρονια μονο 10000 χλμ εχω κανει....  υποψιαζομαι οτι δεν φτανει το σωστο ρευμα στο μπουζι οταν ανοιγω τερμα το γκαζι... Ειδα τον σπινθυρα να κανει διακοπες σε μια δοκιμη που εκανα χωρις την πιπα ακουμποντας μονο το καλωδιο πανω στο μπουζι...

 

Στις 4000' στροφές το μπουζί ανάβει 1000 φορές το λεπτό ~16 φορές το δευτερόλεπτο αν μπορείς να το διακρίνεις έχεις πραγματικά τρομερή ικανότητα μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σχετικος.  Τραβά σε έναν μηχανικό ή έστω σχετικό με μηχανάκια.... αυτά τα καταλαβαίναμε και μόνο από το πως ακούγονται..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Στις 4000' στροφές το μπουζί ανάβει 1000 φορές το λεπτό ~16 φορές το δευτερόλεπτο αν μπορείς να το διακρίνεις έχεις πραγματικά τρομερή ικανότητα μπράβο

Με τα λίγα που ξέρω στις 4000rpm έχουμε 2000 σπινθηρισμους .Αρα 33 φορές το δευτερολεπτό.δλδ δεν ειμαι σίγουρος.νομιζω .αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mp123 είπε

Με τα λίγα που ξέρω στις 4000rpm έχουμε 2000 σπινθηρισμους .Αρα 33 φορές το δευτερολεπτό.δλδ δεν ειμαι σίγουρος.νομιζω .αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλά τα λες,ο σπινθηρισμός γίνεται μια φορά κάθε 4 χρόνους,ενώ κάθε 4 χρόνους ο στρόφαλος έχει κάνει 2 στροφές.Οποτε έχουμε 1 σπινθήρα κάθε 2 στροφές.Εγω έχω μια άλλη απορία όμως.Πως μπορείς σε ένα μονοκύλινδρο να δεις τους σπινθήρες σε συγκεκριμένες στροφές;Εγώ ξέρω ότι απλά βγάζεις το μπουζί(μαζί με την πίπα) και τραβάς μια μανιβελιά.Ετσι όμως το μοτέρ έχει ελάχιστες στροφές και δεν μπορείς να τις αυξήσεις ούτε να τις μετρήσεις ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andrapos είπε

Καλά τα λες,ο σπινθηρισμός γίνεται μια φορά κάθε 4 χρόνους,ενώ κάθε 4 χρόνους ο στρόφαλος έχει κάνει 2 στροφές.Οποτε έχουμε 1 σπινθήρα κάθε 2 στροφές.Εγω έχω μια άλλη απορία όμως.Πως μπορείς σε ένα μονοκύλινδρο να δεις τους σπινθήρες σε συγκεκριμένες στροφές;Εγώ ξέρω ότι απλά βγάζεις το μπουζί(μαζί με την πίπα) και τραβάς μια μανιβελιά.Ετσι όμως το μοτέρ έχει ελάχιστες στροφές και δεν μπορείς να τις αυξήσεις ούτε να τις μετρήσεις ακριβώς.

Όπως τα ξέρεις είναι.βγαζεις το μπούζι μαζί με την πίπα και τραβάς μια μανιβελια.τωρα για τον ακριβή αριθμό σπινθηρω σε συγκεκριμένες στροφές δεν ξέρω ( φυσικά εδώ μιλάμε για απλές μηχανές).αυτές που μπορείς να συνδέσεις ηλεκτρονικό δυναμοδεικτικο τα βλεπεις ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πως μπορείς να δεις σπινθηρισμούς σε Χ στροφές αφού δεν θα δουλευει ο κινητήρας επειδή βραχυκυκλώνεις το ρεύμα πριν το μπουζί;

Ο άνθρωπος δεν μιλάει για μηχανή από παπάκι(το γράφει κιόλας).Τρόπος υπάρχει και στο παπί να μετρήσεις τους σπινθήρες,όπως μετράνε τα aftermarket στροφόμετρα που παίρνουν ένδειξη από το πόσους σπινθήρες κάνει το μπουζί για να σου δείξει στροφές.Αλλα στο πρόβλημα του ts νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μπει σε τέτοιες διαδικασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ανοιγω το γκαζι απο την μεση και πανω σταματαει να δουλευει νορμαλ η μηχανη και ουτε επιταχυνει αλλο... (μοιαζει σαν να παω φρενο και να το αφηνω αποτομα) και ειδα οτι στο μπουζι παει ρευμα με διακοπες οχι συνεχομενα.

Επεξ/σία από simos.sales
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...