Προς το περιεχόμενο

ryzen 5 3600 vs 3600x


preditor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειναι ετοιμος για αναβαθμιση εχω την μητρικη MSI Motherboard X570-A Pro  και ειμαι ανάμεσα σε ryzen 5 3600 και 3600x  το pc ειναι μονο gaming εχω μια gpu rx 580 , να σας αναφέρω οτι δεν θέλω να κανω overclock, αξίζει να δώσω τα παραπανω λεφτα για τον 3600x ? η να παρω τον 3600 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, preditor είπε

καλησπερα ειναι ετοιμος για αναβαθμιση εχω την μητρικη MSI Motherboard X570-A Pro  και ειμαι ανάμεσα σε ryzen 5 3600 και 3600x  το pc ειναι μονο gaming εχω μια gpu rx 580 , να σας αναφέρω οτι δεν θέλω να κανω overclock, αξίζει να δώσω τα παραπανω λεφτα για τον 3600x ? η να παρω τον 3600 

Το pc είναι μόνο για gaming αλλά με τη κάρτα που έχεις ακόμα και ο r51600 είναι υπερβολή.... Καλά δεν το συζητώ ότι πήγες και πήρες 570 μητρική για το 3600 θηρίο...

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το pc είναι μόνο για gaming αλλά με τη κάρτα που έχεις ακόμα και ο r51600 είναι υπερβολή.... Καλά δεν το συζητώ ότι πήγες και πήρες 570 μητρική για το 3600 θηρίο...

Ο παππούς μου ο r5 1600 είναι υπερβολή για όλες τις τωρινές κάρτες, δεν έχει βγει ακόμη κάρτα που να τον τερματίζει ρε γκιαούριδες!!! Λίγα τα λόγια σας ωρε! :-) Στα σοβαρά τώρα όντως για ποιο λόγο 570 μητρική για τον 3600; Ακόμη και στην χειρότερη μια ab350 τον κάνει κουμάντο με το bios update... Χάθηκε να πάρει μια 450/470;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω  ότι η X 570 θα αντέξει και για το μέλλον .... Όπως και η κάρτα κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί.

Για τον επεξεργαστή ποια είναι η  γνώμη σας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, preditor είπε

Πιστεύω  ότι η X 570 θα αντέξει και για το μέλλον .... Όπως και η κάρτα κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί.

Για τον επεξεργαστή ποια είναι η  γνώμη σας?

Από οικονομικής απόψεως πρώτα συμφέρει να αναβαθμίσεις σε κάρτα, και μετά ΑΝ είναι ανάγκη πας και αναβαθμίζεις cpu, mobo  κλπ. Παράδειγμα έστω ότι είσαι με κάποιον 1st/2nd gen ryzen και μια κάρτα επιπέδου 1060/580 ή και καλύτερη αν παίζεις πάνω από 1080p. Δεν έχει κανένα νόημα η αναβάθμιση σε 3600/3700x αυτή τη στιγμή. Θα πληρώσεις launch prices, χωρίς ορατή διαφορά σε επιδόσεις πλην κάτι dota, lol, starcraft 2 και τα σχετικά. Αν περιμένεις όμως μέχρι να βγουν οι Amperre/Navi20 και πάρεις μισοτιμής τότε κάποιον 3xxx και μια b550 θα γλιτώσεις ένα κάρο λεφτά. Ο αντίλογος θα είναι βέβαια ότι μέχρι τότε θα έχουν βγει zen 4xxx και ίσως και intel 10nmm, αλλά όπως και να έχει συμφέρει να τα παίρνεις όλα μαζί και όχι να "περιμένεις" κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, preditor είπε

Πιστεύω  ότι η X 570 θα αντέξει και για το μέλλον .... Όπως και η κάρτα κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί.

Για τον επεξεργαστή ποια είναι η  γνώμη σας?

Άδικα πιστεύεις η χ570 θα πάρει του χρόνου τους ζεν 2+ και τελείωσε, η  ζεν 3 θα απαιτεί καινούριο socket 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, preditor είπε

Πιστεύω  ότι η X 570 θα αντέξει και για το μέλλον .... Όπως και η κάρτα κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί.

Για τον επεξεργαστή ποια είναι η  γνώμη σας?

Προπυλων του ddr5 , δεν υπάρχει μέλλον .. άντε το πολύ 2 γενιές ακόμη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leros2004 είπε

Προπυλων του ddr5 , δεν υπάρχει μέλλον ..

Φυσικα, αυριο θα τις βρισκεις στα ραφια...

 

DDR5 με υποφερτο latency, συχνοτητες και τιμη σε 2 χρονια minimum παιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, narta είπε

Φυσικα, αυριο θα τις βρισκεις στα ραφια...

DDR5 με υποφερτο latency, συχνοτητες και τιμη σε 2 χρονια minimum παιδες.

Άλλο αυτό ρε, για την πλατφόρμα και την υποστήριξη λεει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άλλο αυτό ρε, για την πλατφόρμα και την υποστήριξη λεει

Αν υποθεσουμε οτι οι μελλοντικες κονσολες ειναι 8c, η χρονικη στιγμη που θα ειναι irrelevant οι Zen2/Zen3 αργει ισως και 10 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Αν υποθεσουμε οτι οι μελλοντικες κονσολες ειναι 8c, η χρονικη στιγμη που θα ειναι irrelevant οι Zen2/Zen3 αργει ισως και 10 χρονια.

Καλά ναι απλά λογικά άλλη μια γενιά cpu θα μπορεί να βάλει σε am4 αυτό λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2019 στις 6:19 ΜΜ, nikos5800 είπε

Άδικα πιστεύεις η χ570 θα πάρει του χρόνου τους ζεν 2+ και τελείωσε, η  ζεν 3 θα απαιτεί καινούριο socket 

Δεν θα υπάρξουν zen 2+, oι ryzen 4x00 θα ειναι zen 3 και φυσικα θα μπαινουν στις χ570 και σε οσες am4 πάρουν bios

pcie 5.0 και ddr5 ram τέλος του 2021 με zen 4 και ryzen 5x00 και καινουριο socket

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, narta είπε

Αν υποθεσουμε οτι οι μελλοντικες κονσολες ειναι 8c, η χρονικη στιγμη που θα ειναι irrelevant οι Zen2/Zen3 αργει ισως και 10 χρονια.

Μα και οι σημερινές TV κονσόλες είναι 8c. Μάλλον θες να πεις ότι τα τσιπάκια στις νέες θα είναι κανονικές desktop εκδόσεις Zen2 και όχι mobile κλάσης που έχουν οι σημερινές. 

Επί του θέματος τώρα, εγώ προσωπικά θα αγόραζα τον απλό 3600 με ξεχωριστή ψύκτρα (κατά προτίμηση της Scythe για εμένα μιας και τους έχω μεγάλη εμπιστοσύνη που είναι και universal) και ο μόνος λόγος να πήγαινα για 3600Χ θα ήταν απλά επειδή έχει πολύ καλύτερο cooler μέσα στο κουτί αλλά όχι τόσο καλό όσο ένα εξωτερικό cooler. Από άποψη επιδόσεων δεν βλέπω σοβαρές διαφορές μεταξύ τους, σίγουρα όχι το 50-60άρι παραπάνω που ζητάει ο Χ σε σχέση με τον απλό. Βέβαια το πλεονέκτημα του Χ πιθανόν να είναι ότι απλά πρόκειται και για καλύτερη σιλικόνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...