Προς το περιεχόμενο

Τηλεσκόπιο για αρχάριο


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω δώρο στον σύντροφό μου ένα τηλεσκόπιο, αλλά δεν έχω ιδέα απ' αυτά. Έριξα μια ματιά στο σκρουτζ αλλά οι αξιολογήσεις είναι τόσο λίγες που δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Έχει μεγάλη αγάπη για τον ουρανό, παρόλα αυτά θα είναι το πρώτο του τηλεσκόπιο, οπότε δε χρειάζεται να είναι κάτι το φοβερό. Όσο για το budget, νομίζω γύρω στα 200€ max είναι καλά. 

Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πρότεινα αυτό που πήρα και εγω σαν πρώτο τηλεσκόπιο (https://www.planitario.gr/powerseeker-127eq.html). Για την χρήση που θα το κάνει ο φίλος σου, είναι οτι πρέπει. 
Ιδανικό για αρχάριους και αρκετά καλό ώστε να μπει στον κόσμο της αστρονομίας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυνατά τα celestron (έχω C5) αλλά ρίξε κ μια ματιά στα ισχυρότερα dobsonian (skywatcher).

Στο μπάτζετ που κοιτάς... μάλλον καλά κυάλια βρίσκεις μόνο.

Το σπορ/χόμπι είναι ακριβό, ακόμα κ για να ξεκινήσεις.

Οι προσφορές τύπου crazy Sundays σε τηλεσκόπια... είναι ανέκδοτα.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zugzwang said:

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω δώρο στον σύντροφό μου ένα τηλεσκόπιο, αλλά δεν έχω ιδέα απ' αυτά. Έριξα μια ματιά στο σκρουτζ αλλά οι αξιολογήσεις είναι τόσο λίγες που δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Έχει μεγάλη αγάπη για τον ουρανό, παρόλα αυτά θα είναι το πρώτο του τηλεσκόπιο, οπότε δε χρειάζεται να είναι κάτι το φοβερό. Όσο για το budget, νομίζω γύρω στα 200€ max είναι καλά. 

Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ.

Το σπορ, θέλει κυρίως μούρλα και καλό-δυνατό τηλεσκόπιο (€€€). Αλλιώς, βλέπεις 5 φορές το φεγγάρι και τους δορυφόρους του Δία και μετά το βάζεις στη ντουλάπα.
Κι εγώ έχω τρέλα με τον ουρανό αλλά υπάρχουν τόσα πράγματα να μελετήσω στα βιβλία και στους υπολογιστές περί ουρανού κλπ, που τελικά δεν με κέρδισε το τηλεσκόπιο. Το 'ριξα στα βιβλία και τα simulators. Αν είσαι σίγουρη ότι θα το χρησιμοποιήσει, go for it, αλλά ανέβασε όσο μπορείς το budget.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χόμπι είναι βάρβαρο ,θέλει για σωστή παρατήρηση να φεύγεις μακρυά από τα φώτα πόλης-χωριού, να παίρνεις τα βουνά και μάλιστα τις μεταμεσονύκτιες ώρες.

Τα ξημερώματα που η ατμόσφαιρα έχει αποβάλλει τη θερμότητα και έχει καθαρίσει η παρατήρηση είναι καλύτερη.

Η καλύτερη και φθηνότερη ερασιτεχνική πρόταση είναι ένα Sky-Watcher Dobsonian 8",οτιδήποτε άλλο θα σε απογοητεύσει αν θες να δεις το Κρόνο και τους δατύλιους.

Για Σελήνη και 4-5 δορυφόρους Δία ένα ζευγάρι κιάλια Bresser 10x50 αρκούν. Τη κηλίδα του Δία ούτε με το 8άρι δε θα τη δεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Μου έχει καρφωθεί άσχημα να του πάρω τηλεσκόπιο, οπότε δε με πειράζει να ανέβω στην τιμή.

Στις 14/7/2019 στις 6:49 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Θα σου πρότεινα αυτό που πήρα και εγω σαν πρώτο τηλεσκόπιο (https://www.planitario.gr/powerseeker-127eq.html). Για την χρήση που θα το κάνει ο φίλος σου, είναι οτι πρέπει. 
Ιδανικό για αρχάριους και αρκετά καλό ώστε να μπει στον κόσμο της αστρονομίας!

 

Στις 14/7/2019 στις 10:09 ΜΜ, opera είπε

Η καλύτερη και φθηνότερη ερασιτεχνική πρόταση είναι ένα Sky-Watcher Dobsonian 8",οτιδήποτε άλλο θα σε απογοητεύσει αν θες να δεις το Κρόνο και τους δατύλιους.

Οπότε ένα απ' αυτά τα δύο είναι εντάξει για έναν αρχάριο; Επαναλαμβάνω, δεν ψάχνω τίποτα σούπερ, δε νομίζω ούτως ή άλλως να ασχοληθεί και πάρα πολύ, αλλά θέλω να είναι αξιοπρεπές και να το χαρεί. Μιας και το ανέφερε ο opera, θα ήθελα σίγουρα να φαίνεται ο Κρόνος και οι δακτύλιοί του γιατί έχει κόλλημα με αυτόν τον πλανήτη και σχετικό τατουάζ.

Edit:

Αυτό όχι; https://www.skroutz.gr/s/4224552/Sky-Watcher-Dobsonian-Truss-130mm.html#reviews

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως λες ότι δεν θα το κρατήσει και πολύ για να ασχοληθεί καλύτερα δώσε λεφτά να πάτε κάνα ταξιδάκι να μείνουν τουλάχιστον οι αναμνήσεις για μια ζωή. Αν είναι να δώσεις 200-300 ευρώ για δει ο άλλος 3-4 φορές το φεγγάρι κλάφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Έτσι όπως λες ότι δεν θα το κρατήσει και πολύ για να ασχοληθεί καλύτερα δώσε λεφτά να πάτε κάνα ταξιδάκι να μείνουν τουλάχιστον οι αναμνήσεις για μια ζωή. Αν είναι να δώσεις 200-300 ευρώ για δει ο άλλος 3-4 φορές το φεγγάρι κλάφτα. 

Δε διαφωνώ γενικά με το σκεπτικό σου, αλλά το συγκεκριμένο δώρο είναι και συμβολικό λόγω κάποιων καταστάσεων. Ταυτόχρονα θα ήθελα να το χρησιμοποιήσει κιόλας και να είναι αξιοπρεπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που ειχα αποφασίσει να αφήσω τις σκέψεις μου σχετικά με τηλεσκόπια κλπ είδα αυτό το threat. Όταν έψαχνα και ειχα σκοπό να παρω διάβασα λίγο το πως χωρίζονται οι φακοί και το τι χρήση μπορείς να κάνεις με τον καθένα. Επειδή ειναι Πολύ εύκολο να χαθείς στο Σκρουτζ για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα δες πρώτα τα δεδομένα. 

Btw εγώ το παράτησα γιατί για κάτι αξιοπρεπές που θα μου κρατά το ενδιαφέρον για χρόνια έπρεπε να δώσω πόσα €€€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, star12 είπε

λιγο ασχετο αλλα μπορεις να συνδεσεις το σωμα μιας καμερας με το τηλ και να βγαζεις φωτος επισης;  

Ναι βέβαια.....

Δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί τα γενέθλια είναι σε 2 βδομάδες, ακόμα δεν έχω αποφασίσει και έχω αγχωθεί! 😔

Να υπενθυμίσω ότι το παιδί αυτό αγαπάει τον ουρανό αλλά έχει πολύ βασικές γνώσεις αστρονομίας και δε νομίζω να ασχοληθεί σε βάθος λόγω έλλειψης χρόνου. Μήπως να δοκίμασα κάποιο ρομποτικό;

https://www.skroutz.gr/s/397955/Celestron-60LCM-Ρομποτικό.html

Αυτό εδώ έχει πολύ μικρή διάμετρο, άρα οι δυνατότητές του είναι εξαιρετικά περιορισμένες (καλά εννοείται ξεχνάω Κρόνο και δακτυλίους), αλλά μήπως τελικά θα το χαρεί περισσότερο ξέροντας τι βλέπει μέσω της database;

Αναρωτιέμαι αν αξίζει να ανέβω εδώ για τόσο βασική χρήση:

https://www.skroutz.gr/s/397974/Celestron-114LCM-Ρομποτικό.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλη η χαρά της αστρονομίας είναι να κάθεσαι ώρες να κοιτάς τον μαύρο ουρανό, ψάχνοντας κάτι! Εαν ο φίλος σου είναι "βαρύς" σαν άνθρωπος, δεν είναι της λεπτομέρειας να ασχολείται κτλ, ίσως καλύτερα να του πάρεις κάτι διαφορετικό.

 

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω η αστρονομία θέλει λίγο να παίρνεις τα βουνά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Μα όλη η χαρά της αστρονομίας είναι να κάθεσαι ώρες να κοιτάς τον μαύρο ουρανό, ψάχνοντας κάτι! Εαν ο φίλος σου είναι "βαρύς" σαν άνθρωπος, δεν είναι της λεπτομέρειας να ασχολείται κτλ, ίσως καλύτερα να του πάρεις κάτι διαφορετικό.

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω η αστρονομία θέλει λίγο να παίρνεις τα βουνά! 

Όχι δεν είναι βαρύς, απλά είναι περισσότερο της ομορφιάς του ουρανού και όχι τόσο της εξερεύνησης. Είναι καλλιτεχνική φύση ως άνθρωπος και ασχολείται με τη φωτογραφία, ημιεπαγγελματικά με τη μουσική κτλ.

Με αυτά τα δεδομένα σκέφτηκα ότι ίσως το ρομποτικό θα ήταν καλύτερο. Αλλά αυτά που πόσταρα, ιδιαίτερα το πρώτο, είναι κακής ποιότητας έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Zugzwang είπε

Όχι δεν είναι βαρύς, απλά είναι περισσότερο της ομορφιάς του ουρανού και όχι τόσο της εξερεύνησης. Είναι καλλιτεχνική φύση ως άνθρωπος και ασχολείται με τη φωτογραφία, ημιεπαγγελματικά με τη μουσική κτλ.

Με αυτά τα δεδομένα σκέφτηκα ότι ίσως το ρομποτικό θα ήταν καλύτερο. Αλλά αυτά που πόσταρα, ιδιαίτερα το πρώτο, είναι κακής ποιότητας έτσι; 

ειναι πεταμενα λεφτα το τηλεσκοπιο αν δεν εχει σκοπο να ασχοληθει σοβαρα. και οπως ειπαν πιο πανω, ξεκινας απο το πιο απλο, ειναι σε τοποθεσια που μπορει να παρατηρησει τον ουρανο χωρις αλλες πηγες φωτος τριγυρω (κοινως να ειναι πισσα σκοταδι) η θα πρεπει να τραβιεται στα βουνα? γιατι δε προκειται να το κανει.

παρε του εναν φακο η φλας για τη μηχανη του, η κατι για τη μουσικη (εναν μικτη, καποιο midi keyboard ισως?) κατι τελος παντων που θα ειναι πρακτικο για αυτον και θα αξιοποιησει. αυτο θα ειναι το καλυτερο δωρο, οχι κατι "ρομαντικο" που θα το χρησιμοποιησει 5 λεπτα και μετα θα μπει στη ντουλαπα

εκτος κ αν εισαι φραγκατη και μπορεις να του αγοραζεις καθε μηνα τετοια δωρα οποτε παω πασο 😄

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...