Προς το περιεχόμενο

Τηλεσκόπιο για αρχάριο


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Zugzwang said:

Δεν ήξερα, νόμιζα ότι θα ήταν αρκετό... 

Θα του το πω! Κάτι άλλο που πρέπει να ψάξει με το που το πάρει στα χέρια του;

Αν αγαπα αστρονομία, τοτε αξιζει να παρακολουθησει καποιο free online σεμιναριο, πχ https://www.coursera.org/learn/astro

(Το ειχα παρακολουθησει το συγκεκριμενο, περιελάμβανε και μαθημα για τα τηλεσκοπια, γενικα παρα πολύ ενδιαφερον.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eρώτηση: Τα τηλεσκόπια έχουν μηχανισμό για να αντισταθμίζουν την κίνηση της Γης ή είναι κάτι που αγοράζεται ξεχωριστά; Κοιτούσα διάφορα dobsonian με κόστος κοντά στα 300€ αλλά δε γνωρίζω τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχουν gps και μηχανισμό κίνησης για την ακολουθία  των αντικειμένων. 

@Zugzwang δε ξέρω  αν πηρες, πάντως μπορείς να του πάρεις  και έναν αντάπτορα  για την μηχανή του και να φωτογραφίζει ουράνια αντικείμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεται ξεχωριστά και σε κάποια δε μπαίνει καθόλου.

Επίσης για έναν που δε θα ασχοληθεί με αστροφωτογραφία κόβει την μισή χαρά αν είναι ερασιτέχνης. Αυτή του να βρεις αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα αγοράσει ένα τηλεσκόπίο με μεγέθυνση 70x. Όταν έβλεπα διάφορα αστέρια έπρεπε να αλλάζω τη θέση κάθε λίγο λόγω περιστροφής της Γης. Φαντάζομαι με ένα τηλεσκόπιο που δίνει 300x το πρόβλημα θα είναι πολύ πιο έντονο χωρίς κάποιο μηχανισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τηλεσκόπια που τα κινείς με ηλεκτροκίνητο μηχανισμό χωρίς να χρειάζεται να γυρίζεις λίγο μια ροδέλα ή να κρατάς το τηλεσκόπιο, παρόλα αυτά ανεβαίνει το κόστος, τις ρυθμίσεις τις κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει πριν από μια 5ετία ένα Celestron PowerSeeker 70AZ, για να μπω στο κλίμα, αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι με τέτοιο μπάτζετ (~120 ευρώ) το πιθανότερο είναι να κάνεις 5-10 κοιτάγματα και μετά να απογοητευτείς από τόσα που δεν μπορείς να δεις και να το παρατήσεις.

Οπότε καταλήγουμε στο ίδιο που ισχύει και σε άλλα χόμπι. Για να ασχοληθείς και να προχωρήσεις, πρέπει πραγματικά να διαθέσεις πολύ περισσότερα χρήματα και άρα πρέπει να είναι πιο ολοκληρωμένη η απάντηση στην ερώτηση: «θέλω να ασχοληθώ σε βάθος και για καιρό με αυτό;». Απλά για να μην πάνε χαμένα τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πολυ ενδιαφερον thread, θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με το χομπυ της αστρονομιας και θα ηθελα μια βοηθεια καθως εξεταζω σοβαρα την αγορα ενος τηλεσκοπίου. 

Ο τοπος παρατηρησης θα ειναι ταρατσα 6οροφης πολυκατοικιας/ μπαλκονι 5ου οροφου στην περιοχη της καισαριανης προς τον υμηττο και περιστασιακα στα προαστεια της Αθηνας (Κερατεα). Θα ηθελα κατι που θα μου προσφερει την καλυτερη σχεση ποιοτητας-τιμης για καποιον αρχαριο

bugdet εχω εως 300 ευρω! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, VagVene είπε

Καλησπέρα, ...

Ενα 6αρακι dob νομιζω ειναι οτι πρεπει για σενα, αν και δυστυχως οι τιμες τα τελευταια χρονια εχουν ανεβει κατακορυφα, μπορεις να δεις και για μεταχειρισμενο 8αρακι.

https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

https://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=12

Επεξ/σία από Mesqal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ξερω οτι το θεμα ειναι για τηλεσκοπια, αλλα για μπατζετ μεχρι 100€, τι κιαλια για παρατηρηση νυχτερινού ουρανου θα προτεινατε; ας πουμε 10x50 αλλα οχι απαραιτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας,

το ξεθάβω διότι θέλουμε στην εταιρεία που δουλεύω,  να κάνουμε δώρο ένα τηλεσκόπιο σε ένα δημοτικό σχολείο στη Βόρεια Εύβοια. 

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ( @taramas 😅 ) να με βοηθήσει να αποφασίσω γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα!

Budget περί τα 500 ευρώ 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι οτι επειδή θα πρέπει να αναλάβει κάποιος εκπαιδευτικός του δημοτικού το χειρισμό,  θεωρώ οτι θα πρέπει να είναι εύκολο στη λειτουργία , για να μη γίνει αποτρεπτικός παράγοντας χρήσης η όποια δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lofter είπε

Καλησπέρα σας,

το ξεθάβω διότι θέλουμε στην εταιρεία που δουλεύω,  να κάνουμε δώρο ένα τηλεσκόπιο σε ένα δημοτικό σχολείο στη Βόρεια Εύβοια. 

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ( @taramas 😅 ) να με βοηθήσει να αποφασίσω γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα!

Budget περί τα 500 ευρώ 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι οτι επειδή θα πρέπει να αναλάβει κάποιος εκπαιδευτικός του δημοτικού το χειρισμό,  θεωρώ οτι θα πρέπει να είναι εύκολο στη λειτουργία , για να μη γίνει αποτρεπτικός παράγοντας χρήσης η όποια δυσκολία.

θα σου προτεινα να κανεις την ιδια ερωτηση στο astrovox forum, τα παιδια εκει θα σε βοηθησουν σιγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lofter είπε

Καλησπέρα σας,

το ξεθάβω διότι θέλουμε στην εταιρεία που δουλεύω,  να κάνουμε δώρο ένα τηλεσκόπιο σε ένα δημοτικό σχολείο στη Βόρεια Εύβοια. 

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ( @taramas 😅 ) να με βοηθήσει να αποφασίσω γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα!

Budget περί τα 500 ευρώ 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι οτι επειδή θα πρέπει να αναλάβει κάποιος εκπαιδευτικός του δημοτικού το χειρισμό,  θεωρώ οτι θα πρέπει να είναι εύκολο στη λειτουργία , για να μη γίνει αποτρεπτικός παράγοντας χρήσης η όποια δυσκολία.

Τηλεσκόπιο για σχολείο, άρα ενασχόληση με αυτό μόνο τις πρωινές ώρες. Θα κοιτάξεις τηλεσκόπιο μόνο για την παρατήρηση του ήλιου, και με 250 ευρώ βρίσκεις κάτι καλό. Δεν υπάρχει κάτι άλλο από εκεί και μετά. 

Αν μιλάμε για νυχτερινό σχολείο τότε αλλάζουν αρκετά τα δεδομένα. Πρέπει ο εκπαιδευτικός του σχολείου να θέλει να ασχοληθεί, απαιτείται χρόνος εξάσκησης, θα πρέπει η εικόνα να μπορεί να αποτυπωθει με κατάλληλη διάταξη σε οθόνη υπολογιστή ώστε να το βλέπουν όλοι οι μαθητές. 

Πέραν από τον φυσικό του σχολείου δεν νομίζω να υπάρχει άλλος καθηγητής με όρεξη και θεληση να ασχοληθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τηλεσκόπιο για σχολείο, άρα ενασχόληση με αυτό μόνο τις πρωινές ώρες. Θα κοιτάξεις τηλεσκόπιο μόνο για την παρατήρηση του ήλιου, και με 250 ευρώ βρίσκεις κάτι καλό. Δεν υπάρχει κάτι άλλο από εκεί και μετά. 

Αν μιλάμε για νυχτερινό σχολείο τότε αλλάζουν αρκετά τα δεδομένα. Πρέπει ο εκπαιδευτικός του σχολείου να θέλει να ασχοληθεί, απαιτείται χρόνος εξάσκησης, θα πρέπει η εικόνα να μπορεί να αποτυπωθει με κατάλληλη διάταξη σε οθόνη υπολογιστή ώστε να το βλέπουν όλοι οι μαθητές. 

Πέραν από τον φυσικό του σχολείου δεν νομίζω να υπάρχει άλλος καθηγητής με όρεξη και θεληση να ασχοληθεί. 

δεν είναι νυχτερινό,  απλά έχω την ελπίδα ότι κάποιος δάσκαλος θα συγκεντρώνει οποιους μαθητές ενδιαφέρονται κανένα βράδυ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, lofter είπε

δεν είναι νυχτερινό,  απλά έχω την ελπίδα ότι κάποιος δάσκαλος θα συγκεντρώνει οποιους μαθητές ενδιαφέρονται κανένα βράδυ. 

 

Εξαιρετικά απίθανο αυτό που σκέφτεσαι. Μιλάμε για δραστηριότητα εκτός επίσημου σχολικού προγράμματος. Για να συμβεί αυτό θέλει άδεια από τον διευθυντή, μην σου πω ίσως και από το γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Μετά για όσα παιδιά φύγουν να πάνε εκεί, είτε μαζί με γονείς είτε με υπεύθυνη δήλωση γονέα πως επιτρέπει στο παιδί του να έρθει την τάδε ώρα.

Σημειοτεο πως θα πρέπει να βρίσκεται και ο φύλακας η ο διευθυντής εκεί, δε νομίζω πως έχουν κλειδιά της κεντρικής εισόδου οι καθηγητες. 

Επέλεξε μόνο αν το σχολείο διαθέτει χημείο η εργαστήριο ώστε να φυλάσσεται εκεί το τηλεσκοπιο, πχ στο δικό μου λύκειο είχαμε καλό εργαστήριο με όργανα που σύχναζαν εκεί ο χημικός και ο φυσικός. Τώρα για δημοτικά δεν ξέρω τι παιζει. 

Και σε νυκτερινό σχολείο να πάει, οι καθηγητες θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και μετά να πάνε σπίτια τους. Μην με θεωρήσεις απαισιόδοξο, απλά τζαμπα θα πετάξετε τα λεφτά σας. Σκέψου ίσως κάποια δωρεά αλλου τύπου αν θες να βοηθήσεις ένα σχολείο. 

Σε εμάς πχ θυμάμαι κάποιον γονέα που έκανε δωρεά στρώματα γυμναστικής και δεν καθόμασταν κάτω στο σκληρό δάπεδο για ασκήσεις. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...