Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, 

Έχω το εξής θέμα: Ένας γνωστός μου ετοιμάζεται να ξεκινήσει ως χόμπι τη φωτογραφία και ψάχνει να βρει μια σούπερ φωτογραφική μηχανή η οποία να φωτογραφίζει σε επίπεδα αρκετά χαμηλού φωτισμού αλλά ταυτόχρονα να είναι και αδιάβροχη ώστε να μπορεί να κάνει και υποβρύχιες λήψεις και εννοείτε με όσο το δυνατόν πιο χαμηλό κόστος. Δεν ξέρω, υπάρχει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι σε τι τιμές;; Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί πραγματικά με έχει φάει να του βρω μια τέτοια μηχανή αλλά από φωτογραφικές μηχανές δεν ξέρω και εγώ πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω αμέσως να του τη δείξω

Μια ερώτηση μόνο, αυτή, η sealife, για να βγάλει σε χαμηλό φωτισμό, χρειάζεται και τον εξοπλισμό που διαφημίζει στο site; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως, αν, ας πούμε, ήθελε να τραβήξει τον νυχτερινό ουρανό σε μια επαρχία, θα μπορούσε με την συγκεκριμένη κάμερα ή είναι μόνο για πιο υποβρύχια χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, konnos81 είπε

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω αμέσως να του τη δείξω

Μια ερώτηση μόνο, αυτή, η sealife, για να βγάλει σε χαμηλό φωτισμό, χρειάζεται και τον εξοπλισμό που διαφημίζει στο site; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως, αν, ας πούμε, ήθελε να τραβήξει τον νυχτερινό ουρανό σε μια επαρχία, θα μπορούσε με την συγκεκριμένη κάμερα ή είναι μόνο για πιο υποβρύχια χρήση;

Όχι, δεν είναι μόνο για υποβρύχια χρήση. Και δεν είναι απαραίτητος όλος αυτός ο εξοπλισμός καταρχήν. Αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη και δεν ξέρω για τις απαιτήσεις που έχει αν του χρειάζονται όλα αυτά. Αλλά αν δεν ενδιαφέρονταν για υποβρύχια χρήση, ή αν ενδιαφέρεται για υποβρύχια χρήση σε συνθήκες σχετικά καλού φωτισμού, υπάρχουν άλλες, πιο συμφέρουσες επιλογές.

Για το νυχτερινό ουρανό, ας πούμε φωτογραφία γαλαξία δε σου κάνει αυτή η κάμερα. Δε γνωρίζω καμιά υποβρύχια κάμερα που να έχει αισθητήρα ικανό για αστροφωτογραφία της προκοπής.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή, αν μείνουμε μόνο στο θέμα της νυχτερινής λήψης, χωρίς την δυνατότητα της υποβρύχιας λήψης γιατί από ότι έχω καταλάβει κυρίως η νυχτερινή τον ενδιαφέρει, ποια έχετε να προτείνετε; 

Επεξ/σία από konnos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, konnos81 είπε

Δηλαδή, αν μείνουμε μόνο στο θέμα της νυχτερινής λήψης, ποια έχετε να προτείνετε;

Νυχτερινή λήψη δε σημαίνει απαραίτητα αστροφωτογραφία. Με μια οποιαδήποτε DSLR ή mirrorless θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες ακόμα και χωρίς τρίποδα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού από αυτή την υποβρύχια. Αλλά αν μιλάμε για αστροφωτογραφία συγκεκριμένα, θα έλεγα DSLR ή mirrorless με αισθητήρα τουλάχιστον APS-C. Υπάρχουν πολλές, ακόμα και στο budget των 400 ευρώ. Επίσης σημαντικός είναι ο φακός εδώ, αλλά ακόμα και με τον kit φακό, μπορείς να βγάλεις συμπαθητικές φωτογραφίες milky way. Με τρίποδα εννοείται και παρατεταμένες εκθέσεις.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, konnos81 είπε

Εντάξει, θα του μεταφέρω όσα μου είπατε. Ευχαριστώ πολύ να τη βοήθεια

Σημειώστε ακόμα ότι αν σκοπεύει να αγοράσει μηχανή με κύριο σκοπό τη φωτογραφία σε συνθήκες σχετικά χαμηλού φωτισμού, θα πρέπει ο φακός να έχει σύστημα σταθεροποίησης. Η Nikon το ονομάζει VR, η Canon IS, η SONY δε θυμάμαι, ενώ η Pentax δε το χρειάζεται καν γιατί έχει σταθεροποίηση εικόνας η ίδια η μηχανή (και τα περισσότερα σώματά της έχουν astrotracer που μειώνει τις κακές συνέπειες της παρατεταμένης έκθεσης στην κίνηση των άστρων). Εξαιρετικά συστήματα σταθεροποίησης έχουν και πολλές Olympus και Panasonic, αλλά δε νομίζω ότι οι τελευταίες κάνουν για αστροφωτογραφία (η οποία δε χρειάζεται σταθεροποίηση αφού ο τρίποδας είναι απαραίτητος). Έχω δοκιμάσει αστροφωτογραφία σε Panasonic. Απλά δεν....

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο γνωστός σου θα πρέπει πριν κάνει οποιαδήποτε αγορά να κάτσει να διαβάσει περί της τέχνης της φωτογραφίας. Να καταλάβει σε βάθος τι σημαίνει διάφραγμα, ταχύτητα, εστίαση κλπ

Μετά αφού τα καταλάβει να βάλει κάτι τι θέλει πραγματικά τώρα, τι θα θέλει στο μέλλον , τι μέγεθος είναι διατεθειμένος να κουβαλάει και πόσα λεφτά διαθέτει. 

Συνοπτικά χρειάζεται 2 μηχανές. 1 DSLR ή Mirrorless + μια τύπου Go Pro. 1 να τα κάνει όλα σωστά και φθηνά, δεν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...