Προς το περιεχόμενο

Έκδοση SIM εν αγνοία μου


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Τα προσωπικά σου δεδομένα, τα στοιχεία σου, τα έδωσες στην Vodafone για να ενεργοποιηθεί μια sim όπως λες. Για ποια κατάχρηση μιλάς;
Τα στοιχεία σου τα χρησιμοποιεί η εταιρία για διάφορους σκοπούς. Έχεις υπογράψει χαρτί που λέει "ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ 1 ΣΙΜ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ" ?

Προφανώς έχει γίνει κάποιο λάθος, με τα στοιχεία σου ενεργοποιήθηκαν 2 sim, πιθανότατα από 2 διαφορετικούς υπαλλήλους, το οποίο ναι, θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο για να το διορθώσεις.

2 ώρες πριν, xgol είπε

Και ποιος μου εγγυάται πως δε θα εκδώσουν νέα? Τα στοιχεία μου τα έχουν.

Αν δεν εμπιστεύεσαι την συγκεκριμένη εταιρία γενικώς φύγε από αυτήν. Υπάρχουν νόμοι γι αυτές τις καταστάσεις, αλλά δεν θα σου εγγυηθεί κανείς εδώ μέσα πως δεν θα παραβεί κάποιος υπάλληλος τον νόμο έτσι γενικά κι αόριστα. Δεν παίζουν πάντως οι υπάλληλοι ζαριές σε ένα παιχνίδι που λέγεται "ποια προσωπικά δεδομένα θα κλέψουμε σήμερα." Αν έχεις συγκεκριμένες αποδείξεις για δόλο, τότε ναι μπορείς να αρχίσεις να σκέφτεσαι για δικηγόρο.

Γενικά αφού δεν έχει ενεργοποιηθεί καν η 2η sim, δεν έχεις και πολλά στα χέρια σου για να κάνεις κάποια σοβαρή καταγγελία. Μήπως σε περιμένει σε κάνα συρτάρι του μαγαζιού;

15 λεπτά πριν, xgol είπε

Εκδόθηκε παράνομα, χωρις τη συγκαταθεση μου, με παρανομη χρηση των στοιχείων μου, και καποιες ωρες μετά την φυγή μου απο το κατάστημα. 

Το πότε θα ενεργοποιηθεί μια sim ή θα γίνουν κάποιες δουλειές είναι τελείως άσχετο με την φυσική σου παρουσία στο κατάστημα.

Η προβολή των στοιχείων ενός πελάτη σε μια οθόνη δεν προυποθέτει και την φυσική παρουσία του πελάτη στον χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το να βγει κάρτα σιμ στο όνομα σου και να τη χρησιμοποιεί άλλος, ειναι φυσικά πολυ σοβαρό. Όσοι λένε κρίμα ο υπάλληλος και Ελα μωρε, μάλλον δεν καταλαβαίνουν τις προεκτάσεις ενός τέτοιου λάθους.

Οποτε σε πρωτη φάση ζητάς να καταργηθεί η συγκεκριμένη κάρτα άμεσα και βέβαια δε μένεις στα λόγια αλλα ζητάς επισης αποδεικτικά της κατάργησης αυτής ώστε να είσαι καλυμμένος.

Τωρα, σε δεύτερη φάση νομίζω δε θα κάτσεις να ασχοληθείς με δικηγόρους κλπ άλλωστε με όλο αυτο το σούσουρο που γιενται στην επικοινωνία σας, ήδη έχουν καταλάβει οτι ο χ έκανε μαλ@κία.

Οχι δε καταλαβες Μαργαρίτα, πρέπει να τρεξω στο καταστημα με την ταυτότητα για να καταργησω την sim που εκδωσαν οι ιδιοι, χωρίς την άδειά μου...!

Υ.Γ. Γιατι αναφέρεστε ολοι στη Vodafone? Εγραψα ποια εταιρία ηταν?

9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Τα προσωπικά σου δεδομένα, τα στοιχεία σου, τα έδωσες στην Vodafone για να ενεργοποιηθεί μια sim όπως λες. Για ποια κατάχρηση μιλάς;
Τα στοιχεία σου τα χρησιμοποιεί η εταιρία για διάφορους σκοπούς. Έχεις υπογράψει χαρτί που λέει "ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ 1 ΣΙΜ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ" ?

Προφανώς έχει γίνει κάποιο λάθος, με τα στοιχεία σου ενεργοποιήθηκαν 2 sim, πιθανότατα από 2 διαφορετικούς υπαλλήλους, το οποίο ναι, θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο για να το διορθώσεις.

Αν δεν εμπιστεύεσαι την συγκεκριμένη εταιρία γενικώς φύγε από αυτήν. Υπάρχουν νόμοι γι αυτές τις καταστάσεις, αλλά δεν θα σου εγγυηθεί κανείς εδώ μέσα πως δεν θα παραβεί κάποιος υπάλληλος τον νόμο έτσι γενικά κι αόριστα. Δεν παίζουν πάντως οι υπάλληλοι ζαριές σε ένα παιχνίδι που λέγεται "ποια προσωπικά δεδομένα θα κλέψουμε σήμερα." Αν έχεις συγκεκριμένες αποδείξεις για δόλο, τότε ναι μπορείς να αρχίσεις να σκέφτεσαι για δικηγόρο.

Γενικά αφού δεν έχει ενεργοποιηθεί καν η 2η sim, δεν έχεις και πολλά στα χέρια σου για να κάνεις κάποια σοβαρή καταγγελία. Μήπως σε περιμένει σε κάνα συρτάρι του μαγαζιού;

Το πότε θα ενεργοποιηθεί μια sim ή θα γίνουν κάποιες δουλειές είναι τελείως άσχετο με την φυσική σου παρουσία στο κατάστημα.

Η προβολή των στοιχείων ενός πελάτη σε μια οθόνη δεν προυποθέτει και την φυσική παρουσία του πελάτη στον χώρο!

Gdpr τα δεδομενα παραχωρουνται για συγκεκριμένο αίτημα και μετά η εταιρεία οφείλει να τα διαγράψει, οχι να κρατάει αντιγραφο αυτών, ούτε φυσικά να σου εκδίδει νεα sim χωρις να εισαι ενημερος.

Και φυσικα αναφερομαι στη φωτοτυπια της ταυτοτητας μου και του πασο, που χρησιμοποιηθηκαν με την εγκριση μου για την εκδοση της 1ης σιμ, και παρανόμως χωρις την εγκριση μου για την εκδοση της 2ης σιμ.

Τα κεφαλαια για ποιο λόγο? 

12 λεπτά πριν, Kastor-nt είπε

Εχω μια απορια . Αν οντως ηθελαν να του κανουν "κομπινα" , θα του εδιναν ενα νουμερο που δεν ειναι φοιτητικο , οπως εγινε , ενω ζητησε φοιτητικο...? Και απλα ηλπιζαν οτι δεν θα το παρει χαμπαρι και αυτος ο υπαλληλος απο πισω το βραδυ εβγαλε αλλο να το πουλησει? Αληθεια τωρα? 

99% πληκτρολογησε κατι λαθος , βγηκε νεα σιμ και εμεινε στο καταστημα λογω μπερδεματος.

Ξαναλεω , ζητησε φοιτητικο , και του εδωσε κανονικο ελπιζοντας οτι δεν θα το καταλαβει ο TS , ωστε αυτος μετα να βγαλει αλλο φοιυητικο να το πουλησει / φτιαξει τηλεβομβα / κανει  deal με κολομβιανους?

Δε με αφορά ο λόγος. 

Με αφορά η αξιοπιστία αυτού που συναλασσομαι.

Και φυσικά, αν με καλουσαν και μου λεγαν πως έγινε λάθος θα στραβωνα που χρησιμοποιησαν ετσι τα στοιχεια μου, αλλα θα εκτιμουσα πως με ειδοποίησαν. 

Τωρα εμαθα μεσω live chat πως εχει συμβει ολο αυτό. 

3 μερες δηλαδη δε ξεραν τιποτα ωστε να με ειδοποιησουν απ το καταστημα?

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αφορα ο λογος? Δηλαδη αν με καποιο τροπο σου αποδεικνυε ο υπαλληλος οτι ηταν ενα λαθος που εγινε και αντι να ενεργοποιηθει το φοιτητικο στο νουμερο που σου εδωσαν , δημιουργηθηκε ενα αλλο , που υστερα εμεινε στο καταστημα , εσυ ακομα θα συνεχισεις να ψαξεις τροπο να καταγγειλεις/μυνησεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kastor-nt είπε

Δεν σε αφορα ο λογος? Δηλαδη αν με καποιο τροπο σου αποδεικνυε ο υπαλληλος οτι ηταν ενα λαθος που εγινε και αντι να ενεργοποιηθει το φοιτητικο στο νουμερο που σου εδωσαν , δημιουργηθηκε ενα αλλο , που υστερα εμεινε στο καταστημα , εσυ ακομα θα συνεχισεις να ψαξεις τροπο να καταγγειλεις/μυνησεις? 

 

Αν ηταν λαθος ας με ειδοποιουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Εμεινε στο καταστημα το καημενο? Δεν ηθελε να φυγει? Ηταν κουρασμένο? Με ποιον μαγικό τροπο θα το αποδεικνυε?

Καταλαβαινεις πόσο παιδικο ειναι αυτο που γράφεις. 

Αν ηταν λαθος ας με ειδοποιουσαν.

 

59 λεπτά πριν, xgol είπε

 

Προτροπές και σταμάτα, αλλού. 

Κατανοητό, το πως θα το λύσει η εταιρία είναι δικο της θέμα. 

Εγω οφείλω να καταγγείλω πως εκδώσαν νεα σιμ χωρις τη συγκατάθεση μου και χρησιμοποιήσαν παράνομα, ευαισθητα προσωπικα δεδομένα. 

 

44 λεπτά πριν, xgol είπε

Δεν ηξερα πως είσαι μάντης. 

Εκανα αυτο που επρεπε να κανω, μιλησα με την εταιρεία και ζητησα επίσημη ενημέρωση. 

Μπορεί ενα δικο μου λαθος να σου πεθάνει εναν συγγενή. Δεν εχω κανενα όφελος. Θα με κυνηγήσεις?

Ναι και καλα θα κάνεις. 

Οπως εχω αίσθηση της ευθυνης της εργασιας μου, και πληρωνω τα λαθη μου, το ιδιο απαιτώ απο τους άλλους. Και αυτο ειναι ξεκαθαρα θεμα Παιδείας. 

Οπότε ας λειπουν οι ηθικοπλαστικες αμπελοφιλοσοφιες, ενα λάθος που είναι εις βαρος μου, και μαλιστα συνιστά σοβαρή παρατυπια (τα προσωπικα δεδομενα επιτρέπεται να επεξεργαστουν μονο για ενα συγκεκριμένο αίτημα και μετα πρεπει να διαγραφουν). 

Υ.Γ. Είναι αστείο να νομίζετε πως η μονη σχεση που μπορεί να εχει καποιος με ενα Πανεπιστημιακο Ιδρυμα, είναι αυτό του προπτυχιακου φοιτητή. 

Sorry αλλα αν εισαι τοσο αγενης και στην εξω ζωη, οπως εδω στο φορουμ, καλα εκανε και σου την εριξε ο υπαλληλος. 

  • Like 12
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, xgol είπε

Gdpr τα δεδομενα παραχωρουνται για συγκεκριμένο αίτημα και μετά η εταιρεία οφείλει να τα διαγράψει, οχι να κρατάει αντιγραφο αυτών, ούτε φυσικά να σου εκδίδει νεα sim χωρις να εισαι ενημερος.

Και φυσικα αναφερομαι στη φωτοτυπια της ταυτοτητας μου και του πασο, που χρησιμοποιηθηκαν με την εγκριση μου για την εκδοση της 1ης σιμ, και παρανόμως χωρις την εγκριση μου για την εκδοση της 2ης σιμ.

Τα κεφαλαια για ποιο λόγο? 

Τα κεφαλαία είναι copy paste των δικών σου....

Καταλαβαίνεις νομίζω πως τα δεδομένα σου παραμένουν στην κατοχή τους καθώς είσαι πελάτης τους πλέον. Δεν σβήνονται με το που εκδοθεί μια κάρτα. Δεν έχει τελειώσει η σχέση σας, μόλις άρχισε  .  Έχεις μια περίεργη αντίληψη του gdpr. 

Δεν υπέγραψες κάτι για να σου εκδοθεί η sim? Το διάβασες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Εμεινε στο καταστημα το καημενο? Δεν ηθελε να φυγει? Ηταν κουρασμένο? Με ποιον μαγικό τροπο θα το αποδεικνυε?

Καταλαβαινεις πόσο παιδικο ειναι αυτο που γράφεις. 

Αν ηταν λαθος ας με ειδοποιουσαν.

Καταλαβαινεις την υποθεση της ερωτησης μου? 

Πες μου ποσο παιδικο ειναι αυτο που ζητας εσυ στην αρχη . Να σου βεβαιωσει δηλαδη καποιος οτι καμια εταιρια /τραπεζα / μαγαζι που συναλασεσαι δεν θα χρησιμοποιησει / μοιρασει καπως τα δεδομενα σου υστερα  . Ειναι δυνατον αυτο? Αν θελει να παρανομησει θα το κανει . Καθημερινα βλεπεις leaks προσωπικων δεδομενων απο τραπεζες / hacker / ηλ καταστηματα / κοινωνικα δικτυα / ακομα και δημ. υπηρεσιες.κτλπ . Και το πολυ πολυ βγαζουν μια ανακοινωση συγγνωμης. Ακομα και να απολυθει αυτος ο υπαλληλος θα ερθει επομενος που ισως κανει το ιδιο λαθος . 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν πρεπει να προσεχεις ποιος διαχειριζεται τα δεδομενα σου και με ποιον τροπο , αλλα χωρις υστεριες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Τα κεφαλαία είναι copy paste των δικών σου....

Καταλαβαίνεις νομίζω πως τα δεδομένα σου παραμένουν στην κατοχή τους καθώς είσαι πελάτης τους πλέον. Δεν σβήνονται με το που εκδοθεί μια κάρτα. Δεν έχει τελειώσει η σχέση σας, μόλις άρχισε  .  Έχεις μια περίεργη αντίληψη του gdpr. 

Δεν υπέγραψες κάτι για να σου εκδοθεί η sim? Το διάβασες;

Καταλαβαίνεις πως τα δεδομενα στα οποια αναφέρομαι είναι οχι προφανώς τα στοιχεια μου στο μητρώο της εταιρείας, καθως είμαι πελάτης, αλλά το αντιγραφο ταυτότητας και του πάσο? 

Τίποτα δεν υπέγραψα. 

3 λεπτά πριν, Kastor-nt είπε

Καταλαβαινεις την υποθεση της ερωτησης μου? 

Πες μου ποσο παιδικο ειναι αυτο που ζητας εσυ στην αρχη . Να σου βεβαιωσει δηλαδη καποιος οτι καμια εταιρια /τραπεζα / μαγαζι που συναλασεσαι δεν θα χρησιμοποιησει / μοιρασει καπως τα δεδομενα σου υστερα  . Ειναι δυνατον αυτο? Αν θελει να παρανομησει θα το κανει . Καθημερινα βλεπεις leaks προσωπικων δεδομενων απο τραπεζες / hacker / ηλ καταστηματα / κοινωνικα δικτυα / ακομα και δημ. υπηρεσιες.κτλπ . Και το πολυ πολυ βγαζουν μια ανακοινωση συγγνωμης. Ακομα και να απολυθει αυτος ο υπαλληλος θα ερθει επομενος που ισως κανει το ιδιο λαθος . 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν πρεπει να προσεχεις ποιος διαχειριζεται τα δεδομενα σου και με ποιον τροπο , αλλα χωρις υστεριες 

Wake up call: https://www.google.com/amp/s/www.niriis.gr/gdpr/prostima-450000-se-wind-vodafone-cosmote/amp/

Αντιγραφω: 

  • ∆ιαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχει ορθή διαδικασία για την τήρηση συγκαταθέσεων
Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, xgol είπε

Καταλαβαίνεις πως τα δεδομενα στα οποια αναφέρομαι είναι οχι προφανώς τα στοιχεια μου στο μητρώο της εταιρείας, καθως είμαι πελάτης, αλλά το αντιγραφο ταυτότητας και του πάσο? 

Τι λες δηλαδή, πως η εταιρία κινητής δεν κάνει να έχει τον αριθμό ταυτότητάς σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Τι λες δηλαδή, πως η εταιρία κινητής δεν κάνει να έχει τον αριθμό ταυτότητάς σου;

Διαβαζεις τι γραφω??? Αντιγραφο/φωτοτυπια ταυτοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Τι λες δηλαδή, πως η εταιρία κινητής δεν κάνει να έχει τον αριθμό ταυτότητάς σου;

Ναι ουτε το ονομα του. Να τα διαγραψει λεει. Δηλαδη μετα αν την αλλη μερα παει να βγαλει και αλλο νουμερο με το ιδιο πασο  να μην ξερει η εταιρια οτι αυτο το πασο εχει ηδη φοιτ νουμερο . Αφου φυσικα δεν μπορει να εχει αντιγταφο στη βαση της σωστα? Τι κουβεντιαζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου το πρώτο που θα έκανα (και από προχθές κιόλας, όχι από αύριο) είναι να καλούσα στην εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητούσα να βάλουν φραγή στην 2η κάρτα που την εκδώσαν εν άγνοιά σου, ώστε όταν ο άγνωστος την εισάγει σε κάποια συσκευή να μην μπορεί να τη χρησιμοποιήσει με κανένα τρόπο. Πες ότι την έχασες ή ότι σου την έκλεψαν. Μετά κάνε ότι άλλο είναι να κάνεις, και το ποιο λογικό είναι να πας πρώτα από το κατάστημα για να δεις τι συνέβη, όπως προτείνουν ήδη οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kastor-nt είπε

Ναι ουτε το ονομα του. Να τα διαγραψει λεει. Δηλαδη μετα αν την αλλη μερα παει να βγαλει και αλλο νουμερο με το ιδιο πασο  να μην ξερει η εταιρια οτι αυτο το πασο εχει ηδη φοιτ νουμερο . Αφου φυσικα δεν μπορει να εχει αντιγταφο στη βαση της σωστα? Τι κουβεντιαζουμε...

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/kanonismos-gia-tin-prostasia-dedomenon/arthro-5-genikos-kanonismos?lspt_context=gdpr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει βρηκες και ενα αρθρο που εχει μεσα τη λεξη gdpr και προστιμο και το κοτσαρες ενω μιλαει για συγκεκριμενα προστιμα λογω προωθησης προιοντων. Ο ανθρωπος πηγε να σου ενεργοποιησει το φοιτητικο και εβγαλε καινουρια καρτα . Πηγαινε τον στη Χαγη . Οι δικηγοροι να ειναι καλα . Καλη συνεχεια αδερφε .  Wake up call οταν θα σε καλεσει κανας βουλευτης για ψηφο , να βρεις ποιος του εδωσε τα προσωπικα σου δεδομενα να του κανεις μυνηση ετσι?  Σορρυ για το ειρωνικο αλλα ελεος.

Υγ : Επαναλμβανω εχεις δικιο που προσεχεις και αντεδρασες , αλλα απλα πιστευω μια φραγη στο φοιτητικο/ επισκεψη απτο καταστημα / παραπονο στα κεντρικα  ηταν αρκετο..  με αυτη τη σειρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, xgol είπε

Διαβαζεις τι γραφω??? Αντιγραφο/φωτοτυπια ταυτοτητας.

Χωρίς την φυσική παρουσία αυτών δηλαδή δεν ανοίγει λογαριασμός μας λες; Αν δεν είναι σε χαρτί το κομπιούτερ μπλοκάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...