Προς το περιεχόμενο

Έκδοση SIM εν αγνοία μου


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, Fubar.gr said:

Δέν νομίζω οτι το GDPR υποχρεώνει τα καταστήματα να καταστρέφουν τις φωτοτυπίες των ταυτοτήτων όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής.

Ίσα ίσα, το λογικό είναι να κρατούνται στο αρχείο, σε περίπτωση εγκληματικής ενέργειας ή όταν έχει χρησιμοποιηθεί πλαστή ταυτότητα κτλ.

Ενδεχομένως μάλιστα να είναι υποχρεωμένοι απο το νόμο  να τα κρατάνε στο αρχείο τους. Μην ξεχνάτε οτι αυτό με τις ταυτότητες είναι σχετικά πρόσφατο. Παλιά μπορούσες να πάρεις κάρτα SIM απο το περίπτερο, χωρίς να δώσεις κανένα στοιχείο. Αυτό άλλαξε με νόμο του 2009: Καρτοκινητά με ταυτότητα: Όσα πρέπει να γνωρίζετε

Τα δικαιολογητικά και οι ταυτότητες του πελάτη σκαναρονται στο τέλος της ημέρας και καταστρέφονται από το κατάστημα.

Φυσικά όμως υπάρχει αρχείο στα κεντρικά για όσο είναι ενεργό το συμβόλαιο και για τους λόγους που είπες.

Υπάρχει δυνατότητα κάθε στιγμή οποιοσδήποτε να ζητήσει να διαγραφούν όλα τα προσωπικά του δεδομένα από την εταιρεία με ένα απλό αίτημα είτε τηλεφωνικά είτε από κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, xgol είπε

Tι λάθη?

Κατά λάθος δε μου έδωσε φοιτητικό, κατά λάθος κράτησε τα προσωπικά μου στοιχεία παράνομα, και κατά λάθος έβγαλε νέο φοιτητικό?

Πολλά τα λάθη.

Και για να τελειώνουμε, που μπορώ να απευθυνθώ για να καταγγείλω το περιστατικό και να είμαι σίγουρος πως τα προσωπικά μου δεδομένα δεν θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν στο μέλλον????

Ξεκινάς με καταγγελία σε:

ΕΕΤΤ

Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Vodafone

Το εν λόγω κατάστημα

Τον υπάλληλο

Τον δέκτη του φοιτητικού

Και ανάλογα τις απαντήσεις πράττεις για μηνύσεις, αγωγές κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, cacofonix-3 said:

Ξεκινάς με καταγγελία σε:

ΕΕΤΤ

Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Vodafone

Το εν λόγω κατάστημα

Τον υπάλληλο

Τον δέκτη του φοιτητικού

Και ανάλογα τις απαντήσεις πράττεις για μηνύσεις, αγωγές κλπ

Εν συνεχεία, πας στο Διεθνές δικαστήριο της Χάγης και αν δεν πιάσουν όλα αυτά, καταλαμβάνεις τη βουλή και απειλείς να την τινάξεις στον αέρα μαζί με τους 300...
Αν και πάλι δεν έχει αποτέλεσμα, κάνεις μια απεργία πείνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Βέβαια ο υπάλληλος, εφόσον το κυνηγήσεις τόσο, αν απλά το καβάτζωσε για φίλο, θα κινδυνέψει να χάσει την δουλειά του για ένα φοιτητικό νούμερο... που απλά το χάρισε σε γνωστό.

Και που το κακό με αυτό; Να χάσει τη δουλειά του και να τιμωρηθεί και ποινικά. Αρκετά δεν ανεχόμαστε τους κάθε λογής απατεωνίσκους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, xgol είπε

Με πηραν τηλεφωνο, ήταν λαθος κλπ κλπ κλπ.

Πάγια τακτική των εταιρειών να πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα. Προφανώς θα πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση, έτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...