Προς το περιεχόμενο

ΑΙΟ Υδροψυξη(Η110) και θερμοκρασιες 9600Κ


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το επομενο θέμα : 

Εχω εναν i5-9600Κ σε GB Z390 Aorus master , αν και αυτο δεν εχει σημασια σε αυτο που θα ρωτησω. 

Τον ψυχω με την Corsair H110 η οποία έχει 4 Χ14cm ανεμιστήρια noctua αρκετα δυνατά και με υψηλη στατική καταλληλα για την φαση. 

Η ψυχτρα ειναι 5-5μιση ετων αλλα δεν ειχα προβλημα ποτε . Με την ιδια ψυχτρα ειχα τον 2600Κ μου στα 5.1GHZ και τον Xeon X5660 (6core) @4.2Ghz καποια φαση, θυμαμαι σχετικα ανετα και τα δυο.  Αλλα για 2-3 χρονια δεν εκανα καθολου ΟC.

 

Tωρα που πηρα τον 9600Κ ειπα να ξαναπαιξω λιγο με OC . Αλλά οι θερμοκρασίες (ακομη και σε στοκ ) δεν μου αρεσαν. πχ. idle ειναι καλα(32-36βαθμους ) αλλα με prime95(avx disabled ) χτυπαει 60 βαθμους στo package και σε core temps μεχρι 70. Θερμοκρασια δωματίου περιπου 28-29 και το κουτι εχει πολυ καλη ροη αέρα. Οι 4 noctua στο 100%. Ένα σχόλιο ακόμη. Το σωληνάκι που παει το ζεστο υγρο στο ψυγειο ειναι αρκετα ζεστο αλλα το ψυγειο δεν πολυζεσταίνεται εκτος απο την περιοχη κοντα στο πρωτο ζευγαρι ανεμιστηρων.

Σε gaming ειναι καλυτερες οι θερμοκρασίες αλλα δεν τρελάθηκα.

Η παστα ειναι ΜΧ4 και σιγουρα βαλμενη σωστα, η ψυχτρα παταει καλα επισης, την εβγαλα και ξαναβαλα 2 φορες για σιγουρια. 

------

Είναι τοσο ζεστοι οι CPU της σειρας 9 ή κάτι παίζει με την ψυχτρα?  Παιζει να εχει γινει degrade η ψυχτρα με τα χρονια(οπως οι custom πχ) ή να χρειάζεται κάποια συντηρηση/καθαρισμα /αλλαγη υγρου παρόλο που λενε το αντιθετο απο την corsair? Εχετε να προτείνετε κάτι ή ειναι ολα καλα και αποδεκτα για την φαση και εγω το ψυρίζω του σκοτωμου?

Θελω να πω οτι αμα χτυπαει 65-70 σε στοκ τι θα γινει αμα το στειλω στα 5Ghz που ακομη και η gigabyte και καλα στο εγγυάται.

 

 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φαντάζομαι δεν είναι εντελώς στοκ... Λογικά στον έχει πάει 4.4Gh. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου (και πάντα με βάση και την θερμοκρασία δωματίου που ανέφερες). Μην ξεχνάς ότι και ο 9600 έχει tdp 95w!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση . Νιωθω οτι σκουριασα με το αθλημα, καπου 2,5 χρονια με τον xeon ημουν στοκ και παρα-ξεσυνηθησα.


Το default της gigabyte ειναι 4.4 ολοι οι πυρηνες και 4.6 ο ΄ένας οταν μπορει να εχει turboboost. Ολα αυτα με στοκ ρευμα ομως 

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Καταρχήν φαντάζομαι δεν είναι εντελώς στοκ... Λογικά στον έχει πάει 4.4Gh. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου (και πάντα με βάση και την θερμοκρασία δωματίου που ανέφερες). Μην ξεχνάς ότι και ο 9600 έχει tdp 95w!

Και ο 2600Κ 95W tdp ειναι ομως https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/52214/intel-core-i7-2600k-processor-8m-cache-up-to-3-80-ghz.html

και ο xeon 5660 επισης https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/47921/intel-xeon-processor-x5660-12m-cache-2-80-ghz-6-40-gt-s-intel-qpi.html

Αλλα από οτι θυμαμαι είχαν χαμηλώτερες θερμοκρασιες και δεν "αρπαζαν" τοσο.... θυμαμαι 24ωρο torture test με 2600Κ στα 5.1 ή 5.2 GHZ και δεν ανησυχούσα για τις θερμοκρασιες. 

Θεωρεις οτι ειναι ΟΚ και οτι με παρα-απασχολει ?

@Stamer Εσυ με τον 9900Κ και την kraken τι θερμοκρασιες εχεις ? (στοκ, το prime, χωρις avx)

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε να δεις τι ρεύματα δίνει στο cpu.

Με kraken x62 4xfan στον δικό μου 5Ghz(4.8uncore) @1.285V απο bios βλέπω core VID  1.290 - 1.394V στο ΗWinfo

σε games που πάνε ψηλά cpu usage βλέπω 55C  max, prime95 small fft + avx 72C.

Θερμοκρασίες δωματίου ίδιες με εσένα.

 

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ολα στα default .Στο cpuz έλεγε νομιζω 1.1-1.16volt 

Η kraken Και η h110 απο οτι βλεπω περίπου το ίδιο παίζουν. Οι θερμοκρασιες σου ειναι για core ή package ? 

Εχω την αισθηση οτι αμα βαζω το avx enabled θα ψησω καφε και μιλαω για στοκ. θα το δω το απογευμα. 

Θα σας βάλω φωτο  μόλις γυρίσω σπιτι

@GRat Ασχετο αλλα παρατηρω οτι πρακτικα εχουμε τα ιδια κομματια στα πισι. 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

@Sheogorath Μηπως θα μπορουσες να δωσεις τα φωτα σου ? 

Δεν έχω εμπειρία απο νέους Intel. Λογικά με το turbo θα χτυπάει 1.3+ και οχι 1.15. Βάλε καρφωτά 1.15 ή κλείσε το τούρμπο, και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα παντως ξερεις περισσοτερα για υδροψυξεις απο μενα.

   Ωραία θα το δοκιμάσω και θα σας πω σε καμία ώρα. Πάντως στο cpuz δεν φαινόταν να ανεβάζει την τάση  εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σε default settings η cpu παει στα 4.3 με 1.1βολτ και καπου 70 βαθμους με prime95 χωρις avx σε 2 λεπτα το πολυ.

https://www.dropbox.com/s/p3jppw1wpqt3p8o/VID 1.10 default settings.png?dl=0

 

με VID 1.24 βολτ (HWinfo) και 4.6GHZ απο το  προγραμμα της gigabyte (ξερω οτι ειναι μουφα , ηταν ομως ευκολο για να δοκιμασω ) 

χτυπησε 100 βαθμους σε 2 λεπτα 

https://www.dropbox.com/s/fafhop7t8i4enbe/VID 1.28 %404.6GHZ.png?dl=0

 

Αυτα εμενα δεν μου φαινονται φυσιολογικα με αυτην την ψυχτρα γενικα. θυμαμαι οτι και ο 2600Κ και ο xeon (εξαπυρηνος+ΗΤ σε αλλη λιθογραφια και OCed) δεν εκαναν τετοια κολπα. 

το δωματιο ειναι στους 27 , χωρις aircondition αλλα χωρις να κανει και ιδιαιτερη ζεστη

 

Προτασεις (πλιζ) ? Στο ενδιαμεσο λέω να την βαλω-βγαλω και να δοκιμασω και αλλη παστα. μπας και ειχε θεμα η παστα

 

 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μου κάνει όντως αίσθηση είναι τα 1.24v με 100 βαθμούς.

Καταρχήν, αυτό που λες οτι ανέβηκε σε 2' στο bench είναι νορμαλ. Γενικά όλα μου φαίνονται καλά εκτός από το από πάνω που είπα. Αυτό με προβλημάτισε κάπως.
Πάντως μην "υποβιβάζεις" το θέμα της θερμοκρασίας του δωματίου, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι το βασικότερο. Άλλωστε και οι ανεμιστήρες της υδρόψυξης αέρα από το περιβάλλον τραβάνε.

Και κάτι ακόμα... αν θυμάμαι καλά, είναι που έχεις το ψυγείο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ψυγειο ειναι πανω αναγκαστικα ,δεν χωραει μπροστα .. Push Pull .. Για τα τεστ το κουτι ειναι ανοιχτο και τα ανεμιστηρια στο 100% Ειναι το κουτι της φωτο προφιλ μου (Corsair Air540)

4 λεπτά πριν, Stamer είπε

Το μόνο που μου κάνει όντως αίσθηση είναι τα 1.24v με 100 βαθμούς.

Καταρχήν, αυτό που λες οτι ανέβηκε σε 2' στο bench είναι νορμαλ. Γενικά όλα μου φαίνονται καλά εκτός από το από πάνω που είπα. Αυτό με προβλημάτισε κάπως.
Πάντως μην "υποβιβάζεις" το θέμα της θερμοκρασίας του δωματίου, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι το βασικότερο. Άλλωστε και οι ανεμιστήρες της υδρόψυξης αέρα από το περιβάλλον τραβάνε.

Και κάτι ακόμα... αν θυμάμαι καλά, είναι που έχεις το ψυγείο πάνω?

Παντως εχω κανει OC σε οτι επεξεργαστη επεσε στα χερια μου 15 χρονια τωρα σε καλα επιπεδα πιστευω. δεν εχω ξαναδει επεξεργαστη να πηγαινει στους 100 για πλακα με 300 ΜΗΖ πανω απο το στοκ και τοσο ευκολα μαλιστα.

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

push-pull προς τα μέσα πάντως φαντάζομαι (είπα να ρωτήσω). To να το έχεις ανοιχτό το κουτί ίσως είναι και χειρότερα γιατί μπορεί να χαλάει το εσωτερικό pressure που πρέπει να δημιουργείται. Τι θερμοκρασία έχει το υγρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Push pull, ο ζεστος αέρας προς τα εξω/πάνω , αλλα υπαρχουν δυο ανεμιστηρες που φερνουν κρύο αέρα στην ψυχτρα. 

Το υγρο δεν μπορω να ξερω τι θερμοκρασια εχει. Η αντλια εχει μονο ενα 3pin για συνδεση. Το σωληνάκι και η πλευρα της ψυχτρας  την οποια ακουμπαει ειναι χλυαρα αλλα δεν καινε κιολας(σε stress test , οχι idle ). 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψυγείο θέλει δροσερό αεράκι απ'εξω, από μέσα είναι λάθος όσο κι αν νομίζεις ότι αυτό που φέρνουν μέσα τα φανς είναι αρκετό. Απορώ κιόλας που έχεις τέτοιες θερμοκρασίες, πάλι καλά.

Πάντως την θερμοκρασία του υγρου, συνήθως έχει το application της ψυκτρας να βλέπουμε (αν έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...