Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε το Mi A3 με οθόνη OLED 6,1 ιντσών, Snapdragon 665 SoC και τιμή €249


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παλι δεν απαντας,αρα σε βαζω απλα στη κατηγορια τρολλ.

Καλη σου συνεχεια λοιπον και σενα.

Μην ξεχάσεις να βάλεις και Gcam, ε; Για να λες πόσο φοβερή κάμερα έχει 😛

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 70 ευρώ θα είναι οκ τιμή. 720p οθόνη έχει. Από το 2011 φαίνεται έρχεται. Πολύ πιο τίμιο το mi a2 αυτή τη στιγμή στα 135 ευρώ. Και χωρίς notch κτλ χαζομάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chios είπε

Σε αυτήν την τιμή δεν πάει πουθενά, όταν πάει στα 150-180€ είναι καλά. Τουλάχιστον διόρθωσαν τα χάλια του mi a2 κάτι είναι και αυτό, για την οθόνη ασχολίαστο.

Τι είχε το Mi A2????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μιλάνε για κάποια μη εμφανή διαφορά του resolution, και δεν σκέφτονται καν την επίπτωση αυτής της επιλογής στην κατανάλωση ενέργειας ή στο budget για αυτά που προσφέρει.. Θα ήθελα πολύ να βάλουν ένα ίδιο κινητό με τις ίδιες ίντσες δίπλα, με 1080p προβολή μιας mkv ταινίας, να μετρήσουν τα pixel πια.

 

νούμερα > ουσία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί το όχι full hd σε τόσο μικρό μέγεθος αποτελεί πρόβλημα. Τα ~286 ppi density που έχει είναι μια χαρά και ας είναι κάτω από "ανθρώπινο όριο" των 300dpi καθώς είναι πολύ κοντά σε αυτό.

Παλαιότερα τσακωνόμασταν εδώ γιατί είναι ΑΣΚΟΠΟ τα κινητά να έχουν παραπάνω από 300dpi ανάλυση εφόσον το ανθρώπινο μάτι δεν τις βλέπει. Και συνεχίζει να είναι άσκοπο μα και ζημιογόνο σε μπαταρία και cpu σε κινητά με 4κ. 

Εκεί που κάποιοι (οι περισσότεροι) βλέπετε "ελάττωμα" και υποβάθμιση της οθόνης θα έπρεπε να βλέπετε πλεονέκτημα για τις καλύτερες επιδώσεις που θα έχει το κινητό χάρη σε αυτή την απόφαση. Άσε που η amoled με τα χρώματα και την ζωντάνια εξαφανίζει κάθε τέτοια έννοια. Θα χαρείτε οθόνη δλδ. Εγώ στο nokia 808 μου με αμολεντ 640Χ480 την απολάμβανα πραγματικά αδιαφορώντας για τα ψήγματα πιξελιάσματος (που στο mi3 δεν θα φαίνονται καν). 

Και τι είναι ουσιαστικότερο; Ο ψυχαναγκασμός μην και δει γωνία από pixel και καταλάβεις ότι υπάρχει; (που και αυτό το αμφισβητώ στα 286ppi) ή οι καλύτερες επιδώσεις (1/4 ο κόπος της GPU) και η καλύτερη αυτονομία (καθώς υπάρχει μικρότερη χρήση cpu/gpu). Το full hd θα ήταν ένα μικρό τροχοπέδη και εννοείται το αντάλλασσα με επιδώσεις. Οποιος το πιάσει θα δείτε θα αλλάξει γνώμη (αν έχει αρνητική) για την οθόνη με την μία.

 

Τα μόνα πραγματικά "φάουλ" η έλλειψη SD αλλά και τα παλαιότερα μοντέλα ήταν έτσι. (λέγεται έχει 3.5mm και FM αν και δεν διακρίνεται στην φώτο).

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, august είπε

Λες και προσπαθεί να σκοτώσει την ζήτηση για την Android One γραμμή της η Xiaomi. 

μα αυτο προσπαθεί ξεκάθαρα καθώς από το one δεν βγαζει μια ενο απο το δικο της os βγάζει μπόλικο χρήμα απο υπηρεσίες και data mining

48 λεπτά πριν, lorens95 είπε

Τι είχε το Mi A2????

τα parts του ηταν απο χίλιους δυο προμηθευτές ετσι πχ σε δυο mi a2 αλλη camera σε ενα άλλη σε άλλο άλλη οθονη σε ενα άλλη στο άλλο κλπ κλπ και δεν είχαν κάνει καλό qc με τα drivers ετσι καποιες συσκευές είχαν ένα πρόβλημα καποιες άλλο κλπ κλπ σαν αποτέλεσμα το να πετύχεις καλή συσκευή ήταν καθαρά λαχείο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Σε σχέση με ποια άλλα μοντέλα; Τώρα το πρόσεξα που σου απαντήσανε άλλοι. Σε Mi 8 Lite έχω κανονικά 4G+ αλλά σε βοδαφόν, σε γουίντ όχι. Τα παράπονά σου στον πάροχό σου.

Mi8 lite κανονικά 4G+ με Q Telcom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pro θα έχει υψηλότερη ανάλυση στην οθόνη και nfc, ενώ το lite την ίδια με υποχωρήσεις στην κάμερα και τον επεξεργαστή. Όμως, ίσως η τιμολόγηση πλέον έχει αντίπαλο την πολύ αξιόλογη κατά τη γνώμη μου σειρά a της samsung. Τα a40 και a50 που έχω πιάσει στα χέρια μου και πολύ όμορφα είναι και amoled και αξιοπρεπείς επιδόσεις και σχετικά ευκολοχρηστο και ελαφρύ one ui εχουν ...αυτό που μου αρέσει περισσότερο όμως είναι το μέγεθος της συσκευής στη σειρά "a" το οποίο είναι το ίδιο μαζεμένο με το mi a3... Αν μειώσουν τις τιμές τα xiaomi τότε θα αντικαταστήσω το mi a1 από το οποίο γράφω τώρα με ένα a3... Αλλιώς... Μάλλον για a40 με βλέπω... Ποια η γνώμη σας. ΥΓ το ξέρω ότι είναι android one ενώ τα samsung όχι...αλλά και αναβαθμίσεις παίρνουν τα νέα samsung και πολύ καλές τιμές εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ανάλυση οθόνης, συγκρίνοντας το κινητό μου Sony XZ1 με οθόνη IPS 1920X1080P (FHD) με 424 ppi σε σχέση με κινητό Samsung J5 2017 του αδερφού μου 1280x720(HD) με 282 ppi, υπάρχει μικρή διαφορά όταν κάνω zoom κυρίως σε κείμενο και έπειτα σε εικόνες.Συν μικρή διαφορά σε ευκρίνεια και σε ρεαλιστικότητα των χρωμάτων, κάτι το οποίο είναι γνωστό μεταξύ οθονών IPS VS LCD.

Επίσης σε κινητό που έχω S4 mini Plus με 256 ppi,το οπτικό αποτέλεσμα είναι σχετικά ικανοποιητικό, δεν έχει καλή ευκρίνεια σε φωτογραφίες με κείμενα.

Νομίζω πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους 2 τύπους οθονών, αν το Samsung J5 2017 είχε IPS, θα ήταν χειρότερο απο Amoled.

Ωραίες οθόνες οι Amoled με βαθύ μαύρο και ζωντανά χρώματα, αλλά με κιτρινίλα, υπερκορεσμένα χρώματα και κίνδυνο για Burn in αν η οθόνη χρησιμοποιείται σε μεγάλη φωτεινότητα.

Οι IPS έχουν ρεαλιστικά χρώματα αλλά ασθενέστερο μαύρο χρώμα (Εξαρτάται και από την αντίθεση της οθόνης) και μεγαλύτερη κατανάλωση σε άσπρο χρώμα, οι Amoled έχουν βαθύ μαύρο, εξοικονόμηση σε σκούρα χρώματα αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση σε άσπρο χρώμα.Σε browsing που είναι η κύρια χρήση των περισσότερων, οι IPS υπερτερούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Black Demis είπε

τα parts του ηταν απο χίλιους δυο προμηθευτές.

Και δεν είχαν κάνει καλό qc με τα drivers ετσι καποιες συσκευές είχαν ένα πρόβλημα καποιες άλλο κλπ

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αυτό με το qc τι είναι πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, lorens95 είπε

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αυτό με το qc τι είναι πάλι;

Quality control. Ελεγχος ποιοτητας.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lorens95 είπε

Τι είχε το Mi A2????

Έχει χώμα μπαταρία , δεν έχει  ακουστικά , ράδιο , sd card τουλάχιστον η xiaomi ακούει τους καταναλωτές και τα πρόσθεσε.

 αυτό με την οθόνη που φοράει θα έχει πολύ καλή αυτονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν παίζει να είναι αυτή η "μεγάλη" έκδοση του a3 δεν έχει καμία λογική σαν κίνηση

 

Θα περιμένω μπας και ανακοινώσουν κάποιο μεγαλύτερο μοντέλο και ελπίζω αυτό να είναι η lite εκδοχή

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα να πάω σε κάποιο μη one μοντέλο και η xiaomi είναι η μόνη που δίνει και άλλα πράγματα ακόμα που άλλοι κατασκευαστές τα έχουν ξεχάσει.

 

Περίμενω μεγαλύτερη έκδοση με nfc

7 ώρες πριν, AMWN_RA είπε

Εγώ πάντως που έχω το mia2 δεν ξαναπερνω ούτε χάρισμα. Μόνο με custom στρώνει το τηλ το έχει παρατήση στο έλεος. Μόνο με muiu.

Εγώ πάντως που έχω το mia2 δεν ξαναπερνω ούτε χάρισμα. Μόνο με custom στρώνει το τηλ το έχει παρατήση στο έλεος. Μόνο με muiu.

Ποιο έλεος βρε φίλε; Εδώ στο a1 σήμερα πήρα αναβάθμιση Ιουλίου, πώς είναι παρατημένο το a2?

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThReSh είπε

Άρχισε να ξεκλειδώνει φέτος στις νέες συσκευές από οτι φαίνεται, καιρός ήταν... 

δεν τα έχει κλειδωμένα απλά τα modem της έχει ελλιπές συχνότητες (δεν έχει όλες της band)
κάπως πρεπει να βγει η τημη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...