Προς το περιεχόμενο

budget μητρική am4 socket. MSI B450M PRO-M2 vs asrock b450m hdv


oraiustepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω τον ryzen τον 2600 και τις μνήμες τις gskill aegis 3000 mhz... Ωστόσο δεν μπορώ να αποφασίσω ποια μητρική να πάρω. Είμαι ανάμεσα στην MSI B450M PRO-M2 και την  asrock b450m hdv revision 4.0. καμία απο τις δύο δεν έχει heatsink στο vcore ενώ η msi Μου φαίνεται ποιοτικότερη γενικά. Ωστόσο η Msi κάνει 66 ευρω και η asrock 57 απο το κατάστημα που θέλω να την αγοράσω. Για τις asrock διαβάζω ότι είναι αρκετες προβληματικές και δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές. Επίσης κοιτάω και την gigabyte b450m s2h αλλά παρότι έχει heatsink στο vcore διαβάζω ότι δεν εχει καλά vrms. Ποια απο τις 3 θα προτείνατε και γιατί;

Υ.γ με ενδιαφέρει το όσο δυνατόν καλύτερο overclock στον επεξεργαστή(όσο τελος παντων μπορουν να κανουν αυτές) και το audio chipset

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Θέλω να αγοράσω τον ryzen τον 2600 και τις μνήμες τις gskill aegis 3000 mhz... Ωστόσο δεν μπορώ να αποφασίσω ποια μητρική να πάρω. Είμαι ανάμεσα στην MSI B450M PRO-M2 και την  asrock b450m hdv revision 4.0. καμία απο τις δύο δεν έχει heatsink στο vcore ενώ η msi Μου φαίνεται ποιοτικότερη γενικά. Ωστόσο η Msi κάνει 66 ευρω και η asrock 57 απο το κατάστημα που θέλω να την αγοράσω. Για τις asrock διαβάζω ότι είναι αρκετες προβληματικές και δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές. Επίσης κοιτάω και την gigabyte b450m s2h αλλά παρότι έχει heatsink στο vcore διαβάζω ότι δεν εχει καλά vrms. Ποια απο τις 3 θα προτείνατε και γιατί;

Υ.γ με ενδιαφέρει το όσο δυνατόν καλύτερο overclock στον επεξεργαστή(όσο τελος παντων μπορουν να κανουν αυτές) και το audio chipset

Ευχαριστώ

Χιλιες φορες αφου το οικονομικο σε ενδιαφερει, παρε μια μεταχειρισμενη με υπολοιπο εγγυησης και ξεχνα τες και τις δυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Θέλω να αγοράσω τον ryzen τον 2600 και τις μνήμες τις gskill aegis 3000 mhz... Ωστόσο δεν μπορώ να αποφασίσω ποια μητρική να πάρω. Είμαι ανάμεσα στην MSI B450M PRO-M2 και την  asrock b450m hdv revision 4.0. καμία απο τις δύο δεν έχει heatsink στο vcore ενώ η msi Μου φαίνεται ποιοτικότερη γενικά. Ωστόσο η Msi κάνει 66 ευρω και η asrock 57 απο το κατάστημα που θέλω να την αγοράσω. Για τις asrock διαβάζω ότι είναι αρκετες προβληματικές και δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές. Επίσης κοιτάω και την gigabyte b450m s2h αλλά παρότι έχει heatsink στο vcore διαβάζω ότι δεν εχει καλά vrms. Ποια απο τις 3 θα προτείνατε και γιατί;

Υ.γ με ενδιαφέρει το όσο δυνατόν καλύτερο overclock στον επεξεργαστή(όσο τελος παντων μπορουν να κανουν αυτές) και το audio chipset

Ευχαριστώ

 

Αν θες οικονομική μητρική με καλά VRM  κοίταξε την

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155063664/biostar-racing-x370gt7.html (Από 81,65€)

 

ALC 1220 AUDIO CHIPSET.

 

https://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=874#overview

 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όμως εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτές τις 3..κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει με επιχειρήματα ποια από τις 3 είναι καλύτερη; κυρίως λόγω vrms και audio 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εδώ review

https://www.tweaktown.com/reviews/8137/biostar-x370gt7-motherboard-review/index.html

10 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όμως εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτές τις 3..κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει με επιχειρήματα ποια από τις 3 είναι καλύτερη; κυρίως λόγω vrms και audio  

 

Δες το reivew που σου έδωσα παραπάνω.

Καμιά από αυτές που έχεις επιλέξει αρχικά, δεν έχει τους audio controllers που έχει η biostar ούτε το vrm της, ούτε τα υπόλοιπα καλούδια.

Είναι ένα από τα πιο δυνατά μοντέλα σε VRM που βγήκε με X370 chipset.

To μόνο αρνητικό της είναι πως δεν μπουστάρει πολύ υψηλά τις μνήμες, αν και με τα bios updates ίσως να έχει διορθωθεί και αυτό.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Και εδώ review

https://www.tweaktown.com/reviews/8137/biostar-x370gt7-motherboard-review/index.html

Δες το reivew που σου έδωσα παραπάνω.

Καμιά από αυτές που έχεις επιλέξει αρχικά, δεν έχει τους audio controllers που έχει η biostar ούτε το vrm της, ούτε τα υπόλοιπα καλούδια.

Είναι ένα από τα πιο δυνατά μοντέλα σε VRM που βγήκε με X370 chipset.

To μόνο αρνητικό της είναι πως δεν μπουστάρει πολύ υψηλά τις μνήμες, αν και με τα bios updates ίσως να έχει διορθωθεί και αυτό.

Φίλε μου δεν έχω να διαθέσω αυτά τα 20-25 ευρώ παραπάνω. Ήδη η msi είναι υπέρβαση στα 66... Φαντάσου.. Γιαυτό επιμένω και θέλω να μου πείτε ποια είναι καλύτερη από τις 3 συγκεκριμένες... Και εγώ έχω λύσεις στα 80-90 ευρώ... Την msi a pro φεριπιν.. Εξαιρετική μητρική.. Αλλά τώρα μιλάμε για αυτές 

3 ώρες πριν, 3DJIN είπε

Αφου κυκλοφορησαν οι 3000,ποιος ο λογος να πας σε 2600.Πηγαινε σε 3600

Αν είχα τα χρήματα πολύ ευχαρίστως φίλε μου.. Για αυτό κοιτάω και τις πιο φθηνές μητρικές 

Επεξ/σία από oraiustepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 2:56 ΠΜ, oraiustepe είπε

Θέλω να αγοράσω τον ryzen τον 2600 και τις μνήμες τις gskill aegis 3000 mhz... Ωστόσο δεν μπορώ να αποφασίσω ποια μητρική να πάρω. Είμαι ανάμεσα στην MSI B450M PRO-M2 και την  asrock b450m hdv revision 4.0. καμία απο τις δύο δεν έχει heatsink στο vcore ενώ η msi Μου φαίνεται ποιοτικότερη γενικά. Ωστόσο η Msi κάνει 66 ευρω και η asrock 57 απο το κατάστημα που θέλω να την αγοράσω. Για τις asrock διαβάζω ότι είναι αρκετες προβληματικές και δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές. Επίσης κοιτάω και την gigabyte b450m s2h αλλά παρότι έχει heatsink στο vcore διαβάζω ότι δεν εχει καλά vrms. Ποια απο τις 3 θα προτείνατε και γιατί;

Υ.γ με ενδιαφέρει το όσο δυνατόν καλύτερο overclock στον επεξεργαστή(όσο τελος παντων μπορουν να κανουν αυτές) και το audio chipset

Ευχαριστώ

Το oc σε ενδιαφέρει , αλλά δεν μας είπες τι χρήση θέλεις να κάνεις με το καινούργιο υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κι΄εγώ σκέφτομαι την αγορά μητρικής με τον 2600 και τις Aegis 2x16 3000, γιατί δεν κοιτάς την λύση της  MSI B450M PRO-VDH PLUS;

Κοστίζει 69e και ετοιμοπαράδοτη

Σηκώνει μέχρι 3950x και κλοκάρει μέχρι και 3800x 

Κι΄έχει και 4 dimms για μνήμη. Αυτές που σκέφτεσαι έχουν 2 dimms

Οπως επίσης δεν δέχονται χωρίς airflow τους Ryzen 3000 (εκτός της Gigabyte b450m s2h που τους δέχεται)

Οσο γιά heatsinks, η MSI B450M PRO-VDH PLUS έχει Heavy plated heatsinks

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coscas είπε

Επειδή κι΄εγώ σκέφτομαι την αγορά μητρικής με τον 2600 και τις Aegis 2x16 3000, γιατί δεν κοιτάς την λύση της  MSI B450M PRO-VDH PLUS;

Κοστίζει 69e και ετοιμοπαράδοτη

Σηκώνει μέχρι 3950x και κλοκάρει μέχρι και 3800x 

Κι΄έχει και 4 dimms για μνήμη. Αυτές που σκέφτεσαι έχουν 2 dimms

Οπως επίσης δεν δέχονται χωρίς airflow τους Ryzen 3000 (εκτός της Gigabyte b450m s2h που τους δέχεται)

Οσο γιά heatsinks, η MSI B450M PRO-VDH PLUS έχει Heavy plated heatsinks

Αυτήν αγόρασα τελικά.. Θεωρώ ότι είναι η πιο value for money μητρική αυτή τη στιγμή. Τι overclock μπορώ να κάνω με την συγκεκριμένη μητρική στον 2600; λέω μήπως ξέρεις. Φυσικά με custom ψυκτρα μελλοντικά. Πάει 4 ghz; αντέχουν τα vrms της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, oraiustepe said:

Αυτήν αγόρασα τελικά.. Θεωρώ ότι είναι η πιο value for money μητρική αυτή τη στιγμή. Τι overclock μπορώ να κάνω με την συγκεκριμένη μητρική στον 2600; λέω μήπως ξέρεις. Φυσικά με custom ψυκτρα μελλοντικά. Πάει 4 ghz; αντέχουν τα vrms της

Μέχρι 4 πάνε ολλοι με μέτρια ψήκτρα. Πιο πέρα μόνο αν σου κάτσει η λοταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...