Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να μαζεύω τα κομμάτια για ένα νέο PC. Με προβληματίζει αρκετά η επιλογή επεξεργαστή.

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα. Προς το παρόν και από τιμή ο 9700 αν δεν κάνω λάθος υπερτερεί στην Ελλάδα. Μπορείτε να μου προτείνετε προς τα πού να κινηθώ, ξεχνώντας συμπάθειες σε εταιρείες;

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

  • ο 3700x θα χρειαστεί πιο ακριβή μητρική απ' ότι βλέπω (πλεονέκτημα εδώ ο 9700)
  • δεν φτιάχνω συχνά συστήματα (τα κρατάω 4-5 χρόνια) οπότε θέλω κάτι πιο future proof (πλεονέκτημα εδώ ο Ryzen)
  • δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει η αγορά τώρα, μπορώ να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο (πώς θα κινηθούν οι τιμές δεν ξέρω)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να μαζεύω τα κομμάτια για ένα νέο PC. Με προβληματίζει αρκετά η επιλογή επεξεργαστή.

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα. Προς το παρόν και από τιμή ο 9700 αν δεν κάνω λάθος υπερτερεί στην Ελλάδα. Μπορείτε να μου προτείνετε προς τα πού να κινηθώ, ξεχνώντας συμπάθειες σε εταιρείες;

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

  • ο 3700x θα χρειαστεί πιο ακριβή μητρική απ' ότι βλέπω (πλεονέκτημα εδώ ο 9700)
  • δεν φτιάχνω συχνά συστήματα (τα κρατάω 4-5 χρόνια) οπότε θέλω κάτι πιο future proof (πλεονέκτημα εδώ ο Ryzen)
  • δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει η αγορά τώρα, μπορώ να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο (πώς θα κινηθούν οι τιμές δεν ξέρω)

οθονη,αναλυση καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

οθονη,αναλυση καρτα γραφικων?

Ας υποθέσουμε ότι ξεκινάμε από το 0. Κάρτα υπάρχει η Sapphire R9 290 4GB Tri-X OC που προφανώς θα αλλάξει κι αυτή.

Το μόνο που υπάρχει είναι RAM ( G.SKILL Ripjaws V Series DDR4 3200 14-14-14 2x8GB)


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Ας υποθέσουμε ότι ξεκινάμε από το 0. Κάρτα υπάρχει η Sapphire R9 290 4GB Tri-X OC που προφανώς θα αλλάξει κι αυτή.

Το μόνο που υπάρχει είναι RAM ( G.SKILL Ripjaws V Series DDR4 3200 14-14-14 2x8GB)


 

Ναι αλλα χωρις αυτα τι να σου πουμε ,αυτα ειναι που θα κρινουν ποιον θα παρεις... (οποιον και να παρεις παντως δεν θα μεινεις απογοητευμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι αλλα χωρις αυτα τι να σου πουμε ,αυτα ειναι που θα κρινουν ποιον θα παρεις... (οποιον και να παρεις παντως δεν θα μεινεις απογοητευμενος)

Το καταλαβαίνω, αλλά λειτουργεί και αντίστροφα, ειδικά αφού ο επεξεργαστής θα δείξει και μητρική. Νομίζω για κάποια 2060-2070 Super με βλέπω.

Ξεχνώντας όλα τα άλλα, με βάση την απόδοση των επεξεργαστών, τις ανάγκες μου και το να κρατήσει σε βάθος χρόνου τι θα πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Το καταλαβαίνω, αλλά λειτουργεί και αντίστροφα, ειδικά αφού ο επεξεργαστής θα δείξει και μητρική. Νομίζω για κάποια 2060-2070 Super με βλέπω.

Ξεχνώντας όλα τα άλλα, με βάση την απόδοση των επεξεργαστών, τις ανάγκες μου και το να κρατήσει σε βάθος χρόνου τι θα πρότεινες;

 

Με μια απο τις καρτες που ανεφερες πανω κατω ιδιες θα ειναι οι επιδοσεις και με τους δυο επεξεργαστες

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται ο 8700k είναι αν έχεις 1080p/144 Hz monitor και πας για 2080 και πάνω κάρτα.

Με 2060-2070 όπως σου είπαν τα παιδιά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα εξής:

Μητρική

https://www.skroutz.gr/s/19367219/MSI-X570-A-Pro.html

8+2  phase vrm. Υπεραρκετή ακόμα και για 3900x overclocked. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις ακριβότερη x570, δε θα κερδίσεις τίποτα.

Αν θες να γλιτώσεις και άλλα λεφτά μπορείς να πάρεις μια b450 tomahawk MAX (με το 256 Mb Bios Rom) όταν θα βγουν στο 100ρικό λογικά.

Κάρτα γραφικών

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για την 5700xt όταν θα βγει σε 1 μήνα η custom της sapphire. Αν δε μπορείς να περιμένεις τόσο πήγαινε σε 2060 super.

Μνήμες

Ψάξε για κάποιο σετάκι 3600c16.

Edit τώρα είδα ότι έχεις τις Ripjaws.

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται ο 8700k είναι αν έχεις 1080p/144 Hz monitor και πας για 2080 και πάνω κάρτα.

Με 2060-2070 όπως σου είπαν τα παιδιά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα εξής:

Μητρική

https://www.skroutz.gr/s/19367219/MSI-X570-A-Pro.html

8+2  phase vrm. Υπεραρκετή ακόμα και για 3900x overclocked. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις ακριβότερη x570, δε θα κερδίσεις τίποτα.

Αν θες να γλιτώσεις και άλλα λεφτά μπορείς να πάρεις μια b450 tomahawk MAX (με το 256 Mb Bios Rom) όταν θα βγουν στο 100ρικό λογικά.

Κάρτα γραφικών

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για την 5700xt όταν θα βγει σε 1 μήνα η custom της sapphire. Αν δε μπορείς να περιμένεις τόσο πήγαινε σε 2060 super.

Μνήμες

Ψάξε για κάποιο σετάκι 3600c16.

Edit τώρα είδα ότι έχεις τις Ripjaws.

 

Οι b450 θέλουν αν δεν κάνω λάθος bios update που δεν θα μπορώ να κάνω αν την πάρω καινούρια. Κάνω λάθος;

Για τον 9700 έλεγα, το διευκρινίζω γιατί έγραψες 8700.

Γενικά μπορώ να περιμένω. Θεωρείς ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να αγοραστεί τώρα και δεν γίνεται αργότερα; (mobo-gpu-cpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να μαζεύω τα κομμάτια για ένα νέο PC. Με προβληματίζει αρκετά η επιλογή επεξεργαστή.

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα. Προς το παρόν και από τιμή ο 9700 αν δεν κάνω λάθος υπερτερεί στην Ελλάδα. Μπορείτε να μου προτείνετε προς τα πού να κινηθώ, ξεχνώντας συμπάθειες σε εταιρείες;

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

  • ο 3700x θα χρειαστεί πιο ακριβή μητρική απ' ότι βλέπω (πλεονέκτημα εδώ ο 9700)
  • δεν φτιάχνω συχνά συστήματα (τα κρατάω 4-5 χρόνια) οπότε θέλω κάτι πιο future proof (πλεονέκτημα εδώ ο Ryzen)
  • δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει η αγορά τώρα, μπορώ να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο (πώς θα κινηθούν οι τιμές δεν ξέρω)

Απαντησες σχεδόν σε όλα μόνος σου.

Θα σταθώ στο future proof.

Εκεί πας στον 3700χ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από μνήμες είσαι μια χαρά μιας και είναι σίγουρα bdies και πάνε άνετα με oc 3600.

Από κάρτα εάν δεν βιάζεσαι περιμένεις για custom rx 5700/xt και είσαι αστέρι για αρκετό καιρό.

Σε τι ανάλυση θα παίζεις games;

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο future proof θα είσαι και με τους 2 επεξεργαστές (μέσα στα όρια πάντα του future proofing). Διαλέγεις και παίρνεις.

Υπενθύμιση... Ο 9700 θα θέλει έξτρα χρήματα για ψυκτρα.

Παραδοσιακά... με τις κάρτες γραφικών δεν μπορείς να είσαι αρκετά σίγουρος για το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 9700 είναι χειρότερος του 3700Χ σε gaming. Το αναφέρω επειδή στον τίτλο γράφεις 9700Κ αλλά μετά γράφεις 2-3 φορές 9700. Ο 9700Κ φθηνότερη τιμή ετοιμοπαράδοτος έχει αυτή τη στιγμή 402 ευρώ ενώ με παραγγελία 380. Άρα είναι και ακριβότερος του Ryzen 3700X.

Από κει και πέρα, η διαφορά σε games 9900K/3900X είναι 5-6%, κάπου αντίστοιχη ή και λίγο μικρότερη πρέπει να είναι η διαφορά 9700Κ/3700Χ (5,2% σύμφωνα με το review του techpowerup), ΑΛΛΑ με 2080 Ti. Στην 2060 Super/2070 Super η διαφορά θα είναι ακόμα μικρότερη, αν υπάρχει. Αντίθετα σε οτιδήποτε productivity ο 3700Χ είναι 40+% μπροστά.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Q-Taxys είπε

Οι b450 θέλουν αν δεν κάνω λάθος bios update που δεν θα μπορώ να κάνω αν την πάρω καινούρια. Κάνω λάθος;

Για τον 9700 έλεγα, το διευκρινίζω γιατί έγραψες 8700.

Γενικά μπορώ να περιμένω. Θεωρείς ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να αγοραστεί τώρα και δεν γίνεται αργότερα; (mobo-gpu-cpu)

Οι b450 tomahawk max, δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα (η ίδια μητρική με τη παλιά είναι είναι αλλά με 256mb bios). Όταν βγει στα ράφια θα υποστηρίζει από μαμά zen 2.

Sorry έγραψα 8700κ εκ παραδρομής, 9700k εννοούσα, όχι ότι έχουν τίποτα σοβαρές διαφορές στο gaming..😁

Όχι πάρε τα όλα μαζί, πάντα έτσι είναι καλύτερα. Το ερώτημα είναι κατά πόσο βιάζεσαι. Αν το θες τώρα πας σε 2060 super. Αν μπορείς να περιμένεις πας σε custom sapphire 5700xt. Οι μνήμες σου είτε πάνε σε b450 είτε σε x570 το ίδιο θα κλοκάρουν πιστεύω (hynix afr δεν είναι για πολλά). Για αυτό κλείνω στο να πας για την b450 και να μη δώσεις τα extra για Την x570 αφού δε νομίζω να σε νοιάζει το pcie4.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Stamer said:

Το ίδιο future proof θα είσαι και με τους 2 επεξεργαστές (μέσα στα όρια πάντα του future proofing). Διαλέγεις και παίρνεις.

Υπενθύμιση... Ο 9700 θα θέλει έξτρα χρήματα για ψυκτρα.

Παραδοσιακά... με τις κάρτες γραφικών δεν μπορείς να είσαι αρκετά σίγουρος για το μέλλον.

Εεεε, όχι.

Η πλατφόρμα της intel είναι νεκρή, δε θα πάρει αλλες cpu. Της amd θα πάρει άλλη μια σειρά, συν ότι αν κάποια στιγμή χρειαστεί θα μπορεί να βάλει 16πυρηνο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...