Προς το περιεχόμενο

Top Gun: Maverick


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, costacurta είπε

Δεν έχω δει το παλιό. Στέκει καλά σήμερα? Είναι από εκείνες τι κλασσικές ειτις αμερικανιες με τα πολλά κλισέ υποθέτω 

Ε, ήταν άλλες εποχές, αλλά έκανε καλή διαφήμιση για το αμερικάνικο ναυτικό και το F-14.

😛  :D

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, costacurta είπε

Δεν έχω δει το παλιό. Στέκει καλά σήμερα? Είναι από εκείνες τι κλασσικές ειτις αμερικανιες με τα πολλά κλισέ υποθέτω 

Αν αφήσεις απέξω την προπαγάνδα που είχε μπορείς να πεις ότι είναι κλασσική ταινία με ατάκες που έχουν μείνει + δυνατό soundtrack.

Επίσης από αυτή την ταινία έγιναν γνωστά και τα γυαλιά Ray-Ban 😁

 

GrandDampAkitainu-size_restricted.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, costacurta είπε

Δεν έχω δει το παλιό. Στέκει καλά σήμερα? Είναι από εκείνες τι κλασσικές ειτις αμερικανιες με τα πολλά κλισέ υποθέτω 

 

Ναι,κλασσικη ταινια δρασης των 80's με κλασσικες πια σκηνες,δυνατο soundtrack και ισως τις καλυτερες σκηνες αερομαχιες που εχουν υπαρξει μεχρι στιγμης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σχολες ικαρων παγκοσμια επηξαν απο υποψηφίους Mavericks   κ Icemen  εκείνα τα χρονια . Θυμαμαι το ξαδερφο μου απο υποψηφιος στο πολυτεχνειο να το γυρναει στην ικαρων και τους γονεις του να εχουν φριξει με τη φαση που περναγε , τελικα κοπηκε στασ ιατρικα λογω αστιγματισμού 😂 

Οσο για τα κλισε φυσικα κ υπηρχαν αφου μιλαμε για εποχη ψυχρου πολεμου ακομα . Αλλα η ταινια αφησε εποχη και ειναι στο top10 των 80s .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα δεν με νοιαζει καθόλου, ταινία, υπόθεση, ή ο Τομ, με νοιάζουν μόνο οι σκηνές με τα αεροπλάνα 😆👍

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Δεν έχω δει το παλιό. Στέκει καλά σήμερα? Είναι από εκείνες τι κλασσικές ειτις αμερικανιες με τα πολλά κλισέ υποθέτω 

Βασικά είναι η ταινία η οποία κατά κάποιο τρόπο ....δημιούργησε τις αμερικανιες με τα πολλά κλισέ. Εμ για να είμαι ακριβής. υπηρχαν κόμπατ αμερικανιές με πολλά κλισέ (κλασσικά πχ Ράμπο / commando) αλλά ήταν πάντα καπως brutal...

Το Top Gun ήταν το πρώτο που το έντυσε όλο αυτό (απο όσο θυμάμαι τουλάχιστον) με το μανδύα του  “cool”. 

Επισης, απο τις λίγες ταινίες που θυμάμαι με θέμα μαχητικά αεροπλάνα.

Αξίζει να τη δεις αλλά ετοιμάσου και για το αναμενόμενο “culture shock”, αν δεν έχεις ζήσει στα 80s 😄 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω χάνετε το νόημα της ταινίας. Πάρτε ποπ κορν και μια κανάτα κόκα κόλα, πιάστε το με δεξί (ξέρετε ποιο) αν σας αρέσουν τα αεροσκάφη και πάμε όλοι μαζί...

Προπαγάνδα ξεπροπαγανδα day 1.

Screenshot_20190719-205734_YouTube.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδα την 1η ταινία σε ηλικία 10-11 χρονων(πρεπει να την ειχε βαλει ο ANT1 νομιζω),τότε ήταν απλα μια μικρή εισαγωγή,πλεον έχει δημιουργήσει μια αγάπη για το αεροπλάνο και ποσο μάλλον για τα μαχητικα.Ο ηχος του f-14 ενω έκανε low pass στο Μιραμαρ,το soundtrack (το highway to the dangerzone  για 4 χρόνια εξακολουθεί να είναι ηχος κλησης μου),που σαν πιτσιρίκας ειχα μείνει παγωτο απο τις αερομαχίες και να βλεπεις τον sidewider  να διαλυει το "MiG" (f-5)

Γενικως η 1η μου άφησε υπεροχες αναμνήσεις και απο τοτε που την ειδα μεχρι και τώρα παντα φανταζομουν ενα sequel,η ώρα φτάνει και το  trailer όταν το έβλεπα μονο ανατριχίλα με διαπερνουσε,περιμενω την ταινία οπως καταλαβαίνετε σαν τρελός,οσο για το αν ο Cruise γερασε ή δεν υπάρχει λογικη χρονική συνοχή σε σχέση με το πρωτο,αφήστε τα στην απέξω οταν δείτε την ταινία γιατί θα σας το χαλασει,απολαύστε τις επικες αερομαχίες γιατί έχουμε καιρό να τις δουμε και θα κάνουμε ακομη περισσότερο μάλλον

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμεινα έκπληκτη με τις απαντήσεις σας. Δεν περίμενα ότι τα αγοράκια είχαν τέτοια τρέλα με την ταινία, νόμιζα ότι μόνο εμείς τα κοριτσάκια το είχαμε πάθει λόγω Tom!!!  Και έχω να πω τα εξής:

-ήμουν νια και γέρασα από όταν είδα την πρώτη ταινία, ο Tom όμως δεν γέρασε. Η δε Kelly Mc Gillis παραγέρασε. Όταν ήταν σε σκηνές και οι δύο μαζί, ή ο Cruise θα ήταν καθιστός ή δεν θα φαινόταν ολόκληρα τα πόδια του, διότι ήταν αρκετά κοντότερος από την Mc Gillis και πάντα τον είχαν σε κάποιο σκαμνάκι. Ναι ρε! Διάβαζα Super Κατερίνα και τα ξέρω όλα τα κουτσομπολιά!

- όταν το είδα, την πρώτη φορά από τις χίλιες που μπορεί να το έχω δει, μου είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω. Ποιόν να πρωτοκοιτάξω; όλοι τους ήταν πανέμορφοι. Μάλλον ο Iceman με είχε κερδίσει περισσότερο...

- βέβαια την ταινία, την πρώτη φορά αλλά και τις επόμενες χίλιες που την είδα, το έκανα για τα αεροπλάνα. Είχα και έχω μια ψύχωση με τα πολεμικά αεροπλάνα, και με τα πολιτικά, και με τα ελικόπτερα και με τους αετούς και γενικά με ό,τι πετάει (όχι οι μπεκάτσες δεν με συναρπάζουν τόσο) - τον Cruise ποτέ δεν τον συμπάθησα, ενώ αναγνωρίζω το πόσο καλός ηθοποιός ήταν γενικά.

- εννοείται ότι θα δω και την νέα, δεν περιμένω κάποιο κινηματογραφικό έπος, αλλά όλα μου τα επιχειρήματα ξεκινούν και τελειώνουν στο εξής: πολεμικά αεροπλάνα! τέλος!

- το πρώτο μου .torrent που έψαξα για να κατεβάσω, όταν το torrent protocol ήταν στην προ alpha έκδοση και ο client στην προ προ προ alpha. 0.0.0.0.1 και το ήξερε ο Cohen, τρεις nerd φιλοι του και εγώ, ήταν το Top Gun. Το περίεργο δεν ήταν ότι ήξερα για αυτό το πρωτόκολλο αλλά το ότι βρήκα την ταινία!

- συμφωνώ, επικότατη η μουσική του, ααααχ danger zone.

- λατρεμένο το tomcat. Σε όλα μου τους υπολογιστές είχα ως φόντο είτε το tomcat είτε κάποιο mig.

Μα τι μου θυμίσατε σήμερα που πετάει το super puma συνεχώς από πάνω μας και μία σκέφτομαι τον σεισμό, μία τρέχω στο μπαλκόνι για να χαλβαδιάσω το super puma. Τώρα σας αφήνω, πάω να βρω καμιά super Κατερίνα για να σας πω και άλλα κουτσομπολιά. Σαν αγοράκια εσείς την σνομπάρατε την super Κατερίνα, πφφφφ! Που να ξέρατε πόσο σοβαρό περιοδικό ήταν! (χιχιχιχιχιχι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...