Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Alex2020 είπε

Το σε γενικές γραμμές τι σημαίνει; 

Μπορεις να μου πεις ένα παράδειγμα ενός i Phone σε σχέση με ένα s10? 

Θα μου πεις και μια άλλη χρήσιμη dedicatled εφαρμογή εκτός του i message; 

Το i message ει αι αυτό που είχε το κενό ασφαλείας που όταν καλούσε τον άλλον άκουγες τι λέει χωρίς να σου απαντήσει; 😂😂😂😂😂

Το λες σαν να μιλάς για blackberry που όντως έχει το hub και ήταν ασφαλες κτλ 

Δηλαδή πρέπει να κάτσω να σου τα εξηγήσω όλα ένα ένα; Κανεις λες και δεν ξέρεις ειλικρινά. Να βάλω παράδειγμα και το FaceTime, podcasts, mail app, iMovie, notes, reminders, photos app και έχει και αλλα απλά αυτά χρησιμοποιώ πιο πολύ. 

Και όλα αυτά καθαρές εφαρμογές χωρίς διαφημίσεις κτλ που δουλεύουν άψογα και συγχρονίζονται αυτόματα με όλο το οικοσύστημα της Apple χωρίς να κανεις τπτ. Στο Android αμάν κανεις να βρεις μια καλή εφαρμογή και πρέπει να την πληρώσεις κιόλας στο τέλος για να μην σου πετάει διαφημίσεις, ποσό μάλλον να συγχρονίζεται η συσκευή σου με τις υπόλοιπες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν για πολλά χρόνια οπαδός και κάτοχος iPhone και ipad. 

Ξεκίνησα (έχοντας πολλούς ενδοιασμούς) την... απεξαρτηση αρχικά με Android smartphone και μετά από δύο χρόνια έκανα τη μεταφορά μετάβαση και σε Android tablet. 

Πιστέψτε με κανένα απολύτως πρόβλημα, όλα είναι θέμα συνήθειας. 

Μάλιστα όταν αντικατεστησα το IPad mini 2 έπαθα πολιτισμικό σοκ συγκρίνοντας το με τις ταχυτητες του καινούργιου tablet. 

 

Γι αυτό επαναλαμβάνω πως όλα είναι θέμα συνήθειας και σίγουρα όταν είσαι κάτοχος iPhone και κάνεις μετάβαση  σε μια νεότερη σειρά, δεν λαμβάνεις καμία τρελή αναβάθμιση, που να δικαιολογεί το ποσό που καλεισαι να διαθέσεις. 

Επεξ/σία από tazman75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Στον κόσμο του ότι δηλώνεις είσαι ξέρεις τι βαρύτητα έχει αυτό που λες; Χώρια που τσαμπουνάς αρλούμπες! Από τη μια λες πως πέρα από το 6 τίποτα και τώρα δηλώνεις και ειδήμων του android! Θα μας πεις σε λίγο πως έχεις και φάρμακο για τη καράφλα!

Ποτε ειπα περαν το 6 τιποτα ; ειπα πως ειμαι ευχαριστημενος με το 6S και δεν αναβαθμιζω.Εχεις προβλημα κατανοησης κειμενου ;

Πως το ενα αναιρει το αλλο ; δεν μπορω δηλαδη με το μυαουλουδακι σου αν εχω 6s να ασχολουμαι με rooting / service και σε android ?

Τι φαση εδω μεσα ο αλλος λεει μονο 6 εχεις δει.

Εχουν σχηματισει το προφιλ μου εδω τα παιδια απλα επειδη εχω ακομα το 6S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις όλο το οικοσύστημα της apple το iPhone είναι μονόδρομος ,εκεί καταλαβαίνεις την αξία του. Αν όχι τότε μπορείς να έχεις ότι κινητό γουστάρεις και αγαπάς ,το να έχεις iphone έτσι απλά δεν λέει. Εγώ με Macbook,iPad ποιος ο λόγος να εχω Android τηλέφωνο? Είναι τι θέλει και τι εξυπηρετεί τον καθένα μας.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ποτε ειπα περαν το 6 τιποτα ; ειπα πως ειμαι ευχαριστημενος με το 6S και δεν αναβαθμιζω.Εχεις προβλημα κατανοησης κειμενου ;

Πως το ενα αναιρει το αλλο ; δεν μπορω δηλαδη με το μυαουλουδακι σου αν εχω 6s να ασχολουμαι με rooting / service και σε android ?

Τι φαση εδω μεσα ο αλλος λεει μονο 6 εχεις δει.

Εχουν σχηματισει το προφιλ μου εδω τα παιδια απλα επειδη εχω ακομα το 6S.

Έχουν σχηματίσει το προφίλ σου; Ποιος; Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου! Ότι πες. Δεκάρα δεν δίνω. Διάβασε το άρθρο καλύτερα να δεις γιατί και πόσοι παρατάνε το απαρχαιωμένο iOS. To γουστάρεις; Πρόβλημά σου. Το να προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για διάφορα όμως, δεν είναι το φόρτε σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, διάβασα παρα πολλα σχολια του στυλ "προσπάθησα android αλλα αποτυχια, γυρισα σε IOS"

και συμφωνω./

Ναι οκ, η apple εχει μεινει πισω και παρ'ολα αυτα συνεχίζει να αυξάνει τις τιμες.

 

ομως πως να το κανουμε. αλλο το Lada αλλο η Mercedes

π.χ. Με Lada βουτάς μεσα στα χωραφια και δεν σε νοιαζει κιολας αλλα δεν μπορεις να περιμένεις να

κανεις ενα ταξιδι 5.000 χλμ με ανεση και ασφαλεια

ουτε περιμενεις να το κρατησεις 10 χρονια χωρις να σου πετάξει σκουρια.

 

ετσι ακριβως ειναι και με τα android / IOS

ειχα android για 3 μηνες το οποιο "απο μονο του" κολησε καποιο spyware που στο τελος με χρέωσε 100€ στον λογαριασμό κινητης,. IOS 7 χρονια,, ποτε δεν ειχα κανένα πρόβλημα, εκτος απο καποιες μικρο-βλακείες με τις αναβαθμίσεις αλλα οχι τοσο σοβαρο ωστε να φοβαμαι μην κλεψουν τουσ κωδικους των τραπεζικων μου κτλ.

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα iOS για 3 μήνες το οποίο "από μόνο του" κόλλησε κάποιο spyware που στο τέλος με χρέωσε 100€ στον λογαριασμό κινητής. Android 7 χρόνια,, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, εκτός από κάποιες μικρο-βλακείες με τις αναβαθμίσεις αλλά όχι τόσο σοβαρό ώστε να φοβάμαι μην κλέψουν τους κωδικούς των τραπεζικών μου λογαριασμών κτλ. !!!1!!!!11!

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Έχουν σχηματίσει το προφίλ σου; Ποιος; Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου! Ότι πες. Δεκάρα δεν δίνω. Διάβασε το άρθρο καλύτερα να δεις γιατί και πόσοι παρατάνε το απαρχαιωμένο iOS. To γουστάρεις; Πρόβλημά σου. Το να προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για διάφορα όμως, δεν είναι το φόρτε σου.

Πραγματικα προβλημα κατανοησης κειμενου.

Πανε για μια βουτια μπας και....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Σε τέτοιες έρευνες (από αμερικανικά σιτες/εταιρίες) οι περισσότεροι συμμετέχοντες είναι και αυτοί από την Αμερική. Θα ήθελα να δω μια έρευνα για Ευρώπη μόνο... μην σας πω Ελλάδα μόνο... @hal9000 έχουμε στατιστικά από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας;

Στοιχεία μπορείς να δεις κι από sites σαν το statcounter, που μετράει τα στατικά των λειτουργικών ανά χώρα.

Οι ΗΠΑ είναι το "προπύργιο" του iOS/iPhone, και είναι η πιο ενδιαφέρουσα αγορά για να γίνονται τέτοιου είδους έρευνες όπως αυτή που αναφέρει το άρθρο γιατί εκεί η αγορά είναι μοιρασμένη (iOS 52%, Android 46%).

http://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/united-states-of-america

Τώρα για εμάς εδώ τα πράγματα είναι ξεκαθαρισμένα, το Android κυριαρχεί με "σταλινικά" ποσοστά (Android 82%, iOS 13%) κι αν δεις και τα ποσοστά ανά έτος η καλύτερη χρονιά για το iOS/iPhone ήταν το 2015 με 16%.

http://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/greece

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giodoul είπε

Φιλε μου πιστευω δεν εχεις δικιο, γιατι όλες οι συσκευες που λες, ακομα και αυτες με τα 200-300, ευρω κανουν ακριβως οτι και οι πανακριβες!Τωρα αν θες να παιζεις παιχνιδια στο κινητό με 120 fps ε τοτε ναι δε θα μπορεις.Αλλα οθονες,μικρα μπεζελς,αποτυπωματα οθόνης,πολλα γιγα ραμ και αρκετο αποθηκευτικό χώρο εχουν πλέον ολα τα κινητά!Τη δουλεια σου θα την κανεις κατα 95% και με το κινητό των 250 ευρω απλα στην κατηγορία 1.000 ευρω πληρωνεις την premium ποιτοτητα υλικων πχ, που φαινομενικα στο ματι δε θα την διαπιστωσεις παρα μονο απο τις μαρκετινιστικες εξαγγελίες!

Συνγρινεις πχ camera του p30 με ένα redmi note 7 ειδικά σε night shots? Συνγρινεις οθόνη τους? Συνγρινεις την ταχύτητα storage? Support? Ήχο στα ακουστικά?

Προφανος και όχι ναι και το Rn7 (διάλεξα ένα από τα τίμια κινιτα για τα λεφτά του) κάνει όλα πολύ καλά αλλά αν θες κάτι να κάνει άψογα πας στην ναυαρχίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AtiX είπε

σκουντηξτε με όταν και αν βγει το πόρισμα για το ποιός το έχει καλύτερο...

εγω :P

περα απ τη πλακα και τα δυο εχουν τη θεση τους, ΑΛΛΑ το μηλο εχει πιο niche χρηση επειδη δεν εχει ποκιλια τιμων, hardware, κλπ. βαλε οτι χρονο με το χρονο οι διαφορες αναμεσα τους μικραινουν. προσωπικα φτανω στο συμπερασμα οτι το μηλο πρεπει να κανει κ αλλαγες αλλιως θα συνεχισει να χανει μεριδιο της αγορας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...