Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, dancer είπε

Αγόρασε ένα redmi note 7 και ενημέρωσε μας άμα περνάει τις απαιτήσεις σου γτ από θέμα κάμερας/ταχύτητας/μπαταρίας/οθόνης σκίζει και δε βρίσκω το λόγο να πάω σε συσκευή χιλιαρικου που το παρουσιάζεις ως μονοδρομο

Το έχω μαζί με το p30 pro και κάποια άλλα και είχα 2 βδομάδες και mi 9 μέρα με νύχτα ειδικά για μένα που είμαι ψείρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το πρόβλημα με την Apple δεν ειναι οτι εχει κακες συσκευες. Χρονια το λεμε. Μια χαρά ομορφες, γρηγορες με καλες καμερες ειναι. Το θέμα ειναι οτι η εταιρεια εχει παγια τακτική της να σε κοροιδευει και να σε θεωρει χαζο. Απο ανοησίες τύπου "δεν το κρατάς καλα", απο τσιπακια ωστε να μην μπορεις να το φτιαξεις εκτος Apple και αλλα πολλα. Επίσης οσο πλησιαζουμε προς τα εξυπνα σπιτια, η λογική της Apple να τα κλειδωνει ολα θα ειναι κακη. Γιατι μπορει να μου αρεσει πχ το iPhone αλλα δεν εχεις ρε Apple το καλυτερο (πχ) smart ηχειο. Ασε με να εχω τις υπηρεσίες που θελω στις συσκευες που θελω. Επιπλεον, οταν οι ασιάτες κατασκευαστές πήγαν απο περιγελος σε εκπληκτικές συσκευες με 300-400-500 ευρω, ειναι δυσκολο να δικαιολογήσεις οθονη με την τραγική αναλυση του iPhone XR στα σχεδόν 900 Ευρω. H Apple, βγηκε κερδισμενη επειδη πριν 10 χρονια καινοτομησε με το πρώτο iPhone. Εμεινε στην κορυφή γιατι παρουσίασε τις συσκευές της ως status symbol και μοδατα. Ολες οι μοδες ομως καποια στιγμή περνάνε. Το αν θα ειναι σε 2 ή σε 5 χρονια δεν μπορώ να το ξέρω. Αλλά η Apple, γνωμη μου, θα εχει μονο πτώση απο εδώ και πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα επειδή μόλις τσίμπησα ένα SE (από 5s) , αντιπροτείνετε ένα κινητό Android (και μεταχειρισμένο) μέχρι 150€

- Μηδενικό lag στο touch

- Άριστο scrolling

- Οθόνη επιπέδου SE,5s (φαντάζομαι εύκολο λόγω του ότι είναι παλιά μοντέλα)

- Συνεχή υποστήριξη με τελευταίες custom rom (για να μη ξεμείνω σε παλιά)

- Φωτό εντελώς αδιάφορο 

- Μπαταρία τίμια (καμία σχέση με 5s , SE δηλαδή ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει καθαρά λόγω τιμής. Το iPhone είναι ακριβό οπότε πολλοί του γυρίζουν την πλάτη.

Δε πιστεύω ότι έχει να κάνει με συμπεριφορες της apple και τα κλειδώματα της.

Εξάλλου έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι που έχουν iPhone έχουν μαύρα μεσάνυχτα από τεχνολογία και το αγοράζουν απλά για τη φιγούρα και το όνομα. Οι περισσότεροι που ασχολούνται ενεργά με την τεχνολογία έχουν Android.

Δε μπορείς να κάνεις όμως και συγκρίσεις γιατί παίζουν σε άλλα επίπεδα τιμών. Αν υπήρχε και iPhone με 300€ ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Αλλά και πάλι δε ξέρουμε, διότι αν κόστιζε 300€ θα έχανε λίγο από την "αίγλη" του. Τα ψώνια ίσως δεν αγόραζαν τότε iPhone αφού θα το είχε και η κουτσή Μαρία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, keysmith είπε

Κοίτα μια παροιμία λέει "όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά".

Συνδύασε την είδηση με άλλες πχ ότι η apple αποφάσισε να μην ανακοινώνει πωλήσεις, τι συμβαίνει με την μετοχή της κτλ κτλ Και πάλι πολλά στοιχεία τα έχουμε και δεν είναι μία πηγή. Η αππλε δεν πάει καλά ή όσο καλά πήγαινε τέλος πάντων. Ετσι στην τύχη για το 2019 Είδηση 1, είδηση 2 και πολλές άλλες.

Όπως κατάλαβες έχει αρχίσει να χάνει έδαφος και καλά θα κάνει να κάνει κάτι να το ανακόψει γιατί οι τάσεις δεν γυρνάνε εύκολα. 

Χάνει έδαφος σίγουρα κάτοχος χ και χς μαξ είμαι με τέτοιες τιμές δεν θα αγοράζουν όλοι γιατί μέχρι και στο εξωτερικό η σύνδεση με iPhone είναι ακρίβεια ακόμα και τώρα αλλά είναι διαφορετικό να σκάσεις ανα μεγάλο ποσό και να το πάρεις από το να κανείς μια σύνδεση πάντα για εξωτερικό για Ελλάδα δεν παίζει αυτό. 

 

Ο άλλος λόγος είναι επειδή το ανδροιντ έχει γίνει καλύτερο από ότι ήταν παλιά. 

 

Τριτον τα χαρακτηριστικά που προσφέρει δεν αναλογούν με την τιμή. 

 

Μονο το OS είναι που κρατάει αρκετό κόσμο ακόμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που δουλεύει σε περιβάλλον IOS, δηλαδή iPhone + Apple Watch + MacBook δεν αλλάζει για android, θα μπορούσε να κάνει εύκολα downgrade από το X, Xs, σε 8 η ακόμη και 7 αλλά όχι σε android.

16 ώρες πριν, xmix948 είπε

Το iPhone ξεκίνησε να πουλιέται στην Ελλάδα 500€ τότε που ακόμα οι μισθοί ήταν καλύτεροι κ τώρα που οι μισθοί είναι χάλια έφτασε στο χιλιάρικο. Sorry αλλά μετά από 10 χρόνια bye bye Apple. Με 190€ και miui λογισμικό η μετάβαση ήταν ομαλή και το αποτέλεσμα άκρως ικανοποιητικό.

Σε όλο τον κόσμο και κυρίως στην Ασία η αγοραστική αξία του καταναλωτή εκτοξεύτηκε, το ότι στην Ελλάδα υπάρχει οικονομική κρίση τα τελευταία 10 χρόνια δεν ενδιαφέρει την apple αλλά και καμία άλλη εταιρία, χώρα των 10 εκκατομυρίων είναι πολύ μικρή αγορά,!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγκρίνουν οι άλλοι εδώ μέσα κινεζιές των 200 ευρώ με ναυαρχίδες.Αν θες κινητό τούμπανο πας στο χιλιάρικο είτε τρέχει android είτε ios.Αν θες κινητό για youtube,σόσιαλ και φωτό σκατένια μόνο για ίνστα ή για να τη δείχνεις στους φίλους μια χαρά και το 200άρικο.Αν νομίζεις όμως οτι κάνεις την ίδια δουλειά με το iphone ή οτι το σάπιο samsung των 200 ευρώ που τσίμπισες είναι το ίδιο με το s10 τότε είσαι ηλίθιος και τζάμπα μπαίνεις σε site τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, korakios said:

Σοβαρά τώρα επειδή μόλις τσίμπησα ένα SE (από 5s) , αντιπροτείνετε ένα κινητό Android (και μεταχειρισμένο) μέχρι 150€

- Μηδενικό lag στο touch

- Άριστο scrolling

- Οθόνη επιπέδου SE,5s (φαντάζομαι εύκολο λόγω του ότι είναι παλιά μοντέλα)

- Συνεχή υποστήριξη με τελευταίες custom rom (για να μη ξεμείνω σε παλιά)

- Φωτό εντελώς αδιάφορο 

- Μπαταρία τίμια (καμία σχέση με 5s , SE δηλαδή ! )

συγνώμη που στο χαλάω, αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι το SE δεν θα πάρει το iOS 14 αλλά ούτε και μελλοντικές αναβαθμίσεις; 

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sotirisl είπε

συγνώμη που στο χαλάω, αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι το SE σταμάτησε να υποστηρίζεται απο την Apple και δεν θα πάρει το iOS 13 αλλά ούτε και μελλοντικές αναβαθμίσεις; 

Τι δεν θα κανει ; Δεν θα παρει iOS 13 ;

Συγνωμη που στο χαλαω αλλά πριν γραψεις, ενημερωσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, sotirisl said:

συγνώμη που στο χαλάω, αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι το SE σταμάτησε να υποστηρίζεται απο την Apple και δεν θα πάρει το iOS 13 αλλά ούτε και μελλοντικές αναβαθμίσεις; 

Clipboard01.jpg.c3ac8cd4255fbfdd8c9790ed024beb5a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sotirisl είπε

συγνώμη που στο χαλάω, αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι το SE σταμάτησε να υποστηρίζεται απο την Apple και δεν θα πάρει το iOS 13 αλλά ούτε και μελλοντικές αναβαθμίσεις; 

Πωπω.  Πες το και στην Apple γιατί γράφουν λάθος στη σελίδα τους .... εκτός αν εννοούν ότι μόνο τη beta θα πάρει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ababapanos είπε

 

Ειναι λάθος ο συλλογισμός σου, πάρε για παράδειγμα ένα Iphone 4 χρόνων παλιό όπως είναι το 6s. Σε πληροφορώ είναι τόσο smooth και απροβλημάτιστο σαν να το αγόραζες σήμερα καινούριο. Συν ότι Τρέχει και την τελευταία έκδοση του iOS και θα πάρει και την επόμενη  . Βρες  μου εσυ Android συσκευή 4 χρόνια παλιά να τρέχει απροβλημάτιστα χωρίς κόλληματα και να είναι ενημερωμένη στην τελευταία έκδοση Android . Δεν υπάρχει.

Ρε συ ή προσπαθείς να μας κοροϊδέψεις ή κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Είχα 6s και μετά την αναβάθμιση σε ios 11 τα πράγματα ήταν τραγικά. Ούτε καν το safari δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε, ποιο smoothness και ανοησίες. Ναι ανοίγει μια χαρά και scrollαρεις στις οθόνες εργασίας μια χαρά αλλά μέχρι εκεί. Άνοιγα Google photos να κάνει συγχρονισμό και μου έτρωγε 10% μπαταρία για να ανεβάσει 5-7 φώτο. Από μπαταρία άσε, με ένα καλώδιο και ένα power bank στο χέρι. 😂 Πήρα λοιπόν ένα poco και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτά. 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, paris_chav said:

Τι δεν θα κανει ; Δεν θα παρει iOS 13 ;

Συγνωμη που στο χαλαω αλλά πριν γραψεις, ενημερωσου.

ok, my bad, αρχικά είχαν πει ότι το SE δεν θα πάρει το iOS 13, όπως δεν θα πάρει iOS 13 το iPhone 6, και στο WDC το άλλαξαν. Δεν είμαι αργόσχολος σαν κάτι άλλους, ούτε είναι η δουλειά μου να κάθομαι να παρακολουθώ ποιό κινητό θα πάρει ποιά αναβάθμιση. Επι της ουσίας όμως, σε κάθε περίπτωση το SE είναι σε φάση phase out...

9 minutes ago, korakios said:

Πωπω.  Πες το και στην Apple γιατί γράφουν λάθος στη σελίδα τους .... εκτός αν εννοούν ότι μόνο τη beta θα πάρει ....

πωπω... εσύ το παίζεις τώρα έξυπνος επαναλαμβάνοντας αυτά που έχουν γράψει οι άλλοι;

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, randomcat είπε

Είχα iOS για 3 μήνες το οποίο "από μόνο του" κόλλησε κάποιο spyware που στο τέλος με χρέωσε 100€ στον λογαριασμό κινητής. Android 7 χρόνια,, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, εκτός από κάποιες μικρο-βλακείες με τις αναβαθμίσεις αλλά όχι τόσο σοβαρό ώστε να φοβάμαι μην κλέψουν τους κωδικούς των τραπεζικών μου λογαριασμών κτλ. !!!1!!!!11!

Στη λίστα αγνόησης ώστε να αποφύγω τυχών συμβουλή σου μελλοντικά .....

Edit Κατσε να βάλω και τον sotirisl γιατί εκτός του ότι δεν ξέρει τι γράφει ,δεν καταλαβαίνει σε ποιον κάνει παράθεση κτλ κτλ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...