Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, korakios said:

Στη λίστα αγνόησης ώστε να αποφύγω τυχών συμβουλή σου μελλοντικά .....

Edit Κατσε να βάλω και τον sotirisl γιατί εκτός του ότι δεν ξέρει τι γράφει ,δεν καταλαβαίνει σε ποιον κάνει παράθεση κτλ κτλ....

ελεύθερα... δεν θα λείψεις σε κανέναν....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaklas13 είπε

Να πω κ εγώ την εμπειρία μου. Χρήστης iPhone από το 2g μέχρι και το xs. Τα είχα πάρει Όλα. Μα όλα! Δυστυχώς πια το iPhone δε μπορεί να δικαιολόγησει την τιμή του. Εγώ εδω και 1 μήνα περίπου πήρα oneplus 7 pro και νομίζω ότι είναι το πρώτο Android (δοκίμασα και galaxy s10 αλλά δεν είναι σε επίπεδο που θα ικανοποιήσει χρήστη iOS σε καμία περίπτωση) που μπορεί να παίξει στα ίσα το iOS. Για πρώτη φορά έχω κινητό που αντικατεστησε το iPhone κ δε νιώθω να μου λείπει κάτι. Αν η Apple δεν ανέβει επίπεδο στις 2 επόμενες συσκευές της δεν βλέπω τον τρόπο να μην χάσει το παιχνίδι. 

Τόσο παλιός χρήστης, να υποθέσω ότι είχες δεκάδες αγορασμένα apps, σωστά ;

Και παίρνοντας ένα Android μπόρεσες να αντικαταστήσεις όλα αυτά απροβλημάτιστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lazmour είπε

Ρε συ ή προσπαθείς να μας κοροϊδέψεις ή κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Είχα 6s και μετά την αναβάθμιση σε ios 11 τα πράγματα ήταν τραγικά. Ούτε καν το safari δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε, ποιο smoothness και ανοησίες. Ναι ανοίγει μια χαρά και scrollαρεις στις οθόνες εργασίας μια χαρά αλλά μέχρι εκεί. Άνοιγα Google photos να κάνει συγχρονισμό και μου έτρωγε 10% μπαταρία για να ανεβάσει 5-7 φώτο. Από μπαταρία άσε, με ένα καλώδιο και ένα power bank στο χέρι. 😂 Πήρα λοιπόν ένα poco και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτά. 👍

 

Έχεις δίκιο φίλε. Τι να τα κανείς τα iPhone . Είναι άχρηστα τηλέφωνα . Δεν κάνουν για σένα . Πάρε κανά poco phone και πολύ σου είναι. Και άσε μας εμάς να παιδευόμαστε με τα iPhone...  αυτά ...

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Hatsos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάνε σε Android. 

Για τον ίδιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω κι εγώ γιατί πάνε σε iOS.

Απλό είναι όμως, όσο βολεύομαι εγώ με το android τόσο βολεύεσαι εσύ με το iOS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dolph είπε

Και παίρνοντας ένα Android μπόρεσες να αντικαταστήσεις όλα αυτά απροβλημάτιστα; 

Αυτό νομίζω δε θα του ηταν πρόβλημα 

Ένας μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να ξοδέψει ούτε 10ε το πολύ για android εφαρμογές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Έχεις δίκιο φίλε. Τι να τα κανείς τα iPhone . Είναι άχρηστα τηλέφωνα . Δεν κάνουν για σένα . Πάρε κανά poco phone και πολύ σου είναι. Και άσε μας εμάς να παιδευόμαστε με τα iPhone...  αυτά ...

Ναι φίλος έτσι είναι. Poco για κινητό και ipad για ταμπλετα. Μόνο εκεί αξίζει πραγματικά το ios και βλέπεις τις δυνατότητες του. Και βασικά δεν σου έκανα προσωπική επίθεση, που κατευθείαν πετάγεσαι και λες άσε εμάς με το iPhone μας. Ποιος χε..ηκε τι τηλέφωνο έχεις, μα τω θεώ. Εγω απλα κατέγραψα τη δική μου εμπειρία. Αυτά... 😂 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νομίζετε ότι όσοι περνούν ανδροιντ τα κάνουν ροοτ και αλλάζουν ρομ πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν θέλει κάποιος να δώσει 1-2 η και 3 χιλ για κινητό είναι δικό του πρόβλημα. 

 

Οσο για τα παλιά μοντέλα επειδή διάβασα κάτι πάρε ένα iPhone 5 η 5s βρες αντίστοιχο ανδροιντ της εποχής τότε και δες ποιο λειτουργη ποιο γρήγορα ποιο έχει πάρει αναβάθμισης περισσότερες. 

 

Σταματήστε κάποιοι να συγκρίνετε τα 200ε κινητά με το 1000ε επειδή κάνετε την ίδια δουλειά γιατί δεν ήμαστε ηλίθιοι εμείς να δώσουμε 1000ε για κινητό αν δεν το αξιοποιούμε ανάλογος και προσβάλετε κόσμο είτε έχει iPhone είτε ανδροιντ premium.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αυτό νομίζω δε θα του ηταν πρόβλημα 

Ένας μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να ξοδέψει ούτε 10ε το πολύ για android εφαρμογές. 

 

Γιατί; 

Δεν έχουν ανάγκες οι χρήστες Android; 

π.χ. Έχει στο Android το Affinity Photo, που τα σπάει στο ios; 

 

Ρώτησα και πριν και ξαναρωτάω: δεν αγοράζουν apps όσοι έχουν Android; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iphone από το πρώτο μοντέλο που ήρθε στην Ελλάδα, νομίζω ήταν το 3g ή το 3gs και κάθε χρόνο παίρνω το νεότερο μοντέλο.

Έχω προσπαθήσει κατά καιρούς να το αντικαταστήσω με android συσκευή, έχω πάρει lg g3, nexus, samsung s5, s8 κ.α. (εννοείται κάθε μοντέλο την εποχή που πρωτοέβγαινε). Επίσης, έχω πιάσει στα χέρια μου και έχω χρησιμοποιήσει τα περισσότερα από τα κορυφαία android κινητά που έχουν κυκλοφορήσει.

Ποτέ δεν κράτησα android συσκευή για πάνω από 2-3 μήνες. Το συγκεκριμένο λειτουργικό μου φαίνεται άθλιο μπροστά στο ios. Ένα τεράστιο μπάχαλο μου μοιάζει. Το android store ακόμα πιο άθλιο, χιλιάδες κακογραμμένες (και συνήθως επικίνδυνες) εφαρμογές πεταμένες μέσα σ' ένα τσουβάλι. Ακόμα και οι ίδιες ακριβώς εφαρμογές, είναι καλύτερα φτιαγμένες στο ios παρά στο android.  

Ο κυριότερος λόγος που παλιότερα ήθελα να αλλάξω λειτουργικό, ήταν οι περιορισμοί της apple, οι οποίοι βέβαια ξεπερνιούνταν με jailbreak. Πλέον, ούτε που ασχολούμαι με jailbreak, έχω ό,τι χρειάζομαι στο ios και δεν έχω λόγο να πειράξω το λειτουργικό για να προσθέσω κάποια δυνατότητα. 

Ο λόγος που σήμερα θα ήθελα να αλλάξω λειτουργικό είναι η τιμή των iphone. Θέλω μεγάλη οθόνη, οπότε πάω πάντα στο μεγαλύτερο αλλά και ακριβότερο μοντέλο. Είναι όμως δύσκολο να δίνω κάθε χρόνο 500 ευρώ + την περσυνή συσκευή για να πάρω την καινούρια. Αλλά ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το android, σιχαίνομαι και μόνο που το βλέπω, τόσο με έχει κακομάθει η apple δυστυχώς.

Συνοψίζοντας και σχολιάζοντας το άρθρο, δεν θα άφηνα το iphone για χάρη του android, αν και θα το ήθελα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dancer είπε

Αγόρασε ένα redmi note 7 και ενημέρωσε μας άμα περνάει τις απαιτήσεις σου γτ από θέμα κάμερας/ταχύτητας/μπαταρίας/οθόνης σκίζει και δε βρίσκω το λόγο να πάω σε συσκευή χιλιαρικου που το παρουσιάζεις ως μονοδρομο

Αυτο το Redmi note 7. Αν εχει Oled , ασύρματη φορτιση, ειναι ελαφρυ 150-170, εχει audio dac dts or sabre , αδιαβροχο,καλη καμερα το βράδυ, wide camera, ειναι γρήγορο, ειναι λεπτο 7-8 , BT aptx ,καλο ηχειο,wifi ac κτλ κτλ. Τοτε λόγικο να καλύπτει ολες τις απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, bakchr said:

Έχω iphone από το πρώτο μοντέλο που ήρθε στην Ελλάδα, νομίζω ήταν το 3g ή το 3gs και κάθε χρόνο παίρνω το νεότερο μοντέλο.

Έχω προσπαθήσει κατά καιρούς να το αντικαταστήσω με android συσκευή, έχω πάρει lg g3, nexus, samsung s5, s8 κ.α. (εννοείται κάθε μοντέλο την εποχή που πρωτοέβγαινε). Επίσης, έχω πιάσει στα χέρια μου και έχω χρησιμοποιήσει τα περισσότερα από τα κορυφαία android κινητά που έχουν κυκλοφορήσει.

Ποτέ δεν κράτησα android συσκευή για πάνω από 2-3 μήνες. Το συγκεκριμένο λειτουργικό μου φαίνεται άθλιο μπροστά στο ios. Ένα τεράστιο μπάχαλο μου μοιάζει. Το android store ακόμα πιο άθλιο, χιλιάδες κακογραμμένες (και συνήθως επικίνδυνες) εφαρμογές πεταμένες μέσα σ' ένα τσουβάλι. Ακόμα και οι ίδιες ακριβώς εφαρμογές, είναι καλύτερα φτιαγμένες στο ios παρά στο android.  

Ο κυριότερος λόγος που παλιότερα ήθελα να αλλάξω λειτουργικό, ήταν οι περιορισμοί της apple, οι οποίοι βέβαια ξεπερνιούνταν με jailbreak. Πλέον, ούτε που ασχολούμαι με jailbreak, έχω ό,τι χρειάζομαι στο ios και δεν έχω λόγο να πειράξω το λειτουργικό για να προσθέσω κάποια δυνατότητα. 

Ο λόγος που σήμερα θα ήθελα να αλλάξω λειτουργικό είναι η τιμή των iphone. Θέλω μεγάλη οθόνη, οπότε πάω πάντα στο μεγαλύτερο αλλά και ακριβότερο μοντέλο. Είναι όμως δύσκολο να δίνω κάθε χρόνο 500 ευρώ + την περσυνή συσκευή για να πάρω την καινούρια. Αλλά ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το android, σιχαίνομαι και μόνο που το βλέπω, τόσο με έχει κακομάθει η apple δυστυχώς.

Συνοψίζοντας και σχολιάζοντας το άρθρο, δεν θα άφηνα το iphone για χάρη του android, αν και θα το ήθελα.

Αυτός είναι ακριβως και ένας από τους δυο λόγους που κατά την άποψη μου η Apple συνεχίζει να πουλάει iPhone. Δηλαδή, υπήρξε μια μεγάλη περίοδος (iphone 3G μέχρι και iPhone 7) που το iOS ήταν όντως σημαντικά καλύτερα από όλον τον ανταγωνισμό, οπότε είναι αναμενόμενο μεγάλη πλειοψηφία των καταναλωτών να προτιμήσουν Apple για σειρά ετών. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα πολλοί χρήστες κινητών τηλεφώνων να μάθουν και να συνηθίσουν το iOS και όταν πιάσουν Android στα χέρια να το περιγράφουν σαν 'τεράστιο μπάχαλο' και 'άθλιο'. Έχω φίλους που χρησιμοποιούν iPhone τα τελευταία πέντε χρόνια και όταν τους δώσεις Android, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το πράσινο κουμπάκι με το ακουστικό είναι για τις κλήσεις. Σαν να βραχυκυκλώνουν. Φυσικά και το Android δεν είναι ένα τεράστιο μπάχαλο. Σου φαίνεται μπάχαλο επειδή έχεις συνηθίσει και εξοικοιωθεί με ένα λογισμικό (το iOS) που δουλεύει με τελείως διαφορετικό τρόπο. (Φυσικά και εγώ όταν πήγα από το iPhone X στο Note 9, τις πρώτες δυο ημέρες το Android μου φαινόταν μπάχαλο. Δεν ήξερα που είναι τι. Δυο εβδομάδες μετά το είχα συνηθίσει πάρα πολύ. Σήμερα πίνω νερό στο όνομα του Note 9 και δεδομένου του οτι ξέρουμε πανω κάτω τις θα έχει το iPhone 11, δεν με βλέπω για Apple για κανα δυο χρόνια ακόμα, όταν και θα δούμε κάποια ουσιαστική αλλαγή).

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dolph είπε

Γιατί; 

Δεν έχουν ανάγκες οι χρήστες Android; 

π.χ. Έχει στο Android το Affinity Photo, που τα σπάει στο ios; 

Ρώτησα και πριν και ξαναρωτάω: δεν αγοράζουν apps όσοι έχουν Android; 

Υπάρχουν τόσες χιλιάδες δωρεάν εφαρμογές για τα πάντα που δε χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα στην ουσία. 

Εγώ τα μόνα που έχει χρειαστεί να αγοράσω είναι ο Nova Launcher το poweramp  σαν αναντικαταστατα και κάνα 2-3 άλλα. 

Το κόστος είναι αστείο. 

Επίσης μπορείς να βάλεις και εκτός playstore εφαρμογές και παιχνίδια με άλλους τρόπους χωρίς να πληρώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα είναι στον δρόμο οταν βλέπω κάτι αυτοκινητάκια 20ετιας και στη βάση αυτοκινήτου ένα xs max.. 

Εκεί είναι που Απορώ αν συμφέρει να  ασφαλίζουν το αυτοκίνητο ή το iPhone. 

2 ώρες πριν, paris_chav είπε

Τι δεν θα κανει ; Δεν θα παρει iOS 13 ;

Συγνωμη που στο χαλαω αλλά πριν γραψεις, ενημερωσου.

Πετσοκομενο ios 13 εννοείς 

Επεξ/σία από spirosasp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, EmnIT είπε

Το 2019 45% της Αμερικής είχε συσκευή iPhone και μιλάμε για έρευνα από παρόχους όχι έρευνα από ένα site που δεν έχει ούτε 100k users. 

Τέτοια άρθρα είναι μόνο για να καθόμαστε να σχολιάζουμε... καμία ουσία. 

 

++ υπάρχουν 762εκ iPhone users σε όλο το κόσμο 

100.000/762εκ = ούτε 1% πάμε λίγο με λογική και νούμερα(0.0001) 

 

Και εγώ έχω για δεύτερο ενα iPhone 3GS και κυρια συσκευη Honor 8...Τι με κανει αυτό iphone user?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Υπάρχουν τόσες χιλιάδες δωρεάν εφαρμογές για τα πάντα που δε χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα στην ουσία. 

Εγώ τα μόνα που έχει χρειαστεί να αγοράσω είναι ο Nova Launcher το poweramp  σαν αναντικαταστατα και κάνα 2-3 άλλα. 

Το κόστος είναι αστείο. 

Επίσης μπορείς να βάλεις και εκτός playstore εφαρμογές και παιχνίδια με άλλους τρόπους χωρίς να πληρώσεις 

"There's no such thing as a free lunch ", λένε κάποιοι σοφοί, οπότε ή οι δωρεάν εφαρμογές είναι για τα μπάζα ή σε γεμίζουν ιούς, διαφημίσεις και ό,τι άλλο αηδιαστικό κυκλοφορεί.

Στο ios, πάντως, αγοράζω συχνά apps, τα οποία έχουν αξία και για αυτό τα πληρώνω άλλωστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...