Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, ababapanos είπε

Ειναι λάθος ο συλλογισμός σου, πάρε για παράδειγμα ένα Iphone 4 χρόνων παλιό όπως είναι το 6s. Σε πληροφορώ είναι τόσο smooth και απροβλημάτιστο σαν να το αγόραζες σήμερα καινούριο. Συν ότι Τρέχει και την τελευταία έκδοση του iOS και θα πάρει και την επόμενη  . Βρες  μου εσυ Android συσκευή 4 χρόνια παλιά να τρέχει απροβλημάτιστα χωρίς κόλληματα και να είναι ενημερωμένη στην τελευταία έκδοση Android . Δεν υπάρχει.

Ναι ήταν ήδη ναυαρχίδα όταν βγήκε. Αυτό εννοώ. Για αυτό και μπορεί και κρατιέται ακόμη. Αυτή την στιγμή επειδή μου χάλασε η main συσκευή. Χρησιμοποιώ ένα Xperia z2 από το 2013 14 κάπου εκεί . Λειτουργεί απεοβληματιστα χωρίς κολλήματα . Βέβαια χωρίς αναβαθμίσεις πλέον .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, d4mage είπε

Για τον ίδιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω κι εγώ γιατί πάνε σε iOS.

Απλό είναι όμως, όσο βολεύομαι εγώ με το android τόσο βολεύεσαι εσύ με το iOS. 

Θα συμφωνήσω. Στην τελική είναι ότι βολεύει τον καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2019 στις 8:29 ΜΜ, giorgoslouk είπε

Πάρτο απόφαση κι άφησέ το πίσω για τα καλά.

Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος για αγορά μηλόφωνου.

Να σου δώσω έναν λόγο: Το άριστο Apple Watch, τι στιγμή που το WearOS μου δίνει την αίσθηση ότι το έφτιαξαν μεθυσμένοι λεμούριοι... Το αργό interface, η συνήθεια του λειτουργικού να σε πετάει πίσω στο watch face ενώ το ίδιο το λειτουργικό δείχνει waiting animation, η κακή μπαταρία.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MotorBreath είπε

Ανεξάρτητα με την προτίμηση του καθενός πάντως, επειδή όλοι λένε για την τιμή των νέων iphone, θα συμφωνήσω ότι σίγουρα είναι υψηλή.

Ωστόσο ας λάβουμε υπόψη και την μεταπωλητική τους αξία. οπότε μπορεί να πληρώσω 1.000+ για ένα XS αλλά σε 2 χρόνια θα μπορώ να το πουλήσω 600-700 εφόσον είναι σε καλή κατάσταση. Ένα note (π.χ. το 9) θα το πάρω 750-800 αλλά σε 1-2 χρόνια θα έχει καινούργιο στα skroutzομάγαζα το πολύ 400, οπότε μεταχειρισμένο θα πρέπει να το δώσω στα 300 και βλέπουμε (π.χ. πόσο έχει τώρα το iphone 6 και πόσο έχει τώρα του αντίστοιχου έτους το Galaxy S?). Θέλω να καταλήξω ότι μπορεί να πληρώσεις το iphone τσιμπημένο αλλά κάτι θα επιστραφεί ενώ ένα android θα πέσει πολύ η τιμή του στο ίδιο χρονικό διάστημα, χωρίς βέβαια αυτό να δικαιολογεί την τόσο ακριβή τιμολογιακή πολιτική της apple.

Σε 2 χρόνια θα πουλήσεις εσύ το ΧS 600€? Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.

Δεν έχουν περάσει ακόμα 2 χρόνια και στο eBay βρίσκεις iPhone X σφραγισμένο στα 600€ και εσύ θα δώσεις μεταχειρισμένη συσκευή διετίας στην ίδια τιμή; 

Το πολύ 500. Που σημαίνει ότι αν το πήρες 1000+ έχεις χάσει 500+.

Αυτός που πήρε το νοτε ακόμα και 800 αν το δώσει 300 τα ίδια λεφτά χάνει οπότε πάει και η καραμέλα της μεταπωλητικης αξιας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν έχει μεγάλη οικονομική άνεση το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει ενα καλό τηλέφωνο 2-3 ετιας στο 1/3 της τιμής. 

(για μένα ρόλο παίζει η καλή οθόνη, η μπαταρία και η κάμερα) 

Λες και με το iPhone 7 ή το note 7 δεν κάνεις τη δουλειά σου και πρέπει να πάρεις το καινούριο μόλις βγει επειδή έχει notch 1 χιλιοστό μικρότερο ή το αποτύπωμα κάτω από την οθόνη ή το νέο επεξεργαστή, λες και δεν θα μπορείς να μπεις στο Facebook και το instagram με τον παλιό 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Αν κάποιος δεν έχει μεγάλη οικονομική άνεση το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει ενα καλό τηλέφωνο 2-3 ετιας στο 1/3 της τιμής. 

(για μένα ρόλο παίζει η καλή οθόνη, η μπαταρία και η κάμερα) 

Λες και με το iPhone 7 ή το note 7 δεν κάνεις τη δουλειά σου και πρέπει να πάρεις το καινούριο μόλις βγει επειδή έχει notch 1 χιλιοστό μικρότερο ή το αποτύπωμα κάτω από την οθόνη ή το νέο επεξεργαστή, λες και δεν θα μπορείς να μπεις στο Facebook και το instagram με τον παλιό 

Σωστός.. εγώ κάθε διετία αλλάζω συσκευή, και εδώ και 6 χρόνια έχω πάει από s5->s7 edge-> S9.

Ειδικά στη Γερμανία βγαίνουν αρκετά σύντομα μετά την κυκλοφορία του εκπληκτικές προσφορες. 

(Πχ. S10e με τελική τιμή συμβολαίου 587€, σε πρόγραμμα με 2gb).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Superior said:

και πολυ καλα κανουν... οταν με λιγοτερα απο τα μισα χρηματα μπορουν να παρουν κινητα android με πολυ καλυτερα specs... τα iphones ειναι πεταμενα λεφτα

 

Τι σχέση έχουν τα specs με την σωστή και πραγματικά γρήγορη λειτουργία;

Ειχα πανάκριβο PC με top specs και απειρες αναβαθμισεις για πολλά χρόνια και από το 2015 που είμαι κάτοχος MacBook Pro, η ταχύτητα, η απόδοση και λειτουργία απλά δε συγκρίνεται.

Δεν έχω κάνει ποτέ restart και το έχω ανοιχτό μόνιμα.

Το ιδιο και με το iOS, το Android οσο και να αναβαθμιστεί και να γίνεται και τηλεκοντρόλ για το garage και το A/C δεν θα γίνει τηλέφωνο και το βασικότερο δεν θα έχει ταυτότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pseira said:

Σε 2 χρόνια θα πουλήσεις εσύ το ΧS 600€? Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.

Δεν έχουν περάσει ακόμα 2 χρόνια και στο eBay βρίσκεις iPhone X σφραγισμένο στα 600€ και εσύ θα δώσεις μεταχειρισμένη συσκευή διετίας στην ίδια τιμή; 

Το πολύ 500. Που σημαίνει ότι αν το πήρες 1000+ έχεις χάσει 500+.

Αυτός που πήρε το νοτε ακόμα και 800 αν το δώσει 300 τα ίδια λεφτά χάνει οπότε πάει και η καραμέλα της μεταπωλητικης αξιας

799€ Με 899€ έχει, εκτός αν εννοείς για bid ή refurbish 😛. Τώρα όσον αφορά τη αξία μεταπώλησης μάλλον δεν ήσουν ποτέ κάτοχος.Οσα iPhone έχω πουλήσει με τη βοήθεια του forum φυσικά, τα έβαζα το μεσημέρι αγγελία (όχι σκότωμα) και την ίδια μέρα το βράδυ είχαν φύγει.

Στην ουσία  επενδύεις μια φορά τα χρήματα σε iPhone και μετά αν θες έχεις με 200 ευρώ κάθε χρόνο καινούργια συσκευή.

 

787A6846-4A2D-4E14-ACA3-BE9A6DF5E053.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλη την καλή διάθεση, μπορεί να μου πει κάποιος που κατακρίνει την Apple, τι δεν μπορεί να κάνει ένα iPhone έναντι ενός Android? Έχω και τα δύο και δεν μπορώ να πω αν ένα είναι πιο πλήρες από το άλλο. Μπορώ μονο να πω ότι το ios είναι πιο σταθερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Texas07 είπε

Και ακόμα κάποιος δεν μου έχει πει τι δεν κάνει το ios, που κάνει το Android... 

Δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher εικονίδια, εμφάνιση κλπ, δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για streaming σειρών αθλητικών κλπ, τις περισσότερες εφαρμογές πρέπει να τις χρυσόπληρώνεις ενώ στο android υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές για τα πάντα δωρεάν και τις βάζεις από όπου θέλεις κι όχι μόνο από το store,αν δε σου αρέσει το λειτουργικό βάζεις ότι άλλο θες χωρίς έχεις το μπαμπούλα από πάνω σου..... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher εικονίδια, εμφάνιση κλπ, δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για streaming σειρών αθλητικών κλπ, τις περισσότερες εφαρμογές πρέπει να τις χρυσόπληρώνεις ενώ στο android υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές για τα πάντα δωρεάν και τις βάζεις από όπου θέλεις κι όχι μόνο από το store,αν δε σου αρέσει το λειτουργικό βάζεις ότι άλλο θες χωρίς έχεις το μπαμπούλα από πάνω σου..... 

Με λίγα λόγια, προτιμάμε Android για να έχουμε πρόσβαση σε πειρατικά πιο εύκολα, και να μπορούμε να βάζουμε (κακόγουστα συνήθως) themes στο κινητό μας. Thanks. Κάτι πιο ουσιαστικό;

FYI, μπορείς να εγκαταστήσεις ό,τι εφαρμογή θες και στο iOS αν το ψάξεις, δεν χρειάζεται να έχεις την άδεια της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher εικονίδια, εμφάνιση κλπ, δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για streaming σειρών αθλητικών κλπ, τις περισσότερες εφαρμογές πρέπει να τις χρυσόπληρώνεις ενώ στο android υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές για τα πάντα δωρεάν και τις βάζεις από όπου θέλεις κι όχι μόνο από το store,αν δε σου αρέσει το λειτουργικό βάζεις ότι άλλο θες χωρίς έχεις το μπαμπούλα από πάνω σου..... 

Αυτά που λες βέβαια, δεν έχουν λειτουργικό χαρακτήρα και κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει ο launcher, ή τα icon packs, δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία. 

Κατά τα άλλα, δεν έχουν σημαντικές διαφορές, εκτός από την παραμετροποίηση... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher εικονίδια, εμφάνιση κλπ, δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για streaming σειρών αθλητικών κλπ, τις περισσότερες εφαρμογές πρέπει να τις χρυσόπληρώνεις ενώ στο android υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές για τα πάντα δωρεάν και τις βάζεις από όπου θέλεις κι όχι μόνο από το store,αν δε σου αρέσει το λειτουργικό βάζεις ότι άλλο θες χωρίς έχεις το μπαμπούλα από πάνω σου..... 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις launcher & εικονίδια γιατί δεν είναι κακόγουστα .

Δωρεάν ,για τα μπάζα από συμβατότητα (παίζει ρόλο και η συσκευή ) και διαφημίσεις ? Όχι ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις launcher & εικονίδια γιατί δεν είναι κακόγουστα .

Δωρεάν ,για τα μπάζα από συμβατότητα (παίζει ρόλο και η συσκευή ) και διαφημίσεις ? Όχι ευχαριστώ .

Ο κάθε χρήστης έχει το δικό του γούστο και θέλει να προσαρμόζει τις οθόνες του στις ανάγκες του και όχι όπως αρέσει σε έναν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...