Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παπούτσι με το Ν και αιφον αλλιώς είσαι παρακατιανος. Δείτε τι γίνεται γύρω μας. Τώρα πέραν της πλακας εγώ δεν ξέρω στον περίγυρο μου κανένα αιφονακια που να άλλαξε σε αντροιντ. Ίσως έτυχε θα πείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι πως η ανακοίνωση της τιμής εκείνη την μέρα στην παρουσίαση του iPhone XS ήταν η αρχή του τέλους για το iPhone ή τέλος πάντων για την διάθεσή του στο ευρύτερο κοινό. Το δεύτερο είναι το πιο πιθανό μιας και θα σκεφτούν κάτι άλλο για να κερδίσουν λεφτά. Όπως πχ η νέα υπηρεσία σχετικά με την τηλεόραση.

Χρήστης iPhone εδώ και χρόνια, αλλά αν δεν ρίξουν τος τιμές, σκέφτομαι να μεταβώ σε Android. Υπάρχουν πλέον καταπληκτικές συσκευές στο μισό των χρημάτων ενός iPhone - ακόμη και ναυαρχίδα να πάρεις μετά από λίγο καιρό κυκλοφορίας της. Ένα Samsung Note πχ πιστεύω πως είναι ιδανικό.

Ακόμη και να έχεις άνεση χρημάτων, δεν αποδέχεσαι σε καμία περίπτωση τέτοια εκμετάλλευση. Λείπεις Steve.

Το κακό βέβαια είναι ότι μετά από εκείνη την βραδιά παρουσίασης, ξεθάρρεψαν και πολλοί κατασκευαστές Android και ύψωσαν επίσης τις τιμές, αλλάζοντας το παγκόσμιο σκηνικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

εγώ με αλλαγή σε one plus  και τώρα S10 plus έχω φυγει για τα καλά

και ειμουν τρελά κωλλημένος με το οικοσύστημα

με αυτές τι τιμές δυστηχώς... δεν υπάρχει λόγος να μείνει κάποιος.

σίγουρα IOS δεν είναι αλλά πλεον τα πράγματα ειναι 90% τέλεια στο android.

ιδίως στις pure μορφές του (δες Pixel, One Plus) αλλά και το galaxy S10 plus πάει σφαίρα παντου δεν κωλαει και πολυ smooth εμπειρία με μπαταριάρα.

Για smoothness μόνο Oneplus, iPhone και Huawei P30 (ίσως και poco και mi 9). Οτιδήποτε άλλο έχει micro stuttering.

Δεν το αντέχω για κανένα λόγο και δεν δικαιολογείται εξίσου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, SpirtouLisS said:

Παπούτσι με το Ν και αιφον αλλιώς είσαι παρακατιανος. Δείτε τι γίνεται γύρω μας. Τώρα πέραν της πλακας εγώ δεν ξέρω στον περίγυρο μου κανένα αιφονακια που να άλλαξε σε αντροιντ. Ίσως έτυχε θα πείτε.

Γιατί οι γύρω σου είναι ακόμα με iphone 6. Μερικοί προτιμούν να μείνουν 5 χρόνια με ένα iμπακαντελοφον παρά να αγοράσουν Android.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cpgr είπε

Προσωπικα εχω Iphone se του κουτιου (270ε) και κανω τη δουλεια μου αψογα - επιτελους μετα απο τοσα αθλια αντροιντ που ειχα-
Το κινητο πεταει δε λαγκαρει ουτε για αστειο, δεν εχω κανει κανενα συμβιβασμο στη καθημερινη μου χρηση που εκανα και με τα αντροιντ (εκτος απο τη φορτιση που θελει lighting και οχι ενα απλο usb), ειναι υπερβολικα βολικο ως μικρο που ειναι, εχει μια παρα πολυ καλη καμερα + οθονη και μια οκ αυτονομια..
Ουτε που ξαναασχοληθηκα με μοντς και αν τρεχουν apps στο background που "τρωνε" ραμ ή το ποτε και αν θα παρει τα νεα updates...ολα δουλευουν ρολοι σα να το πηρα χθες εδω και 2 χρονια..πραγματικα ησυχασε το κεφαλι μου απο αυτο το  αγχος που σε πιανει με τα αντροιντ..
Φυσικα οπως λες ο ποιο πολυς κοσμος αγοραζει αντροιντ γιατι βλεποντας τα νουμερα νομιζει οτι περνει κατι καλυτερο.. αλλα οκ το καθενας εχει τα γουστα του..και διαφορετικες αναγκες..

αν αγχωνεσε για ενα κινητο αν θα παρει update τοτε πρεπει να εξετασεις τη σχεση σου με την τεχνολογια, επισης αν κρινω απο την αγορα του SE  καταλαβαινω γτ δεν ησουν ευχαριστημενος με αντροιντ,προφανως αγοραζες συσκευες μεχρι 100 ευρω γτ συσκευη αντροιντ στα 270ευρω συνεχιζει να δουλευει αψογα μεχρι σημερα. Συμβιβασμο ηδη εχεις κανει γραφωντας οτι εχεις μια ΟΚ αυτονομια, κατι που σε χαλαει γτ εισαι με πριζα για να το φορτιζεις

5 ώρες πριν, mourlos είπε

Καλά κοιτάξτε μην βγάλει κανένα νέο SE και μετά τρέχετε να το αγοράσετε. 

 

Πηρα της μητέρας μου το P Smart και μου βγήκε η πίστη να της σετάρω τα βασικά. Να το βράσω το λειτουργικό. 

Γνωριζεις απο κινητα? Γτ και το αρχικο σεταρισμα του iphone με το icloud ειναι σαν να υποβαλεις δηλωση

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MotorBreath είπε

Είχα πάντα samsung galaxy S κάθε δεύτερο μοντέλο άλλαζα (S2, S4, S6, S8) και το πιο πρόσφατο είχα το note 9.Εδώ και 6-7 μήνες περίπου χρησιμοποιώ iphone και προχτές ήθελα να κάνω restart και έψαχνα να βρω πως γίνεται.. Με android είχα standard το restart για να συνέλθει κάθε εβδομάδα.

Άλλα τα "+" και άλλα τα "-" του καθενός.

το iphone δεν θέλει restart και τέτοια δεν κολλάει πουθενά τπτ για χρόνια λεμεεεε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίρνεις iPhone παίρνεις κινητό που θα σου βγάλει 10 ετια και βάλε το μόνο που θα αλλάξεις είναι μπαταρία και θα δουλεύει όπως δούλευε από την πρώτη μέρα τα Android στον πρώτο χρόνο αρχίζουν τα κολλήματα μετά μπαταρία και μετά από 500 που το πήρες το πουλάς ένα 50αρικο

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ssd93 είπε

Το λειτουργικό της Apple γενικά είναι απαίσιο.

Ακόμη και στο σχολείο που θυμάμαι τότε windows 98 κάναμε, όχι mac.

Μια εταιρεία που απλοποίησε 5 πράγματα για να γίνει εμπορική και έφτασε κεφαλαιοποίηση 1 τρις.

Δεν της εδώ ούτε 1€ και ούτε θα το κάνω.

Και εδω μετα απο πολυ μελετη βρηκα τι θα σχολιασω !!

Το λειτουργικο της Apple !! σε ποιο λειτουργικο αναφερεσαι IOS η Mac os ??

Αναφερεσαι στο σχολειο για windows 98 , να σε παω λιγακι πιο πισω σε MS dos 3.0 ??? Οταν τοτε το mac ειχε τελειο λειτουργικο που αλλαζες την μνημη του υπολογιστη χωρις καν να βγαλεις μια βιδα και την αναγνωριζε το μηχανημα ??

Η αναφερεσαι στα Windows 98 που το 90% το εψαχνε πειρατικα να το βρει λογο κοστους ??

Οτι στα Windows εψαχνε κανεις να βρει το nero για να γραψει ενα CD ενω στα mac το ειχαν μεσα στο λειτουργικο ??

Αναφερεσαι στην Apple σαν μια εταιρεια που απλοποιησε 5 πραγματα για να γινει εμπορικη !!!

Ναι αυτη ηταν η εταιρεια που με το iphone το πρωτο εφερε την επανασταση στα smartphones

Ναι ηταν η εταιρεια που με το ipad εφτιαξε μια νεα κατηγορια που στα tablets δεν εχει ανταγωνιστη 

Ναι ηταν μια εταιρεια που με το apple watch δεν εχει ανταγωνισμο 

Ναι ειναι ακριβη !! Το βλεπουμε με τους μισθους Ελλαδας !!

Η Ελλαδα ειναι μια αγορα τοσο μικρη που δεν τους ενδιαφερει καθολου ομως !!

Που παιζει ? Οταν στο εξωτερικο με τα συμβολαια που εχουν μπορουν να παρουν νεο κινητο καθε 2 χρονια ΤΣΑΜΠΑ !!!!

Εδω στην Ελλαδα εχουμε κινητα των 1500 ευρω με καρτα των 8,5 ευρω !!

 

Μην το παμε μακρυα !! Η apple παταει οτι υποστηριζει για πολλα χρονια με update τις συσκευες της και δουλευουν αψογα (IOS 13 και υποστηριξη iphone 6s!!!)

Android το πολυ 2 μεγαλα update ανα συσκευη και μετα τελος !!! ( ειχα lg g4 , nexus 5 , nexus 7 και μπηκαν στο συρταρι )

Σαφως και το P30 Pro , oneplus , samsung ειναι πολυ ομορφα αλλα στα λεφτα των 1000 ευρω θα προτιμησω apple !! Δεν χανει και την αξια του !!

 

 

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω διαβάζω βλακείες παιδιά είναι όλα σχετικά. Ο άλλος λέει έχει g3 και πάει αέρα. Κακά τα ψέματα το iOS είναι πιο ασφαλές κάνει καλύτερη διαχείριση κ παιρνει πολλά πιο πολλά updates για περισσότερο χρόνο. Δε θα μιλήσω για μεταπωλητική αξία καν κτλπ. Εγώ τώρα στο τηλ μου κ μετα από πρόσφατη εκαθαριση έχω 165 εφαρμογές να τρέχουν συνεχόμενα τα τελευταία 3 χρόνια. Για ένα διάστημα είχα 200(!) Θέλω να δω το g3 πως θα τα πάει. Πιο αντροιντ γενικά όχι μόνο το lg κ ποσό smooth. Δεν είναι όλα για όλους. Ναι στη μάνα μου πήρα xiaomi αλλά μη τα ισοπεδώνουμε. Παρολαυτα και η apple έχει προβλήματα όπως όλες οι εταιρίες. Για μένα τοπ 3 μπαταρία sar (body and head)  και Dual app support αυτά τα τρία είναι ο λόγος που θα έφευγα/φύγω. Βέβαια εγώ είμαι εγώ. Τα δικά μου προβλήματα κάποιον δεν τον νοιάζουν έτσι ειναι ομως γιαυτο κοιτάμε με βάση τις προτεραιότητες μας κ τα θέλω μας. Το έχουμε ξανά πει δεν είναι όλα για όλους. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια οι το iPhone είναι για λίγους και το καλύτερο κινητό από την άλλη οι το Android κάνει παπάδες και είναι το καλύτερο. Κλασικά σύνδρομα του Έλληνα ότι αγοράζει είναι το καλύτερο. Ποτέ δεν θα παραδεχτεί ελαττώματα των πραγμάτων που αγοράζει. 

Άλλη π@π@ρια ότι το iPhone είναι για λίγους σιγά ρε δον ζουαν εσείς με τα λεφτά σας. Πολλοί από αυτούς που διαθέτουν iPhone άμα τους γυρίσεις ανάποδα δεν πέφτει cent 

Τσπ νομίζω το καλύτερο είναι να αγοράζει κανείς ότι ταιριάζει στις ανάγκες του. Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες και φανατισμός 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giannis_fe είπε

Πωπω διαβάζω βλακείες παιδιά είναι όλα σχετικά. Ο άλλος λέει έχει g3 και πάει αέρα. Κακά τα ψέματα το iOS είναι πιο ασφαλές κάνει καλύτερη διαχείριση κ παιρνει πολλά πιο πολλά updates για περισσότερο χρόνο. Δε θα μιλήσω για μεταπωλητική αξία καν κτλπ. Εγώ τώρα στο τηλ μου κ μετα από πρόσφατη εκαθαριση έχω 165 εφαρμογές να τρέχουν συνεχόμενα τα τελευταία 3 χρόνια. Για ένα διάστημα είχα 200(!) Θέλω να δω το g3 πως θα τα πάει. Πιο αντροιντ γενικά όχι μόνο το lg κ ποσό smooth. Δεν είναι όλα για όλους. Ναι στη μάνα μου πήρα xiaomi αλλά μη τα ισοπεδώνουμε. Παρολαυτα και η apple έχει προβλήματα όπως όλες οι εταιρίες. Για μένα τοπ 3 μπαταρία sar (body and head)  και Dual app support αυτά τα τρία είναι ο λόγος που θα έφευγα/φύγω. Βέβαια εγώ είμαι εγώ. Τα δικά μου προβλήματα κάποιον δεν τον νοιάζουν έτσι ειναι ομως γιαυτο κοιτάμε με βάση τις προτεραιότητες μας κ τα θέλω μας. Το έχουμε ξανά πει δεν είναι όλα για όλους. 

Δεν έγραψε αυτό 

Αρ δεν διαβάζεις βλακες, καταλαβαίνεις βλακειες....... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι ο καθένας τι θέλει..

Ναι όντως η Apple σε σχεδίαση, σε ποιότητα κατασκευής, σε μακροβιότητα και σε μηδενικά lags υπερέχει (αν και τώρα τελευταία τείνουν πλέον όλα τα κινητά να είναι ισοδύναμα) Εγώ δίνω προτεραιότητα στο  λειτουργικό και με το android έχω βρεί την υγειά μου!!

Έχω ένα I pad pro και πραγματικά το χαίρομαι. Οθόνη, ήχος, εμφάνιση, ποιότητα κατασκευής, δυστυχώς όμως το λειτουργικό είναι άσχημο μη βολικό και περιοριστικό..

Θα πώ κάτι που έχω ακούσει απο μηχανόβιους. Λένε λοιπόν ότι αυτοί που ξέρουν από μηχανές δεν παίρνουν  BMW

Έτσι και εγώ θα πώ ότι αυτοί που ξέρουν από gadgets  δεν παίρνουν Apple.!.!.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, axidousgr είπε

Και εδω μετα απο πολυ μελετη βρηκα τι θα σχολιασω !!

Το λειτουργικο της Apple !! σε ποιο λειτουργικο αναφερεσαι IOS η Mac os ??

Αναφερεσαι στο σχολειο για windows 98 , να σε παω λιγακι πιο πισω σε MS dos 3.0 ??? Οταν τοτε το mac ειχε τελειο λειτουργικο που αλλαζες την μνημη του υπολογιστη χωρις καν να βγαλεις μια βιδα και την αναγνωριζε το μηχανημα ??

Η αναφερεσαι στα Windows 98 που το 90% το εψαχνε πειρατικα να το βρει λογο κοστους ??

Οτι στα Windows εψαχνε κανεις να βρει το nero για να γραψει ενα CD ενω στα mac το ειχαν μεσα στο λειτουργικο ??

Αναφερεσαι στην Apple σαν μια εταιρεια που απλοποιησε 5 πραγματα για να γινει εμπορικη !!!

Ναι αυτη ηταν η εταιρεια που με το iphone το πρωτο εφερε την επανασταση στα smartphones

Ναι ηταν η εταιρεια που με το ipad εφτιαξε μια νεα κατηγορια που στα tablets δεν εχει ανταγωνιστη 

Ναι ηταν μια εταιρεια που με το apple watch δεν εχει ανταγωνισμο 

Ναι ειναι ακριβη !! Το βλεπουμε με τους μισθους Ελλαδας !!

Η Ελλαδα ειναι μια αγορα τοσο μικρη που δεν τους ενδιαφερει καθολου ομως !!

Που παιζει ? Οταν στο εξωτερικο με τα συμβολαια που εχουν μπορουν να παρουν νεο κινητο καθε 2 χρονια ΤΣΑΜΠΑ !!!!

Εδω στην Ελλαδα εχουμε κινητα των 1500 ευρω με καρτα των 8,5 ευρω !!

 

Μην το παμε μακρυα !! Η apple παταει οτι υποστηριζει για πολλα χρονια με update τις συσκευες της και δουλευουν αψογα (IOS 13 και υποστηριξη iphone 6s!!!)

Android το πολυ 2 μεγαλα update ανα συσκευη και μετα τελος !!! ( ειχα lg g4 , nexus 5 , nexus 7 και μπηκαν στο συρταρι )

Σαφως και το P30 Pro , oneplus , samsung ειναι πολυ ομορφα αλλα στα λεφτα των 1000 ευρω θα προτιμησω apple !! Δεν χανει και την αξια του !!

 

 

αν και αγοραζω ανδροιδ για πολλους λογους, συμφωνω μ αυτο το σχολιο.

οποιος θελει να αγοραζει ναυαρχιδες οταν βγαινουν τα μηλα ειναι πιστευω η μονη λογικη επιλογη. 

αμα καποιος περιμενει καποιους μηνες να πεσει η τιμη τοτε αγοραζει ανδροιδ ναυαρχιδα με τα μισα λεφτα

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...