Προς το περιεχόμενο

Το FaceApp τώρα έχει πρόσβαση στα πρόσωπα 150 εκατομμυρίων ανθρώπων και στα ονόματα τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα, συμπέρασμα, το ίντερνετ βλάπτει γενικώς. Οπότε ένας υπολογιστής μόνο για νετ, και μόνο με Tor Browser ή Epic και ένα τηλέφωνο που να μην είναι smartphone. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω στο κινητό 2+ χρόνια πληρη-σπασμενη.

Τώρα που πήγα να ασχοληθώ λόγω μόδας δεν με άφησε αν δεν κάνω πρώτα αναβάθμιση σε νεώτερη έκδοση....

Δεν ασχοληθικα παραπέρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok συμφωνώ ότι η ιδιωτικότητα είναι κάτι σοβαρό που όλοι θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη μας αλλα από την άλλη δεν μπορείς να κράζεις τις εταιρείες και μετά να βλέπεις στο δελτίο ειδήσεων βιντεάκια με τις κάμερες που έχουν εκατοντάδες στα σπίτια τους 24 x7 με τον σεισμό.και μη μου πείτε ότι εγώ την ανοίγω μόνο όταν λείπω από το σπίτι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα οποία παραχώρησαν οικειοθελώς....

Το επίσης ανησυχητικό είναι πως έχει επικρατήσει το σκεπτικό ότι "είμαστε φακελωμενοι" και οι περισσότεροι λειτουργούν ελαφρά τη καρδία σε τέτοιες περιπτώσεις πατώντας αποδοχή χωρίς να διαβάσουν τους ορους,κάτι που φυσικά δεν ισχύει απόλυτα γιατί ναι μεν σε μια δημόσια υπηρεσία μπορεί να βρούνε αρκετά στοιχεία για σένα αλλά είναι λογικό μιας και διαμένεις σε αυτή τη χώρα και για οποιαδήποτε κίνηση η αίτηση προσκομιζεις έγγραφα δικαιολογητικά η αποδεικτικα,εν αντιθέσει με τέτοιες περιπτώσεις που απλά πουλάς τσάμπα τον εαυτό σου κυριολεκτικά για το 0.

Και το ακόμα πιο τραγικό αν μου επιτρέπετε να προσθέσω είναι ότι αυτά τα άτομα έχουν δικαίωμα ψηφου....

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GrandGamer είπε

Φίλε όταν κάνεις τέτοιες δηλώσεις θα τις κάνεις ονομαστικά, με όλα τα στοιχεία σου, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ και αριθμό ταυτότητας.

Eγω οπως βλεπεις εχω κανει εγγραφη με το κανονικο μου ονοματεπωνυμο. Και? Θες να σου βαλλω και φωτο την μουτσουνα μου? Θες και το κινητο μου? Μπες στις αγγελειες και βρες το. Και τωρα τι? Εσυ δεν τα εδωσες στο Fb οταν στα ζητησε? Στην Google οταν σου ζητησε το κινητο? Τον εαυτο σας κοροιδευετε και φτιαχνετε στο κεφαλι σας συνομωσιες λες και ολος ο πλανητης τις δικες σας φωτο ειχε καυλ@ντ@. Οταν ομως εχεις ανεβασει στο Google photos και στο Google contacts και στο προφιλ σου στο Facebook KΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ εκει κλαιν γιατι αυτοι φιλοι μας. Εκει δεν σε πειραζει. Και προσεξε. Δεν λεω πως το app ειναι ντε και καλα απαραιτητα αθωο. Λεω πως 3 μερες τωρα βλεπω εναν ντορο λες και ο κοσμος επεσε απο τα συννεφα! Ω! Λες και δεν ξαναγινε στα χρονικα και ολοι ειναι εκθαμβοι! Οι ιδιοι που ταγκαρουν αυτο

21761363_1139606766175484_83529124936536

Επεξ/σία από George.Ember
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tolstoy είπε

Άρα, συμπέρασμα, το ίντερνετ βλάπτει γενικώς. Οπότε ένας υπολογιστής μόνο για νετ, και μόνο με Tor Browser ή Epic και ένα τηλέφωνο που να μην είναι smartphone. 

 

Για extra security layer γεμίζουμε βινύλια τους τοίχους του σπιτιού, τυλίγουμε σε αλουμινόχαρτο τα κινητά της παρέας ακόμα και τα παλιά με τα κουμπιά, ενώ αν για κάποιο λόγο βγούμε εκτός σπιτιού δεν ξεχνάμε καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό + bonus καπαρντίνα με σηκωμένο γιακά.

Μόνο μην ανοίξετε καμιά εφημερίδα και δείτε ότι ζούμε στο 2019 και πάθετε πολιτισμικό σοκ! :D

ΥΓ: βάζω μπλου-τακ στην webcam μου, για να μην λέτε (+ψηφίζω κανονικά)

Επεξ/σία από Koeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Koeman είπε

Για extra security layer γεμίζουμε βινύλια τους τοίχους του σπιτιού, τυλίγουμε σε αλουμινόχαρτο τα κινητά της παρέας ακόμα και τα παλιά με τα κουμπιά, ενώ αν για κάποιο λόγο βγούμε εκτός σπιτιού δεν ξεχνάμε καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό + bonus καπαρντίνα με σηκωμένο γιακά.

Μόνο μην ανοίξετε καμιά εφημερίδα και δείτε ότι ζούμε στο 2019 και πάθετε πολιτισμικό σοκ! :D

ΥΓ: βάζω μπλου-τακ στην webcam μου, για να μην λέτε (+ψηφίζω κανονικά)

Ποιος διαβάζει εφημερίδα στις μέρες μας; Μόνο γέροι και ρετρολάγνοι. 

Δεν είπα ότι θα κάνω αυτά που έγραψα (αν και τον Epic τον χρησιμοποιώ και δεν είναι μεμπτό αυτό) απλά επανέλαβα την γνωστή σε όλους διαπίστωση. 

Είναι αλήθεια, τι να κάνουμε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Ποιος διαβάζει εφημερίδα στις μέρες μας; Μόνο γέροι και ρετρολάγνοι. 

Δεν είπα ότι θα κάνω αυτά που έγραψα (αν και τον Epic τον χρησιμοποιώ και δεν είναι μεμπτό αυτό) απλά επανέλαβα την γνωστή σε όλους διαπίστωση. 

Είναι αλήθεια, τι να κάνουμε. 

Δεν ήταν προσωπικό το σχόλιο φίλε μου με συγχωρείς αν σε έθιξα με την παράθεση που έκανα! Χιούμορ κάνω. Δεν έχεις άδικο απλά έχω συμβιβαστεί και δεν τρελαίνομαι προσωπικά, έχω κρίση και αντίληψη και ελέγχω ως ένα σημείο κάποια πράγματα. Τώρα αν κάτσω να ψιρίσω terms and conditions που έχω αποδεχτεί γιατί έπρεπε καλώς ή κακώς να τα αποδεχτώ, σώθηκα. Η ζωή είναι ωραία και κρατάει λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι το πρωτα πράγμα που σου βγάζει οταμ μπαίνεις. Λέει θα ανεβάζει ολες τις φωτογραφίες στα αρχεία τους και μπορούν να τις κανουν ότι.θελουν. αρα συμφωνούν αυτοί οι 150kk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, George.Ember είπε

 Εσυ δεν τα εδωσες στο Fb οταν στα ζητησε?

Όχι.

Αναφορά σε κείμενο

Στην Google οταν σου ζητησε το κινητο?

Όχι.

Αναφορά σε κείμενο

Οταν ομως εχεις ανεβασει στο Google photos και στο Google contacts και στο προφιλ σου στο Facebook KΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ εκει κλαιν γιατι αυτοι φιλοι μας. Εκει δεν σε πειραζει.

Δεν έχω ανεβάσει και φυσικά και με πειράζει.

Αναφορά σε κείμενο

Λεω πως 3 μερες τωρα βλεπω εναν ντορο λες και ο κοσμος επεσε απο τα συννεφα! Ω! Λες και δεν ξαναγινε στα χρονικα και ολοι ειναι εκθαμβοι!

Όσοι είναι αδαείς και δεν ακούνε όταν μιλάμε για προσωπικά δεδομένα, πέφτουν από τα σύννεφα γιατί δεν έχουν ιδέα. Με αυτούς πρέπει να αρπάζεσαι για το λόγο ότι δεν έχουν ιδέα και δεν ακούνε κιόλας, όχι με εμάς που έχουμε ιδέα και προσπαθούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να μοιράζεις τα προσωπικά σου δεδομένα στο ίντερνετ, πρόβλημά σου, αυτό το άρθρο δεν είναι για σένα. Αυτό το άρθρο αναφέρεται σε αυτούς που νομίζουν ότι όλα είναι καλά και άγια στο ίντερνετ(είναι απίστευτα πολλοί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GrandGamer είπε

Όχι.

Όχι.

Δεν έχω ανεβάσει και φυσικά και με πειράζει.

Όσοι είναι αδαείς και δεν ακούνε όταν μιλάμε για προσωπικά δεδομένα, πέφτουν από τα σύννεφα γιατί δεν έχουν ιδέα. Με αυτούς πρέπει να αρπάζεσαι για το λόγο ότι δεν έχουν ιδέα και δεν ακούνε κιόλας, όχι με εμάς που έχουμε ιδέα και προσπαθούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να μοιράζεις τα προσωπικά σου δεδομένα στο ίντερνετ, πρόβλημά σου, αυτό το άρθρο δεν είναι για σένα. Αυτό το άρθρο αναφέρεται σε αυτούς που νομίζουν ότι όλα είναι καλά και άγια στο ίντερνετ(είναι απίστευτα πολλοί).

Συγνωμη εγω δεν μπορω αυτο τον ψυχαναγκασμο. Δεν εχω Fb απο επιλογη, ουτε instagram, τα εχω δωσει ολα στην Google απο επιλογη, απλα προσεχω τι τραβαω και τι ανεβαινει και χεστηκα αν το gallery μου εκτος απο την Google το εχει και το faceapp. Επισεις ειμαι Unixας και λατρευω την Google γιατι ενω ξερω τι παιζει, οι υπηρεσιες της μου ειναι ακρως απαραιτητες και στον υπολογιστη και στο κινητο. Καλο το duckduckgo και το openstreetmaps κλπ κλπ ΑΛΛΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, George.Ember είπε

Ωχου μας τα πρηξατε και με αυτο. Ε ας τις εχουν. Ωχου τι θα δουν ποια? 2 φωτο με μαγιο την κοπελα μου και 5 φωτογραφιες που τρωμε η ειμαστε βολτα. Ας με κανουν και διαφημιση! Μαγκια μου! Αν θες ανωνυμια στο internet και προσωπικα δεδομενα η μονη λυση ειναι να καταργησεις τον υπολογιστη και το internet. Εχω πολυ σοβαροτερα πραγματα να σκαω στην καθημερινοτητα μου.

Ωχουδερφισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην δεν την έχω παρολο που και στο ινσομνια πριν καμενα μηνα υπηρχε τοτε αρθρο που εκθειαζε την εφαρμογη...

 Γραφω γιατι εχω την εξης απορια.. αν πχ ανεβάζω την φωτογραφια κάποιου τριτου επωμυμου. Ή μη... δημοφιλούς ή μη... χωρις βεβαια αυτος να το γνωριζει...αυτοματα το faceapp μπορει να χρησιμοποιησει την φωτογραφια του? Λιγο παραλογο εως παρανομο... μου ψιλοφαινεται.... ασχετως τι λεει η εφαρμοφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...