Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paganisk είπε

Το nzxt είναι μεγάλο... 27 liters δεν το λες και mini itx, χίλιες φορές να κάνεις matx σε αυτό το μέγεθος να σου βγει και πιο φθηνά  

+1 

10 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Κοίταγα και τα  Raijintek Ophion Mini, NZXT H210 . Ενδιαφέρον και αυτά που πρότεινες. Βασικά με ενδιαφέρει στο κουτί αν μπορώ να μην βάλω το χέρι βαθιά στη τσέπη. Ψάχνω και αυτά που πρότεινες. Μπορεί να χρειαστεί παραγγελία και από εξωτερικό. Μετά μεγάλος προβληματισμός είναι η μητρική. Αν έχει και BT η μητρική θα ήταν τέλεια. Θέλω να βάλω τον 3600.  Κάρτα γραφικών κάτι πολύ οικονομικό μιας και από παιχνίδια μηδενικό ενδιαφέρον.
 

αμα δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα να παρεις το silverstone sg13 11,5 λιτρα κουτι σε αυτα τα λεφτα απλα δεν παιζει. Μονο απο taobao Κινα θα βρεις κατι μικροτερο και φθηνοτερο με το ρισκο για τελωνειο. Επισης για το BT που γραφεις, εχουν ολες wifi+bt σε b550-b450-x570-x470 εκτος απο την biostar. 

Επεξ/σία από Aprosarmostos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Aprosarmostos7 είπε

+1 

αμα δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα να παρεις το silverstone sg13 11,5 λιτρα κουτι σε αυτα τα λεφτα απλα δεν παιζει. Μονο απο taobao Κινα θα βρεις κατι μικροτερο και φθηνοτερο με το ρισκο για τελωνειο. Επισης για το BT που γραφεις, εχουν ολες wifi+bt σε b550-b450-x570-x470 εκτος απο την biostar. 

Το metis plus αξίζει ; Είναι και αρκετά μικρό δεν ξέρω πως θα τα πάει από θερμοκρασίες. Αλλιώς αν βάλω πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη για το κουτί και πάω στο DA2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gousgounakos είπε

Το metis plus αξίζει ; Είναι και αρκετά μικρό δεν ξέρω πως θα τα πάει από θερμοκρασίες. Αλλιώς αν βάλω πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη για το κουτί και πάω στο DA2.

το metis δεν με ενθουσιαζει και ο λογος ειναι  η διαταξη του κουτιου και το window side panel (acrylic) το θεωρω μεγα λαθος για την θερμοκρασια και του cpu και της gpu. Στα θετικα του η επιστρωση aluminium 1.5mm στην εξωτερικη πλευρα του κουτιου. Αν θες να πας σε DA2 ειναι 100% aluminium και ξεκαθαρα πιο ποιοτικο και σοβαρο κουτι αλλα  δεν ξερω αν αξιζει να κανεις build με 200 ευρω κουτι 100 ευρω sfx τροφοδοτικο για να βαλεις  μεσα μια budget gpu και εναν 3600 με μια φθηνη (σχετικο) μητρικη, γιαυτο και σου προτεινα το sg13, η διαφορα στην τιμη ειναι απο τον 3600 στον 3700x δες το και ετσι, και παρολα αυτα παιρνεις και πιο μικρο κουτι! Προσωπικα θα σου πω πως οτι κουτι και να επιλεξεις ειναι 1 μεγαλο challenge αφου πρεπει να υπολογισεις τα παντα πολυ προσεκτικα και πρωτα απο ολα το κουτι ειναι που θα σε περιορισει στο μεγεθος gpu, cpu air cooler height ή μεγεθος ψυγειου, psu, 3.5inch drives και πολλα αλλα που μπορει να προκυψουν φυσικα αναλογα το build. Εχω αλλαξει αρκετα κουτακια (itx) συμφωνω με τον προηγουμενο που ειπε για το μεγεθος του nzxt και το κουτι που σου προτεινα (sg13) το θεωρω budget King απλα μην το βαλεις σε συγκριση με κουτια που εχουν x4 τα χρηματα του, ουτε σε συγκριση με κουτια τυπου LianLi TU150 24Liters που ειναι 2 φορες το volume (δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν ειναι καλα κουτια π.χ. το tu150 ειναι εξαιρετικο! αλλα μεγαλο!).

Επεξ/σία από Aprosarmostos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aprosarmostos7 είπε

το metis δεν με ενθουσιαζει και ο λογος ειναι  η διαταξη του κουτιου και το window side panel (acrylic) το θεωρω μεγα λαθος για την θερμοκρασια και του cpu και της gpu. Στα θετικα του η επιστρωση aluminium 1.5mm στην εξωτερικη πλευρα του κουτιου. Αν θες να πας σε DA2 ειναι 100% aluminium και ξεκαθαρα πιο ποιοτικο και σοβαρο κουτι αλλα  δεν ξερω αν αξιζει να κανεις build με 200 ευρω κουτι 100 ευρω sfx τροφοδοτικο για να βαλεις  μεσα μια budget gpu και εναν 3600 με μια φθηνη (σχετικο) μητρικη, γιαυτο και σου προτεινα το sg13, η διαφορα στην τιμη ειναι απο τον 3600 στον 3700x δες το και ετσι, και παρολα αυτα παιρνεις και πιο μικρο κουτι! Προσωπικα θα σου πω πως οτι κουτι και να επιλεξεις ειναι 1 μεγαλο challenge αφου πρεπει να υπολογισεις τα παντα πολυ προσεκτικα και πρωτα απο ολα το κουτι ειναι που θα σε περιορισει στο μεγεθος gpu, cpu air cooler height ή μεγεθος ψυγειου, psu, 3.5inch drives και πολλα αλλα που μπορει να προκυψουν φυσικα αναλογα το build. Εχω αλλαξει αρκετα κουτακια (itx) συμφωνω με τον προηγουμενο που ειπε για το μεγεθος του nzxt και το κουτι που σου προτεινα (sg13) το θεωρω budget King απλα μην το βαλεις σε συγκριση με κουτια που εχουν x4 τα χρηματα του, ουτε σε συγκριση με κουτια τυπου LianLi TU150 24Liters που ειναι 2 φορες το volume (δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν ειναι καλα κουτια π.χ. το tu150 ειναι εξαιρετικο! αλλα μεγαλο!).

Σε ευχαριστώ (όπως και όλους) πολύ με την αναλυτική σου απάντηση.  Κάπως δεν μου χτύπησε καλά στο μάτι με τη πρώτη ματιά το sg13 θα το κοιτάξω λίγο ακόμα μιας και από κόστος είναι πολύ καλή περίπτωση. Το DA2 κάπως μου χτύπησε πολύ θετικά στο μάτι και είδα κάποια βιντεάκια πως είναι εσωτερικά κλπ. Είμαι ακόμα σε σκέψη για τη διαμόρφωση του όλου συστήματος, έβαλα ως ελάχιστο για cpu 3600. Από τα sg13 να κοιτάξω κάποιο συγκεκριμένο (SG13WB-Q, SG13B, SG13B-Q) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω που δοκιμασα με 2 ψυγεια στο δικο μου μεσα στο κουτι οι θερμοκρασιες ηταν τραγικες και το γεμισμα ηταν μεγαλο παιδεμα ,δεν μπορω να καταλαβω πως αυτος ικανοποιειται απο τετοιο setup 

Τι να πω, τον Optimum Tech τον εμπιστεύομαι. Δεν πιστεύω ότι έχει κάνει πατάτα (όταν είχε κάνει λάθος στο uv των ryzen 3000, είχε βγει και, προς τιμήν του, το είχε παραδεχτεί την επόμενη κιόλας ημέρα).

Το ncase έχει κορυφαίο airflow για sff κουτί πάντως.

Για το streacom τον έχω ακούσει, είναι η αλήθεια, να υποστηρίζει ότι είναι πιο πολύ για looks και όχι για θερμοκρασίες.

@gousgounakos Υπάρχουν και budget επιλογές, με τις οποίες μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Δυστυχώς, κουτιά τύπου da2, ghost s1, ncase κτλ κοστίζουν πολλά χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Σε ευχαριστώ (όπως και όλους) πολύ με την αναλυτική σου απάντηση.  Κάπως δεν μου χτύπησε καλά στο μάτι με τη πρώτη ματιά το sg13 θα το κοιτάξω λίγο ακόμα μιας και από κόστος είναι πολύ καλή περίπτωση. Το DA2 κάπως μου χτύπησε πολύ θετικά στο μάτι και είδα κάποια βιντεάκια πως είναι εσωτερικά κλπ. Είμαι ακόμα σε σκέψη για τη διαμόρφωση του όλου συστήματος, έβαλα ως ελάχιστο για cpu 3600. Από τα sg13 να κοιτάξω κάποιο συγκεκριμένο (SG13WB-Q, SG13B, SG13B-Q) ;

SG13B και white SG13WB ειναι με το mesh front panel, αν θες και type C στο front panel SG13B-C

Επεξ/σία από Aprosarmostos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Τι να πω, τον Optimum Tech τον εμπιστεύομαι. Δεν πιστεύω ότι έχει κάνει πατάτα (όταν είχε κάνει λάθος στο uv των ryzen 3000, είχε βγει και, προς τιμήν του, το είχε παραδεχτεί την επόμενη κιόλας ημέρα).

Το ncase έχει κορυφαίο airflow για sff κουτί πάντως.

Για το streacom τον έχω ακούσει, είναι η αλήθεια, να υποστηρίζει ότι είναι πιο πολύ για looks και όχι για θερμοκρασίες.

@gousgounakos Υπάρχουν και budget επιλογές, με τις οποίες μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Δυστυχώς, κουτιά τύπου da2, ghost s1, ncase κτλ κοστίζουν πολλά χρήματα.

Ρε ανοιχτό ήταν το κουτί από κάτω που είχα το ψυγείο, δεν λέω ότι λέει ψέματα αλλά δεν έχει δείξει και καμία θερμοκρασία με αυτό το config,  και αναρωτιέμαι τι θερμοκρασίες έχει στην ti,εκτός και αν το κάνει μόνο για το χόμπι και όχι για θέμα θερμοκρασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

αλλά δεν έχει δείξει και καμία θερμοκρασία με αυτό το config,  και αναρωτιέμαι τι θερμοκρασίες έχει στην ti

Εδώ temps

αλλά ναι εκτός από θερμοκρασίες είναι και για τον ενθουσιασμό αυτά τα builds, διαφορετικά είναι αρκετά εύκολο με αέρα να ψύξεις αυτά τα parts που έχει στο Ncase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ρε ανοιχτό ήταν το κουτί από κάτω που είχα το ψυγείο, δεν λέω ότι λέει ψέματα αλλά δεν έχει δείξει και καμία θερμοκρασία με αυτό το config,  και αναρωτιέμαι τι θερμοκρασίες έχει στην ti,εκτός και αν το κάνει μόνο για το χόμπι και όχι για θέμα θερμοκρασιών

Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες είχε. Νομίζω ότι την ti την τρέχει πάντα με uv.

Αν μιλάμε για αέρα, είναι ο μόνος τρόπος να έχεις λογικές θερμοκρασίες (χωρίς να χάνεις και πολλά από θέμα επιδόσεων).

Αν μιλάμε για νερό -φαντάζομαι πως- σίγουρα έχεις μεγαλύτερο headroom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2020 στις 1:06 ΜΜ, Xoroxronis είπε

200;

Νομίζω παιδιά θα είναι αρκετά φθηνότερο, οι διαστάσεις του, απ τις φωτός δείχνουν ίσως για 17L. Οπότε ο ανταγωνισμός του είναι μόνο κάποια mainstream κουτιά.

Ίσως κάποιος που θέλει ένα λίγο μικρότερο TU150;  Ίσως κάποιος που θέλει το ERA ITX αλλά το βρίσκει ακριβό και με πολύ κακό airflow;

Επίσης λόγω CM σίγουρα θα είναι mass production, ο σκελετός δείχνει σίδερο, το πάνω mesh σίδερο, riser δε νομίζω να δίνει κι ας υποστηρίζει sandwich. Ακόμα κι αν τα reviews δείξουν ότι η ποιότητα του και το compatibility είναι ΟΚ, το βλέπω δύσκολο απ τις φωτογραφίες τουλάχιστον να μπορεί να δικαιολογήσει κάτι πάνω από κατοστάρικο.

Η εκτίμηση μου για retail τιμή 89.99 ή 99.99.

Στην τιμή έπεσα σχεδόν μέσα, στα λίτρα έπεσα έξω, 20.3L απ ότι βλέπω... 

https://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Triple-slot-Tool-Free-Accessibility/dp/B08BFJ8V8C

https://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Triple-slot-Tool-Free-Accessibility/dp/B08BFJHP26

$79.99 στο αμερικάνικο amazon.

Στο όριο το μέγεθος για sff.  Για κάποιον που θέλει να κινηθεί budget θα είναι σίγουρα καλή περίπτωση δεδομένης και της καλής διαθεσιμότητας που σίγουρα θα έχει, αρκεί να μην έχουν κάνει πολλές τσιπιές στην ποιότητα και είναι αυτοδιαλυόμενο.

 

Επεξ/σία από Xoroxronis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

81XFv4CrgNL._AC_SL1500_.jpg

IT'S HAPPENING! 

η έκδοση με το τζάμι έχει και το μες πάνελ+ pcie riser μαζί.

Είναι ελάχιστα πιο μεγάλο από το ΝCase

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Στην τιμή έπεσα σχεδόν μέσα, στα λίτρα έπεσα έξω, 20.3L απ ότι βλέπω... 

https://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Triple-slot-Tool-Free-Accessibility/dp/B08BFJ8V8C

https://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Triple-slot-Tool-Free-Accessibility/dp/B08BFJHP26

$79.99 στο αμερικάνικο amazon.

Στο όριο το μέγεθος για sff.  Για κάποιον που θέλει να κινηθεί budget θα είναι σίγουρα καλή περίπτωση δεδομένης και της καλής διαθεσιμότητας που σίγουρα θα έχει, αρκεί να μην έχουν κάνει πολλές τσιπιές στην ποιότητα και είναι αυτοδιαλυόμενο.

Ωραίο είναι σε λευκό, μου φαίνεται θα δώσω το streacom και θα το χτυπησω. Βγαίνει και έκδοση με tempered  απευθείας χωρίς ν το αγοράζεις ξεχωριστά?

@DEADLAZARUS τι λες εσύ να το κάνω?

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...