Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Σε αναμονή του Τ1, ξεκίνησα κάποιες δοκιμές. Κυρίως για να δω αν ακούγεται η DC-LT 2600 αλλά και για να συγκρίνω την απόδοση του ψυγείου σε σχέση με το D15.

0egtp8Q.jpg

FzOrQzM.jpg

JhvLgP2.jpg

Ωραίος @Xoroxronis

Και ‘γω κατάφερα και παράγγειλα Τ1 :) αλλά δεν έχω ιδέα τι να κάνω με το AIO για τον 3900x.
Δεν μπορώ να βρω την Eisbaer 240LT πουθενά γιατί είναι σε έλλειψη μέχρι τον Οκτώβριο (αν γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που έχει στοκ ας μου στείλει pm).

Η άλλη επιλογή είναι η H100i pro της Corsair αλλα απ ότι είδα είναι λίγο χειρότερη σε απόδοση. 

Επειδή είμαι κάπως άσχετος σε ότι αφορά το water cooling - μήπως έχει καποιος να μου προτείνει κάτι άλλο;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιμές ακόμα άγνωστες για ευρωπαϊκά εδάφη, Αμερική 80-100 δολλάρια ανάλογα την έκδοση. Τα 60 που λέει ίσως είναι για κάποια "έξτρα" έκδοση χωρίς έξτρα πχ φανς ή λάθος ( αν και τονίζει ότι στα επίσημα έγγραφα που του έστειλαν αναφέρεται ως 60 )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Όχι σε περιορίζει στα fittings, δεν κουμπώνει, θέλει τα δικά του.

https://www.alphacool.com/shop/anschluesse/anschluesse-12-77-6/25007/alphacool-hf-anschraubtuelle-tpv-metall-900-black

https://www.alphacool.com/shop/anschluesse/anschluesse-12-77-6/25006/alphacool-hf-anschraubtuelle-tpv-metall-gerade-black-6er-kit

Αν οι ανάγκες σε tubing και fittings είναι χαμηλές, η πιο έξυπνη αγορά είναι αυτά τα κιτακια.

https://www.alphacool.com/detail/index/sArticle/26889/sCategory/20538

https://www.alphacool.com/detail/index/sArticle/26890/sCategory/20538

Παρηγγειλα τελικα τα ετοιμα με το quick release και παρηγγειλα και αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλάνι μας ο Ali ( Optimum Tech ) έβαλε το χεράκι του, συνέλαβε σε πολύ καλό feedback και βγήκε ένα killer deal sff case. Άκουσε επιτέλους και η Coolermaster. Respect και στους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ας το δουμε απο καμια reviewer, πηξαμε στους μαντραχαλαδες :lol:

Είσαι μερακλής. 

Αν και δεν το θεωρώ απαραίτητα sff case, νομίζω ότι βρήκαμε τον budget case king.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε άστε αυτά πονηροί :P αδιάφορα είναι σε σχέση με αυτό που μας νοιάζει πραγματικά είναι η κυκλοφορία του κουτιού :D Έχουμε την έγκριση του στρατηγού Ali  άρα ορμάμε σαν ΟΡΚΣ

AntiqueWideIberianlynx-size_restricted.g

https://www.overclockers.co.uk/search?sSearch=nr200p

pre order

Στα 99~ € χωρίς μεταφορικά

Η έκδοση χωρίς το παράθυρο και το pcie να σκάσει στα 80 ευρώ σε ελληνικά εδάφη ...... fingers crossed

Υ.Γ. εγώ χαίρομαι διπλά παραπάνω γιατι θα ανασάνει και η 5700ΧΤ που ψήνεται στο Core 500 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xoroxronis την εβαλες την alphacool? Πως σου φαινεται απο temps ? Και κατι ακομα πως τοποθεστησες το block? Σου χωραει με τους σωληνες να βγαινουν στο πλαι διπλα απο τις μνημες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

την εβαλες την alphacool? Πως σου φαινεται απο temps ? Και κατι ακομα πως τοποθεστησες το block? Σου χωραει με τους σωληνες να βγαινουν στο πλαι διπλα απο τις μνημες ?

Ναι έπεσε πολύ test.

Όχι απ την πλευρά των μνημών δε χωράει καθόλου. Πάνω και κάτω χωράει άνετα, αλλά επειδή είναι ψηλές οι βίδες του block και κοντά μεταξύ τους, δεν αφήνει μεγάλη περιστροφή των σωλήνων. Απ την πλευρά των VRM τα πράγματα είναι άψογα full περιστροφή και πολύ χώρος.
Δεν είμαι σίγουρος όμως αν εσένα θα σου χωράει έτσι, μιας και η 570-i είναι τούμπανη σε εκείνο το σημείο με τα 2 fanακια.

Μέτρησα από 88W μέχρι 130W. Σε όλο το φάσμα είναι 1-2C η διαφορά υπέρ του D15. Σχεδόν ίδια δλδ. Βέβαια αυτά στο test bench.. στο T1 θα δείξει. Πες μου αν θες Δt τιμές να σου γράψω.

Στα πολύ θετικά, μιας και έχω θέμα με τον ήχο, η τρόμπα δεν ακούγεται καθόλου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ναι έπεσε πολύ test.

Όχι απ την πλευρά των μνημών δε χωράει καθόλου. Πάνω και κάτω χωράει άνετα, αλλά επειδή είναι ψηλές οι βίδες του block και κοντά μεταξύ τους, δεν αφήνει μεγάλη περιστροφή των σωλήνων. Απ την πλευρά των VRM τα πράγματα είναι άψογα full περιστροφή και πολύ χώρος.
Δεν είμαι σίγουρος όμως αν εσένα θα σου χωράει έτσι, μιας και η 570-i είναι τούμπανη σε εκείνο το σημείο με τα 2 fanακια.

Μέτρησα από 88W μέχρι 130W. Σε όλο το φάσμα είναι 1-2C η διαφορά υπέρ του D15. Σχεδόν ίδια δλδ. Βέβαια αυτά στο test bench.. στο T1 θα δείξει. Πες μου αν θες Δt τιμές να σου γράψω.

Στα πολύ θετικά, μιας και έχω θέμα με τον ήχο, η τρόμπα δεν ακούγεται καθόλου.

Tην έχω χρησιμοποιήσει εγώ αλλά μετά από custom loop δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος, εγώ είχα βάλεις γωνίες και tubes από την custom και με έπαιρνε μόνο να βγαίνουν από την πάνω μεριά, δεν είχα δοκιμάσει τις δικές της γωνίες. Βεβαια δεν ξερω αν ειχε μεινει μεσα αερας γτ την γεμισα εγω αναγκαστικα.Ελπίζω με το 280αρι να έχει λίγο καλύτερη απόδοση αν και από ότι καταλαβαίνω το "θεμα" της είναι το block της,τα φινς είναι πολύ μικρά δεν ξέρω αν την έχεις λύσει ποτέ. Στοκ σε Cinebench ας πούμε Τι temps Έχεις?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tην έχω χρησιμοποιήσει εγώ αλλά μετά από custom loop δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος, εγώ είχα βάλεις γωνίες και tubes από την custom και με έπαιρνε μόνο να βγαίνουν από την πάνω μεριά, δεν είχα δοκιμάσει τις δικές της γωνίες. Βεβαια δεν ξερω αν ειχε μεινει μεσα αερας γτ την γεμισα εγω αναγκαστικα.Ελπίζω με το 280αρι να έχει λίγο καλύτερη απόδοση αν και από ότι καταλαβαίνω το "θεμα" της είναι το block της,τα φινς είναι πολύ μικρά δεν ξέρω αν την έχεις λύσει ποτέ. Στοκ σε Cinebench ας πούμε Τι temps Έχεις?

Ναι το πρώτο που έκανα ήταν λύσιμο. Δε ξέρω πρέπει να το δοκιμάσω σε σχέση μ άλλο block για να έχω εικόνα. Ένας στο smallformfactor.net που δοκίμασε ακριβώς αυτό που λες (αντί για το block της LT έβαλε ek-velocity block + Alphacool ice station 40 DC-LT (ίδια τρόμπα με LT). Βασικά όλα ίδια για να δει αν το block μόνο του κάνει διαφορά, δεν υπήρχε καμία διάφορα.

39C Δt έχω stock (27C ambient + 39C = 66C). Βάζω 300sec οπότε είναι 5-6 συνεχόμενα CB20. Μέχρι τα 110W(PBO) δε δείχνει να το επηρεάζει η κατανάλωση το ίδιο Δt περίπου έχει μετά αρχίζει σιγά σιγά και ανοίγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ναι το πρώτο που έκανα ήταν λύσιμο. Δε ξέρω πρέπει να το δοκιμάσω σε σχέση μ άλλο block για να έχω εικόνα. Ένας στο smallformfactor.net που δοκίμασε ακριβώς αυτό που λες (αντί για το block της LT έβαλε ek-velocity block + Alphacool ice station 40 DC-LT (ίδια τρόμπα με LT). Βασικά όλα ίδια για να δει αν το block μόνο του κάνει διαφορά, δεν υπήρχε καμία διάφορα.

39C Δt έχω stock (27C ambient + 39C = 66C). Βάζω 300sec οπότε είναι 5-6 συνεχόμενα CB20. Μέχρι τα 110W(PBO) δε δείχνει να το επηρεάζει η κατανάλωση το ίδιο Δt περίπου έχει μετά αρχίζει σιγά σιγά και ανοίγει.

Κάπου τόσο έχω και εγώ με την arctic με 28 βαθμούς στο δωματει φτάνει 66-67. Θενκς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...