Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κάπου τόσο έχω και εγώ με την arctic με 28 βαθμούς στο δωματει φτάνει 66-67. Θενκς 

Πώς σου φάνηκε η Arctic Liquid 2, σκέφτομαι να την πάρω και γω κάποια στιγμή, απλά επειδή βγαίνουν πάνω από το μπλοκ οι σωλήνες μου φαίνεται ότι θα είναι κάπως επίφοβο στο λύγισμα όπως θα τοποθετηθεί η AIO στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πώς σου φάνηκε η Arctic Liquid 2, σκέφτομαι να την πάρω και γω κάποια στιγμή, απλά επειδή βγαίνουν πάνω από το μπλοκ οι σωλήνες μου φαίνεται ότι θα είναι κάπως επίφοβο στο λύγισμα όπως θα τοποθετηθεί η AIO στο κουτί.

Πολύ καλή είναι φίλε έχω πάθει πλάκα είναι ήσυχη και αποδοτική,  και για 80 ευρώ είναι εκτός συναγωνισμού. Το πρόβλημα αυτό έχω και εγώ,δεν μπορώ να κουμπωσω το ψυγείο στις βάσεις που έχει το κουτί γτ βρίσκει ο ανεμιστήρας πάνω στους σωλήνες και αναγκαστικά το έχω να ακουμπάει στην κάρτα γραφικών χωρίς να είναι δεμένο καπου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μάθουμε αν χωράει στο NR200.

Πάντως νομίζω ότι έχει χάσει απόδοση η Η110 μου. Με 1.23 ρεύμα στον 8700Κ ( 4.8 ) και σε Intel Burn Test Very high 10XLoops έχω φουσκωμένες θερμοκρασιες του τύπου 72-79-80-83-75-73 , δε σε OCCT small data AVX πάμε 80αρες σε όλα και κάποιους πυρήνες 90+

Σε παιχνίδια είναι στους 75 μαξ.

Ambient temperature: 28.1 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πρέπει να μάθουμε αν χωράει στο NR200.

Πάντως νομίζω ότι έχει χάσει απόδοση η Η110 μου. Με 1.23 ρεύμα στον 8700Κ ( 4.8 ) και σε Intel Burn Test Very high 10XLoops έχω φουσκωμένες θερμοκρασιες του τύπου 72-79-80-83-75-73 , δε σε OCCT small data AVX πάμε 80αρες σε όλα και κάποιους πυρήνες 90+

Σε παιχνίδια είναι στους 75 μαξ.

Ambient temperature: 28.1 C

Σύγκρινε το φάρδος του με το da2 αν είναι κάνα πόντο πιο φαρδύ θα είναι οκ έστω και στριμωχτα αν όχι δυσκολο. Βέβαια εγώ έχω τους ανεμιστήρες από μέσα και βρίσκει και μου σταματάει τον ανεμιστήρα αν ήταν από έξω οι ανεμιστήρες δεν θα υπήρχε θέμα θα κουμπωνε με λίγη πίεση αλλά σε εμένα δεν γίνεται βρίσκει στο καλώδιο τροφοδοσιας το ψυγείο αν μπει από μεσα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Σύγκρινε το φάρδος του με το da2 αν είναι κάνα πόντο πιο φαρδύ θα είναι οκ έστω και στριμωχτα αν όχι δυσκολο. Βέβαια εγώ έχω τους ανεμιστήρες από μέσα και βρίσκει και μου σταματάει τον ανεμιστήρα αν ήταν από έξω οι ανεμιστήρες δεν θα υπήρχε θέμα θα κουμπωνε με λίγη πίεση αλλά σε εμένα δεν γίνεται βρίσκει στο καλώδιο τροφοδοσιας το ψυγείο αν μπει από μεσα

Απ' ότι φαίνεται δεν θα χωρέσει η Αρκτικ στο NR 200.

Άρα κοιτάω άλλη ΑΙΟ. Ίσως στο Core 500 χωρέσει βέβαια. Θα δω τι θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Βέβαια εγώ έχω τους ανεμιστήρες από μέσα και βρίσκει και μου σταματάει τον ανεμιστήρα αν ήταν από έξω οι ανεμιστήρες δεν θα υπήρχε θέμα θα κουμπωνε με λίγη πίεση αλλά σε εμένα δεν γίνεται βρίσκει στο καλώδιο τροφοδοσιας το ψυγείο αν μπει από μεσα

Γιατί δεν το ξεβιδώνεις (το ρεύματος) να το βγάλεις/κρεμάσεις λίγο έξω; Δεν περισσεύει;
Επίσης μήπως με το block ανάποδα (δλδ το VRM fan να κοιτάει την gpu) σου αφήνει περισσότερο χώρο ή το ίδιο είναι;
Και μια άλλη λύση είναι slim Fan από εκείνη την πλευρά αν δεν είσαι ήδη με slim.

Νομίζω κάτι θα βρεις να το βολέψεις έστω και πρόχειρα, δε μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Γιατί δεν το ξεβιδώνεις (το ρεύματος) να το βγάλεις/κρεμάσεις λίγο έξω; Δεν περισσεύει;
Επίσης μήπως με το block ανάποδα (δλδ το VRM fan να κοιτάει την gpu) σου αφήνει περισσότερο χώρο ή το ίδιο είναι;
Και μια άλλη λύση είναι slim Fan από εκείνη την πλευρά αν δεν είσαι ήδη με slim.

Νομίζω κάτι θα βρεις να το βολέψεις έστω και πρόχειρα, δε μπορεί.

Το ίδιο είναι δεν έχει διαφορά όπως και να το βάλεις.

Δεν θέλω μωρέ να το ξεβιδωσω γτ δεν βολεύει μετά στο βάλε βγάλε του καλωδίου, στην αρχή είχα βάλει 1 slim 12αρη και χωρούσε κομπλέ αλλά είπα να βάλω τον δικό της ανεμιστήρα, θα φτιάξω 2 βάσεις μόνος μου και θα το κουμπωσω αν δω ότι είναι χειρότερη η alphacool δεν υπάρχει θεμα. Απλά θα το προτιμούσα πιο προβλεπόμενο χωρίς μοντες κλπ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το Greek Mini ITX / SFF community. 

Είμαι πολύ κοντά στο να φτιάξω ένα δεύτερο PC και θα ήθελα να είναι αρκετά μικρό. Έχω μια 980 TI στην άκρη και λέω να την αξιοποιήσω εκεί. Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε Ryzen 5 3600 μαζί με B450 I Aorus pro, τροφοδοτικό για αρχή όχι κάποιο SFF λόγω budget. Σαν case έχω δεί και μου αρέσει αρκετά για την τιμή του το Ophion EVO της Raijintek (μιας και βγαίνει και σε άσπρο το οποιό θα είναι το θέμα του setup). Θα ήθελα την βοήθειά σας όσο αφορά το CPU cooler/και ίσως το Case - όχι δεν θα clockαρω αλλά θα ήθελα να είναι dead silent και να έχει καλή απόδοση.
Μέχρι στιγμής έχω κατά νου:
Noctua nh-l12s

Scythe Big Shuriken

Shadow Rock LP

Cryorig C7

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα τόσο μικρά Cases/CPU coolers και δεν με βοηθάει να αποφασίσω. 

Υ.Γ. Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλο Case θα το λάβω υπόψη μου όπως κάθε γνώμη! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, reborn010 είπε

Καλησπέρα σε όλο το Greek Mini ITX / SFF community. 

Είμαι πολύ κοντά στο να φτιάξω ένα δεύτερο PC και θα ήθελα να είναι αρκετά μικρό. Έχω μια 980 TI στην άκρη και λέω να την αξιοποιήσω εκεί. Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε Ryzen 5 3600 μαζί με B450 I Aorus pro, τροφοδοτικό για αρχή όχι κάποιο SFF λόγω budget. Σαν case έχω δεί και μου αρέσει αρκετά για την τιμή του το Ophion EVO της Raijintek (μιας και βγαίνει και σε άσπρο το οποιό θα είναι το θέμα του setup). Θα ήθελα την βοήθειά σας όσο αφορά το CPU cooler/και ίσως το Case - όχι δεν θα clockαρω αλλά θα ήθελα να είναι dead silent και να έχει καλή απόδοση.
Μέχρι στιγμής έχω κατά νου:
Noctua nh-l12s

Scythe Big Shuriken

Shadow Rock LP

Cryorig C7

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα τόσο μικρά Cases/CPU coolers και δεν με βοηθάει να αποφασίσω. 

Υ.Γ. Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλο Case θα το λάβω υπόψη μου όπως κάθε γνώμη! :) 

Για aio δεν το σκέφτεσαι καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για aio δεν το σκέφτεσαι καθόλου?

Αν και πάω στο EVO version του Ophion που έχει χώρο για διπλό ψυγείο σε σχέση με το απλό version δεν με πολυψήνει...τουλάχιστον για αρχή. Αργότερα αν κάτσει καμία spare DDC ίσως να του έβαζα ένα custom soft tube για τον χαβαλέ. Δεν έχω τόσο καλή άποψη για τις AIO ειδικά για τις budget επιλογές. Επίσης αν δεις builds με AIO στο Ophion, τα tubes καταλήγουν κάπως "μπερδεμένα" πράγμα που με χαλάει πολύ στο μάτι. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, reborn010 είπε

Αν και πάω στο EVO version του Ophion που έχει χώρο για διπλό ψυγείο σε σχέση με το απλό version δεν με πολυψήνει...τουλάχιστον για αρχή. Αργότερα αν κάτσει καμία spare DDC ίσως να του έβαζα ένα custom soft tube για τον χαβαλέ. Δεν έχω τόσο καλή άποψη για τις AIO ειδικά για τις budget επιλογές. Επίσης αν δεις builds με AIO στο Ophion, τα tubes καταλήγουν κάπως "μπερδεμένα" πράγμα που με χαλάει πολύ στο μάτι. :( 

Οκ πάω πάσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, reborn010 είπε

Καλησπέρα σε όλο το Greek Mini ITX / SFF community. 

Είμαι πολύ κοντά στο να φτιάξω ένα δεύτερο PC και θα ήθελα να είναι αρκετά μικρό. Έχω μια 980 TI στην άκρη και λέω να την αξιοποιήσω εκεί. Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε Ryzen 5 3600 μαζί με B450 I Aorus pro, τροφοδοτικό για αρχή όχι κάποιο SFF λόγω budget. Σαν case έχω δεί και μου αρέσει αρκετά για την τιμή του το Ophion EVO της Raijintek (μιας και βγαίνει και σε άσπρο το οποιό θα είναι το θέμα του setup). Θα ήθελα την βοήθειά σας όσο αφορά το CPU cooler/και ίσως το Case - όχι δεν θα clockαρω αλλά θα ήθελα να είναι dead silent και να έχει καλή απόδοση.
Μέχρι στιγμής έχω κατά νου:
Noctua nh-l12s

Scythe Big Shuriken

Shadow Rock LP

Cryorig C7

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα τόσο μικρά Cases/CPU coolers και δεν με βοηθάει να αποφασίσω. 

Υ.Γ. Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλο Case θα το λάβω υπόψη μου όπως κάθε γνώμη! :) 

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα δεδομένα (ύψος, ποιότητα του stock fan, εγγύηση, τιμή κτλ κτλ) θα πήγαινα στη noctua, με μειονέκτημα, βέβαια, το σκατουλί χρώμα.

Πολύ καλή επιλογή και η big shuriken 3, αλλά νομίζω ότι χάνει λίγο στον stock ανεμιστήρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, reborn010 είπε

Θα ήθελα την βοήθειά σας όσο αφορά το CPU cooler/και ίσως το Case - όχι δεν θα clockαρω αλλά θα ήθελα να είναι dead silent και να έχει καλή απόδοση.

Το θέμα είναι ότι για να λειτουργήσουν "σωστά" τα top down coolers θέλουν vented panel και όχι gap μεταξύ cooler και vented panel.

Εσύ με το Noctua θα έχεις 2εκ. ανακυκλώσιμου ζεστού αέρα και μετά τζάμι. Δεν τρέχει κάτι μιας και μιλάμε για 3600 stock, απλά με το κουτί αυτό δεν θα έχεις ποτέ τις θερμοκρασίες που μπορεί να σου δώσει το L12s.

Για λίγο καλύτερα μπορείς να βάλεις 2 exhaust πάνω και να φτιάξεις αποστάτες ώστε να βγάλεις το τζαμί ακόμα πιο έξω.

Διαφορετικά πρέπει να δεις ξανά το θέμα aio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Το θέμα είναι ότι για να λειτουργήσουν "σωστά" τα top down coolers θέλουν vented panel και όχι gap μεταξύ cooler και vented panel.

Εσύ με το Noctua θα έχεις 2εκ. ανακυκλώσιμου ζεστού αέρα και μετά τζάμι. Δεν τρέχει κάτι μιας και μιλάμε για 3600 stock, απλά με το κουτί αυτό δεν θα έχεις ποτέ τις θερμοκρασίες που μπορεί να σου δώσει το L12s.

Για λίγο καλύτερα μπορείς να βάλεις 2 exhaust πάνω και να φτιάξεις αποστάτες ώστε να βγάλεις το τζαμί ακόμα πιο έξω.

Διαφορετικά πρέπει να δεις ξανά το θέμα aio.

Καπως ετσι θα παιξω μαλλον... Εχεις καποιο ησυχο aio να προτεινεις? Γενικα σκεφτομαι να παιξω l12s με ενα εξτρα low profile noctua fan απο πανω οποτε υπολογιζω ενα συνολο 60-70 ευρω για cooler. Σε αυτη την ταξη χρηματων δεν εχω καποιο καλο aio στο νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...