Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουσιαστικά, πρόκειται για έκδοση ειδικά σχεδιασμένη για χρήση aio. 

 

Αυτό εδώ φαίνεται υποσχόμενο. Στα όρια του sff case, με ορισμένες ευπρόσδεκτες καινοτομίες (το bracket κάτω από το psu αφαιρείται). Lian Li=εγγύηση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές που θα έχει το ανανεωμένο T1 V1.2. Υποτίθεται για κυκλοφορία τον Απρίλη.

Spoiler

- 1mm depth increase, 133x217x331mm
- one piece Front Frame for better color control and match with Top/Bottom Panels
- recessed Front Frame canvas for two-tone and other creative possibilities
- 1.25, 1.5, 1.75, 2, 2.25, 2.5, 2.75 and 3 GPU Slot space allocation on *single Rear IO Plate for finessed GPU space optimization on less parts
- dual 240 radiator / AIO cooler support on 1.25 GPU Slot with *single slot WC GPU.
- vertical stand upgrade kit for less desktop foot print
- recess cutouts for magnets, for holding Mesh Side Panel or Tempered Glass Side Panel in place during disassembly
- support for 320mm long GPU like ROG Nvidia 30XX and AMD 6XXX (MSI Gaming X Trio and Suprim X not supported, 5mm too long)

Βασικά αντί για 2 θέσεις η GPU, τώρα θα έχει 8 (από 1.25 έως 3 slots) με λίγο καλύτερο support στο μήκος 320mm.
Στη θέση 1.25 της GPU (δλδ waterblock) θα μπορεί να μπει δεύτερο ψυγείο στην πλευρά του mobo με 35mm clearance (δλδ 
XSPC TX240 + slim fans).

Για να δούμε, θα έχει ενδιαφέρον κι αυτό.

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Οι αλλαγές που θα έχει το ανανεωμένο T1 V1.2. Υποτίθεται για κυκλοφορία τον Απρίλη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

- 1mm depth increase, 133x217x331mm
- one piece Front Frame for better color control and match with Top/Bottom Panels
- recessed Front Frame canvas for two-tone and other creative possibilities
- 1.25, 1.5, 1.75, 2, 2.25, 2.5, 2.75 and 3 GPU Slot space allocation on *single Rear IO Plate for finessed GPU space optimization on less parts
- dual 240 radiator / AIO cooler support on 1.25 GPU Slot with *single slot WC GPU.
- vertical stand upgrade kit for less desktop foot print
- recess cutouts for magnets, for holding Mesh Side Panel or Tempered Glass Side Panel in place during disassembly
- support for 320mm long GPU like ROG Nvidia 30XX and AMD 6XXX (MSI Gaming X Trio and Suprim X not supported, 5mm too long)

Βασικά αντί για 2 θέσεις η GPU, τώρα θα έχει 8 (από 1.25 έως 3 slots) με λίγο καλύτερο support στο μήκος 320mm.
Στη θέση 1.25 της GPU (δλδ waterblock) θα μπορεί να μπει δεύτερο ψυγείο στην πλευρά του mobo με 35mm clearance (δλδ 
XSPC TX240 + slim fans).

Για να δούμε, θα έχει ενδιαφέρον κι αυτό.

spacer.png

Το μόνο κουτί που θα μ' έκανε ν' αποχωριστώ το ghost s1.

Αν και κάτι έχω στο μυαλό μου για το κουτάκι μου, ήτοι αγορά mountplate+fangrill από το metacustoms.

Έχει βγει και aftermarket spine (στο ίδιο site), ειδικά σχεδιασμένη για την 3080 fe (τα thermals βελτιώνονται αρκετά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
17 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Κάποιο βίντεο για μετατροπή παλιού PC Desktop Case σε SFFPC Case υπάρχει;

Το μόνο που έχω βρει έως τώρα είναι "DIY from Scratch".

Θα χρεαστεί να κόψεις το mobo tray για να βιδώνει μόνο mini itx (να κόψεις το έξτρα Γ). Είναι ευκολοτερο να πας απο την αρχη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Θα χρεαστεί να κόψεις το mobo tray για να βιδώνει μόνο mini itx (να κόψεις το έξτρα Γ). Είναι ευκολοτερο να πας απο την αρχη.

Τόσο μπελάς είναι αυτό το κόψιμο;

Σκέφτομαι ότι μιας και έχω τα «σίδερα», να τα αξιοποιήσω κάπως λόγω κόστους, αντί να αγοράσω καινούργια υλικά.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση... το μόνο που θέλω είναι να μειώσω τον όγκο και το βάρος του tower, πηγαίνοντας σε κάτι πρακτικό, στιβαρό και όσο πιο μικρό γίνεται (τόσο όσο, χωρίς να πέφτουν οι αποδόσεις λόγω thermal μέσα στο mini case - non-OC CPU), διατηρώντας παράλληλα το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Και μετά μήπως φτιάξω και κάτι σαν χερούλι στο πάνω μέρος, για ευκολότερη μεταφορά και μετακίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 6:41 ΜΜ, Aurumnus είπε

Τόσο μπελάς είναι αυτό το κόψιμο;

Σκέφτομαι ότι μιας και έχω τα «σίδερα», να τα αξιοποιήσω κάπως λόγω κόστους, αντί να αγοράσω καινούργια υλικά.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση... το μόνο που θέλω είναι να μειώσω τον όγκο και το βάρος του tower, πηγαίνοντας σε κάτι πρακτικό, στιβαρό και όσο πιο μικρό γίνεται (τόσο όσο, χωρίς να πέφτουν οι αποδόσεις λόγω thermal μέσα στο mini case - non-OC CPU), διατηρώντας παράλληλα το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Και μετά μήπως φτιάξω και κάτι σαν χερούλι στο πάνω μέρος, για ευκολότερη μεταφορά και μετακίνηση.

Πιο εύκολα το κάνεις με ξύλο απο το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Έχω ένα  coolermaster elite 130 με έναν i3 6100. Το σύστημα έχει και μια nvidia 1060 ,την μικρή με τα 3gb, και το έχω στο σαλόνι με τηλεόραση για τον πιτσιρικά . Σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα μικρό κουτάκι με την 3080 και τον 5800χ. Στην ουσία θα κρατήσω μόνο αυτά τα δύο parts και τους δίσκους. Αν είναι εύκολο θέλω προτάσεις για μητρική x570/550, τροφοδοτικό (εδώ είναι τα δύσκολα..) aio και κουτάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Παίδες καλησπέρα. Έχω ένα  coolermaster elite 130 με έναν i3 6100. Το σύστημα έχει και μια nvidia 1060 ,την μικρή με τα 3gb, και το έχω στο σαλόνι με τηλεόραση για τον πιτσιρικά . Σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα μικρό κουτάκι με την 3080 και τον 5800χ. Στην ουσία θα κρατήσω μόνο αυτά τα δύο parts και τους δίσκους. Αν είναι εύκολο θέλω προτάσεις για μητρική x570/550, τροφοδοτικό (εδώ είναι τα δύσκολα..) aio και κουτάκι. 

 

Το προβλημα οπως λες κ εσυ ειναι το τροφοδοτικο. Δεν εχω τελευταια γενια gpu κ δεν ξερω αλλα αν οντως θες 850w για την 3080, οπως λενε οι περισσοτεροι εξαιτιας των powerspikes, τοτε sfx psu ειναι δυσκολο. Υπαρχει αυτο https://www.skroutz.gr/s/27371348/CoolerMaster-V850-SFX-Gold-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html αλλα εχει παρει το ματι μου κραξιμο για τον fan του. Αν δεν ισχυει αυτο με τα 850w τοτε εχεις περισσοτερες επιλογες. Μετα μπορεις να δεις mitx case που παιρνει atx psu αλλα ειναι ολα μεγαλυτερα πχ nzxt h210 (35x37x21). Εγω εχω το nr200 (29x37x18.5) κ σε αυτο κανονικα θες sfx psu (υπαρχει κ 3d printable bracket για atx psu στο site της coolermaster αλλα με ενα rmx 750 που το δοκιμασα γινοταν καλωδιο χαμος κ χωρις τερας 3080 μεσα). Νομιζω πρωτα πρεπει να καταληξεις σε case k μετα τα υπολοιπα.Εγω μεσα εχω b550, 3700x αν ειχα 5800x μαλλον θα κοιταγα σε x570. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, niko13 είπε

Το προβλημα οπως λες κ εσυ ειναι το τροφοδοτικο. Δεν εχω τελευταια γενια gpu κ δεν ξερω αλλα αν οντως θες 850w για την 3080, οπως λενε οι περισσοτεροι εξαιτιας των powerspikes, τοτε sfx psu ειναι δυσκολο. Υπαρχει αυτο https://www.skroutz.gr/s/27371348/CoolerMaster-V850-SFX-Gold-850W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html αλλα εχει παρει το ματι μου κραξιμο για τον fan του. Μετα μπορεις να δεις mitx case που παιρνει atx psu αλλα ειναι ολα μεγαλυτερα πχ nzxt h210 (35x37x21). Εγω εχω το nr200 (29x37x18.5) κ σε αυτο κανονικα θες sfx psu (υπαρχει κ 3d printable bracket για atx psu στο site της coolermaster αλλα με ενα rmx 750 που το δοκιμασα γινοταν καλωδιο χαμος κ χωρις τερας 3080 μεσα). Νομιζω πρωτα πρεπει να καταληξεις σε case k μετα τα υπολοιπα.Εγω μεσα εχω b550, 3700x αν ειχα 5800x μαλλον θα κοιταγα σε x570. 

Σε τεστ που έκανε ο Optimumtech, αν δεν το γαργαλήσεις στο OC, και 600άρι σου κάνει. Εξάλλου 5800Χ θα μπει, όχι 10900Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως μονόδρομος είναι το corsair sf750, για το coolermaster v850 διάβασα κ εγώ τα χειρότερα. Πολύ θόρυβο και χάλια ποιότητα τα καλώδια. Εντωμεταξύ και τα mitx βλέπω σε πολλά περιορισμό του στυλ,  ναι μεν atx αλλά max 120/135mm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Πιστεύω πως μονόδρομος είναι το corsair sf750, για το coolermaster v850 διάβασα κ εγώ τα χειρότερα. Πολύ θόρυβο και χάλια ποιότητα τα καλώδια. Εντωμεταξύ και τα mitx βλέπω σε πολλά περιορισμό του στυλ,  ναι μεν atx αλλά max 120/135mm.

Αφου κανει κ sfx, μπορεις να διαλεξεις οποιο case σου αρεσει απο τις προηγουμενες σελιδες κ απλα να τσεκαρεις οτι παιρνει την 3080.Εκει θα ειναι ο επομενος περιορισμος. Και η τιμη φυσικα, μερικα ειναι ομορφα αλλα πανακριβα ( slinger, ncase m1, dan a4). Το mitx, εστω κ λιγο μπαμπατσικο, του φτωχου ειναι το nr200😁. Χωραει τα παντα απο gpu(3 slots) k καλο airflow. Ενα αλλο + για μενα ειναι πως μπορεις να βαλεις μεχρι 240 αιο στο πλαι για τον 5800x η αν δεν τον pushαρεις πολυ υπαρχει κ αυτο της alphacool για πισω https://www.alphacool.com/shop/aios-sets/cpu-aio/26749/alphacool-eisbaer-lt92-cpu-black-without-fan

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εκεί με βλέπω, nr200 η nr200p. Τώρα βέβαια με μητρική κ τροφοδοτικό βλέπω να περιμένω αρκετά μέχρι να βρω διαθέσιμα,  psu με μια πρόχειρη ματιά ούτε έξω δεν βλέπω το corsair. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο από δω λίγο από εκεί παρήγγειλα τελικά κουτί, nr200p,  τροφοδοτικό corsair sfx750 και μια asus strix b550. Καρτα θα βάλω την 3080 που έχω τώρα στο μεγάλο. Οπότε μας μένει η ψύξη.  Να πάρω aio 280/240? Ποιο θα χωράει καλύτερα; Από ανεμιστήρες θα χρειαστεί κάτι έξτρα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...