Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Λίγο από δω λίγο από εκεί παρήγγειλα τελικά κουτί, nr200p,  τροφοδοτικό corsair sfx750 και μια asus strix b550. Καρτα θα βάλω την 3080 που έχω τώρα στο μεγάλο. Οπότε μας μένει η ψύξη.  Να πάρω aio 280/240? Ποιο θα χωράει καλύτερα; Από ανεμιστήρες θα χρειαστεί κάτι έξτρα;

Καλοριζικα φιλε μου. Ανεμιστηρες το nr200p ερχεται με δυο 120 pwm επανω, δεν νομιζω να χρειαστεις αλλους. Θα τραβαει απο κατω η gpu, to aio απο το πλαι και θα βγαζει απο πανω.. η καποιο αλλο παρομοιο config. Με 240  εισαι μια χαρα πιστευω, θα σου ελεγα το arctic liquid freezer που ειναι vfm aio, αλλα εχει λιγο μεγαλυτερο cpu block και δεν ειμαι 100% οτι μπαινει στη mobo(στο partpicker τα δειχνει συμβατα αν λεει κατι). Βεβαια ετσι δεν βαζεις το tempered glass στο πλαι😁..Aν το θες πρεπει να δεις μετα σε αεροψυξη η πολυ μικρο (92mm) aio που μπορει να μπει πισω (11.42 video) 

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια noctua nh l12 στο elite 130, δεν κάνει για 5800χ αλλά ίσως την βάλω προσωρινά μέχρι να καταλήξω σε aio. Το πλαϊνό 99% θα είναι χωρίς tg. Λογικά το μεταλλικό πάνελ θα προσφέρει 3c/5c ,βαθμούς κάτω σε όλα θέλω να πιστεύω. Αυτό με την μητρική κ το cpu block δεν το είχα σκεφτεί καθόλου ρε συ. Με έστειλες τώρα.  Ευτυχώς που δεν έκανα κίνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Έχω μια noctua nh l12 στο elite 130, δεν κάνει για 5800χ αλλά ίσως την βάλω προσωρινά μέχρι να καταλήξω σε aio. Το πλαϊνό 99% θα είναι χωρίς tg. Λογικά το μεταλλικό πάνελ θα προσφέρει 3c/5c ,βαθμούς κάτω σε όλα θέλω να πιστεύω. Αυτό με την μητρική κ το cpu block δεν το είχα σκεφτεί καθόλου ρε συ. Με έστειλες τώρα.  Ευτυχώς που δεν έκανα κίνηση. 

Καλα αδερφε μου, μη με παρεις κ 100% σοβαρα. Απλα κολησα γιατι στις mitx ειναι ολα λιγο στριμοκωλα k εχει το arctic αυτο το extra fanaki😁.. Κανε τον ελεγχο σου κ εσυ. Συμφωνω με το side panel που λες μιας κ θα βαλεις πραγμα μεσα.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι ακριβως στο θεμα αλλα νομιζω ειναι το καταλληλο thread για να γινει η εξης ερωτηση:

Ποιο ειναι το μικροτερο κουτι το οποιο να παιρνει ATX μητρικη, κανονικο μεγεθος τροφοδοτικου και ψυκτρα επεξεργαστη 157mm? Εχω ψαξει και το πιο μικρο που βρηκα ειναι το Fractal Design Define C. Εχει διαστασεις 413 x 217 x 453 mm μαζι με τα ποδαρακια.

Mου ξεφευγει καποιο?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Δεν ειναι ακριβως στο θεμα αλλα νομιζω ειναι το καταλληλο thread για να γινει η εξης ερωτηση:

Ποιο ειναι το μικροτερο κουτι το οποιο να παιρνει ATX μητρικη, κανονικο μεγεθος τροφοδοτικου και ψυκτρα επεξεργαστη 157mm? Εχω ψαξει και το πιο μικρο που βρηκα ειναι το Fractal Design Define C. Εχει διαστασεις 413 x 217 x 453 mm μαζι με τα ποδαρακια.

Mου ξεφευγει καποιο?

Η lian li έβγαλε ένα καινούριο πρόσφατα. o11 dynamic mini αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Η lian li έβγαλε ένα καινούριο πρόσφατα. o11 dynamic mini αν θυμαμαι καλα.

Επειδή το κοιτούσα πρόσφατα, φαίνεται καλό αλλά από όσο το είχα ψάξει, παιρνει sfx(l) psu. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Η lian li έβγαλε ένα καινούριο πρόσφατα. o11 dynamic mini αν θυμαμαι καλα.

Ωραιο φαινεται αλλα οντως παιρνει μονο sfx τροφοδοτικο, οποτε δεν μου κανει. Εγω εχω το Corsair RM550x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Δεν ειναι ακριβως στο θεμα αλλα νομιζω ειναι το καταλληλο thread για να γινει η εξης ερωτηση:

Ποιο ειναι το μικροτερο κουτι το οποιο να παιρνει ATX μητρικη, κανονικο μεγεθος τροφοδοτικου και ψυκτρα επεξεργαστη 157mm? Εχω ψαξει και το πιο μικρο που βρηκα ειναι το Fractal Design Define C. Εχει διαστασεις 413 x 217 x 453 mm μαζι με τα ποδαρακια.

Mου ξεφευγει καποιο?

Δυο αξιοπρεπη σε παρομοιο μεγεθος ( ελαχιστα mm μικροτερο) https://www.fractal-design.com/products/cases/meshify/meshify-c-dark-tempered-glass/Black/ κ (40x20x45.5) https://www.phanteks.com/Eclipse-P300A.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ardi21 είπε

Δεν ειναι ακριβως στο θεμα αλλα νομιζω ειναι το καταλληλο thread για να γινει η εξης ερωτηση:

Ποιο ειναι το μικροτερο κουτι το οποιο να παιρνει ATX μητρικη, κανονικο μεγεθος τροφοδοτικου και ψυκτρα επεξεργαστη 157mm? Εχω ψαξει και το πιο μικρο που βρηκα ειναι το Fractal Design Define C. Εχει διαστασεις 413 x 217 x 453 mm μαζι με τα ποδαρακια.

Mου ξεφευγει καποιο?

Sliger Cerberus X , αλλά εάν βάλεις atx τροφοδοτικό, επειδή το παίρνει στο πλάι, δεν μπορείς να βάλεις ψηλή ψύκτρα, πρέπει να βάλεις aio. ( Εγώ έχω το Cerberus το πιο μικρό, όχι το X)

Επίσης το p300a που προτείνεται παραπάνω, όντως είναι σχετικά compact και φθηνό (έχω στήσει 2-3 pc και έχω μείνει ευχαριστημένος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, greg.chalk είπε

Sliger Cerberus X , αλλά εάν βάλεις atx τροφοδοτικό, επειδή το παίρνει στο πλάι, δεν μπορείς να βάλεις ψηλή ψύκτρα, πρέπει να βάλεις aio. ( Εγώ έχω το Cerberus το πιο μικρό, όχι το X)

Επίσης το p300a που προτείνεται παραπάνω, όντως είναι σχετικά compact και φθηνό (έχω στήσει 2-3 pc και έχω μείνει ευχαριστημένος).

Ωραιο και αυτο αλλα δυστυχως δεν μου κανει, λογω του οτι δεν παιρνει την ψυκτρα μου. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να βαζω aio. Ασε που ειναι και πανακριβο!

Οποτε, απ'οτι καταλαβα, το p300a και το define c ειναι τα πιο μικρα γι'αυτα που θελω. Μαλλον θα παω στο δευτερο, γιατι το p300a μου φαινεται λιγο "φθηνιαρικο" και δεν μου αρεσε που μπροστα δεν εχει φιλτρο σκονης, παρα μονο το mesh. Θα κανει παρτυ η σκονη νομιζω.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες ημέρες άλλαξα τον 8700k με τον 9900kf.

Οι ρυθμίσεις στο bios της asrock (p4.00 η bios version), είναι οι εξής: fixed mode [email protected]/llc2 (το v πέφτει στα 1.13 περίπου)/4.7ghz (stock turbo boost)/[email protected]. Οι ανεμιστήρες του κουτιού, μέσω asrock fan tuning, έχοντας ως σημείο αναφοράς τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, έχουν 4 επίπεδα ρύθμισης των στροφών τους, ήτοι 1) 30%@30 c, 2) 45%@50 c, 3) 55%@60 c, 4) 60%@75c, critical temp@85 c.

Πέρασε 15 λεπτά asus real bench/intel burn test (high)/cb.

Για τη δική μου χρήση (gaming, browsing), είμαι ok.

Σε παιχνίδια, αυτήν την περίοδο παίζω το kingdom come: deliverance. Στην ανάλυση που παίζω (uw@3440x1440), προφανώς, ο επεξεργαστής "κοιμάται", αλλά είδα max 50 βαθμούς, όταν ο 8700k έπιανε 55.

Γενικά, νιώθω πιο futureproof τώρα😛, η επόμενη αλλαγή θα έρθει όταν ωριμάσουν οι ddr5 (να έχουμε την υγεία μας πάνω απ' όλα).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τοποθέτηση aio bottom σε nr200p, θα έχει θέμα η αντλία;  Με χαλάει λίγο να το βάλω στο πλάι vertical,  και είμαι σε δίλημμα aio vs air cooler. Είναι λίγο ζεστός ο 5800χ και το ψάχνω γιατί με την 3080 μέσα ζόρικα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Παίδες, τοποθέτηση aio bottom σε nr200p, θα έχει θέμα η αντλία;  Με χαλάει λίγο να το βάλω στο πλάι vertical,  και είμαι σε δίλημμα aio vs air cooler. Είναι λίγο ζεστός ο 5800χ και το ψάχνω γιατί με την 3080 μέσα ζόρικα τα πράγματα. 

Συμφωνα με τους σοφους του ιντερνετ ναι.. Θα ειναι η αντλια στο ψηλοτερο σημειο κ οτι φυσαλιδες δημιουργηθουν θα κατσουν στο cpu block.To καλυτερο μερος ειναι στο πλαι, δεδομενου πως πανω δεν μπαινει, χωρις mod. Μετα μπορεις να δεις κ αεροψυξη σιγουρα, θεωρητικα απο οσο ειχα δει online μπαινει nhu12s, mugen 5,212 evo με το μεταλλικο side panel. Δεν ξερω ποσο ζεστος ειναι ο 5800χ αλλα λογικα αν δεν τρελαθεις σε oc θα εισαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2021 στις 3:56 ΜΜ, nikpoth είπε

Παίδες, τοποθέτηση aio bottom σε nr200p, θα έχει θέμα η αντλία;  Με χαλάει λίγο να το βάλω στο πλάι vertical,  και είμαι σε δίλημμα aio vs air cooler. Είναι λίγο ζεστός ο 5800χ και το ψάχνω γιατί με την 3080 μέσα ζόρικα τα πράγματα. 

Βαλε aio κατω να βαζει, gpu vertical να τραβαει απο το πλαι και τα πανω fans στο case να βγαζουν.  Αν και απο αποψη θερμοκρασιων θα το μετανοιωσεις που πηγες σε μικρο κουτι πιστευω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...