Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες παρέλαβα κουτί μητρική.  Περιμένω Δευτέρα το τροφοδοτικό επτά μέρες από Ολλανδία. Σκέφτομαι να το βάλω όπως λες το aio και ας ψοφήσει ποιο γρήγορα. Το θέμα όλο είναι αυτή η κάρτα που βγάζει λάβα. Σκέφτομαι και όλο σε λουπα αλλά από την άλλη τα βαρέθηκα τα νερά κ ποιο πολύ την συντήρηση. @akoinonitos το arctic liquid freezer 2, σπρώχνει υγρό η είναι ψόφιο; Να κοιτάζω για κάποιο άλλο καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Χθες παρέλαβα κουτί μητρική.  Περιμένω Δευτέρα το τροφοδοτικό επτά μέρες από Ολλανδία. Σκέφτομαι να το βάλω όπως λες το aio και ας ψοφήσει ποιο γρήγορα. Το θέμα όλο είναι αυτή η κάρτα που βγάζει λάβα. Σκέφτομαι και όλο σε λουπα αλλά από την άλλη τα βαρέθηκα τα νερά κ ποιο πολύ την συντήρηση. @akoinonitos το arctic liquid freezer 2, σπρώχνει υγρό η είναι ψόφιο; Να κοιτάζω για κάποιο άλλο καλύτερα;

Ειναι πολυ καλη ρε η arctic ,πραγματικα απο τις καλυτερες. Το θεμα ειναι η καρτα οπως τα λες αλλα το καλο ειναι οτι το nr εχει 2 120αριδες 25mm πανω ,οποτε θεωρω οτι δεν θα ειναι και πολυ κακα τα πραγματα. Custom σε τοσο μικρα κουτια με το ψυγειο μεσα στο κουτι ειναι για εμενα πεταμενα λεφτα μιας και το δοκιμασα ,με το ψυγειο εκτος κουτιου αλλαζει το πραγμα αλλα χανεις την ιδεα του μικρου κουτιου.

 

ps: να εχεις στο νου σου οτι θα πρεπει να σε παιρνει η αποσταση απο την καρτα γτ η arctic εχει τους σωληνες επανω και οχι στο πλαι της αντλιας-block.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειναι πολυ καλη ρε η arctic ,πραγματικα απο τις καλυτερες. Το θεμα ειναι η καρτα οπως τα λες αλλα το καλο ειναι οτι το nr εχει 2 120αριδες 25mm πανω ,οποτε θεωρω οτι δεν θα ειναι και πολυ κακα τα πραγματα. Custom σε τοσο μικρα κουτια με το ψυγειο μεσα στο κουτι ειναι για εμενα πεταμενα λεφτα μιας και το δοκιμασα ,με το ψυγειο εκτος κουτιου αλλαζει το πραγμα αλλα χανεις την ιδεα του μικρου κουτιου.

 

ps: να εχεις στο νου σου οτι θα πρεπει να σε παιρνει η αποσταση απο την καρτα γτ η arctic εχει τους σωληνες επανω και οχι στο πλαι της αντλιας-block.

Ωχ. Μόλις είδα φωτογραφίες με ποιο λεπτή καρτα από την δική μου κ ακουμπάνε. Παίζει να μου τους τσακίζει στο μπλοκ. Και είναι 50 ευρώ κάτω από τα υπόλοιπα, κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ωχ. Μόλις είδα φωτογραφίες με ποιο λεπτή καρτα από την δική μου κ ακουμπάνε. Παίζει να μου τους τσακίζει στο μπλοκ. Και είναι 50 ευρώ κάτω από τα υπόλοιπα, κρίμα. 

Έχουν κάνει εύκολη μοντα αρκετοί για τοποθέτηση στον "ουρανό" του κουτιού. Ρίξε μια ματιά λίγες σελίδες πίσω ή στο ρεντιτ ( /sffpc )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nikpoth είπε

Ωχ. Μόλις είδα φωτογραφίες με ποιο λεπτή καρτα από την δική μου κ ακουμπάνε. Παίζει να μου τους τσακίζει στο μπλοκ. Και είναι 50 ευρώ κάτω από τα υπόλοιπα, κρίμα. 

Εγω την ειχα πατησει ,και πραγματικα ξενερωσα που δεν χωραγε γτ ηταν πολυ καλη και ησυχη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα την ψύξη της κάρτας γραφικών στο μικρο. Μια 8 χιλιοστά heatpipe από την χάλκινη ψυκτρα της κάρτας μέχρι το ένα heatsink του τροφοδοτικου. Ενίσχυσα και το heatsink με πλάκες χαλκού για αύξηση της επιφάνειας. 
 

Κερδισα 2% σε θερμοκρασία και 8% στο φαν (40 vs 48).

Με το καπάκι δεν φαίνονται τα λεντ, αλλά μόνο το glow στο παράθυρο.

B17CC7D3-CDD5-45C3-9210-76AE2A90C63C.jpeg

C10E5C43-5373-4388-8B44-44441B1B2067.jpeg

8C935AAA-8A88-449E-8512-6BFECE24EB7A.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήθηκε το κουτάκι τελικά σήμερα. Βαρέθηκα τα φώτα και αποφάσισα να μην έχει καθόλου. Οπότε μπήκε το πλαϊνό με τρύπες και όχι το tg. Προς το παρόν παλεύει με μια noctua nh-l 12 και έχει τα 70αρια η cpu για πρωινό.. Η καρτα για κάποιον περίεργο λόγο είναι στα ίδια με full atx case, (καλό αυτό). Ελπίζω μέχρι τέλος βδομάδας να έχω και το aio για να μπορέσω να 'παίξω' καλύτερα μαζί του. Τα καλώδια του corsair sf απίστευτα! Έμεινα έκπληκτος.  Στα πολύ αρνητικά τώρα.. οι δύο ανεμιστήρες που το συνοδεύουν είναι για τα σκουπίδια. Δύναμη ναι, static pressure ναι, αλλά..αυτά τα δύο είναι αεροπλάνο! Δεν έχω ακούσει ξανά τόσο θόρυβο από ανεμιστήρες σε 1300 /1400rpm. Ο ένας ίσως είναι ελαττωματικος, μου φαίνεται ακούγεται από ρουλεμάν. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο το φουρνακι 🤣.  Δυστυχώς δεν βολεύει vertical η gpu ,γιατί με κάθε update bios δεν μπορώ να την γυρίσω σε gen3 αν δεν ειναι κουμπωμενη στην μητρική. Χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτό το καλώδιο, power sw, για cmos.Αν το βάλω, παίζει όποτε κλείσει το pc να κάνει cmos μόνο του;

20210401_123210.jpg.8a32b2a8170fa092dd789e10fcc9e037.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikpoth είπε

Έτοιμο το φουρνακι 🤣.  Δυστυχώς δεν βολεύει vertical η gpu ,γιατί με κάθε update bios δεν μπορώ να την γυρίσω σε gen3 αν δεν ειναι κουμπωμενη στην μητρική. Χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτό το καλώδιο, power sw, για cmos.Αν το βάλω, παίζει όποτε κλείσει το pc να κάνει cmos μόνο του;

20210401_123210.jpg.8a32b2a8170fa092dd789e10fcc9e037.jpg

Οχι ρε δεν θα κανει cmos μονο του. Πρεπει να το πατησεις ,και εγω με τετοιο το εχω γτ δεν εχει και η δικη μου cmos button.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια λέξη: αρπαχτή. Hot box (τραγικές θερμοκρασίες), μικρά clearances κατά την εισαγωγή του spine στο outer shell (έλεος, δηλαδή), δεν υποστηρίζει aio (ήμαρτον), πάλι έχουν θέματα με sharp edges (αλλά ζητάνε 300+ ευρώ), τίποτα το ιδιαίτερο από άποψη σχεδίασης.

''Τώρα που γυρίζει η μόδα με τα vertical cases, ό,τι αρπάξουμε''. Έτσι σκέφτηκαν στη louqe, έτσι έκαναν. 

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μια βοήθεια όποιος έχει καμιά ιδέα / Ανοιξα νέο τοπικ για να μην γεμίσω με "σπαμ" το εν λόγω ΑΛΛΑ * αν οι mods θεωρούν-κρίνουν ότι ταιριάζει περισσότερο εδώ ας μεταφέρουν το post αυτούσιο * 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...