Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ξέρει κανείς πόσο θα μου πήγαινε το τελωνείο καπέλο για ένα Ncase M1; Ξεκίνησαν να στέλνουν πάλι Ελλάδα με DHL, αλλά φοβάμαι να το επιχειρήσω.

Γενικά από που αγοράζετε SFF κουτιά; Caseking; Amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Daredevil 1994 είπε

Παιδιά ξέρει κανείς πόσο θα μου πήγαινε το τελωνείο καπέλο για ένα Ncase M1; Ξεκίνησαν να στέλνουν πάλι Ελλάδα με DHL, αλλά φοβάμαι να το επιχειρήσω.

Γενικά από που αγοράζετε SFF κουτιά; Caseking; Amazon;

24% συν κάποιο στάνταρ καπέλο, δεν πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

24% συν κάποιο στάνταρ καπέλο, δεν πάει;

Δεν γνωρίζω.

Οπότε πάει 210 * 1.24 + 65 = 325$ ίσον 270 ευρώ συν κάποιο καπέλο φτάνουμε 300άρικο; Μιλάμε για πετσόκομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πληρωνεις το ΦΠΑ επι του ποσου που πληρωσες συν μια εξτρα χρεωση

Για παραδειγμα μεχρι τα 100€ αυτο το εξτρα ειναι 15€

Οποτε πρεπει να το θες πραγματικα πολυ να αποκτησεις ενα Ncase M1

Το σκεφτομουν και γω πριν κανα χρονο, αλλα να ναι καλα το NR200

Βεβαια αν θες αλουμινιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα, σκέφτομαι πάλι να δοκιμάσω να μεταφέρω το σύστημα της υπογραφής σε sff, και κυρίως στο nr200p.

Ωστόσο θέλω να το κάνω αλλάζοντας όσο το δυνατόν λιγότερα parts.

Motherboard πάμε σε itx αναγκαστικά, όπου εκεί δεν ξέρω, τείνω προς την phantom b550.

Αυτη τη στιγμή έχω την drp4, η οποία με 3d printed αποστατες, διαβάζω ότι μπαίνει, ωστόσο κι εκεί δεν ξέρω τι θα παιχτεί. 

Ryzen 5600x θα μείνει, οπότε νομίζω θα είμαι οκ σε θερμοκρασίες λογικά.

Η gamerock oc 3070 είναι γομάρι, αλλά νομίζω πως με το triple slot του κουτιου είμαστε οκ.

Από αυτά που έχω διαβάσει, υπάρχουν bracket για atx psu, ωστόσο δεν ξέρω πώς αυτό θα επηρεάσει τη χωροταξία του κουτιου και τυχόν interference με τα υπόλοιπα parts. Ιδανικά, θα ήθελα να κρατήσω το xpg core reactor 750w που έχω. Βέβαια το sf750 το βλέπω διαθέσιμο, οπότε κι εκεί μπορεί αν χρειαστεί να κάνω παραχώρηση.

Ποια είναι η γνώμη σας; ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω δεν εχεις αναφερει καθολου τις RAM σου, οι οποιες ειναι 4x8gb και αν συνεχισεις να θες να εχεις 32Gb θα πρεπει να πας σε 2x16gb καθως οι ITX μητρικες εχουν μονο 2 slots για RAM

H 3070 μπαινει ανετα απ'οτι βλεπουμε και εδω d9a8yx1jdge61.jpg?width=1849&format=pjpg

Τωρα οσον αφορα το τροφοδοτικο ειναι δικο σου θεμα, καθως απ οσο ξερω χωραει, αλλα γενικα τα τροφοδοτικα που δεν ειναι SFX εχουνε μακρια καλωδια οποτε και θα εχεις θεμα με το cable management. 

Αν συνυπολογισεις και το γεγονος οτι θες να κρατησεις με πατεντα την DRP4, τοτε θεωρω οτι θα δυσκολεψουν πολυ τα πραματα. 

Αγοραζοντας μονο case και μητρικη,  μπορεις να εχεις σιγουρα ενα λειτουργησιμο συστημα  με 16gb RAM και χρησιμοποιοντας τo wraith cooler του 5600x. Aπο κει και περα ειναι trial and error να δεις τι αλλο μπορεις να χωρεσεις εκει μεσα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, papastr0umf είπε

Βλεπω δεν εχεις αναφερει καθολου τις RAM σου, οι οποιες ειναι 4x8gb και αν συνεχισεις να θες να εχεις 32Gb θα πρεπει να πας σε 2x16gb καθως οι ITX μητρικες εχουν μονο 2 slots για RAM

H 3070 μπαινει ανετα απ'οτι βλεπουμε και εδω d9a8yx1jdge61.jpg?width=1849&format=pjpg

Τωρα οσον αφορα το τροφοδοτικο ειναι δικο σου θεμα, καθως απ οσο ξερω χωραει, αλλα γενικα τα τροφοδοτικα που δεν ειναι SFX εχουνε μακρια καλωδια οποτε και θα εχεις θεμα με το cable management. 

Αν συνυπολογισεις και το γεγονος οτι θες να κρατησεις με πατεντα την DRP4, τοτε θεωρω οτι θα δυσκολεψουν πολυ τα πραματα. 

Αγοραζοντας μονο case και μητρικη,  μπορεις να εχεις σιγουρα ενα λειτουργησιμο συστημα  με 16gb RAM και χρησιμοποιοντας τo wraith cooler του 5600x. Aπο κει και περα ειναι trial and error να δεις τι αλλο μπορεις να χωρεσεις εκει μεσα

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ, ναι για τις ραμ δε μίλησα γιατί αν τελικά προχωρήσω είτε θα παίξω 2x8, είτε θα πουληθούν και τα 4 και θα πάω σε 2x16. 

Έχω και μια cryorig h7, η οποία μπαίνει χωρίς θέμα, οπότε θα δω πώς θα κινηθώ, έστω στην αρχή.

Να σου πω με απασχολεί το θέμα της μητρικής, καθώς αν είναι να είμαι με στοκ cooler ή h7, δε θα είμαι για oc, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να θυσιάσω performance και να σκάσω και 200 για μητρικη...

Το psu ειναι συμμαζεμενο

(W x H x D) 150 mm x 85 mm x 140 mm

, οπότε ίσως έχω περισσότερο χώρο από κάποιο πιο standard atx.

Αυτό που σκέφτομαι είναι οι θερμοκρασίες μιας και ανοίγει ο καιρός..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ για τις RAM

Για το cooler, η H7 ειναι καλη (σε σχεση με την stock). Η καλυτερη δυνατη (τιμη/αποδοση) που προτεινουν ολοι γι αυτο το κουτι ειναι η Fuma 2

Για τη μητρικη, θα μπορουσες να πας σε Β450i αν δε θες να δωσεις χρηματα, αλλα ειναι downgrade καθως ηδη εχεις Β550. Μπορεις να δεις τα συν και πλην των μητρικων σ αυτο το sheet

Για το PSU προτεινω, βλεποντας και κανοντας

Οποτε αν δωσεις το ενα ζευγαρι RAM + Β550 Α-pro + DRP4 , παιρνεις μια Β550 itx και μια Fuma 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, papastr0umf είπε

ΟΚ για τις RAM

Για το cooler, η H7 ειναι καλη (σε σχεση με την stock). Η καλυτερη δυνατη (τιμη/αποδοση) που προτεινουν ολοι γι αυτο το κουτι ειναι η Fuma 2

Για τη μητρικη, θα μπορουσες να πας σε Β450i αν δε θες να δωσεις χρηματα, αλλα ειναι downgrade καθως ηδη εχεις Β550. Μπορεις να δεις τα συν και πλην των μητρικων σ αυτο το sheet

Για το PSU προτεινω, βλεποντας και κανοντας

Οποτε αν δωσεις το ενα ζευγαρι RAM + Β550 Α-pro + DRP4 , παιρνεις μια Β550 itx και μια Fuma 2

Έχω 2 nvme και καθόλου sata δίσκους, οπότε νομίζω ότι είμαι για b550 ούτως ή άλλως.

Σωστός, σίγουρα έτσι είναι, επίσης και το κουτι αν φύγει επειδή είναι ακριβούτσικο και "δυσεύρετο", σίγουρα θα βοηθήσει και για το sf750.. Πφφφ ειμαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη, θα ενημερώσω αν τελικά προχωρήσω.

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από vins
Αντί για sata, Satan έβγαλε μεγαλοβδομαδιάτικα 😂
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papastr0umf είπε

ΟΚ για τις RAM

Για το cooler, η H7 ειναι καλη (σε σχεση με την stock). Η καλυτερη δυνατη (τιμη/αποδοση) που προτεινουν ολοι γι αυτο το κουτι ειναι η Fuma 2

Για τη μητρικη, θα μπορουσες να πας σε Β450i αν δε θες να δωσεις χρηματα, αλλα ειναι downgrade καθως ηδη εχεις Β550. Μπορεις να δεις τα συν και πλην των μητρικων σ αυτο το sheet

Για το PSU προτεινω, βλεποντας και κανοντας

Οποτε αν δωσεις το ενα ζευγαρι RAM + Β550 Α-pro + DRP4 , παιρνεις μια Β550 itx και μια Fuma 2

Μια ακόμη ερώτηση, βλέπω στα builds ότι το psu power cable είναι 90 μοίρες, αυτό το καλώδιο περιλαμβάνεται στο sf750, ή το αγοράζεις εξτρα; ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω ιδεα, μαλλον ειναι αγορασμενο εξτρα

ξερω σιγουρα οτι το nr200 δεν το περιλαμβανει απ'οτι καταλαβαινω απο τα nr200 builds που βλεπω, μαλλον περιεχεται το psu extension cable, που παει απο το τροφοδοτικο στο πισω μερος του nr200 (το δικο μου nr200 ακομα δεν εχει στηθει, περιμενω το psu)

Cooler-Master-NR200-ITX-Case-Review-41.p

επισης με μια γρηγορη ψαχτικη, το sf750 μαλλον εχει ισιο power cable

https://latestintech.com/corsair-sf750-sfx-psu/

Corsair-SF750-Photos-05.jpg

Επεξ/σία από papastr0umf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει το καλώδιο τροφοδοσίας μέσα στο κουτί. (NR200P).  Με το τροφοδοτικό πιστεύω είναι απαραίτητο κάποιο sf, θα σου κάνει πολύ ποιο σωστή δουλειά. Ξεκινώντας, θα δεις ότι μαζεύονται πολλά καλώδια στο τέλος. Και το nr200 διαθέτει το power cable,  γενικά σχεδόν όλα τα κουτιά το έχουν. 

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Υπάρχει το καλώδιο τροφοδοσίας μέσα στο κουτί. (NR200P).  Με το τροφοδοτικό πιστεύω είναι απαραίτητο κάποιο sf, θα σου κάνει πολύ ποιο σωστή δουλειά. Ξεκινώντας, θα δεις ότι μαζεύονται πολλά καλώδια στο τέλος. Και το nr200 διαθέτει το power cable,  γενικά σχεδόν όλα τα κουτιά το έχουν. 

Ευχαριστώ πολύ!

Λοιπόν, προχώρησα τελικά με sf750, NR200p black και asus rog strix b550-i 

Λογικά μέχρι Μ. Τετάρτη θα τα έχω, οπότε θα ανεβάσω φώτος!

Για αρχή θα βάλω την h7 και μετά βλέπουμε για fuma ή αν θα αγοράσω τελικά αποστάτες για το sidepannel. (Ή θα καρφώσω την drp4 όπως και να έχει με ανοιχτό panel για αρχή)

Τελευταία ερώτηση, βλέπω ότι η καρτούλα μου θα είναι τσίμα τσίμα, οπότε δεν ξέρω, να αγοράσω 2 slim 120mm fans, ή να το δω πρώτα πώς θα είναι και μετά να αποφασίσω? (Νομίζω μπορείς να βάλεις fans και από κάτω btw με μοντα)

Ευχαριστώ πολύ όλους!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...