Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως γνωρίζει κανείς στο περίπου πόσο θα πάει να το πάω για βαφή σε κάποιον ειδικό; Λευκό με γυαλιστερό φινίρισμα στα πλάγια κατά προτίμηση. Το καπάκι μπροστά είναι οκ δεν θέλει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως γνωρίζει κανείς στο περίπου πόσο θα πάει να το πάω για βαφή σε κάποιον ειδικό; Λευκό με γυαλιστερό φινίρισμα στα πλάγια κατά προτίμηση. Το καπάκι μπροστά είναι οκ δεν θέλει κάτι.

DIY καλυτερα φιλε, ειδικός θα σου πάρει πάνω από όσο έκανε το κουτί και παίζει να μην το κάνει και καλά. Έχω την αίσθηση ότι είναι powder coated πο την υφή του δικού μου. 

Επιμένω να μιλήσεις με coolermaster και μόλις σου πούνε ότι οκ επίστρεψέ το μας να το αλλάξουμε (γιατί πιστεύω ότι άμα τους γράψεις ένα καλό mail, θα στο πούνε), να στείλεις τα mail σου στη you και να αναλάβουν αυτοί τα μτφ κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισα και στη πρόσοψη... 

Μήπως βαράει κόκκινο το ocd μου και αντιδρώ υπερβολικά;

IMG_20210725_205757_copy_1224x2448.jpg

IMG_20210725_205853_copy_1224x2448.jpg

Αντανακλά το φως και δε φαίνεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εντόπισα και στη πρόσοψη... 

Μήπως βαράει κόκκινο το ocd μου και αντιδρώ υπερβολικά;

IMG_20210725_205757_copy_1224x2448.jpg

IMG_20210725_205853_copy_1224x2448.jpg

Αντανακλά το φως και δε φαίνεται καλά.

Κανένα ocd. Στείλε πακέτο όλα στην coolermaster άμεσα, μην περιμένεις άλλο. Γράψε και κατι τύπου "I am extremely disappointed by the quality control of my unit, to the point where I start to doubt that this is a brand new unit! This is unacceptable for a case produced by coolermaster..."

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εντόπισα και στη πρόσοψη... 

Μήπως βαράει κόκκινο το ocd μου και αντιδρώ υπερβολικά;

IMG_20210725_205757_copy_1224x2448.jpg

IMG_20210725_205853_copy_1224x2448.jpg

Αντανακλά το φως και δε φαίνεται καλά.

Σπύρο, και πολύ άργησες. Θα συνιστούσα να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και αν δεις ότι παριστάνουν τον Σημίτη, κατευθείαν email στην coolermaster. Κακώς προέβης σε αισθητικές παρεμβάσεις. Έπρεπε να το αφήσεις ως είχε και να έστελνες αμέσως φωτογραφίες στο κατάστημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Σπύρο, και πολύ άργησες. Θα συνιστούσα να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και αν δεις ότι παριστάνουν τον Σημίτη, κατευθείαν email στην coolermaster. Κακώς προέβης σε αισθητικές παρεμβάσεις. Έπρεπε να το αφήσεις ως είχε και να έστελνες αμέσως φωτογραφίες στο κατάστημα.

Έκανα τιτανια μ@λα#ια να μην τραβήξω βίντεο που το άνοιγα. Από ενθουσιασμό πάντα έτσι την πατάω. Ξενερωσα λίγο όσο ναναι να πω την αλήθεια. 

Το αυτοκόλλητο βγαίνει δε πειράζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά. Θα μιλήσω και με το κατάστημα όσο και με την εταιρεία. Αν και βλέπω να μπλέκω. Έπρεπε να αγοράσω από αμαζον τουλάχιστον να ξεμπερδευα σε 1.5 βδομάδα. Τώρα ότι γίνει. Αν θέλουν να το αποτρέψω πίσω και να σταλεί άλλο ή επιστροφή χρημάτων να πάρω το μαύρο τουλάχιστον απ' ότι αναφέρετε δεν έχει τέτοια θέματα. Μάλιστα βρήκα κι άλλη αναφορά με το λευκό.

 

 

Ε στην τελική αν είναι πολύ φασαριοζικο το θέμα το κρατάμε κ έτσι. Πες αισθητικό είναι όχι ιδιαίτερα λειτουργικό, δεν είχε κάπου κάποιο βαθούλωμα ή ελάττωμα, αν και δεν επιχείρησα να κάνω την εγχείρηση μεταφοράς του συστήματος εδώ. Νταξει πες δεν θα περάσει και στη πασαρέλα για κάτι αμιχες. Για οποιαδήποτε εξέλιξη ενημερώνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μιας και ψάχνομαι και εγώ για ITX build, είπα να ρωτήσω και εδώ τη γνώμη σας.

Θέλω να στήσω ένα NAS Server σε ένα σχετικά μικρό κουτί, ITX κατά προτίμηση. Θέλω να μπορεί να χωρέσει τουλάχιστον 4 3.5" δίσκους, και 2 2.5" δίσκους. Δε πρόκειται να βάλω gpu, μιας και στην m-itx μητρική λογικά θα βάλω και ένα pci sata adapter, για να μπορώ να κουμπώσω όλους τους δίσκους.

Για την ώρα το μόνο κουτί σε λογικά πλαίσια που βρίσκω είναι το https://www.skroutz.gr/s/2630278/Fractal-Design-Node-304-Black.html το οποίο όντως κάνει όσα θέλω, αλλά ίσως τα χρήματα μου φαίνονται λίγο τσιμπημένα. Έχετε μήπως υπ' όψη σας κάποιο άλλο κουτί φθηνότερο από αυτό που να καλύπτει τα παραπάνω; Γενικά κοιτάω για μικρό κουτί, γιατί θα μπει σε ένα χωλ στο σπίτι για να είναι δίπλα από το ρουτερ, οπότε ο χώρος είναι περιορισμένος, και το FD με τις διαστάσεις του φαίνεται αρκετά βολικό για το χώρο μου. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να βρεις κάτι φθηνότερο. Silverstone ds380 και fractal design node 804 ,είναι λογικά οι καλύτερες επιλογές. Ρίξε μια ματιά επίσης σε Silverstone cs280b και για ποιο οικονομικά bitfenix phenom mini itx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Δύσκολο να βρεις κάτι φθηνότερο. Silverstone ds380 και fractal design node 804 ,είναι λογικά οι καλύτερες επιλογές. Ρίξε μια ματιά επίσης σε Silverstone cs280b και για ποιο οικονομικά bitfenix phenom mini itx.

Ισχύει ότι δε παίζει κάτι φθηνότερο, είπα να ρωτήσω μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι. Αλλά το Silverstone ds380 ενώ είναι ιδανικό, με hot swappable δίσκους, δυστυχώς δε μπορώ να δικαιολογήσω τα παραπάνω λεφτά, καθώς στα ίδια λεφτά θα μπορούσα να πάρω το node 304 + ένα δίσκο έξτρα...

Το node 804 ενώ είναι πιο ιδανικό λόγω mATX, ίσως να μη μου κάνει για τον χώρο που θέλω (θα μπει κάτω από ένα τραπεζάκι), αλλά θα το ξανατσεκάρω γιατί οι mATX έχουν built in 6 sata ports, ενώ σε mITX δεν έχω βρει κάποια που να έχει 6 sata.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η (αναμενόμενη) απάντηση της CM:

Dear Spiros,

 

Thank you for your inquiry.

We are sorry to hear this trouble.

 

It seems that your NR200 case has allot faults/ damages.

We therefore suggest to return the case back to the store where you have bought the case from and replace it with a new one under warranty.

The store is responsible for the first 2 years of warranty. 

 

 We are sorry for any inconvenience. 

 

Kind regards,

 

Cooler Master support 

 

 

Περιμένω και την απάντηση του καταστήματος. Αν ζητήσει το you αποστολή με ACS ( αν θεωρείτε ότι στέλνεις πίσω με την ίδια που παραλαμβάνεις ) την έχω κάτσει. Θα βγει κανα 20αρι+€ στα μεταφορικά. Οπότε θα το κρατήσω ως έχει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Η (αναμενόμενη) απάντηση της CM:

Dear Spiros,

 

Thank you for your inquiry.

We are sorry to hear this trouble.

 

It seems that your NR200 case has allot faults/ damages.

We therefore suggest to return the case back to the store where you have bought the case from and replace it with a new one under warranty.

The store is responsible for the first 2 years of warranty. 

 

 We are sorry for any inconvenience. 

 

Kind regards,

 

Cooler Master support 

 

 

Περιμένω και την απάντηση του καταστήματος. Αν ζητήσει το you αποστολή με ACS ( αν θεωρείτε ότι στέλνεις πίσω με την ίδια που παραλαμβάνεις ) την έχω κάτσει. Θα βγει κανα 20αρι+€ στα μεταφορικά. Οπότε θα το κρατήσω ως έχει.

 

Τσουκ, θα πεις στη you ότι εγω σας πληρωσα για να λάβω ένα καινούριο προϊόν. Παρτε και την απάντηση από την cm, οπότε περιμένω να μου πείτε πότε θα περάσει η acs να το πάρει από το σπίτι μου ώστε να μου αποστείλετε νέο προϊόν προς αντικατάσταση αυτού, εννοείται φυσικά με δικα σας έξοδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...