Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ομάδα. 
Μετά από μεγάλο διάστημα μάζεψα τα κομμάτια για το στήσιμο του υπολογιστή και σήμερα βρήκα το χρόνο να ασχοληθώ. 
 

Κατέληξα τελικά στο NZXT H1 v2, μια μητρική B760i της gigabyte και επεξεργαστή Intel 12400.

Το στήσιμο, για μενα που δεν είχα προηγούμενη εμπειρία, φάνηκε εύκολο, με μια μόνο εξαίρεση που δεν ξέρω αν είναι λάθος δικό μου τελικά ή αν είναι λάθος γενικότερα. 
 

Το πρώτο bootαρισμα ήταν πετυχημένο καθώς άνοιξε με την πρώτη, φάνηκε να δουλεύει το AIO με τον χαρακτηριστικό του ήχο που περιγράφουν σε διάφορα site και βίντεο και μπήκε στο bios menu. Παρατήρησα όμως ότι δεν δουλεύει το fan και μάλιστα στο BIOS στα fans βγάζει παντού n/a. Διάβαζα σε άλλους ότι κάνει ίσα ίσα μια ανεπαίσθητη στροφή στο άνοιγμα και δεν λειτουργεί παρά  μόνο αν χρειαστεί, αλλα εμένα δεν κάνει ούτε αυτήν τη στροφή. 
 

Να σημειώσω πως έχω συνδέσει το 3pin που είχε στο CPU_FAN ενω στις SYS_FAN και CPU_OPT δεν έχω συνδέσει κάτι. Παραθέτω και τις φωτο από την μητρική.

Σας Ευχαριστω εκ των προτέρων. 
 

 

IMG_8911.jpeg

IMG_8910.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν η Louqe έβγαζε το ghost s1 v2...

Low profile cpu cooler αν θέλεις max gpu size, αλλά η black ridge, επί παραδείγματι, στα 48mm, είναι μια χαρά για επεξεργαστές με 65w tdp (7700/7900/7800x 3d).

Οι περισσότερες 4070, αρκετές 4070ti+xt και 2-3 4080/xtx χωράνε στο κουτί.

Η ξύλινη επιφάνεια του μπροστινού μέρους δένει αρμονικά με το black/jade χρώμα, στο silver είναι λίγο out of place (σαν να κόλλησε κάποιος δύο διαφορετικές επιφάνειες μαζί).

Στα 180 usd, με pcie gen4 riser cable included.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@InspectoR95 αν μπεις windows και τρεξεις καποιο cpu burnmark το fan παραμενει ανενεργο ή μηπως ενεργοποιειται οντως οταν χρειαζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

Η αληθεια ειναι οτι ανοιξα ξανά το κουτί αποσύνδεσα όλα τα καλώδια από τη μητρική και τα έκανα όλα από την αρχή. Δεν είχα κάνει κάτι λάθος στην πρώτη απόπειρά μου. Αυτό που δοκίμασα ωστόσο να κάνω αυτή τη φορά ήταν να αποσυνδέσω όλα τα καλώδια από το fan controller που έχει προεγκατεστημένο το κουτί και να τα συνδέσω ξανά. Μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημα γιατί δουλεύει κανονικά το πίσω fan με την ενεργοποίηση του υπολογιστή. Κατέβασα και το CAM software της NZXT και πράγματι αναγνωρίζονται όλα (τόσο η υδρόψυξη όσο και τα φανακια). 

Για μένα που δεν είχα προηγούμενη εμπειρία, το στήσιμο ήταν πραγματικά πολύ εύκολο. Μένει η κάρτα γραφικών τώρα! :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2023 στις 11:53 ΠΜ, tarantules είπε

Παίδες να κάνω μια ερώτηση μπας και υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου :

Σχετικά πρόσφατα αγόρασα ένα παλιό HP EliteDesk 705 G3 με επεξεργαστή AMD Pro A12 8870E , του έβαλα μνήμη 16GB και ένα δίσκο nvme Samsung 970 Evo.

O βασικότερος λόγος ήταν η κατανάλωση μιας και ο σταθερός έκαιγε 100-150 W για απλές εφαρμογές γραφείου (office, browsing).Ο HP κυριολεκτικά με έχει σώσει εδώ και ένα χρόνο , μιας και η κατανάλωση είναι στα επίπεδα των 15-25 W ΑΛΛΑ , έχω δυο μεγάλα μειονεκτήματα. Το ένα είναι οτι δεν έχω πλέον πρόσβαση σε δίσκους 3,5'' οπότε ανοίγω τον σταθερό όποτε χρειάζομαι κάτι , και ο 2ος είναι οτι ο HP δεν έχει θύρα πληκτρολογίου PS2 για να συνδέω ένα παλιό πληκτρολόγιο το οποίο δυστυχώς μου είναι αναντικατάστατο.

Σκεφτόμουν λοιπόν , μήπως υπάρχει κάποιο combo μητρικής-cpu με παραπλήσια χαμηλή κατανάλωση , να την έβαζα σε ένα μικρό κουτάκι τύπου ITX που να έχει 2 bay 3,5'' να τα κάνω hotswap.Λογικά λόγω της PS2 υποδοχής πάω σε παλιάς αρχιτεκτονικής μητρική και επεξεργαστή αλλά δεν με νοιάζει καθόλου αν και θα ήθελα έναν ποιο snappy επεξεργαστή από τον συγκεκριμένο AMD.Και win7 να υποστηρίζει ακόμα καλύτερα.

Υπάρχει κάτι υλοποιήσιμο που θα  μπορούσα να βρω; Για λύση όσον αφορά τους δίσκους μην μου πείτε για nas.Ήδη έχω αλλά έχω και πολλούς NTFS δίσκους που δεν μπορούν να μπουν σε NAS αν δεν τους φορμάρω (το απορρίπτω παντελώς).

https://www.silverstonetek.com/en/product/info/computer-chassis/CS330/
 

μικρό κουτάκι και hot swap 3,5’ σκληρούς δύσκολα θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω ένα CoolerΜaster Masterbox NR200, και προσπαθώ να αποφασίσω τι hardware να βάλω μέσα. Υπάρχει και ένα ATX τροφοδοτικό, έχω και τον αντάπτορα της CoolerMaster για ATX PSU, οπότε θέλω να βρω τα υπόλοιπα.

Ήθελα να πάω με AM5 DDR5 μητρική, αλλά απογοητεύομαι λίγο από τις τιμές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Η MSI MPG B650I EDGE που παίζει στη πιο χαμηλή τιμή, δε βλέπω να έχει πολύ καλά reviews. Οι επόμενες επιλογές ανεβαίνουν σε κόστος, οπότε κοιτάω και επιλογές για DDR4 ή Intel based μητρική.

Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως gaming, όχι ΑΑΑ games, αλλά πιο mainstream, καθώς και δουλειές γραφείου. Υπάρχει για την ώρα μια RX580 που θα χρησιμοποιηθεί, με πιθανή μελλοντική αναβάθμιση σε επιπέδου 4060 Ti. Κοιτάζω για 32GB RAM δεδομένου ότι θα έχει λογικά 2 RAM slots η μητρική, και υπάρχουν ήδη NVME/SSDs για χρήση, με πιθανή αγορά ενός ακόμα NVME. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα CoolerΜaster Masterbox NR200, και προσπαθώ να αποφασίσω τι hardware να βάλω μέσα. Υπάρχει και ένα ATX τροφοδοτικό, έχω και τον αντάπτορα της CoolerMaster για ATX PSU, οπότε θέλω να βρω τα υπόλοιπα.

Ήθελα να πάω με AM5 DDR5 μητρική, αλλά απογοητεύομαι λίγο από τις τιμές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Η MSI MPG B650I EDGE που παίζει στη πιο χαμηλή τιμή, δε βλέπω να έχει πολύ καλά reviews. Οι επόμενες επιλογές ανεβαίνουν σε κόστος, οπότε κοιτάω και επιλογές για DDR4 ή Intel based μητρική.

Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως gaming, όχι ΑΑΑ games, αλλά πιο mainstream, καθώς και δουλειές γραφείου. Υπάρχει για την ώρα μια RX580 που θα χρησιμοποιηθεί, με πιθανή μελλοντική αναβάθμιση σε επιπέδου 4060 Ti. Κοιτάζω για 32GB RAM δεδομένου ότι θα έχει λογικά 2 RAM slots η μητρική, και υπάρχουν ήδη NVME/SSDs για χρήση, με πιθανή αγορά ενός ακόμα NVME. 

Απογοητευτικές κι απαγορευτικές οι τιμές των AM5 mITX μητρικών. Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάπου τη μητρική της gigabyte.

Από την άλλη, η AM4 πλατφόρμα είναι dead end. Μη νομίζεις πάντως, έχω ακούσει ότι και οι b760 (οι οποίες έχουν καλύτερες τιμές) έχουν τα δικά τους θέματα. Οι τιμές των z690/790 είναι αστείες.

Ας πούμε, η b760 της asus έχει πρόβλημα, με το undervolt, αν δεν κάνω λάθος, και δεν ξέρω αν το έχουν επιλύσει ή θα το επιλύσουν με bios update.

mATX δεν υποστηρίζει το κουτί σου; 

 

Το c4 sfx batch 1 έκανε τον κύκλο του (ναι, τόσο γρήγορα) κι ο δημιουργός του, ο Daniel Hansen, ανακοίνωσε πως αρχές του 2024 θα κυκλοφορήσει το c4 sfx v2, ελάχιστα μικρότερο και φθηνότερο σε σχέση με το v1 και συμβατό και με mATX μητρικές. Δεν θα είναι καλύτερο ή χειρότερο του v1, απλώς διαφορετικό. Αυτή είναι η πρόθεση του Hansen.

Η Louqe δουλεύει πάνω στο ghost s2, τον διάδοχο του s1, οι πρώτες πληροφορίες θέλουν το κουτί να έχει adjustable spine, να είναι συμβατό με 4 slots κάρτες και 280 aio, με το total v να είναι κάτω των 12l. Πολύ καλό για να είναι αληθινό, θα δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα

Εγω θα σου προτεινα κατι σε Β760 + 13600Κ ή 13500 απο ιντελ

Απο amd σε Β550 + 5800Χ3Δ αν σε παιρνει οικονομικα, αλλιως πας σε κανεναν 5600/5700

Επισης μην ξεχασεις να τσεκαρεις αν θα χωραει η καρτα γραφικων σου με το ATX psu σου

 

προσφατα εστησα ενα asrock itx Β550+5600 και με εξέπληξε πολυ θετικα η συμπεριφορα ολης της πλατφορμας και ειδικα η θερμικη συμπεριφορα του 5600. 

Πραγματικα αν το ηξερα και στον δικο μου 5800Χ3Δ θα επαιρνα και οχι 7600Χ/ΑΜ5

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2023 στις 12:00 ΠΜ, thanasis00 είπε

Η MSI MPG B650I EDGE που παίζει στη πιο χαμηλή τιμή, δε βλέπω να έχει πολύ καλά reviews. Οι επόμενες επιλογές ανεβαίνουν σε κόστος,

Δε περιμένεις λίγο να δεις κι αυτή τι λέει. https://www.gigabyte.com/Motherboard/A620I-AX-rev-10#kf

Ίσως είναι ΟΚ για να μπει πάνω κάποιος non x 65W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...