Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, xSense είπε

Βλέποντας και εγω με την σειρα μου το thread ( και τον Optimum tech :P ) μου μπηκε το μικροβιο των sffpcs! Μετα απο πολλες σκεψεις κατεληξα στο Lian li tu150. Σας παραθετω το ολοκληρωμενο build καθως και μια mini αναλυση - build log 🙂

pc-2.jpg.ed10e0d2eb1b628c4238ad05e595c73c.jpg

Το build αποτελειται απο :

i9 9900k @4.8Ghz 1.14V πανω στην Asrock z390 itx  ( σε αυτα τα volt και με την noctua Noctua NH-D15 σε blender/aida64 κρατιεται στους ~85C σχεδον αθορυβα , εαν χωρουσε και το δευτερο fan ενδεχομενως να ειχαμε καλυτερο αποτελεσμα, αλλα δεν εκλεινε το panel με τις ram ) . Σε πραγματικα δεδομενα gaming - heavy multitasking παρατηρω κατω απο 70C! )

Gigabyte rtx 2080 ti windforce UV στα 1775@825mv . Δυστυχως το θηριο δεν καταφερα να το τρεξω παραπανω διοτι μου χτυπαγε 85+ ακομη και με τα κατω fans στο 70% οποτε εμεινα στα 1775 ωστε να την κρατησω και σε πολυ καλα ακουστικα επιπεδα. Με το συγκεκριμενο setup εχω 79-82C ) 

Οι ram ειναι ενα bdie kit 3200cl14 χρωνισμενες στα 4266cl18 στα 1.47 volt . Τελος το εξαιρετικο τροφοδοτικο Corsair SF750 Platinum ( τα braided καλωδια ειναι πραγματικα το κερασακι στην τουρτα ) , 

Περιττο να πω οτι το συστημα ειναι τερας, τα τρωει ολα 1440p 144hz gaming για την πλακα του. 

Οσο αναφορα το χτησιμο και το κουτι δεν με δυσκολεψε ιδιαιτερα, ολα κυλησαν ομαλα. Στο μελλον πιθανο αν βρω διαθεσιμα να παω σε Ghost s1 ή στο ncase, αν και ειμαι full ικανοποιημενος με την αποδοση του ακουστικα ;)

Σας αφηνω και ενα mini album καθως και το setup μου -> https://imgur.com/a/D3Ebfw0

Καλορίζικο και πολύ όμορφο το build.

Να ξέρεις ότι τα ghost s1/ncase m1 είναι δυσεύρετα. Μόνο αν τα πετύχεις διαθέσιμα κάποια στιγμή και τα προλάβεις..

Υπάρχουν σχετικά video για το tu150 (hardware canucks/optimum tech/paul's hardware). Οι ανεμιστήρες κάτω από την κάρτα είναι για εισαγωγή ή εξαγωγή αέρα;

Ρωτάω διότι οι θερμοκρασίες της είναι τσιμπημένες και στα mhz που την τρέχεις u r defeating the purpose of having a ti (που θα λέγε κι ο optimum tech). Ή, λοιπόν, πρέπει να βελτιώσεις το airflow ή να πάρεις μια άλλη κάρτα. Αυτά στα λέω εγώ, ένας σεσημασμένος undervolter. Έχεις δοκιμάσει ν' αλλάξεις τη φορά τους μπας και κερδίσεις κάποιους βαθμούς;

Σωστή η πρόταση του @7nisiotis για τα ποδαράκια.

Την ti την έτρεχα στα 1900mhz και προσπαθούσα να ρίξω όσο περισσότερο μπορούσα το ρεύμα, αλλά τόσο χαμηλά δεν θα την πήγαινα.

Τέλος, επειδή είσαι χαμηλά σε ρεύμα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχήσεις για το επίπεδο του llc. I summon @BabisTs.

Γενικά, το llc1 τσιμπάει λίγο το ρεύμα και επειδή, όπως γράφεις κι εσύ, δεν ξέρουμε τι spikes δίνει, καλό είναι να αποφεύγεται, εάν δίνουμε παραπάνω v.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι με 1,18v  χρειάζεται να ανησυχεί για το llc1.....ωστόσο αν με το llc2 βρίσκει σταθερότητα στο ίδιο ρεύμα ένα κλίκ στο bios είναι.......Αν χρειάζεται να δώσει παραπάνω vcore για να παίξει με llc2 δεν θα το έκανα.....1.18v δίνει....δεν νομίζω να περνάει τίποτα επικίνδυνο σε τόσο λίγο vcore με llc1

Ωστόσο με ένα ibt very high και ένα μισάωρο occt large θα είναι υπέρ κομπλέ το rig σου.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά Small νομίζω χρειάζεται για σταθερότητα cpu core @BabisTs όσων αφορά το OCCT.

ή κάνω λάθος; 

Είναι πιο βαρύ το small έχει τύχει να περνάει ώρα large και στο small data set να φάει ερρορ απευθείας.

Φυσικά φαινόταν σταθερό μέσω 10Χ ibt very high.

ΙΣΩΣ όμως είναι μη ρεαλιστικό σενάριο; 

@DEADLAZARUS Με τι τεσταρεις προσωπικά, μιας και guruUndervolt guy?

 

Θα έλεγα

1) 10X Ibt very high να δει μια πρώτη "σταθερότητα" μετά -----, 2) 1 ώρα OCCT LARGE, 3) 30 λ. Small Data Set.

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά Small νομίζω χρειάζεται για σταθερότητα cpu core @BabisTs όσων αφορά το OCCT.

ή κάνω λάθος; 

Είναι πιο βαρύ το small έχει τύχει να περνάει ώρα large και στο small data set να φάει ερρορ απευθείας.

Φυσικά φαινόταν σταθερό μέσω 10Χ ibt very high.

ΙΣΩΣ όμως είναι μη ρεαλιστικό σενάριο; 

@DEADLAZARUS Με τι τεσταρεις προσωπικά, μιας και guruUndervolt guy?

Θα έλεγα

1) 10X Ibt very high να δει μια πρώτη "σταθερότητα" μετά -----, 2) 1 ώρα OCCT LARGE, 3) 30 λ. Small Data Set.

Ibt very high, asus real bench για 30 λεπτά και κάποιο game τύπου bf/ac/tomb raider.

Δεν έχω τον χρόνο ν' ασχοληθώ περισσότερο και μέχρι τώρα, τουλάχιστον για τη χρήση που κάνω, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Καλορίζικο και πολύ όμορφο το build.

Να ξέρεις ότι τα ghost s1/ncase m1 είναι δυσεύρετα. Μόνο αν τα πετύχεις διαθέσιμα κάποια στιγμή και τα προλάβεις..

Υπάρχουν σχετικά video για το tu150 (hardware canucks/optimum tech/paul's hardware). Οι ανεμιστήρες κάτω από την κάρτα είναι για εισαγωγή ή εξαγωγή αέρα;

Ρωτάω διότι οι θερμοκρασίες της είναι τσιμπημένες και στα mhz που την τρέχεις u r defeating the purpose of having a ti (που θα λέγε κι ο optimum tech). Ή, λοιπόν, πρέπει να βελτιώσεις το airflow ή να πάρεις μια άλλη κάρτα. Αυτά στα λέω εγώ, ένας σεσημασμένος undervolter. Έχεις δοκιμάσει ν' αλλάξεις τη φορά τους μπας και κερδίσεις κάποιους βαθμούς;

Σωστή η πρόταση του @7nisiotis για τα ποδαράκια.

Την ti την έτρεχα στα 1900mhz και προσπαθούσα να ρίξω όσο περισσότερο μπορούσα το ρεύμα, αλλά τόσο χαμηλά δεν θα την πήγαινα.

Τέλος, επειδή είσαι χαμηλά σε ρεύμα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχήσεις για το επίπεδο του llc. I summon @BabisTs.

Γενικά, το llc1 τσιμπάει λίγο το ρεύμα και επειδή, όπως γράφεις κι εσύ, δεν ξέρουμε τι spikes δίνει, καλό είναι να αποφεύγεται, εάν δίνουμε παραπάνω v.

Ανέβασα λίγο voltage , έτρεξα μια ώρα heaven + ow 893mV 1905Mhz. Θέλει λίγο παραπάνω φανς για να κρατήσει κάτω από 81-82C. Σε κάποιες περιπτώσεις ρίχνει 1890 λόγω thermals αλλά στιγμιαία..

Θα δοκιμάσω να την κάνω repaste γιατί είναι 2ο χέρι η κάρτα ίσως να κερδίσω κάνα βαθμό. 

UPDATE : μετα το repaste καταφερα να κρατησω 893mv 1905Mhz στους 79C με ενα 5% κατω ακομη τα fans. Οποτε μια μικρη βελτιωση την πηραμε. Βεβαια η αληθεια να λεγεται οταν εχω κλειδωμενα fps στα 165 με τετοιο θηριο που ειναι η καρτα δουλευει στα 75-90% οποτε πανω απο 75C δεν βλεπω!

Δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο να τρέξω ibt + prime 

Έχω τεσταρει μόνο blender 30λεπτα + aida 30 λεπτά fpu+CPU (όταν βάζω και memory πέφτει πολύ το voltage για κάποιο περίεργο λόγω και πάω σε 80αρες θερμοκρασίες μαξ)

 

Καλά ήθελα κάποια στιγμή να βρω S1 και βάλω πάνω κάτω tophats και custom water-cooling . Σκέψεις για το μέλλον χεχε 😛

 

 

Επεξ/σία από xSense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξτε που σας λέω και small data με το OCCT, για παράδειγμα φαινόταν σταθερό το τσιπάκι μο 8700Κ για 4.9 με 1.25/1.26 στο bios FIXED LLC 2 αλλά τελικά με το ίδιο ρεύμα αντί για 4.9 το πέρασε στα 4.8

Για όποιον θέλει παραθέτω τα αποτελέσματα

1 ώρα το άφησα

Στα 4.9 με 1.26 στο 18λεπτό έβγαλε error core#0 / ή core#1

17-22.rar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά με ένα ibt very high και ένα μισάωρο occt large δεν έχει κάνει κιχ πουθενά και μια χαρά temps...ακόμα και όταν παίζω game και από πίσω κάνω conversion σε movie το rig απλά μένει σταθερότατο ....οπότε μένω σε αυτά.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο για κυκλοφορία. Αν εξαιρέσεις το χώρισμα, μοιάζει στο ghost s1 και οι θερμοκρασίες είναι (σχεδόν) ίδιες.

Πολύ όμορφο και φθηνότερο σε σχέση με το s1.

Βέβαια, ο optimum tech αποφάσισε να το κρατήσει και ν' αφήσει στην άκρη το ghost.

Γιατί, ωρέ; Πάνω που το πήρα, πας κι αλλάζεις κουτί😛;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Έτοιμο για κυκλοφορία. Αν εξαιρέσεις το χώρισμα, μοιάζει στο ghost s1 και οι θερμοκρασίες είναι (σχεδόν) ίδιες.

Πολύ όμορφο και φθηνότερο σε σχέση με το s1.

Βέβαια, ο optimum tech αποφάσισε να το κρατήσει και ν' αφήσει στην άκρη το ghost.

Γιατί, ωρέ; Πάνω που το πήρα, πας κι αλλάζεις κουτί😛;

Καλο αλλά για μένα, το Ghost είναι πιο ωραίο. Όποτε καλά είσαι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DEADLAZARUS Βρευ συ να σαι ρωτήσω; Το Long Duration Limit / Short ... στο BIOS τι έχεις επιλέξει εκεί;

Επίσης είσαι με fixed ή adaptive voltage;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

@DEADLAZARUS Βρευ συ να σαι ρωτήσω; Το Long Duration Limit / Short ... στο BIOS τι έχεις επιλέξει εκεί;

Επίσης είσαι με fixed ή adaptive voltage;

Τα long duration limit κτλ κτλ τα έχω αφήσει όπως τα έχει το bios.

Προς το παρόν, είμαι με fixed [email protected].

Έχω δει ότι η μητρική έχει και adaptive v (σε αντίθεση με τη fatality k6 gaming z370), αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Ίσως το κάνω αυτό μελλοντικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Τα long duration limit κτλ κτλ τα έχω αφήσει όπως τα έχει το bios.

Προς το παρόν, είμαι με fixed [email protected].

Έχω δει ότι η μητρική έχει και adaptive v (σε αντίθεση με τη fatality k6 gaming z370), αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Ίσως το κάνω αυτό μελλοντικά.

Και γω με Fixed παίζω. LLC2.

( L.d.limit ) Auto τα έχω αφήσει επίσης. Αν και για να ξέρεις είναι ξεκλείδωτα όπως στην Taichi για μας σε σχέση με την Ζ370 itx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DEADLAZARUS Τελικά άφησες το ψυχτρακι Μ2 της μητρικής ή έβαλες δικό σου;

//σορρυ για το σπαμ :P απλά όλo λέω να τσιμπήσω κάποιον μ2 σύντομα γιατί μου έχει φάει το μισό δίσκο το CoD XD 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...