Προς το περιεχόμενο

Το Sony Xperia 1R ενδέχεται να είναι το πρώτο κινητό με οθόνη 5K (899ppi)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jacksfr είπε

Το xperia 1 έχει τριπλή κάμερα με OIS για φώτο και βίντεο και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό.. 

Ναι, θυμήθηκε να τα βάλει μετά από χρόνια.Οι "ναυαρχίδες" XZ1, XZ2, XZ3 με τις αρχικές υψηλές επίσημες τιμές δεν έχουν.Επίσης αφαίρεσε και την θύρα mini jack απο το XZ2 και μετά.

Συν οτι δίνει τους νεότερους και καλύτερους αισθητήρες καμερών σε άλλους κατασκευαστές για να έχει κέρδος, γιατί αν τους έβαζε στα δικά της κινητά θα είχε μικρότερο κέρδος επειδή έχει πολύ μικρά ποσοστά πωλήσεων.

Επρεπε τουλάχιστον να επιτρέπει την εγκατάσταση της Gcam, έχει "φτωχό" μενού επιλογών στην stock camera.Ούτε HDR στο auto, ούτε modes(night mode κλπ), τα βάζει αυτόματα.Ούτε στο manual υπάρχουν, μόνο η επιλογή HDR.Εβαλα την Open Camera και έχει πολλές παραπάνω ρυθμίσεις.

Εννοώ για το XZ1 που το έχω, δεν γνωρίζω αν έχει βελτιώσει το λογισμικό της κάμερας στα επόμενα μοντέλα.

Σε βίντεο είναι πολύ καλό, δεν έχω παράπονο, έχει και EIS.

Πως να πουλήσει με τέτοιες τιμές;Ποιός θα πάρει το Xperia 1 όταν με τέτοια τιμή υπάρχουν S9, S10 κλπ;Για αυτό σε 1 χρόνο θα έχει την μισή τιμή, οι τιμές τους μάλλον "πέφτουν" πιο γρήγορα και απο τα Samsung.Οπως το XZ1 με αρχική επίσημη τιμή 700€ και μετά απο 14-15 μήνες έπεσε στα 230€, οι περισσότεροι το πήραν όταν "έπεσε" η τιμή του,όπως και εγώ.Ειλικρινά, δεν θα έδινα πάνω απο 300€ για το XZ1.Θα έδινα παραπάνω χρήματα και θα έπαιρνα S8 και πάνω.Ούτε μεταπώληση έχουν, αν αγοράσεις Sony smartphone με αρχική επίσημη τιμή, θα το πουλήσεις στο 1/3-1/4 της αρχικής του τιμής.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 21/7/2019 στις 11:55 ΠΜ, asdfaster είπε

Για 5k less bezel οθόνη θες και  minimum τουλάχιστον 5k μπαταρία μπορεί και 6k+. Εκτος και αν συμβιβαστείς με το απίστευτο drain που θα έχει.  Είτε για daily usage είτε για daily vr gaming. Στην ουσία θα τρως τόσο drain που θα πετάς το vr στον τοίχο. Αυτό το κινητό απευθύνεται στο VR κοινό. Αλλα χωρίς να έχει προσόντα. Το ότι θα έχει 5k οθόνη τι να το κανεις άμα εχεις 4k μπαταρια? Μου θυμίζει το lg g5 που ήταν συναρμολογούμενο γιατί τότε η lg ήθελε να προσπαθήσει να κάνει μόδα το συναρμολογούμενο κινητό.  Ξέχασε να βάλει και 120hz οθόνη να νομίζει πως έχει οθόνη καλύτερη τις samsung. Αμα βάλει 5k οθόνη σε λεπτό κινητό με μπαταρία αντάξια τις οθόνης τουλάχιστον 6k mah. Tότε μιλάμε για πρόοδο μεγάλη. Προς το παρόν δεν έχει τεχνολογία ούτε για 5k mah σε λεπτό κινητό, ποσο μάλλον σε τέτοια  ενεργοβόρα οθόνη. Μόλις θα ανοίγεις το vr θα θες φόρτιση.  Μας αναφέρει ένα σορό πράγματα αλλα μας αφήνει την μπαταρία χωρίς καμια αναφορά. Γιατί? τέτοια κινηταρα και χωρίς να μας πει ποσο μπαταρία 🤣 μας το αφήνει για έκπληξη αυτό το κομμάτι.

Θα την παίρνει έξτρα την μπαταρία..... χαχαχχα δεν θα έχει στην συσκευασία  μάλλον  χαχχαχααχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει λείψει η περίοδος που η τεχνολογία (τουλάχιστον στα κινητά) έφερνε και κάτι νέο κάθε τρεις και λίγο στα κινητά το οποίο ήταν αντιληπτό από όλους και κατα 99% καλοδεχούμενο.

αλλαγή σε έγχρωμη οθόνη , αναπαραγωγή mp3 , κάμερα , ίντερνετ κλπ. κλπ.

Όχι ότι τώρα δεν υπάρχει εξέλιξη, ίσα ίσα το αντίθετο. Απλώς εγω θεωρώ πως τότε όταν άλλαζα συσκευή το χαιρόμουν πάρα πολύ.

Πλέον λίγο πολύ όλα είναι στο ίδιο μοτίβο.Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το λέω και να μην πέσετε να με φάτε.

Σαφώς και είμαι ικανοποιημένος με τις δυνατότητες που σου δίνουν πλέον τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...