Προς το περιεχόμενο

[LAPTOP] LENOVO Ideapad 120S-14IAP Intel Celeron N3350 /4GB /64GB, 199€, @mediamarkt


Speedycc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Είστε ειδικός στο internet;
  • Σας έχουν πρήξει όλοι οι φίλοι σας να τους βρείτε ένα καλό laptop για το καλοκαίρι αλλά δεν έχουν και πολλά λεφτά;;

Μη μπείτε φυσικά στο κόπο να ψάξετε καν αφού ότι και να τους πείτε θα τους φανεί ακριβό και στείλτε τους αυτό να ησυχάσετε:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-ideapad-120s-14iap-intel-celeron-n3350-4gb-64gb-1225289.html

  • Laptop ✓
  • Κρατάει πολύ η μπαταρία  ✓ 🤣
  • Κάτω από 200€ ✓
  • 12 άτοκες δόσεις ✓
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει emmc πράγμα που σημαίνει αν χαλάσει καεί κ.λ.π. πετάς το λάπτοπ, δεν παίρνει δίσκο ούτε κανονικό ούτε m2 η μοναδική επέκταση σε αποθηκευτικό χώρο είναι μόνο μέσω sd. Έχει οθόνη αρκετά μέτρια με ανάλυση hd, ο επεξεργαστής για απλή χρήση  είναι τίμιος αλλά μέχρι εκεί, τίποτα παραπάνω, η μνήμη δεν επεκτείνεται αν και για απλή χρήση είναι αρκετή. Νομίζω καλύτερη λύση είναι η προσφορά του γερμανού με το quest και τον εκτυπωτή στα 199. Έχει full hd ips οθόνη επεκτείνεται ο αποθηκευτικός χώρος απ' ότι διάβασα στο you.gr είναι μεταλλική κατασκευή και έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και παίρνεις και τον εκτυπωτή. Μνήμη και επεξεργαστής ίδια. Αν το πάρεις και με κάρτα eurobank και βάλεις και άλλα 50 ευρώ σε αγορές (σύνολο 249 ευρώ) παίρνεις και 50 ευρώ πίσω σε επιστροφή...

Υπάρχει και η λύση αν κάποιος έχει φοιτητικό πάσο να πάρεις κωδικό απο Γερμανό μέσω student offer που σου δίνει το lenovo που αναφερθηκε αλλα με 32 γιγα αποθηκευτικό και με 149 ευρώ. Το ίδιο σαπάκι αλλά πιο φτηνό να κλαίς λιγότερα λεφτά. Το πιθανότερο πάντως είναι οτι αν προτείνεις κάτι τέτοιο σε γνωστό μάλλον θα σε βρίζει στο τέλος γιατί όσοι δεν ξέρουν νομίζουν οτι με 199 ευρώ θα πάρουν κάτι που θα κάνει τα πάντα γρήγορα (παιχνίδια, εφαρμογές κ.λ.π.) και οτι όλοι οι υπόλοιποι που σκάνε τα 800 και 1000 ευρώ είναι μαλάκες...  

Επεξ/σία από marmarinos2006
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, marmarinos2006 είπε

Έχει emmc πράγμα που σημαίνει αν χαλάσει καεί κ.λ.π. πετάς το λάπτοπ, δεν παίρνει δίσκο ούτε κανονικό ούτε m2 η μοναδική επέκταση σε αποθηκευτικό χώρο είναι μόνο μέσω sd. Έχει οθόνη αρκετά μέτρια με ανάλυση hd, ο επεξεργαστής για απλή χρήση  είναι τίμιος αλλά μέχρι εκεί, τίποτα παραπάνω, η μνήμη δεν επεκτείνεται αν και για απλή χρήση είναι αρκετή. Νομίζω καλύτερη λύση είναι η προσφορά του γερμανού με το quest και τον εκτυπωτή στα 199. Έχει full hd ips οθόνη επεκτείνεται ο αποθηκευτικός χώρος απ' ότι διάβασα στο you.gr είναι μεταλλική κατασκευή και έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και παίρνεις και τον εκτυπωτή. Μνήμη και επεξεργαστής ίδια. Αν το πάρεις και με κάρτα eurobank και βάλεις και άλλα 50 ευρώ σε αγορές (σύνολο 249 ευρώ) παίρνεις και 50 ευρώ πίσω σε επιστροφή...

Υπάρχει και η λύση αν κάποιος έχει φοιτητικό πάσο να πάρεις κωδικό απο Γερμανό μέσω student offer που σου δίνει το lenovo που αναφερθηκε αλλα με 32 γιγα αποθηκευτικό και με 149 ευρώ. Το ίδιο σαπάκι αλλά πιο φτηνό να κλαίς λιγότερα λεφτά. Το πιθανότερο πάντως είναι οτι αν προτείνεις κάτι τέτοιο σε γνωστό μάλλον θα σε βρίζει στο τέλος γιατί όσοι δεν ξέρουν νομίζουν οτι με 199 ευρώ θα πάρουν κάτι που θα κάνει τα πάντα γρήγορα (παιχνίδια, εφαρμογές κ.λ.π.) και οτι όλοι οι υπόλοιποι που σκάνε τα 800 και 1000 ευρώ είναι μαλάκες...  

Ό,τι καλύτερο σε post έχω διαβάσει! Τα είπες τέλεια! ;) 🤝

  • Στο Quest έχει 32GB eMMC αντί για 64GB eMMC eMMC του Lenovo.
  • Στο Quest έχει 1920 x 1080 ανάλυση αντί για 1366 x 768 του Lenovo
  • Στο Quest έχει 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2 έτη του Lenovo.
  • Στο Quest παίρνεις εκτυπωτή δώρο που περιέχει μελανάκια με δυνατότητα τοποθέτησης συμβατών δοχείων μελάνης κοντά στα 7,00 € το καθένα (11,3ml το μαύρο και 6,4ml το κάθε χρώμα C/M/Y )

To link του quest https://www.germanos.gr/product/quest-laptop-superbook-14-1-full-hd-epson-polumixanima-expression-home-xp-245/20384231/

Επεξ/σία από Speedycc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το quest έχει 32 gb emmc αλλα έχει δυνατότητα τοποθέτησεις δίσκου όπως μου λένε απο την quest.

Έχει ένα χρόνο εγγύηση αν και καμία συσκευή που πωλείται εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν μπορεί να έχει λιγότερο απο 2 χρόνια (τέτοιες πατάτες γράφει και η apple) 

Τα μελάνια κοστίζουν λίγο πάνω απο 1.2 ευρώ ανά χρώμα για τον εκτυπωτή https://www.skroutz.gr/c/925/symvata-anakataskevasmena-melania-inkjet.html?from=catspan&keyphrase=epson+xp245 (18 ml black , 15 ml/color).

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε κάτι παραπάνω για λάπτοπ τι n3350 και πράσινα άλογα θα σας σπάσει τα νεύρα, εκτός αν θέλετε να το πετάξετε απο το παράθυρο όπως εκανα εγώ! 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marmarinos2006 είπε

Έχει ένα χρόνο εγγύηση αν και καμία συσκευή που πωλείται εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν μπορεί να έχει λιγότερο απο 2 χρόνια (τέτοιες πατάτες γράφει και η apple) 

 

Η apple έχει ξεκάθαρη θέση σε αυτό. Η υποχρέωση για εγγύηση 2 χρόνων είναι του πωλητή. Αυτή σου παρέχει έναν χρόνον η ίδια και για τον 2ο απευθύνεσαι στο κατάστημα που το αγόρασες.

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ktf said:

Η apple έχει ξεκάθαρη θέση σε αυτό. Η υποχρέωση για εγγύηση 2 χρόνων είναι του πωλητή. Αυτή σου παρέχει έναν χρόνον η ίδια και για τον 2ο απευθύνεσαι στο κατάστημα που το αγόρασες.

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

Offtopic: Η Apple με ενημέρωση στα καταστήματα, πλέον αποδέχεται τις υποχρεώσεις και έχει 2ετη εγγύηση. Τα δύο χρόνια εγγύησης του κατασκευαστή είναι υποχρεωτικά στην ΕΕ. Δεν υπάρχει το 2ο του καταστήματος. Αυτό συμβαίνει σε κάποιους δίσκους πχ, που δίνουν 5 χρόνια εγγύηση. Το κατάστημα (εκτός άλλων οδηγιών) αναλαμβάνει για τα πρώτα δύο χρόνια. Απο εκεί και πέρα απευθύνεσαι στον κατασκευαστή.

Ontopic: Το Quest που προτάθηκε είναι ίσως απο τα χειρότερα μηχανήματα που έχω πιάσει στα χέρια μου. Απο υποστήριξη, μέχρι προβλήματα με πληκτρολόγιο και μπαταρία (έσβηνε και δεν ξανάναβε). Το Lenovo είναι σχετικά τίμιο (λόγω και εγγύησης απο Lenovo). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή με 250 τι μπορούμε να πάρουμε; (Να έχει και λειτουργικό)

για το quest, μάπα το καρπούζι, bleeding παντού η οθόνη.

Επεξ/σία από deadp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manthos_27 είπε

Δώστε κάτι παραπάνω για λάπτοπ τι n3350 και πράσινα άλογα θα σας σπάσει τα νεύρα, εκτός αν θέλετε να το πετάξετε απο το παράθυρο όπως εκανα εγώ! 

Σιγά εσύ που το πέταξες και από το παράθυρο... Δεν είναι για πολλά ο επεξεργαστής όμως για συγκεκριμένα πράγματα μια χαρά τίμια κάνει την δουλειά του...office, internet λίγα tabs με edge πάει αξιοπρεπώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, ποιο αδυναμος κι απο Atom ο επεξεργαστης του: https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel+Celeron+N3350+%40+1.10GHzvsIntel+Atom+x5-Z8350+%40+1.44GHz/2895vs2774 , χωρια  που εχει emmc και μονο  64gb, μη παρετε αυτο το σκουπιδι καλυτερα περιμενετε μια καλυτερη προσφορα απο το να πεταξετε 200 ευρω τσαμπα

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Παιδια, ποιο αδυναμος κι απο Atom ο επεξεργαστης του: https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel+Celeron+N3350+%40+1.10GHzvsIntel+Atom+x5-Z8350+%40+1.44GHz/2895vs2774 , χωρια  που εχει emmc και μονο  64gb, μη παρετε αυτο το σκουπιδι καλυτερα περιμενετε μια καλυτερη προσφορα απο το να πεταξετε 200 ευρω τσαμπα

Single thread είδες; Σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις σε αυτό...multi είναι πίσω μιας και έχει 2 πυρήνες με ht... Αλλά ο κάθε πυρήνας του είναι σαφώς πιο ισχυρός από του 8350...α και ένα μυστικό... Και ο 3350 atom είναι και ας τον λέει celeron η Intel... Έχει σαφώς ισχυρότερους πυρήνες από την προηγούμενη γενιά... Απλά έχει 2 αντί για 4... Όποιος θέλει 4 αν βρει τίποτα σε 3455 θα είναι ακόμη καλύτερα... Είναι εξαιρετικό για δεύτερο laptop ας πούμε για να το παίρνει μαζί του κάποιος σε σχολείο να κάνει την δουλειά του, ή για office on the go... Κλπ κλπ... Το ότι κάποιος δεν βρίσκει χρησιμότητα δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο... Ούτε καν... Έχω συνάδερφο στο σχολείο που έρχεται με ένα παρόμοιο quest με τον ίδιο επεξεργαστή με αυτό και για τα χρήματα που κάνει είναι τιμιότατο. Ούτε ασχολείται αν θα το χτυπήσει, το δίνει στους μαθητές της χωρίς να ζορίζεται... Μάλιστα η ίδια διδάσκει πληροφορική, δεν είναι άσχετη από υπολογιστές... Του έχει ρίξει και ένα spss επάνω και τρέχει και στατιστικά... Αντέχει περισσότερο από όσο πιστεύετε.

Και για να ξέρουμε τι λέμε για το αν είναι καλύτερος ο επεξεργαστής του από τον 8350...

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Celeron-N3350-vs-Intel-Atom-x5-Z8350/m197164vsm143924

Μην τρελαθούμε κιόλας...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ειναι ισχυροτερος απο Atom 8350, ε και? Παρτε τον τοτε,  αλλα μετα μη διαμαρτυρεστε οταν θελετε να κανετε κατι λιγο πιο βαρυ. Βρε σεις παρτε τουλαχιστον εναν i3 γιατι μετα θα μετανοιωνετε, το λεω γιατι ειμαι παθων, οκ για ελαφρια πραγματα ναι, αλλα οποιος παιρνει λαπτοπ θα ερθουν οι στιγμες να θελει να κανει και λιγο πιο βαρια πραγματα, κι εκει θα δειτε το αν μετανοιωσετε η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γιατί νομίζω οτι υπάρχει λίγο ένταση στην κουβέντα; Ο άνθρωπος έκανε μία πρόταση (lenovo), εγώ έκανα μία αντιπρόταση (quest) η συζήτηση ξεκίνησε για το τι θα μπορούσε να πάρει κάποιος με 200 ευρώ. Γενικά με 200 ευρώ κάποιος φυσιολογικά παίρνει μπρίκι και όχι φορητό όπως μπρίκια είναι αυτά για τα οποία συζητάμε άσχετα με την μάρκα. Υπάρχουν όμως σ' αυτή την τιμή και μηχανήματα που βγαίνουν  και είναι πραγματικά πολύ καλά. Πρίν μερικούς μήνες ο Γερμανός έβγαλε ryzen 3 με 250 ευρώ. Η cosmote έβγαλε έναν i3 5005u με 199 ευρώ, εκεί τσίμπησα ένα για δεύτερο, πολύ καλό μηχανάκι για τα λεφτά του, και τόσες και τόσες ευκαιρίες που σκάνε κατά καιρούς, αρκεί κάποιος να έχει υπομονή και κάτι θα βγεί. Τα μηχανήματα με τον n3350 έχουν ή δεν έχουν δίσκο ssd, emmc, hd είναι μηχανήματα ειδικού σκοπού (να το πω ευγενικά) και απευθύνονται σε ανθρώπου που κάνουν περιστασιακή χρήση ή δεν γνωρίζουν. Και επειδή είμαι λάτρεις των lenovo και εγώ για το σχολείο έχω ένα miix 320 αλλά δεν ειναι και yoga 530, ούτε legion 520, ούτε thinkpad που έχω στο γραφείο. Απο τα χέρια έχουν περάσει δεκάδες φορητοί ακόμα και ένας thomson με n3350 απο media markt (αγορά 160 ευρώ) το συμπέρασμα είναι ένα αν δεν δώσεις λεφτά για μηχάνημα ή δεν σου καθίσει καμιά ευκαιρία, μηχάνημα δεν παίρνεις, τώρα αν κάποιος θέλει να πετάξει 200 ευρώ γενικά ας το κάνει δικά του είναι άλλωστε. 

Επεξ/σία από marmarinos2006
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Σιγά εσύ που το πέταξες και από το παράθυρο... Δεν είναι για πολλά ο επεξεργαστής όμως για συγκεκριμένα πράγματα μια χαρά τίμια κάνει την δουλειά του...office, internet λίγα tabs με edge πάει αξιοπρεπώς...

Φίλε μου δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος πέρα οτι παλιωσε ο cpu ειναι και πολύ αδύναμος ουτε καν για τα βασικά δεν κάνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...