Προς το περιεχόμενο

κάρτα ανεργίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα, και θέλω τη γνώμη σας γιατί εγώ στην ουσία έκανα πατάτα.

 

Πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ, να βγάλω κάρτα ανεργίας, καθώς έκανα οικειοθελής αποχώρηση από τη δουλειά μου μετά από 1 χρόνο λόγω μεταπτυχιακού.

 

Πριν μία εβδομάδα, βγήκαν τα αποτελέσματα του μεταπτυχιακού και ήμουν επιτυχών. Πήγα και γράφτηκα στη σχολή. Σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ, δεν ήξερα ότι η καρτα δεν ισχυει και για τους μεταπτυχιακους φοιτητες και τη ρωτησα την ωρα που την ετοίμαζε τις ειπα ότι γράφτηκα στο μεταπτυχιακό αλλά ακόμα δεν έχω επίσημο χαρτί-βεβαίωση που  να το αποδεικνύει.. Kαι μου λέει " πω τωρα μου το λες και το ενα και το αλλο", εμπαση περιπτωση με πηγε στη διευθυντρια της να μου πει τι να κανουμε.

Μου έλεγε η διευθυντρια του ΟΑΕΔ, περιπτώσεις πολύ σωστές και νόμιμες, ότι παιδιά που είχαν κάρτα ανεργίας, και ήταν μεταπτυχιακοί φοιτητές , διαθέτοντας κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ, τους βρήκαν καθώς προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάποια προγράμματα, και απλά τους έπαιρναν τη καρτα πισω ή τα χρήματα που είχαν πάρει.

 

Εμένα μου είπε όμως, ότι επειδή ήδη δούλευα και είχα ένσημα, πριν το μεταπτυχιακό, να βγάλω κάρτα ανεργίας και μετά όταν παω στη πόλη που θα κάνω το μεταπτυχιακό, να παω να κανω αλλαγη διεύθυνσης και με αυτό το τρόπο . Όλα ωραία όλα καλά. Μετά πήγαμε με την υπάλληλο στη τζαμαρία να μου βγάλει τη κάρτα. Δεν με ρώτησε όμως αν ήθελα να πάρω αυτό το 3μηνιαίο επίδομα ( 210 ευρώ), δεν το είχα ξαναπάρει καθώς σαν άνεργος το δικαιούμαι και με έβαλε σε περιπέτειες αυτό, καθώς εγώ 1 Οκτωβρίου που θα ξεκινάει το μεταπτυχιακό μου θα έχω κάνει διαγραφή της κάρτα ανεργίας.

 

Δεν με νοιάζουν τα χρήματα, όχι οτι δεν είναι καλά, απλά με νοιάζει αυτή η κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ να μη μου δημιουργήσει πρόβλημα σαν μεταπτυχιακό φοιτητή. Φοβαμαι μην με διαγράψουν από τη σχολή, και το ελέγξει η σχολή λόγω κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορει να συμβεί στη χειρότερη των χειροτέρων?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για την εισαγωγη στο μεταπτυχιακο, που Πολυτεχνειο?? Καποδιστριακο??

 

γνωμη μου ειναι αφου το δικαιουσαι ως ανεργος παρτα τα 210ε. και τον Οκτωβρη θα ληξει η καρτα 3 μηνο κραταει, μετα στα τετοια σου  @@ 

 

Την σχολη δεν θα το ψαξει/ελεγξει αν εισαι ανεργος δεν τους ενδιαφερει,  για τα διδακτρα θα σε ρωτησουν πως θα τα καλυψεις, στην συνεντευξη του μεταπτυχιακου θα σε ρωτησαν λογικα. οποτε don't worry.

τι προγραμμα θα κανεις?

οτι χρειαστεις στειλε μηνυμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alan2 είπε

Δεν απολύθηκες, αποχωρήσες οικειοθελώς = παραιτήθηκες . Για αυτό δεν δικαιουσαι επίδομα η βοηθημα.

Δικαιούται κάρτα ανεργίας όμως, επειδή είναι εν δυνάμει εργαζόμενος.

Δε θα σου διακόψουν κάτι, μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν ένσημα στο σύστημα, οπότε είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χάθηκα λίγο με αυτά που λες στο 1ο post. Υπάρχουν ας πούμε κάποια σημεία τα οποία δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή:

1). Αυτό:

Στις 22/7/2019 στις 10:57 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ, δεν ήξερα ότι η καρτα δεν ισχυει και για τους μεταπτυχιακους φοιτητες

από που προκύπτει; (μπορεί να δικαιούνται, μπορεί και όχι, το εξηγώ στην παρακάτω 1η παράγραφο)

 

2). Επίσης, εδώ που λες:

Στις 22/7/2019 στις 10:57 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Μου έλεγε η διευθυντρια του ΟΑΕΔ, περιπτώσεις πολύ σωστές και νόμιμες, ότι παιδιά που είχαν κάρτα ανεργίας, και ήταν μεταπτυχιακοί φοιτητές , διαθέτοντας κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ, τους βρήκαν καθώς προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάποια προγράμματα, και απλά τους έπαιρναν τη καρτα πισω ή τα χρήματα που είχαν πάρει.

Αφού ήταν σωστές και νόμιμες οι περιπτώσεις, γιατί τους πήραν λεφτά και κάρτες πίσω; Δεν το πιάνω.

 

Anyway, αυτό που ισχύει κι έχει ειπωθεί κι εδώ αλλά και σε άλλα, πιο σχετικά forum είναι ότι μπορεί κάλλιστα κάποιος να είναι φοιτητής (προπτυχιακός, μεταπτυχιακός, διδακτορικός) και παράλληλα να έχει κάρτα ανεργίας. Πως; Απλά αν έχει γραμμένα ένσημα πριν την απόκτηση αυτής της φοιτητικής του ιδιότητας (πιθανότατα και κατά τη διάρκεια της φοιτητικής του ζωής - αυτή τη λεπτομέρεια μόνο δε θυμάμαι, αλλά τείνω περισσότερο προς αυτό που λέω στην παρούσα παρένθεση). Αν έχεις ένσημα, λοιπόν, θεωρείσαι εργατικό δυναμικό και δικαιούσαι να αποκτάς κάρτα ανεργίας, όποτε σταματάει η όποια δουλειά κάνεις, με οποιοδήποτε δυνατό τρόπο (απόλυση, λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου, οικειοθελής αποχώρηση). Κι όταν συμβαίνει αυτό, δικαιούσαι κανονικά τις δυνατές παροχές που προκύπτουν από τον ΟΑΕΔ, π.χ. δικαίωμα αίτησης για προγράμματα απασχόλησης που βγαίνουν κατά καιρούς, δικαίωμα αίτησης στον Κοινωνικό Τουρισμό του ΟΑΕΔ, τακτικό επίδομα ανεργίας και λοιπά ειδικά επιδόματα.

 

Το να έχει κάποιος κάρτα ανεργίας, να πληρεί τις προϋποθέσεις του τακτικού επιδόματος ανεργίας (ή οποιουδήποτε άλλου επιδόματος), αλλά τελικά να μην το δικαιούται γιατί κάνει μεταπτυχιακό (ενώ είναι εργατικό δυναμικό, λόγω ενσήμων που έχει στο παρελθόν, όπως είπα πιο πάνω), πρώτη φορά το ακούω. Τελειώνοντας, σου λέω ότι δουλεύω χρόνια τώρα, πέρυσι ξεκίνησα μεταπτυχιακό (έχω άλλον 1 χρόνο ακόμα), πριν ένα μήνα έληξε η σύμβαση ορισμένου χρόνου που είχα (όπως και κάθε καλοκαίρι, ως εκαπιδευτικός αλλά κι από άλλες δουλειές), έβγαλα κάρτα ανεργίας και αιτήθηκα ταμείο ανεργίας. Φυσιολογικά, σε μερικές μέρες, θα μπει η 1η δόση του επιδόματος. Δεν έκανα κάτι παράτυπο, γράφω χρόνια τώρα ένσημα και πέρυσι επέλεξα να κάνω μεταπτυχιακό, ταυτόχρονα με τη δουλειά μου. Απλά επειδή έχω επαφή με τον ΟΑΕΔ αρκετά χρόνια, έχω καταλάβει καλά ότι είναι και (λίγο ως πολύ) ό,τι να 'ναι οι εργαζόμενοι εκεί, άλλοι έχουν ημιμάθεια σε θέματα ανεργίας, άλλοι ακούνε τη λέξη "φοιτητής" κι αμέσως σου λένε ότι δε δικαιούσαι τίποτα (λες και δεν υπάρχει η περίπτωση που ανέφερα πιο πάνω με τα ένσημα), άλλοι επίτηδες σε αποτρέπουν από επιδόματα ενώ παίζει σοβαρά να τα δικαιούσαι (στάνταρ έχουν εντολές από διευθυντές και κεντρικά να αποτρέπουν και λίγο τον κοσμάκη, αφού όλοι έχουν συνδυασμένο τον ΟΑΕΔ με επιδόματα, αλλά οκ λες και θα τα πάρεις από την τσέπη τους κάνουν)....

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τη βρήκα.

Σύμφωνα με τη υπ΄αριθμ. 721/26.7.04 διατύπωση γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας ΟΑΕΔ που βασίζεται στον υπ΄αριθμ. 1897/2000 Κανονισμό Ε.Κ (παράγρ.2, παράρτ.1), ένας φοιτητής ή σπουδαστής δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος και να εγγραφεί στα αντίστοιχα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σύμφωνα με τη υπ΄αριθμ. 721/26.7.04 διατύπωση γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας ΟΑΕΔ που βασίζεται στον υπ΄αριθμ. 1897/2000 Κανονισμό Ε.Κ (παράγρ.2, παράρτ.1), ένας φοιτητής ή σπουδαστής δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος και να εγγραφεί στα αντίστοιχα μητρώα του ΟΑΕΔ.
Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.

 

Ξερετε αν εχει αλλαξει κατι για τους μεταπτυχιακους φοιτητες  ή ισχύει το παραπάνω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN κάποιος είναι φοιτητής σε μεταπτυχιακό, πιάνει δουλειά και πχ σε 1 εβδομάδα φεύγει με οικειοθελή ή τον διώχνει ο εργοδότης τότε μπορεί να βγάλει κανονικά κάρτα ανεργίας. Αφου υπάρχουν ένσημα.

 

Το ίδιο ισχύει και πριν τον πάρουν στο μαστερ, και δηλώνει παραίτηση με οικειοθελή. Πάλι μπορέι να βγάλει κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ.

Αυτό ισχύει σε περίπτωση που δεν δούλευες πριν και το κρύψεις από τον ΟΑΕΔ ενώ κάνεις μάστερ. Εκεί κανονικά ΔΕΝ πρέπει να σου δώσουν κάρτα ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, m.gial είπε

AN κάποιος είναι φοιτητής σε μεταπτυχιακό, πιάνει δουλειά και πχ σε 1 εβδομάδα φεύγει με οικειοθελή ή τον διώχνει ο εργοδότης τότε μπορεί να βγάλει κανονικά κάρτα ανεργίας. Αφου υπάρχουν ένσημα.

Το ίδιο ισχύει και πριν τον πάρουν στο μαστερ, και δηλώνει παραίτηση με οικειοθελή. Πάλι μπορέι να βγάλει κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ.

Αυτό ισχύει σε περίπτωση που δεν δούλευες πριν και το κρύψεις από τον ΟΑΕΔ ενώ κάνεις μάστερ. Εκεί κανονικά ΔΕΝ πρέπει να σου δώσουν κάρτα ανεργίας.

 

Μπορεις να μας παραπεμψεις σε καποια πηγη ? Απο που δηλαδη βρηκες αυτες τις πληροφοριες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, partblah1990 είπε

Μπορεις να μας παραπεμψεις σε καποια πηγη ? Απο που δηλαδη βρηκες αυτες τις πληροφοριες ?

απο αυτο που εστειλες παραπανω εσυ και ο TS.

Αν το ερμηνεύσεις, αυτό σου λέει.

Αν εσυ εισαι ανεργος χωρις καρτα ανεργιας, δηλαδη δεν εισαι εγγεγραμενος στα μητρωα του ΟΑΕΔ, δεν δουλευες, αλλα κανεις μαστερ, δεν δικαιουσαι να παρεις καρτα ανεργιας.

Αν δουλευες πριν μπεις στο μεταπτυχιακο ή κατα τη διαρκεια της φοιτησης σου στο μεταπτυχιακο και φευγεις ή απολυεσαι, δικαιουσαι κανονικα καρτα ανεργιας.

Σπάνια πάντως ο ΟΑΕΔ κάνει διασταύρωση... Στο αναφέρω αυτό τυπικά για κάθε περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εκτος αν εχει δωσει προβαδισμα στην ενταξη του στην  αγορά εργασίας. Δηλαδη αυτο που σου ειπα και το εξηγει πιο κατω.

 

Απο εκει και περα ΜΗΝ ανησυχεις. Το συστημα θα εχει δικλείδα, για το ΑΝ δικαιουσαι ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...