Προς το περιεχόμενο

εκλογική άδεια


metropontikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες,

στις τελευταίες εκλογές είχα ζητήσει εκλογική άδεια αλλά ξέχασα να ζητήσω από την εφορευτική επιτροπή βεβαίωση ότι ψήφισα.

στη δουλειά λοιπόν μου ζήτησαν τη βεβαίωση και, μιας και δεν την είχα, μου είπαν πως θα αφαιρεθεί από τις κανονικές μου άδειες.

Το κοίταξα λίγο, αλλά δεν έβγαλα ιδιαίτερη άκρη, με κάτι που να αναφέρεται συγκεκριμένα στη βεβαίωση, πέραν του ότι η χορήγηση εκλογικής άδειας είναι υποχρεωτική. γνωρίζετε εσείς αν είναι υποχρεωτική η προσκόμιση βεβαίωσης στον εργοδότη;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

Καλησπέρες,

στις τελευταίες εκλογές είχα ζητήσει εκλογική άδεια αλλά ξέχασα να ζητήσω από την εφορευτική επιτροπή βεβαίωση ότι ψήφισα.

στη δουλειά λοιπόν μου ζήτησαν τη βεβαίωση και, μιας και δεν την είχα, μου είπαν πως θα αφαιρεθεί από τις κανονικές μου άδειες.

Το κοίταξα λίγο, αλλά δεν έβγαλα ιδιαίτερη άκρη, με κάτι που να αναφέρεται συγκεκριμένα στη βεβαίωση, πέραν του ότι η χορήγηση εκλογικής άδειας είναι υποχρεωτική. γνωρίζετε εσείς αν είναι υποχρεωτική η προσκόμιση βεβαίωσης στον εργοδότη;

Όταν λείπεις από τη δουλειά για τον οποιοδήποτε λόγο, χρειάζεται βεβαίωση για να δικαιολογηθούν οι μέρες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, metropontikas είπε

Καλησπέρες,

στις τελευταίες εκλογές είχα ζητήσει εκλογική άδεια αλλά ξέχασα να ζητήσω από την εφορευτική επιτροπή βεβαίωση ότι ψήφισα.

στη δουλειά λοιπόν μου ζήτησαν τη βεβαίωση και, μιας και δεν την είχα, μου είπαν πως θα αφαιρεθεί από τις κανονικές μου άδειες.

Το κοίταξα λίγο, αλλά δεν έβγαλα ιδιαίτερη άκρη, με κάτι που να αναφέρεται συγκεκριμένα στη βεβαίωση, πέραν του ότι η χορήγηση εκλογικής άδειας είναι υποχρεωτική. γνωρίζετε εσείς αν είναι υποχρεωτική η προσκόμιση βεβαίωσης στον εργοδότη;

Δηλαδή πως; Στο κουβεντιαστό;

Τύπου: Ξες αφεντικό πρέπει να πάω να ψηφίσω Κρήτη- Έβρο-Καστελόριζο...  Ουπς  ξέχασα την βεβαίωση, νταξ μωρέ δεν τρέχει τίποτα;

Εσύ ,αν ήσουν τ`αφεντικό, τι θα έλεγες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, metropontikas είπε

Το κοίταξα λίγο, αλλά δεν έβγαλα ιδιαίτερη άκρη, με κάτι που να αναφέρεται συγκεκριμένα στη βεβαίωση, πέραν του ότι η χορήγηση εκλογικής άδειας είναι υποχρεωτική. γνωρίζετε εσείς αν είναι υποχρεωτική η προσκόμιση βεβαίωσης στον εργοδότη;

H χορήγηση εκλογικής άδειας είναι πράγματι υποχρεωτική. Ο μόνος τρόπος για να βεβαιωθεί και να δικαιολογηθεί η εκλογική άδεια είναι όπως ανέφερες η προσκόμιση βεβαίωσης ψήφου στον εργοδότη. Ορθώς σου αναφέρουν πως θα μειωθούν οι μέρες Κ.Α. σου, δεν υπάρχει τρόπος ο εργοδότης να δικαιολογήσει εκλογική άδεια διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και βέβαια χρειάζεται το συγκεκριμένο χαρτί για να δικαιολογήσουν τη μέρα που έλειπες. Αλλιώς θα αφαιρεθεί απ'την κανονική σου άδεια, τόσο απλά. (Εκτός αν τους πεις ότι θες άνευ αποδοχών.)

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, theo93 είπε

Εγώ να πω την αλήθεια ρώτησα τον εργοδότη μου και λέει δεν χρειάζεται αλλά πήρα μια για καλό και για κακό :P

Αν του γινει ελεγχος του εργοδοτη σου πως θα δικαιολογησει την απουσια σου εκεινες τις ημερες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Αν του γινει ελεγχος του εργοδοτη σου πως θα δικαιολογησει την απουσια σου εκεινες τις ημερες ?

Δεν το γνωρίζω αυτό.

Γενικά δεν μπορεί κάποιος εργοδότης να δώσει περισσότερες άδειες από το προβλεπόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theo93 είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό.

Γενικά δεν μπορεί κάποιος εργοδότης να δώσει περισσότερες άδειες από το προβλεπόμενο;

Πήγαινε σε γιατρό να σου δώσει άδεια τη συγκεκριμένη ημέρα.

14 λεπτά πριν, theo93 είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό.

Γενικά δεν μπορεί κάποιος εργοδότης να δώσει περισσότερες άδειες από το προβλεπόμενο;

Μπορεί να δώσει άνευ αποδοχών με δική σου υπογραφή και συγκατάθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Πήγαινε σε γιατρό να σου δώσει άδεια τη συγκεκριμένη ημέρα.

Μπορεί να δώσει άνευ αποδοχών με δική σου υπογραφή και συγκατάθεση.

Αν ο εργοδότης αρκειται με χαρτι από ιδιωτη γιατρο σχετικα ευκολο .Αν όμως θλει από κρατικο φορεα πιο δυσκολο.

Για ανευ αποδοχω σε καποιους εργοδότες προϋποθέτει εξαντηληση κανονικης πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά κάνετε οι περισσότεροι εδώ μέσα? Και βέβαια μπορεί να σου δώσει εκλογική χωρίς κάποια βεβαίωση και βέβαια δικαιολογείται ασθένεια από ιδιώτη γιατρό και εννοείται μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, link67 είπε

Τι δουλειά κάνετε οι περισσότεροι εδώ μέσα? Και βέβαια μπορεί να σου δώσει εκλογική χωρίς κάποια βεβαίωση και βέβαια δικαιολογείται ασθένεια από ιδιώτη γιατρό και εννοείται μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

σιγουρα δουλευουμε καπου οπου εχουν κανονες, τους τηρουν & τους τηρουμε κι εμεις για να μην υπαρχουν δευτερα λογια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, link67 είπε

Τι δουλειά κάνετε οι περισσότεροι εδώ μέσα? Και βέβαια μπορεί να σου δώσει εκλογική χωρίς κάποια βεβαίωση και βέβαια δικαιολογείται ασθένεια από ιδιώτη γιατρό και εννοείται μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

Και βέβαια μπορείς να λήψεις κάποια μέρα χωρίς δικαιολογία όπως γίνεται σε εμάς.

Έχουμε βολικους εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, link67 είπε

Τι δουλειά κάνετε οι περισσότεροι εδώ μέσα? Και βέβαια μπορεί να σου δώσει εκλογική χωρίς κάποια βεβαίωση και βέβαια δικαιολογείται ασθένεια από ιδιώτη γιατρό και εννοείται μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

Μην εισαι τοσο σιγουρος ...Εχω 3 παιδια σε ιδιωτικο τομεα και άλλος εργοδότης δεχεται και άλλος όχι από ιδιωτη . Σε μενα στον πρωην ευρυτερο Δημοσιο τομεα και για μερα ασθενεια μονο από κρατικο φορεα ή οικογενειακο γιατρο για παθολογικα αιτια μιας και δεν υπαρχουν συμβεβλημένοι παθολογοι ΕΟΠΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...