Προς το περιεχόμενο

εκλογική άδεια


metropontikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Πλέον είναι νόμος γίνεται και με ιδιώτη.

Νομος ότι είναι ισοτιμες υπαρχει αλλα ότι ο εργοδότης μπορει να δεχεται για καλυψη ασθενειας και από ιδιωτη είναι πονεμενη ιστορια......Δεν μπορω να πω πιο πολλα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mclein² είπε

σιγουρα δουλευουμε καπου οπου εχουν κανονες, τους τηρουν & τους τηρουμε κι εμεις για να μην υπαρχουν δευτερα λογια.

Που ανέφερα εγώ να παραβουμε κάποιο κανόνα?

 

45 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μην εισαι τοσο σιγουρος ...Εχω 3 παιδια σε ιδιωτικο τομεα και άλλος εργοδότης δεχεται και άλλος όχι από ιδιωτη . Σε μενα στον πρωην ευρυτερο Δημοσιο τομεα και για μερα ασθενεια μονο από κρατικο φορεα ή οικογενειακο γιατρο για παθολογικα αιτια μιας και δεν υπαρχουν συμβεβλημένοι παθολογοι ΕΟΠΠΥ

Δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα στο δημόσιο, σίγουρα θα είναι ποιο τυπική. Όταν όμως μιλάμε για ιδιώτη εργοδότη και δεν εννοώ επιχείρηση με ένα δύο άτομα προσωπικό πιστεύω ότι είναι ποιο ελαστική σε τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, link67 είπε

Που ανέφερα εγώ να παραβουμε κάποιο κανόνα?

Δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα στο δημόσιο, σίγουρα θα είναι ποιο τυπική. Όταν όμως μιλάμε για ιδιώτη εργοδότη και δεν εννοώ επιχείρηση με ένα δύο άτομα προσωπικό πιστεύω ότι είναι ποιο ελαστική σε τέτοια θέματα.

Κι εγω για 3 εργολάβους με ενοικιαζομενο προσωπικο αρα πολλα ατομα μιλαω.Διαφορετικη αντιμετωπιση καθενας για καλυψη ασθενειας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, link67 said:

Δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα στο δημόσιο, σίγουρα θα είναι ποιο τυπική. Όταν όμως μιλάμε για ιδιώτη εργοδότη και δεν εννοώ επιχείρηση με ένα δύο άτομα προσωπικό πιστεύω ότι είναι ποιο ελαστική σε τέτοια θέματα.

What?! Ούτε καν. Πχ στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν (350-400 άτομα προσωπικό) ήταν τυπικοί στα ΠΑΝΤΑ. Και τότε μου είχαν ζητήσει χαρτί απ'την εφορευτική επιτροπή για να δικαιολογήσουν τη μία μέρα εκλογική άδεια που είχα πάρει. Και στην εταιρεία που είμαι τώρα (100+ άτομα προσωπικό) πάλι μου ζήτησαν το ίδιο χαρτί. Πάντα όλοι τυπικοί γιατί συμβαίνουν και 'ξαφνικοί' έλεγχοι και καρφώματα, δεν ρισκάρουν. Στον δημόσιο τομέα δεν ξέρω πόσο χαλαροί ή τυπικοί είναι όσον αφορά τις εκλογικές άδειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν του γινει ελεγχος του εργοδοτη σου πως θα δικαιολογησει την απουσια σου εκεινες τις ημερες ?

Τι εννοείς?

Σε ποιόν έχει να απολογηθεί ένας εργοδότης (μιλάμε για εργοδότη τύπου ιδιοκτήτη μαγαζιού και όχι προϊστάμενος σε μια ΑΕ) για την απουσία του εργαζόμενου από τη δουλειά του με κάτι περισσότερο "λείπει γιατί έτσι γουστάρω".

Ο προϊστάμενος τμήματος σε μια ΑΕ από την άλλα φυσικά και πρεπει να ΑΠΑΙΤΕΙ τέτοιο χαρτί ωστε να διακαιολογείται γιατι δεν χρησιμοποίησε τη μέρα εκείνη τα μέσα παραγωγής τα οποία πληρώνουν οι μέτοχοι στους οποίους είναι εν τέλει υπόλογος.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς?

Σε ποιόν έχει να απολογηθεί ένας εργοδότης (μιλάμε για εργοδότη τύπου ιδιοκτήτη μαγαζιού και όχι προϊστάμενος σε μια ΑΕ) για την απουσία του εργαζόμενου από τη δουλειά του με κάτι περισσότερο "λείπει γιατί έτσι γουστάρω".

Ο προϊστάμενος τμήματος σε μια ΑΕ από την άλλα φυσικά και πρεπει να ΑΠΑΙΤΕΙ τέτοιο χαρτί ωστε να διακαιολογείται γιατι δεν χρησιμοποίησε τη μέρα εκείνη τα μέσα παραγωγής τα οποία πληρώνουν οι μέτοχοι στους οποίους είναι εν τέλει υπόλογος.

Εννοείται ότι μιλαω για μεγαλο εργοδοτη .Πιθανον και σε ελεγχο από Επιθεωρηση εργασιας να εχει πρόβλημα αν δεν είναι παρων ως οφειλε ή να εχει λειψει χωρις να εχει γραπτα δικαιολογηθεί η απουσια πιο παλια .

Με επιφυλλαξη το τελευταιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εννοείται ότι μιλαω για μεγαλο εργοδοτη .Πιθανον και σε ελεγχο από Επιθεωρηση εργασιας να εχει πρόβλημα αν δεν είναι παρων ως οφειλε ή να εχει λειψει χωρις να εχει γραπτα δικαιολογηθεί η απουσια πιο παλια .

Με επιφυλλαξη το τελευταιο .

Γιατί να την νοιάζει την επιθεώρηση αν λείπει ο εργαζόμενος.

Αν ήταν εκεί αλλά όχι δηλωμένος το καταλαβαίνω. Το ανάποδο τι λόγος της πέφτει.

Anyway, το σωστό είναι να υπάρχει το χαρτί. Σε ποιό μικρά μαγαζάκια μπορεί να αρκεί ο "λόγος" κάποιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Γιατί να την νοιάζει την επιθεώρηση αν λείπει ο εργαζόμενος.

Αν ήταν εκεί αλλά όχι δηλωμένος το καταλαβαίνω. Το ανάποδο τι λόγος της πέφτει.

Anyway, το σωστό είναι να υπάρχει το χαρτί. Σε ποιό μικρά μαγαζάκια μπορεί να αρκεί ο "λόγος" κάποιου.

Για αυτό εγραψα με επιφυλλαξη αλλα μπορει να εχει σημασια σε εσωτερικο ελεγχο της εταιρειας οποτε όπως λες καλο είναι να υπαρχει χαρτι για κάθε απουσια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Για αυτό εγραψα με επιφυλλαξη αλλα μπορει να εχει σημασια σε εσωτερικο ελεγχο της εταιρειας οποτε όπως λες καλο είναι να υπαρχει χαρτι για κάθε απουσια κλπ

Aν αρρώστησε την ίδια μέρα με τον έλεγχο γιατί φταίει η επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, *nenya* είπε

What?! Ούτε καν. Πχ στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν (350-400 άτομα προσωπικό) ήταν τυπικοί στα ΠΑΝΤΑ. Και τότε μου είχαν ζητήσει χαρτί απ'την εφορευτική επιτροπή για να δικαιολογήσουν τη μία μέρα εκλογική άδεια που είχα πάρει. Και στην εταιρεία που είμαι τώρα (100+ άτομα προσωπικό) πάλι μου ζήτησαν το ίδιο χαρτί. Πάντα όλοι τυπικοί γιατί συμβαίνουν και 'ξαφνικοί' έλεγχοι και καρφώματα, δεν ρισκάρουν. Στον δημόσιο τομέα δεν ξέρω πόσο χαλαροί ή τυπικοί είναι όσον αφορά τις εκλογικές άδειες.

Δεν ξέρω για τη δική περίπτωση και δεν έχω και λόγο να αμφιβάλλω, πάντως στη δική μου περίπτωση και σε γνωστό μου που δουλεύει σε παρόμοια εταιρεία δεν ζήτησαν χαρτί εφορευτικής αν και έχω πάρει. Και εγώ μιλάω για εταιρεία με 300 400 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plomaskost είπε

Aν αρρώστησε την ίδια μέρα με τον έλεγχο γιατί φταίει η επιχείρηση;

Ειπαμε για απουσια μονο εσωτερικος ελεγχος αν τον ενδιαφερει μπορει να το ψαξει και αυτος όταν ερχεται αν δεν υπαρχει καποια καρφωτη ψαχνει πιο παλια χρονικα διαστήματα και όχι την ιδια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν ο εργοδότης αρκειται με χαρτι από ιδιωτη γιατρο σχετικα ευκολο .Αν όμως θλει από κρατικο φορεα πιο δυσκολο.

Για ανευ αποδοχω σε καποιους εργοδότες προϋποθέτει εξαντηληση κανονικης πρωτα.

Χαρτί από ιδιώτη γιατρό είναι οκ μέχρι 3 μέρες ημερολογιακές. Μετά χρειάζεται γιατρό ΙΚΑ ή εισαγωγή σε νοσοκομείο κλπ. 

 

Το θέμα είναι πόσο ανεύθυνος μπορεί να είναι ο γιατρός που θα βεβαιώσει ασθένεια 20 μέρες μετά χωρίς να ξέρει τι έκανε και που βρισκόταν ο υποτιθέμενος ασθενής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...