Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

Έχω πάρει τις https://www.skroutz.gr/s/16077304/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-32GB-DDR4-3466MHz-CMW32GX4M2C3466C16.html στο σύστημα της υπογραφής μου και τις τρέχω με το xmp προφίλ στην ταχύτητα που λένε. Υπάρχουν μήπως οδηγίες για αν παίρνουν λίγο OC ή καλύτερα timings? 
 

ram.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Καλησπέρα! 

Έχω πάρει τις https://www.skroutz.gr/s/16077304/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-32GB-DDR4-3466MHz-CMW32GX4M2C3466C16.html στο σύστημα της υπογραφής μου και τις τρέχω με το xmp προφίλ στην ταχύτητα που λένε. Υπάρχουν μήπως οδηγίες για αν παίρνουν λίγο OC ή καλύτερα timings? 
 

ram.PNG

Καλησπέρα,

βαλε στον calculator προφίλ b die v2, και παίξε από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

A ενταξει... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Καλησπέρα! 

Έχω πάρει τις https://www.skroutz.gr/s/16077304/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-32GB-DDR4-3466MHz-CMW32GX4M2C3466C16.html στο σύστημα της υπογραφής μου και τις τρέχω με το xmp προφίλ στην ταχύτητα που λένε. Υπάρχουν μήπως οδηγίες για αν παίρνουν λίγο OC ή καλύτερα timings? 
 

ram.PNG

 

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

βαλε στον calculator προφίλ b die v2, και παίξε από εκεί.

Μια χαρά είναι οι μνήμες. Ο buildzoid είχε καλά αποτελέσματα με δαύτες.

Και V1 με κάποιες υποχωρήσεις πρέπει να σηκώνουν. Εξάλλου 3733/3800 V2 dual rank δεν υπάρχει.

Οπότε βάλε τις Zen 2 / 2 ranks / 3733 Fast timings και ρεύμα 1.4 και δες τι ψάρια πιάνεις. IF / FCLK = 1866

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Μια χαρά είναι οι μνήμες. Ο buildzoid είχε καλά αποτελέσματα με δαύτες.

Και V1 με κάποιες υποχωρήσεις πρέπει να σηκώνουν. Εξάλλου 3733/3800 V2 dual rank δεν υπάρχει.

Οπότε βάλε τις Zen 2 / 2 ranks / 3733 Fast timings και ρεύμα 1.4 και δες τι ψάρια πιάνεις. IF / FCLK = 1866

Ωραίος! Έκανα export html από το thaiphoon και import στο calculator αλλά είδα μόνο ότι μου αλλάζει timings και voltage δεν μου έβγαλε για πιο πάνω clock speed.
Σκεφτόμουν μήπως έπαιζε σαν 3600+ στα 14ns 

Είναι σωστό το τι μου έβγαλε το calculator; 

calc 2.png

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις export/manual.

Βάλε profile V1 και πάτα Read XMP και μετά 3733 και Fast Timings.

Λογικά στα 1.4V θα δουλεύουν.

Για 3600C14 που λες θα χρειαστείς αρκετά υψηλοτερη τάση (1.45+ V) με ελάχιστη βελτίωση στις επιδόσεις.

Γενικά στους 3xxx προτιμάμε 3800/3733 λόγω σύγχρονου FCLK.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για ποιο λόγο όμως; 

Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το πρόγραμμα διαβάζει τι timings έχουν οι μνήμες που έχεις για να μπορέσει να κάνει τους υπολογισμούς του. Οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο XMP profile που έχει φτιάξει ο κατασκευαστής και μπορείς να τις διαβάσεις ή με το Typhoon και να το περάσεις εσύ στο Ryzen Dram Calc ή να το διαβάσει αυτό αυτόματα με το Read XMP. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι γιατί βγάζει άλλες τιμές το Typhoon, άλλες το v1 profile με r-xmp και άλλες το v2.

Αρκετοί έχουν καλύτερα αποτελέσματα με το r-xmp, εμένα ήταν εντελώς άκυρο για κάποιο λόγο ενώ έκανα την δουλειά μου αρκετά καλά με το Typhoon. Φυσικά για να πας ένα σκαλοπάτι ποιο πάνω από εκεί που θα φας το πρώτο crash θα πρέπει να πειραματιστείς και εσύ.

Εγώ με το R-XMP κατάφερα ελάχιστα πράγματα, με το Typhoon πήγα από 3000/16 (1.35v) σε 3200/16 (1.37v)  και με δικές μου αλλαγές σε 3333/16 (1.37v) με 2Χ8gb Hynix AFR. Είναι μυστήριο πράγμα γενικά οι μνήμες, στο προηγούμενο CPU είχα καλύτερα αποτελέσματα όταν τις έκανα 3000/14 ενώ με το καινούργιο δεν υπήρχε σχεδόν καμία διαφορά όσο έσφιγγα τα timings ενώ όταν ανέβασα ταχύτητα απογειώθηκαν.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Μην κάνεις export/manual.

Βάλε profile V1 και πάτα Read XMP και μετά 3733 και Fast Timings.

Λογικά στα 1.4V θα δουλεύουν.

Για 3600C14 που λες θα χρειαστείς αρκετά υψηλοτερη τάση (1.45+ V) με ελάχιστη βελτίωση στις επιδόσεις.

Γενικά στους 3xxx προτιμάμε 3800/3733 λόγω σύγχρονου FCLK.

Τελικά του έβαλα μόνο 3733 και 1.37 και όλα τα άλλα στο auto. Φαίνεται ότι τα πήρε, δλδ έκανε boot, θα κάνω ένα stress test να δω αν είναι σταθερό.
Στο uefi/bios έχει πιο πολλές ρυθμίσεις για τις ram σε σχέση με το τι δείχνει το calc και το thaiphoon και με μπέρδεψε λίγο.
Αξίζει να πειράξω και τα timings τώρα που τρέχει στα 3733 από 3466; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Τελικά του έβαλα μόνο 3733 και 1.37 και όλα τα άλλα στο auto. Φαίνεται ότι τα πήρε, δλδ έκανε boot, θα κάνω ένα stress test να δω αν είναι σταθερό.
Στο uefi/bios έχει πιο πολλές ρυθμίσεις για τις ram σε σχέση με το τι δείχνει το calc και το thaiphoon και με μπέρδεψε λίγο.
Αξίζει να πειράξω και τα timings τώρα που τρέχει στα 3733 από 3466; 

Φυσικά και αξίζει να πειράξεις timings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Φυσικά και αξίζει να πειράξεις timings.

Τα πειράζω αλλά δεν μου κάνει post μετά και κάνω bios reset κάθε φορά και Unlock το bitlocker xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Τα πειράζω αλλά δεν μου κάνει post μετά και κάνω bios reset κάθε φορά και Unlock το bitlocker xD 

Τι timings έχει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...