Προς το περιεχόμενο

Εκμετάλλευση ανθρωπιάς, εργασία χωρίς αμοιβή...


Al3xandra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη ζωή μου έχω την τύχη να μην έχω την ανάγκη να εργαστώ για βιοποριστικούς λόγους. Ωστόσο μετά από ευγενική πίεση των γονιών μου τελείωσα μια σχολή, εργάστηκα για λίγο πάνω στο αντικείμενο μου και το παράτησα γρήγορα αφού δεν μου αρέσει και με γεμίζει άγχος.

Από τότε βρίσκω εργασία σε τομείς που με γεμίζουν χωρίς οι αποδοχές να είναι το κύριο κριτήριο επιλογής. Μέχρι και πριν λίγους μήνες εργαζόμουν σε ένα μικρό βιβλιοπωλείο από το οποίο παραιτήθηκα επειδή ήταν ανάγκη να διώξει έναν από τους 2 υπαλλήλους και η συνάδελφος είχε πραγματική ανάγκη τα χρήματα.

Στη συνέχεια βρήκα μια άλλου είδους 'δουλεία'. Μία φίλη μου με έφερε σε επαφή με 2 γονείς που ψάχνουν βοηθό για το παιδί τους που αντιμετωπίζει κινητικά προβλήματα. Μετά από μια τυπική συνέντευξη με δέχτηκαν και έπιασα δουλειά από την ίδια κιόλας μέρα. Με την μικρή (οριακά ενήλικη) δέθηκα αμέσως και γίναμε φίλες. Πέρα από το 8ωρο/5μερο που έπρεπε να είμαι εκεί περνούσα περισσότερο χρόνο μαζί της επειδή το ήθελα η ίδια. Την βοηθούσα φυσικά στην καθημερινότητα της αλλά πέρα από αυτό με δικά μου πρωτοβουλία της δίδαξα δεξιότητες και κάναμε μαζί πράγματα που δεν είχε κάνει ποτέ. ήμουν ευτυχισμένη και ήταν και εκείνη.

Με τους γονείς της τα πηγαίναμε καλά, αλλά δεν πιστεύω πως με συμπαθούσαν. Εγώ πάντως δεν τους είχα σε εκτίμηση. Μεγάλοι σε ηλικία, συντηρητικοί,  οπισθοδρομικοί, control freaks, υπερπροστατευτικοί. Είχαμε κάποιες εντάσεις αλλά στο τέλος περνούσε το δικό μου. Ήθελαν να έχουν ΠΑΝΤΟΥ τον έλεγχο.

-Μήπως οι ταινία που θα δείτε είναι ακατάλληλη? -Μήπως εκεί που θα πάτε θα την κοροϊδέψουν? -Μήπως τρακάρετε στο δρόμο? -Να έρθουμε μαζί? - Καθίστε σπίτι, θα βρέξει... 

Παρόλα αυτά, μου έδιναν  περισσότερα από τον μισθό που είχαμε πει(150/εβδομάδα). Μου έδιναν φαγητά, λεφτά για καύσιμα, μου πλήρωσαν σέρβις για το αυτοκίνητο κτλπ. Και εγώ όμως ξόδευα χρήματα πίσω από την κόρη τους επειδή το ήθελα. Ήθελα να δει μέρη και να αποκτήσει εμπειρίες. Μέχρι και σεμινάρια έκανα για να μπορώ να την βοηθάω καλύτερα. 

Όλα ήταν καλά μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα. Είπαν πως μιας και έχουμε δεθεί τόσο με την μικρή και είχαμε γίνει φίλες θα ήθελαν να σταματήσω να αμείβομαι. Όπως υποστήριξαν αφενός δεν είναι ηθικό από την πλευρά μου και αφετέρου θέλουν να αποταμιεύσουν χρήματα για όταν η κόρη τους μείνει μόνη στο κόσμο. Μου πρότειναν κιόλας να πάω να μείνω σπίτι τους για να είμαι όλη μέρα με την μικρή και αν θέλω να βρω απογευματινή ημιαπασχόληση.  Μου έπεσε το σαγόνι, τσακίστηκα μέσα μου. Φυσικά αρνήθηκα αλλά είπα πως θα έρχομαι να την βλέπω και θα βγαίνουμε μαζί. Μου το απαγόρευσαν, με χαρακτήρισαν απάνθρωπη, με κατηγόρησαν ότι πουλούσα φιλία για χρήματα, είπαν ακόμα πως έβαλα στο μάτι την περιουσία τους και ήθελα να εκμεταλλευτώ οικονομικά την κόρη τους..

Δεν έχω ιδέα τι να κάνω, μέσα σε μια εβδομάδα με την μικρή μίλησα μια φορά στο τηλέφωνο και αυτό μετά από απειλές.. Οι γονείς της μου είπαν ότι η 'πρόταση' τους ισχύει ακόμα.. 

Μου ζητάνε να εργάζομαι δωρεάν, εκμεταλλευόμενοι την ανθρωπιά που έδειξα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Σου ζητάνε να δουλέψεις τζάμπα, τους λες ότι δεν συμφωνείς και αν επιμένουν απλά σταμάτα αφού δεν έχεις και θέμα με τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εφόσον δεν έχεις ανάγκη οικονομική όπως λες και είσαι άνετη,να πηγαίνεις δωρεάν όσο θέλεις και πιστεύεις ότι πρέπει εφόσον αγαπάς το παιδί και έχετε γίνει φιλες κτλπ κτλπ

Μπορεί να είναι και ένα είδους "τεστ" αυτό που σου κάνουν ώστε να δουν αντιδράσεις και αν όλο αυτό που προσφέρεις είναι αληθινό η απλά κάθεσαι για τα λεφτά και την περιουσία τους όπως λένε.....

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ποια είναι η ερώτηση;

 

3 λεπτά πριν, Silverage είπε

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Σου ζητάνε να δουλέψεις τζάμπα, τους λες ότι δεν συμφωνείς και αν επιμένουν απλά σταμάτα αφού δεν έχεις και θέμα με τα χρήματα.

Δεν υπάρχει ερώτηση, είναι προβληματισμός. Με πληγώνει που μου απαγορεύουν να την βλέπω αν δεν εργαστώ για εκείνους δωρεάν. Με εκβιάζουν συναισθηματικά και θα ήθελα να ξέρω τι θα έκανε κάποιος άλλος στη θέση μου. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω με τους απο πανω, αρνεισαι και τραβα ο καθενας τον δρομο του. Δεν μπορω βεβαια να μην βρω μια δοση υπερβολης στα οσα γραφεις παραπανω, ειδικα στο σημειο που τους χαρακτηριζεις control freaks επειδη αναρωτηθηκαν "-Μήπως οι ταινία που θα δείτε είναι ακατάλληλη? -Μήπως εκεί που θα πάτε θα την κοροϊδέψουν? -Μήπως τρακάρετε στο δρόμο?". 

Τα ανωτερω ειναι φυσιολογικες ανησυχιες καθε γονεα και σε καμια περιπτωση δεν δειχνουν control freak. Σε συνδυασμο με το οτι μας γραφεις πως δεν τους εχεις σε εκτιμηση, ισως να μην ειναι ακριβως οπως τα λες, αλλα αυτη ειναι απλα η γνωμη μου. 

Στο θεμα μας, απλα αρνεισαι, δεν ειναι δυστυχως στο χερι σου να την βλεπεις και  προφανως αυτο που μας γραφεις οτι κανουν ειναι απαραδεκτο και για σενα και για το παιδι

 

1 minute ago, Dante80 said:

Οι γονείς της κοπέλας γνωρίζουν για την οικονομική σου κατάσταση και για το πως δεν εργάζεσαι ουσιαστικά για βιοποριστικούς λόγους;

Αυτο δεν θα επρεπε να παιζει ρολο ομως, ετσι δεν ειναι; Το αν καποιος "δεν εχει αναγκη" δεν συνιστα λογο να εργαζεται αφιλοκερδως πολυ περισσοτερο εκβιαστικα

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Οι γονείς της κοπέλας γνωρίζουν για την οικονομική σου κατάσταση και για το πως δεν εργάζεσαι ουσιαστικά για βιοποριστικούς λόγους;

Γνωρίζουν ότι είμαι ΟΚ οικονομικά και ότι έχω κάποια άλλα εισοδήματα. Την αλήθεια δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου απαγορεψαν να την βλεπεις, δε μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα

Το να δεχτεις αυτο που σου ζητησαν ειναι τελειως ατοπο

Αν παλι θελεις να την βλεπεις λιγο χρονο, ως φιλη, επειδη τη συμπαθεις, τοτε μπορεις να τους το προτεινεις και να τα βρειτε εκει, ως μεση λυση αν συμφωνουν και αυτοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Al3xandra είπε

Γνωρίζουν ότι είμαι ΟΚ οικονομικά και ότι έχω κάποια άλλα εισοδήματα. Την αλήθεια δηλαδή.

τι σημαινει οκ ;

η δικη τους περιουσια μπορει να αποφερει 10Κ το μηνα κι εσυ να εχεις 2Κ απο αλλα εισοδηματα.

προφανως δε συγκρινεστε, ουτε καν ειναι κοντα οι τσεπες σας αρα ανησυχουν γιατι ειναι φιλοχρηματοι.

εχω την εντυπωση πως "αν δεν ειναι γυφτοι/τσιγγουνηδες" σε τεσταρουν να δουν αν οντως ενδιαφερεσαι.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα συμφωνησω με τους απο πανω, αρνεισαι και τραβα ο καθενας τον δρομο του. Δεν μπορω βεβαια να μην βρω μια δοση υπερβολης στα οσα γραφεις παραπανω, ειδικα στο σημειο που τους χαρακτηριζεις control freaks επειδη αναρωτηθηκαν "-Μήπως οι ταινία που θα δείτε είναι ακατάλληλη? -Μήπως εκεί που θα πάτε θα την κοροϊδέψουν? -Μήπως τρακάρετε στο δρόμο?". 

Τα ανωτερω ειναι φυσιολογικες ανησυχιες καθε γονεα και σε καμια περιπτωση δεν δειχνουν control freak. Σε συνδυασμο με το οτι μας γραφεις πως δεν τους εχεις σε εκτιμηση, ισως να μην ειναι ακριβως οπως τα λες, αλλα αυτη ειναι απλα η γνωμη μου. 

Στο θεμα μας, απλα αρνεισαι 

Οι ερωτήσεις είναι ενδεικτικές και η κοπέλα 18 ετών. Χωρίς υπερβολή έχει τύχει να έχω 8 κλήσεις απ αυτούς σε 2ωρη έξοδο μαζί της ή να αρχίζουν να ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ επειδή πλησίασε στα 3 μέτρααδέσποτος σκύλος το αμαξίδιό της. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Al3xandra είπε

Γνωρίζουν ότι είμαι ΟΚ οικονομικά και ότι έχω κάποια άλλα εισοδήματα. Την αλήθεια δηλαδή.

 

Η πρώτη περίπτωση είναι πως πράγματι νομίζουν πως είσαι κακή επιρροή για το παιδί τους, και χρησιμοποιούν τα περί πληρωμής για να σε απομακρύνουν ουσιαστικά. Σε αυτή την περίπτωση, δεν σώζει τίποτα την σχέση σου με το παιδί.

Η δεύτερη περίπτωση είναι πως θεωρούν πως είσαι θετική επιρροή για το παιδί τους, αλλά ότι η επιρροή αυτή δεν αξίζει πλέον τόσο το χρηματικό ποσό που σου αποδίδουν όσο και τα προβλήματα που - σύμφωνα με αυτούς πάντα - μπορεί να επιφέρει στο μέλλον (εκμετάλλευση).

Και στις δύο περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Όπως αναφέρεις, η κοπέλα έχει κινητικά προβλήματα και θα συνεχίσει και στο εγγύς μέλλον να εξαρτάται από τους γονείς της, αν και ενήλικος. Προσωπικά, νομίζω πως η πρόταση που σου έκαναν είναι απαράδεκτη και θα πρέπει να διακόψεις την συνεργασία σου μαζί τους.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mclein² said:

τι σημαινει οκ ;

ΟΚ σημαινει πως έχω μ.ο. 2-2,5 μισθούς το μήνα χωρίς να εργάζομαι. εκείνοι είναι τραπεζικά στελέχη. 

 

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Αλλά πρέπει να διαχωρίζεις την δουλειά απο το συναίσθημα.Δεν λέω να είσαι απαθής αλλά πρέπει να είσαι επαγγελματίας ,αλλιώς θα έχεις μεγαλη ψυχολογικη φθορά.

Να διευκρινίσω πως δεν είναι το αντικείμενο μου αυτό, έχω σπουδάσει κάτι εντελώς άσχετο. 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Το να βρίσκεσαι μαζί με έναν άνθρωπο με αναπηρία, αφενός είναι μια εργασία η οποία αποτελεί το μέλλον των πανάκριβων μισθών στην Ευρώπη (το Λονδίνο είναι γεμάτο από εταιρίες που οι ηλικωμένοι και ΑμεΑ πληρωνουν αδρά για εκπαιδευμένα άτομα), αφετέρουν είναι κάτι που δεν μπορει να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Το να φθάσεις να εισαι τόσο κοντά με έναν άνθρωπο, να γινεις φιλος του, αποτελεί προσωπική σου επιτυχία και σε κάνει πολύ άξιο, όχι απλά επαγγελματία, αλλά και άνθρωπο (διοτι η συγκεκριμένη δουλειά δεν θέλει μονο επαγγελματισμό αλλά και συναίσθημα)

Σε ό,τι αφορά το θέμα σου. Το αν έχεις οικονομική ευμάρεια είναι αδιάφορο. Η εργασία σου πρέπει να πληρώνεται. Μπορεις να κάνεις μια κουβέντα με τους γονείς για μείωση αποδοχών, αντιλαμβανόμενη το πρόβλημά τους. Να τους εξηγήσεις ότι η απομάκρυνσή σου, μονο κακό θα κάνει στο παιδί.

Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για ανθρώπους στενόμυαλους που δεν αντιλαμβάνονται πως εάν σε χάσουν, θα πρέπει να πληρωσουν ισως και περισσότερα για τον επομενο που θα ερθει.

Όπως λοιπόν τοσο καιρό τους χειριστηκες εξαιρετικά,έτσι οφειλεις να κάνεις και τωρα. Όχι για εσένα και τον μισθο σου αλλά για το άτομο που φροντίζεις.

Ερώτηση.Το άτομο που φροντίζεις ειναι ενηλικο;

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη κατάσταση. Φταις και εσύ που δέκτηκες μαι δουλειά που είναι ψυχοφθόρα και κρύβει τον "κίνδυνο" να δεθείς με τον άνθρωπο που φροντίζεις (δεν είσαι η πρώτη) φταίνε και οι γονείς που σε "εκβιάζουν" με τέτοιο τρόπο.

Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να παραιτηθείς, να εξηγήσεις στην κοπέλα το τι έχει γίνει και να απομακρυνθείς από την οικογένεια. Η κοπέλα είναι ενήλικη και μετά είναι στο δικό της χέρι να κρίνει την κατάσταση και να αποφασίσει αν θέλει να παραμείνετε φίλες ή όχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...