Προς το περιεχόμενο

Εκμετάλλευση ανθρωπιάς, εργασία χωρίς αμοιβή...


Al3xandra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι καλά που παίρνει 150 τη βδομάδα και στο χέρι μαύρα φαντάζομαι  .Θυμάμαι στη πρώτη μου δουλειά ούτε τις βενζίνες και μήνα παρά μήνα . Οπότε σηκώνεσαι και φεύγεις αφού  σε θεωρούν δεδομένο . Εθελοντική εργασία έχω κάνει τα πρώτα χρόνια  και είναι αστείο στις σημερινές συνθηκες  απλά δε γίνεται .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Άλλο πράγμα η φιλία, άλλο η δουλειά. Κακώς τα έμπλεξαν οι γονείς της κοπέλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ερώτηση.Το άτομο που φροντίζεις ειναι ενηλικο;

Ναι, είναι ενήλικη. Ωστόσο δεν έχει παραστάσεις και εμπειρίες. Ήταν για πολλά χρόνια μέσα σε μια γυάλα. Φυσικά λάμβανε εκπαίδευση και μιλούσε με κόσμο αλλά δεν έχει κάνει δεκάδες καθημερινά απλά πράγματα. Νομίζω πως η βάση του προβλήματος είναι πως δεν είμαι επαγγελματίας, πως δεν έχω την κατάρτιση και το υπόβαθρο να υπερασπιστώ εκείνη και εμένα. Δεν την είδα ως πελάτη αλλά ως μια ιδιαίτερη φίλη. Φυσικά  την προσέχω και με το παραπάνω αλλά δεν είμαι τόσο αυστηρή ώστε να με εκτιμήσουν οι δικοί της. Δεν βρίσκω πουθενά το κακό στο να χαιδέψει ένα σκύλο, να βάλει σκουλαρίκι στη μύτη ( ζήτησε να το κάνει αλλά το αρνήθηκα με δικαιολογίες επειδή μετά θα γινόταν πόλεμος) ή να μένει ένα βράδυ σπίτι μου να δούμε ταινίες και να φάμε αηδίες.  

Επεξ/σία από Al3xandra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε εξαρτάται από την ίδια και όχι από τους γονείς της. Αν η ιδια σε θέλει, οι γονεις της δεν μπορουν να πουν πολλά.

Το οτι δεν έχεις κατάρτιση ειναι ένα άλλο κεφάλαιο που θα έπρεπε να το σκεφτουν πριν σε προσλάβουν. Τωρα, έχεις αποκτήσει τη κατάρτιση, γνωριζεις τον συγκεκριμένο άνθρωπο και τις ανάγκες του. Και αυτο πρέπει να το αντιληφθουν.

Ως άνθρωπος που έχω ασχοληθει στο παρελθόν με την εκπαίδευση παιδιων με αναπηρία σου δινω πολλά συγχαρητήρια και σου προτείνω μάλιστα να ακολουθήσεις αυτον τον δρόμο επαγγελματικά.

Η Ελλάδα έχει τεράστια ανάγκη απο ανθρώπους που έχουν μεράκι, που μπορουν να γινουν κολλητοί με ανθρώπους που βιώνουν αποκλεισμό λόγω των καθημερινων εμποδιων στη κινησή τους και παράλληλα δεν έχουν ανάγκη υψηλής αμοιβής.

Εισαι σταγόνα στον ωκεανό και πρέπει να το εκμεταλλευτείς. 

Δε σε θέλουν? Έχει καλός! Χώρισε φιλικά, ζήτα να βλέπεις τη κοπέλα ως φιλη πλέον (ωστε να τους ξεκαθαρίσεις οτι εφοσον δεν με πληρωνετε εγω πρέπει να βρω κάτι άλλο να κάνω, αλλά η κορη σας ειναι φιλη μου και δε μπορειτε να μας χωρισετε) και παράλληλα ζητα από τη κοπέλα (εαν μπορει να γράψει) να σου κάνει μια συστατική επιστολή. Θα τη χρειαστεις ειτε για επομενη εργασία, ειτε για μεταπτυχιακο στο συγκεκριμένο κομμάτι που σου προτεινω να ξεκινήσεις αμέσως.

Υ.-Γ Το κορίτσι δε θα το παρατήσεις. Θα επιμείνεις να τη βλέπεις ακομα και αν βρεθει άλλος να τη φροντίζει. Προσωπική μου άποψη.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να σκεφτείς τι θες να κάνεις γενικώς. Αυτή η υπόθεση είναι κάτι πολύ προσωρινό, θες για πάντα να φροντίζεις άτομα με ειδικές ανάγκες;  Μήπως να ξαναδείς το αντικείμενο της σχολής σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θελεις να εργαστεις δωρεαν, απλα θα τους πεις οτι δε θελεις να εργαστεις δωρεαν.

αν θεωρεις την κοπελα φιλη σου, μπορειτε να παραμεινετε φιλες, μπορεις πχ να την παρεις να πατε για καφε 2 ωρες, αλλα δε μπορεις να εισαι αμισθη αυτο που οι αμερικανοι λενε primary care giver. Κανεις δε μπορει να απαιτησει απο εσενα να ασχοληθεις 18 ωρες την ημερα με καποιον/α επειδη ειστε φιλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Al3xandra είπε

Στη ζωή μου έχω την τύχη να μην έχω την ανάγκη να εργαστώ για βιοποριστικούς λόγους. Ωστόσο μετά από ευγενική πίεση των γονιών μου τελείωσα μια σχολή, εργάστηκα για λίγο πάνω στο αντικείμενο μου και το παράτησα γρήγορα αφού δεν μου αρέσει και με γεμίζει άγχος.

Από τότε βρίσκω εργασία σε τομείς που με γεμίζουν χωρίς οι αποδοχές να είναι το κύριο κριτήριο επιλογής. Μέχρι και πριν λίγους μήνες εργαζόμουν σε ένα μικρό βιβλιοπωλείο από το οποίο παραιτήθηκα επειδή ήταν ανάγκη να διώξει έναν από τους 2 υπαλλήλους και η συνάδελφος είχε πραγματική ανάγκη τα χρήματα.

Στη συνέχεια βρήκα μια άλλου είδους 'δουλεία'. Μία φίλη μου με έφερε σε επαφή με 2 γονείς που ψάχνουν βοηθό για το παιδί τους που αντιμετωπίζει κινητικά προβλήματα. Μετά από μια τυπική συνέντευξη με δέχτηκαν και έπιασα δουλειά από την ίδια κιόλας μέρα. Με την μικρή (οριακά ενήλικη) δέθηκα αμέσως και γίναμε φίλες. Πέρα από το 8ωρο/5μερο που έπρεπε να είμαι εκεί περνούσα περισσότερο χρόνο μαζί της επειδή το ήθελα η ίδια. Την βοηθούσα φυσικά στην καθημερινότητα της αλλά πέρα από αυτό με δικά μου πρωτοβουλία της δίδαξα δεξιότητες και κάναμε μαζί πράγματα που δεν είχε κάνει ποτέ. ήμουν ευτυχισμένη και ήταν και εκείνη.

Με τους γονείς της τα πηγαίναμε καλά, αλλά δεν πιστεύω πως με συμπαθούσαν. Εγώ πάντως δεν τους είχα σε εκτίμηση. Μεγάλοι σε ηλικία, συντηρητικοί,  οπισθοδρομικοί, control freaks, υπερπροστατευτικοί. Είχαμε κάποιες εντάσεις αλλά στο τέλος περνούσε το δικό μου. Ήθελαν να έχουν ΠΑΝΤΟΥ τον έλεγχο.

-Μήπως οι ταινία που θα δείτε είναι ακατάλληλη? -Μήπως εκεί που θα πάτε θα την κοροϊδέψουν? -Μήπως τρακάρετε στο δρόμο? -Να έρθουμε μαζί? - Καθίστε σπίτι, θα βρέξει... 

Παρόλα αυτά, μου έδιναν  περισσότερα από τον μισθό που είχαμε πει(150/εβδομάδα). Μου έδιναν φαγητά, λεφτά για καύσιμα, μου πλήρωσαν σέρβις για το αυτοκίνητο κτλπ. Και εγώ όμως ξόδευα χρήματα πίσω από την κόρη τους επειδή το ήθελα. Ήθελα να δει μέρη και να αποκτήσει εμπειρίες. Μέχρι και σεμινάρια έκανα για να μπορώ να την βοηθάω καλύτερα. 

Όλα ήταν καλά μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα. Είπαν πως μιας και έχουμε δεθεί τόσο με την μικρή και είχαμε γίνει φίλες θα ήθελαν να σταματήσω να αμείβομαι. Όπως υποστήριξαν αφενός δεν είναι ηθικό από την πλευρά μου και αφετέρου θέλουν να αποταμιεύσουν χρήματα για όταν η κόρη τους μείνει μόνη στο κόσμο. Μου πρότειναν κιόλας να πάω να μείνω σπίτι τους για να είμαι όλη μέρα με την μικρή και αν θέλω να βρω απογευματινή ημιαπασχόληση.  Μου έπεσε το σαγόνι, τσακίστηκα μέσα μου. Φυσικά αρνήθηκα αλλά είπα πως θα έρχομαι να την βλέπω και θα βγαίνουμε μαζί. Μου το απαγόρευσαν, με χαρακτήρισαν απάνθρωπη, με κατηγόρησαν ότι πουλούσα φιλία για χρήματα, είπαν ακόμα πως έβαλα στο μάτι την περιουσία τους και ήθελα να εκμεταλλευτώ οικονομικά την κόρη τους..

Δεν έχω ιδέα τι να κάνω, μέσα σε μια εβδομάδα με την μικρή μίλησα μια φορά στο τηλέφωνο και αυτό μετά από απειλές.. Οι γονείς της μου είπαν ότι η 'πρόταση' τους ισχύει ακόμα.. 

Μου ζητάνε να εργάζομαι δωρεάν, εκμεταλλευόμενοι την ανθρωπιά που έδειξα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι...  

Καταρχάς μπράβο που παρόλο όπως λες εισαι ΟΚ οικονομικά, ασχολήθηκες με κάτι που θα σου φέρνει έσοδα,αρα δουλευεις .

Τώρα όσο αφορά την περίεργη αυτή κατάσταση. Αφενός δεν πάνε και πολύ καλά στα μυαλά τους οι γονείς της πράγμα που όσο ναναι το έχουν μεταφέρει και σε αυτό το κορότσι παρόλο τα όποια προβλήματα μπορεί να έχει και αφετέρου αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει εσύ και η κάθε εσύ να υποστείς μια ψυχολογική βία πόσο μάλλον για κάτι που δεν αφορά άμεσα εσένα. όπως είπες παραπάνω το κορίτσι είναι 18 ετών, δεν ξέρω αν ισχύει σε άτομα με Χ αναπηρία ότι μετά τα 18 μπορούν να κάνουν την ζωή τους, αλλά αν όντως μπορούν τότε θα μπορείς να έχεις και εσύ την εάφη που θεςμε σκοπό πάντα το ότι θες να δει πράγματα, να ζήσει και ότι άλλο τέλος πάντων. Πολύ φοβάμαι ότι δεν αποσκοπούν εκεί οι γονείς της αλλά ότι μάλλον βρήκαν ένα '' θύμα'' που έχει δεθέι συναισθηματικά μαζί με την κόρη τους και ίσως να μπορόυν να το εκμεταλευτουν όσο αφορά την διαπαιδαγώγηση- φύλαξη της κόρης τους αλλά και για να κάνουν και την ζωάρα τους παράλληλα καθώς σίγουρα τους έχει εγκλωβίσει το ίδιο τους το παιδί. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα στην θέση σου αλλά προφανώς δεν θα άφηνα κανεναν να με εκβιάσει και να με βιάσει ψυχολογικά για κάτι που πραγματικά δεν έχει να κάνει με ε΄μενα, την οικογένεια μου και ότι είναι κοντά μου. ίσως να έκανες μια κουβεντα μαζι τους ηρεμα και ωραία και να τους εξηγήσεις πως απο την μια εχεις και εσυ αναγκη απο ένα Χ εσοδο και αν δεν μπορουν να στο προσφέρουν αυτοί  τοτε θα πρεπει να το βρεις απο αλλού. παράλληλα ότι δεν θα σταματήσεις να έχεις επαφες με το παιδι τους και θα κάνεις ότι μπορείς για να περνάει καλά μαζί σου οπως άλλωστε έχεις αποδείξει όλο αυτον τον καιρο .Μακάρι να βγάλεις άκρη γιατί είναι κυρίως κρίμα για αυτό το παιδί!!!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Good Luck!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Θα τη χρειαστεις ειτε για επομενη εργασία, ειτε για μεταπτυχιακο στο συγκεκριμένο κομμάτι που σου προτεινω να ξεκινήσεις αμέσως.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα παλέψω να έχω σχέση μαζί της αν και η προσπάθεια μου φοβάμαι πως θα προσκρούσει στη λέξη 'εξαρτώμενη'. Τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό και κάνω έρευνα παρόλο που ηλικιακά δεν είμαι ιδανικά (28 ετών) αλλά φοβάμαι πως θα γίνω καλή στον τομέα αυτό δεν θα καταφέρω να γίνω επαγγελματίας. Όπως σωστά αναφέρθηκε φέρω και εγώ ευθύνη που δέθηκα τόσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Al3xandra είπε

Γνωρίζουν ότι είμαι ΟΚ οικονομικά και ότι έχω κάποια άλλα εισοδήματα. Την αλήθεια δηλαδή.

το γνωριζουνε λοιπον, και θελουνε να της κανεις εσυ τη προίκα της.ανίκανοι!! φυγε και ασε κ το παιδι, φυγε απ[ο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Al3xandra είπε

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα παλέψω να έχω σχέση μαζί της αν και η προσπάθεια μου φοβάμαι πως θα προσκρούσει στη λέξη 'εξαρτώμενη'. Τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό και κάνω έρευνα παρόλο που ηλικιακά δεν είμαι ιδανικά (28 ετών) αλλά φοβάμαι πως θα γίνω καλή στον τομέα αυτό δεν θα καταφέρω να γίνω επαγγελματίας. Όπως σωστά αναφέρθηκε φέρω και εγώ ευθύνη που δέθηκα τόσο. 

Πλέον είσαι ωριμότερη και έχεις και εμπειρία. Σπούδασε το αντικείμενο και ασχολήσου επαγγελματικά. Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι θα γίνεις πολύ καλός επαγγελματίας και θα διακριθείς γιατί θα έχεις και πολύ καλή κατάρτιση και θα είναι εργασία-χόμπυ. Λίγοι άνθρωποι καταφέρνουν να τους ευχαριστεί η εργασία τους , αν το πετύχεις θα είσαι πολύ τυχερή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Al3xandra είπε

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα παλέψω να έχω σχέση μαζί της αν και η προσπάθεια μου φοβάμαι πως θα προσκρούσει στη λέξη 'εξαρτώμενη'. Τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό και κάνω έρευνα παρόλο που ηλικιακά δεν είμαι ιδανικά (28 ετών) αλλά φοβάμαι πως θα γίνω καλή στον τομέα αυτό δεν θα καταφέρω να γίνω επαγγελματίας. Όπως σωστά αναφέρθηκε φέρω και εγώ ευθύνη που δέθηκα τόσο. 

Το οτι δέθηκες σε κάνει ιδανικη....

28??? Αλλοι φευγουν στα 45 τους στο Λονδινο για να κάνουν τέτοια εργασία. Πλάκα κάνουμε; Συνέχισε και μη μασάς. Έχεις μια εμπειρία που άλλοι δε την έχουν. Βρες το κατάλληλο μεταπτυχιακό. Εφόσον μάλιστα λες οτι δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα σου προτεινω να τσεκάρεις κανα ιδιωτικο κυπριακό (διοτι τα Ελληνικά θέλουν πανελληνιες-εκτος αν έχεις διάθεση για κατατακτηριες) και:

-Nα κάνεις προπτυχιακο στην εργοθεραπεία (ακολοθώντας τον κλάδο για τη φροντίδα ΑμεΑ)

- Να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην Ε.Α.

- Ακομα πιο απλό να πας σε κάποιο ΙΕΚ που εξειδικευετε στο κομμάτι.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κι ένας που δουλεύει από χόμπυ! Αναρωτιέμαι τι περιμένει ν' ακούσει από αυτούς που δουλεύουν για να ζήσουν.

Θα πρότεινα ν' ανοίξει μια δική του φιλανθρωπική οργάνωση και να κάνει αυτό που τον/την γεμίζει μέσω αυτής. Θα καταφέρει πολύ περισσότερα και η προσωπική του ικανοποίηση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Al3xandra είπε

 Νομίζω πως η βάση του προβλήματος είναι πως δεν είμαι επαγγελματίας

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. 

Εαν ησουν πχ επαγγελματιας κοινωνικος λειτουργος, (δεν ξερω αν επεσα μεσα στην ειδικοτητα) θα ειχες μαθει πως να χειριζεσαι τετοιους γονεις.

Θα ειχες θεσει εξ αρχης ξεκαθαρα ορια, για το που τους παιρνει και που οχι.

Για να το μαζεψουμε, και εκεινοι πατησαν στην αμαθεια σου για να βολευτουν και οικονομικα και ηθικοπλαστικα.

 

Κατα τα αλλα,

αν η κοπελα εχει δικαιωματα δικαιοπραξιας, μπορει να διαχειριστει οπως η ιδια νομιζει τις παρεες τις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...