Προς το περιεχόμενο

απωλεια καρτας ατμ


life is music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχασα την καρτα για τα ατμ του πάτερα μου , πήρα στην εθνικη και δήλωσα απώλεια καρτας .Το θεμα μου ειναι το εξεις επειδή ο πατερας μου ειναι στο νοσοκομειο σοβαρα και ειναι μαζι με την μητερα μου θα μπορεσω με την ταυτότητα μου και το βιβλιάριο του  να πληρωσω καποιους λογαργιασμους και να βγαλω λεφτα ?

και κατι τελευταιο πως θα μπορεσω να ξαναβγαλω  καρτα για το μηχάνημα στο ονομα του οταν ο ιδιος ειναι στο νοσοκομείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, txcellas είπε

Ίσως με εξουσιοδοτηση; 

Παντως κάλλιστα θα μπορούσες να είσαι κακοπροαίρετος και γι αυτο θα δυσκολευτείς με τα διαδικαστικά, τραπεζες κλπ.

Με εξουσιωδοτηση και γνησιο της υπογραφης παρουσια αστυνομικου στο νοσοκομειο ισως μπορεσεις να κανεις τις διεργασιες να γινεις συνδικαιουχος στο λογαριασμο και απο κει και περα να βγαλεις και καρτα στο δικο σου ονομα ή αν εχεις ηδη καρτα της εθνικης να την ενοσεις με το συγκεκριμενο λογαριασμο σαν δευτερο (δεν μπορεις να κανεις αγορες αλλα μπορεις να κανεις κινησεις και αναληψεις) ή να βγαλεις καινουργια καρτα στο ονομα του πατερα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν μπορείς σε καμία περίπτωση. 

Για ορισμένες συναλλαγές γίνεται αποδεκτή η εξουσιοδότηση (η οποία αναγράφει ρητά κ αναλυτικά το είδος κ τα ποσά της συναλλαγής) καθώς επίσης φέρει βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής απο δημόσια αρχή.

 

Εννοείται ότι, κάθε τράπεζα έχει το δικό της έντυπο εξουσιοδότησης, το οποίο ζητάς κ σου το δίνουν, για να το συμπληρώσει αυτός που εξουσιοδοτεί.

Σε πολλές περιπτώσεις το έντυπο αυτό χρειάζεται να περάσει κ απο έλεγχο νομικής υπηρεσίας (της εκάστοτε τράπεζας).

 

Για συνδικαιούχος δεν προβλέπεται καν με απλή (αυτή την) εξουσιοδότηση, η διαδικασία είναι πολύ πιο σύνθετη σε αυτή την περίπτωση.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

web banking δεν εχει ο πατερας σου? απο κει πληρωνεις λογαριασμους, μεταφερεις λεφτα σε δικο σου (για να μπορεις να τα σηκωσεις) και ζητας εκδοση νεας καρτας

αν δεν εχεις πας σε καταστημα, παιρνεις εξουσιοδοτησεις, παιρνεις αστυνομια να ερθει να βεβαιωσει γνησιο υπογραφης και μ'αυτο κανεις οσες συγκεκριμενες κινησεις σε εχει εξουσιοδητησει ο πατερας σου να κανεις. Συγκεκριμενες. Οχι πληρωμη λογαριασμων, πληρωμη λογαριασμου αρ. ταδε δεη ποσο ταδε. Οχι αναληψη χρηματων, αναληψη 1000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

web banking δεν εχει ο πατερας σου? απο κει πληρωνεις λογαριασμους, μεταφερεις λεφτα σε δικο σου (για να μπορεις να τα σηκωσεις) και ζητας εκδοση νεας καρτας

αν δεν εχεις πας σε καταστημα, παιρνεις εξουσιοδοτησεις, παιρνεις αστυνομια να ερθει να βεβαιωσει γνησιο υπογραφης και μ'αυτο κανεις οσες συγκεκριμενες κινησεις σε εχει εξουσιοδητησει ο πατερας σου να κανεις. Συγκεκριμενες. Οχι πληρωμη λογαριασμων, πληρωμη λογαριασμου αρ. ταδε δεη ποσο ταδε. Οχι αναληψη χρηματων, αναληψη 1000 ευρω.

όχι οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας δεν έχουν web banking γιατί δεν γνωρίζουν από ηλεκτρονικά μέσα - ίντερνετ και δεν πρέπει λογικά να έχουν γιατί συνεχώς θα κάνουν λάθη και θα κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή αντί να πληρώσουν στη φόρμα της Τράπεζας να στείλουν τα λεφτά τους σε κάποια φόρμα της Νιγηρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

όχι οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας δεν έχουν web banking γιατί δεν γνωρίζουν από ηλεκτρονικά μέσα - ίντερνετ και δεν πρέπει λογικά να έχουν γιατί συνεχώς θα κάνουν λάθη και θα κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή αντί να πληρώσουν στη φόρμα της Τράπεζας να στείλουν τα λεφτά τους σε κάποια φόρμα της Νιγηρίας.

καλα αυτο εξαρταται, πχ οι γονεις μου που δεν ειναι πιτσιρικια εχουν και οι δυο web banking 15 χρονια. Ελλαδα και εξωτερικο. Δεν ειναι ολοι οι μεγαλυτεροι τεχνοφοβικοι. Και app στο κινητο τους εχουν και παραγγελιες στο αμαζον κανουν και paypal για πληρωμες εχουν.

αλλα αλλο αυτο. Εγω απλα του προτεινα μια λυση που μπορει να του εχει ξεφυγει. Και μια λυση αν δεν υπαρχει web banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

καλα αυτο εξαρταται, πχ οι γονεις μου που δεν ειναι πιτσιρικια εχουν και οι δυο web banking 15 χρονια. Ελλαδα και εξωτερικο. Δεν ειναι ολοι οι μεγαλυτεροι τεχνοφοβικοι. Και app στο κινητο τους εχουν και παραγγελιες στο αμαζον κανουν και paypal για πληρωμες εχουν.

αλλα αλλο αυτο. Εγω απλα του προτεινα μια λυση που μπορει να του εχει ξεφυγει. Και μια λυση αν δεν υπαρχει web banking.

Ναι βρε φίλε και εγώ μεγάλος είμαι και έχω αυτά που έχουν οι γονείς σου και τα χρησιμοποιώ λίγες φορές και προσεκτικά,αλλά μιλάω για τους περισσότερους μεγάλους που δεν ξέρουν κάνουν τι είναι το ίντερνετ.

Και είναι όχι απλά πολλοί.Πάρα πολλοί αυτοί.Μιλούσα τις προάλες με ένα πολύ μικρότερο από μένα στη ΔΟΥ που αντί να πληρώσει την Εφορία στην πλατφόρμα της Τράπεζας πλήρωσε σε μία πλατφόρμα απατεώνων όπως τον ενημέρωσε η Τράπεζα και άκρη δεν έβγαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καλα αυτο εξαρταται, πχ οι γονεις μου που δεν ειναι πιτσιρικια εχουν και οι δυο web banking 15 χρονια. Ελλαδα και εξωτερικο. Δεν ειναι ολοι οι μεγαλυτεροι τεχνοφοβικοι. Και app στο κινητο τους εχουν και παραγγελιες στο αμαζον κανουν και paypal για πληρωμες εχουν.

αλλα αλλο αυτο. Εγω απλα του προτεινα μια λυση που μπορει να του εχει ξεφυγει. Και μια λυση αν δεν υπαρχει web banking.

Έχεις πολύ προηγμενους γονείς αλλά ο κανόνας ειναι άλλος. 15 χρόνια web banking σημαίνει ότι πρέπει να ήταν από τους πρώτους μην σου πω είχαν πριν καν ξεκινήσει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10+ χρόνια είχα χάσει την καρτα της γιαγιας μου που ειναι κατακοιτη.  Θυμαμαι πως η τραπεζα ειχε ζητησει πληρεξούσιο( οχι εξουσιοδότηση) για να βγαλουμε αλλη καρτα και ειχε ερθει ο συμβολαιογραφος σπιτι της να το συντάξει. Ελπίζω μετα απο τοσα χρονια να αν δεν υπαρχει καποια πιο ευκολη λύση να υπαρχει έστω ακόμα αυτη. 

 

Περαστικα στον ανθρωπο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Al3xandra είπε

Πριν 10+ χρόνια είχα χάσει την καρτα της γιαγιας μου που ειναι κατακοιτη.  Θυμαμαι πως η τραπεζα ειχε ζητησει πληρεξούσιο( οχι εξουσιοδότηση) για να βγαλουμε αλλη καρτα και ειχε ερθει ο συμβολαιογραφος σπιτι της να το συντάξει. Ελπίζω μετα απο τοσα χρονια να αν δεν υπαρχει καποια πιο ευκολη λύση να υπαρχει έστω ακόμα αυτη. 

Περαστικα στον ανθρωπο.  

Δυστυχώς, ακόμα ζητούν πληρεξούσιο και δεν αρκεί η εξουσιοδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Penthesilea είπε

Δυστυχώς, ακόμα ζητούν πληρεξούσιο και δεν αρκεί η εξουσιοδότηση.

Αυτά είναι βλακείες των υπαλλήλων. Με εξουσιοδότηση γίνεται κανονικά η δουλειά που θέλεις να κάνεις. Απλά γίνεται μόνο μία δουλειά, αυτή που αναγράφεται πάνω.

Οπότε αν ο εξουσιοδότης είναι κατάκοιτος τότε αντί να κάνεις συνεχώς υπεύθυνες δηλώσεις για κάθε μία δουλειά που προκύπτει, κάνεις ένα πληρεξούσιο που τα καλύπτει όλα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...