Προς το περιεχόμενο

Πιο γρήγορη πλέον η desktop εφαρμογή του Slack για Windows και macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος σε ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες του, θέλει να δώσει το Slack, η δημοφιλής εφαρμογή επικοινωνίας που προορίζεται κυρίως για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αντιμετωπίζοντας σημαντικό ανταγωνισμό από το Teams της Microsoft.

Με την τέταρτη έκδοση η οποία κυκλοφόρησε χθες για Windows και macOS, το Slack αναφέρει ότι το άνοιγμα της εφαρμογής είναι κατά 33% ταχύτερο ενώ εξίσου σημαντικό είναι το γεγονός ότι καταλαμβάνει 50% λιγότερη μνήμη από παλαιότερες εκδόσεις. Επιπλέον, και οι φωνητικές κλήσεις, θα πρέπει να φορτώνουν δέκα φορές πιο γρήγορα. Για να γίνουν εφικτές τέτοιες διαφορές, η εφαρμογή στην ουσία δημιουργήθηκε από την αρχή, με το σκεπτικό ότι ο χρήστης μπορεί να συμμετάσχει σε περισσότερα από ένα workspaces. Έτσι το Slack δεν θα δημιουργεί ένα ξεχωριστό αντίγραφο για κάθε workspace και να «ξοδεύει» διαθέσιμη μνήμη για κάθε τέτοια περίπτωση. 

02_Speed_Slack_desktop_side_by_side.gif.e614e8851e8e1ae4df1c6ce405814cd2.gif

Η όλη διαδικασία ανάπτυξης μέχρι να φτάσουμε στη σημερινή κυκλοφορία διήρκεσε δύο χρόνια, με την εταιρεία κατά τη διάρκεια, να κάνει πιο μοντέρνα κομμάτια του κώδικα. Αν και οι desktop εφαρμογές στηρίζονται ακόμη στο Electron framework, όλα τα κομμάτια του γραφικού περιβάλλοντος έχουν σχεδιαστεί από την αρχή με τη χρήση React, προκειμένου να διορθωθούν κάποιες ελλείψεις των παλιών εκδόσεων. 

Οι βελτιώσεις στην ταχύτητα δεν είναι οι μόνες που φέρει το νέο Slack αφού η συμπεριφορά της εφαρμογής σε περιπτώσεις που ο χρήστης δεν έχει Internet, αλλάζει σημαντικά αφού μέχρι πρότινος, τα συνεχή σχετικά μηνύματα δεν επέτρεπαν την εμφάνιση καναλιών και συζητήσεων. Πλέον η εφαρμογή κρατάει το ιστορικό των συζητήσεων στη cache προκειμένου να είναι εύκολη η ανάγνωση των συζητήσεων αλλά και των προσωπικών μηνυμάτων, όσο δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο Internet.

Slack


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Τι σατανιασμενα πραγματα ειναι αυτα?

Email και fb μονο που ειναι του Θεου!

Ε αν δούλευες σε κάποια εταιρία που το χρησιμοποιεί θα ήσουν αναγκασμένος να το χρησιμοποιήσεις όπως εγώ. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τότε που έβαλα Rambox έκοψα όλα αυτά τα native apps και τα έχω όλα σε ένα. Τεράστια ευκολία. 

8 λεπτά πριν, skiabox είπε

Slack και Discord έχουν και τρομερά communities για όσους δεν το ξέρουν.

Δεν είναι δηλαδή εργαλεία μόνο για ενδο-εταιρική χρήση.

Σωστό, το Slack το χρησιμοποιώ και για προσωπικούς λόγους μιας και υπάρχει δωρεάν πλάνο με σχετικά μικρούς περιορισμούς. Βολεύει πάρα πολύ για ομαδικά chat. 

25 λεπτά πριν, techon1 είπε

Microsoft Teams και ξερό ψωμί, τα slacks είναι για τους βλαξ

Κάπου διάβαζα ότι το Teams ανεβαίνει διαρκώς και ξεπέρασε το Slack φτάνοντας τους 13 εκατομμύρια χρήστες τη μέρα. Ωστόσο για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν υπάρχει πραγματική ελευθερία επιλογής, πρακτικά αναγκάζονται να δουλεύουν στην πλατφόρμα που έχει επιλέξει η εταιρία τους αφού η τελευταία πολύ δύσκολο να χρησιμοποιεί και τα δύο. Θα είναι ή το ένα ή το άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, skiabox είπε

Βαρύ το Electron.

Να δούμε αν θα μπορέσει να το αντικαταστήσει το flutter (https://github.com/flutter/flutter/wiki/Roadmap#support-for-platforms-beyond-mobile)

Για fast development και cross-platform deployment με feature parity δεν παίζει καλύτερη λύση σήμερα.

Προφανώς δεν είναι ό,τι καλύτερο γενικώς, δεν πιάνει performance των native apps, αλλά για να φτιάξεις μια πρώτη version ενός app δεν παίζει άλλος τρόπος να το κανείς πιο φτηνά.

Το app θα βγει όσο καλό θες/διατίθεσαι να βγει, η JavaScript εξελίσσεται, γίνεται συνεχώς πιο γρήγορη, και δεν πρόκειται να εξαφανιστεί σύντομα. Στα συν για το electron το γεγονός πως μπορείς να γράψεις και να κουμπώσεις πάνω του και native modules.

Το Visual Studio Code, που το Flutter χαρακτηρίζει ως first-class IDE είναι Electron app. 

On topic: Απορώ με τα teams των Slack και Skype πως τους παίρνει τόσο καιρό να βελτιατοποιήσουν τα apps τους. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να είσαι πολύ αντιπαραγωγικος είναι σούπερ εφαρμογή. Τρομερό χάσιμο χρόνου.

Εννοώ εκεί καταλήγει. Από αλλού ξεκινάει.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, possiz είπε

Αν θέλεις να είσαι πολύ αντιπαραγωγικος είναι σούπερ εφαρμογή. Τρομερό χάσιμο χρόνου.

Εννοώ εκεί καταλήγει. Από αλλού ξεκινάει.

Γιατί όμως; Εγώ την έχω βρει με το Teams , φαντάζομαι θα παρέχει περίπου τα ίδια το Slack. 

Δε σου αρέσει που τα έχεις όλα μαζεμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Γιατί όμως; Εγώ την έχω βρει με το Teams , φαντάζομαι θα παρέχει περίπου τα ίδια το Slack. 

Δε σου αρέσει που τα έχεις όλα μαζεμένα;

Ανάλογα τι δουλειά κάνεις και πόσο χρόνο θέλεις να ξοδεύεις για συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Βαρύ το Electron.

Να δούμε αν θα μπορέσει να το αντικαταστήσει το flutter (https://github.com/flutter/flutter/wiki/Roadmap#support-for-platforms-beyond-mobile)

Οτιδήποτε άλλο εκτός από native είναι ημίμετρο και τσιγκουνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malm32 είπε

Ε αν δούλευες σε κάποια εταιρία που το χρησιμοποιεί θα ήσουν αναγκασμένος να το χρησιμοποιήσεις όπως εγώ. 😉

Ένιωσες τεράστια ανάγκη να απαντήσεις σε ειρωνικό comment, απλά για να πεις οτι δουλεύεις σε εταιρία 😂

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

On topic: Απορώ με τα teams των Slack και Skype πως τους παίρνει τόσο καιρό να βελτιατοποιήσουν τα apps τους. 

Bro, τι εικόνα έχεις στο μυαλό σου για το codebase τέτοιων apps?

3 ώρες πριν, possiz είπε

Ανάλογα τι δουλειά κάνεις και πόσο χρόνο θέλεις να ξοδεύεις για συζητήσεις.

Ξοδεύεις χρόνο στις συζητήσεις ε; Άσε με να μαντέψω, είσαι αυτός που τα ξέρει όλα καλύτερα από τους άλλους και τον πνίγει το δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, freegr είπε

Θετικό αλλά μόνο για όσους ασχολούνται περισσότερο και να δούμε περισσότερες εφαρμογές για αύξηση της παραγωγικότητας...

Omg ❤️ Επέστρεψες. Μου είχαν λείψει οι A.I. απαντήσεις σου

Μην ξεχνάμε τα αηδιαστικά features του Teams:
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...