Προς το περιεχόμενο

Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira 479$+50$ δωροεπιταγη


sta2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, hunter01234 είπε

Mitsubishi είναι κορυφή,μια κατηγορία μόνη της για αυτό και οι απλησιαστές τιμές της gree Fujitsu inventor και με μια μικρή επιφύλαξη και η daikin είναι ουσιαστικά το ίδιο.(φασόν οι ίδιοι συμπιεστές) μόνο η διάρκεια στην εγγύηση που δίνει η κάθε εταιρεία αλλάζει.Όσο για την απόδοση είναι πολύ δυνατά το δε 12αρι inventor πριν κανά μήνα το είχε ο κοτσόβολος περίπου στα 375 με προσφορά και αν μπει σε δωμάτιο με καλή διαρρύθμιση λόγω καλής απόδοσης καλύπτει και 40τμ...

σε ποιο 12αρι inventor αναφέρεσαι που καλύπτει 40 τ.μ. ? (τελικά ο χώρος για τον οποίο ψάχνω είναι 29 τ.μ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Silenzio είπε

σε ποιο 12αρι inventor αναφέρεσαι που καλύπτει 40 τ.μ. ? (τελικά ο χώρος για τον οποίο ψάχνω είναι 29 τ.μ.)

Το pasion eco που έπεσε στα χέρια μου είναι εξαιρετικό  έχει πολύ καλό SAR.Στα μέτρα που θέλεις θα σε καλύψει υπεράνετα... Προσωπικά έχω το nemesis pro το μεγάλο δίνει 34000btu θερμανση100 μέτρα σπίτι κοντά στην θάλασσα δεν κρυώσαμε ποτέ όλον τον χειμώνα και με γελοία κατανάλωση για αυτό που έκανε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο μου θεμα ειναι η εξωτερικη μοναδα να μη σηκωνει τη γειτονια στο ποδι!

και μενα φυσικα ενοχλει. Daikin και Mitsubishi ειναι σχετικα αθορυβα σε σχεση με αλλα αν και δεν τα εχω ακουσει ολα σε ωρες κοινης ησυχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, George! είπε

Top κλιματιστικά θεωρούνται τα Daikin και τα Mitsubishi. Επίσης έχει κάποια κορυφαία μοντέλα(σειρά daiseikai) η Toshiba την οποία έχει εξαγοράσει η Carrier.

Το κλιματιστικό του θέματος θα το απέφευγα επειδή είναι made in Turkey.

Το Toshiba Daiseikai σκυλί και δεν καίει τίποτα. Έχω ένα 16αρι σε 35τμ και δεν καταλαβαίνει τπτ χειμώνα καλοκαίρι (πολύ δυνατό και στην θέρμανση) (ανατολική Αττική). Το έχω 5 χρόνια και δουλεύει 24/7 6 μήνες το χρόνο. Τα σκας αλλά κάνει απόσβεση πολύ γρήγορα.

Επεξ/σία από mxa055
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καλό θα ήταν να αναφέρετε τοποθεσία μιας και αλλιώς είναι ένα κλιματιστικό Αθήνα χειμώνα, αλλιώς εδώ πάνω στη Θράκη... Το λέω για αυτούς που λένε εντυπώσεις για την θέρμανση τους...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως καλό θα ήταν να αναφέρετε τοποθεσία μιας και αλλιώς είναι ένα κλιματιστικό Αθήνα χειμώνα, αλλιώς εδώ πάνω στη Θράκη... Το λέω για αυτούς που λένε εντυπώσεις για την θέρμανση τους...

6 χρόνια Αλεξανδρούπολη, 2 χρόνια Ρίζια Έβρου και τώρα 2 χρόνια σαμοθρακη  (στρατιωτικός) τον ξέρω τον χειμώνα της Θράκης και πιο πολύ του Έβρου. Τώρα πάω Γιάννενα και είπα να πάρω το εν λόγω κλιματιστικό. Δεν ξέρω ... Άλλοι λένε είναι Ιάπωνας και καλός άλλοι απλά μέτριο. Στην τιμή αυτή πάντως ότι και να ναι ευκαιρία είναι. Αν δεν έπαιρνα αυτό σε ινβεντορ θα πήγαινα λογικά στο ίδιο εύρος τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sta2 είπε

6 χρόνια Αλεξανδρούπολη, 2 χρόνια Ρίζια Έβρου και τώρα 2 χρόνια σαμοθρακη  (στρατιωτικός) τον ξέρω τον χειμώνα της Θράκης και πιο πολύ του Έβρου. Τώρα πάω Γιάννενα και είπα να πάρω το εν λόγω κλιματιστικό. Δεν ξέρω ... Άλλοι λένε είναι Ιάπωνας και καλός άλλοι απλά μέτριο. Στην τιμή αυτή πάντως ότι και να ναι ευκαιρία είναι. Αν δεν έπαιρνα αυτό σε ινβεντορ θα πήγαινα λογικά στο ίδιο εύρος τιμής

Άσχετο αλλά σε ζηλεύω που πας Γιάννενα... Σπούδασα εκεί, άψογη πόλη πολλά να δεις και να κάνεις. Καλά να περάσεις εκεί εύχομαι φιλτατε. Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 24/7/2019 στις 1:49 ΜΜ, stelios18120 είπε

Daikin και carrier για εμένα είναι οι 2 καλύτερες μάρκες. 

Μετά toyotomi κτλπ 

(sorry για το off topic) 

Η Carrier κάποτε.

Τώρα είναι φασόν Midea (άρα Κίνα).

Σήμερα οι καλές εταιρείες του χώρου είναι Daikin (όπως λες), Mitsubishi (Heavy και Electric μιας και είναι 2 διαφορετικές εταιρείες), Toshiba και Fujitsu.

Όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν είναι κινέζος ή φασόν κινέζου (ακόμα και τα πολύ μέτρια Toyotomi που λες). 

Φυσικά καμιά φορά αξίζει καλός κινέζος από φθηνός Ιάπωνας αλλά στη γενική περίπτωση Ιάπωνας>Κινέζο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν είναι κινέζος ή φασόν κινέζου (ακόμα και τα πολύ μέτρια Toyotomi που λες)

Έχω toyotomi, αγορά πριν 3 χρόνια, το τηλεκοντρόλ του είναι ίδιο με gree... άρα...Κινέζος με ταμπέλα Ιάπωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 11:02 ΜΜ, George! είπε

Top κλιματιστικά θεωρούνται τα Daikin και τα Mitsubishi. Επίσης έχει κάποια κορυφαία μοντέλα(σειρά daiseikai) η Toshiba την οποία έχει εξαγοράσει η Carrier.

Το κλιματιστικό του θέματος θα το απέφευγα επειδή είναι made in Turkey.

Σήμερα παρέλαβα από Κωτσόβολο,το κλιματιστικό είναι made in Malaysia και όχι made in Turkey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2019 στις 12:05 ΜΜ, Silenzio είπε

για πόσα τ.μ. χώρο το προορίζεις ? ψάχνω και εγώ για 26-27 τμ και δε ξέρω αν κάνει..

ένα καλό 12άρι τα τετραγωνικά που λες τα έχει εύκολα οπότε μην αγχώνεσαι

το συγκεκριμένο έχει εξαιρετικό efficiency στην ψύξη και καλό στην θέρμανση

SEER Ψύξης
6,78 W/W
SCOP Θέρμανσης
4,26 W/W

 

Τα Toyotomi και τώρα είναι καλά απλά κάποτε ο συμπιεστής τους ήταν Made in Japan. Έχω ένα τέτοιο, 14 χρόνια έχει δουλέψει ΠΑΡΑ πολύ δείχνει να είναι αθάνατο και ακόμα αθόρυβο. Τέρμα αυτά τώρα τα Toyotomi είναι όλα made in china.

Πολύ δυνατά τα Midea, Gree πλέον και δε ξέρω αν αξίζει να πάρει κανείς από τα κορυφαία (Mitsubishi, Daikin κτλ.) μιας και είναι τεράστια η διαφορά τιμής

Να ενημερώσω πως υπάρχουν ακόμα Daikin Made in Japan αλλά λίγοι θα δώσουν 2.500€ για κλιματιστικό (βέβαια παίρνεις το "αστείο" 8,6 SEER και 5.5 SCOP αλλά οκ :P)

Επεξ/σία από rigani
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aris1964 είπε

Σήμερα παρέλαβα από Κωτσόβολο,το κλιματιστικό είναι made in Malaysia και όχι made in Turkey.

Θετικό αυτό, γιατί όταν είχα πάει στον Κωτσόβολο και τα κοίταζα, όλα τα φθηνά Daikin έγραφαν προέλευση Τουρκία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rigani είπε

Να ενημερώσω πως υπάρχουν ακόμα Daikin Made in Japan αλλά λίγοι θα δώσουν 2.500€ για κλιματιστικό (βέβαια παίρνεις το "αστείο" 8,6 SEER και 5.5 SCOP αλλά οκ :P)

Μόνο που το συγκεκριμένο είναι το μόνο κλιματιστικό της αγοράς (κλιματιστικό = ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας).

Σε αντίθεση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα που είναι απλά air conditioners. 

Οπότε είναι άδικο να το βλέπεις μόνο με απόδοση . Δικαιολογεί την τιμή του :

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Μόνο που το συγκεκριμένο είναι το μόνο κλιματιστικό της αγοράς (κλιματιστικό = ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας).

Σε αντίθεση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα που είναι απλά air conditioners. 

Οπότε είναι άδικο να το βλέπεις μόνο με απόδοση . Δικαιολογεί την τιμή του

Δε το συζητάμε. Καταρχήν για μένα, συσκευές σαν και αυτή εκτός του ότι θα τις κάνεις σίγουρα απόσβεση (έστω και καθυστερημένα), αυξάνουν και την ποιότητα ζωής κάτι που πολλοί δε το βάζουν στην εξίσωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rigani είπε

Δε το συζητάμε. Καταρχήν για μένα, συσκευές σαν και αυτή εκτός του ότι θα τις κάνεις σίγουρα απόσβεση (έστω και καθυστερημένα), αυξάνουν και την ποιότητα ζωής κάτι που πολλοί δε το βάζουν στην εξίσωση.

Ακριβώς, πχ όπως έχω και στο δίπλα θέμα 

ASYG24KLCA σε 60τμ 

0a35b7cfc7d68cce8fc2fbb327b5ef7a.png&key

150W , με εξωτερική 33.9 και μέσα 26. 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Και γρήγορη απόσβεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...