Προς το περιεχόμενο

O σπιτονοικοκύρης απαιτεί την αποχώρηση μου πριν την 3ετία


johnyb73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χουμε πει. Το airbnb ειναι για σοβαρούς ανθρώπους που μπορουν να καλύψουν αυτή την ανάγκη. 

Ομως οταν έχουμε φθάσει στο σημειο να νοικιάζουν καβάτζες για κάμπινγκ καταλαβαινουμε οτι αν δεν υπάρξει πολιτικη  βουληση η κατάσταση θα χειροτερέψει.

Γενικά έχει αρχίζει και μειώνεται η μακροχρόνια μίσθωση.

Πάνε πια οι εποχές που μεγάλωναν οικογενειες σε ενοικιαζομενα σπιτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τα χουμε πει. Το airbnb ειναι για σοβαρούς ανθρώπους που μπορουν να καλύψουν αυτή την ανάγκη. 

Ομως οταν έχουμε φθάσει στο σημειο να νοικιάζουν καβάτζες για κάμπινγκ καταλαβαινουμε οτι αν δεν υπάρξει πολιτικη  βουληση η κατάσταση θα χειροτερέψει.

Γενικά έχει αρχίζει και μειώνεται η μακροχρόνια μίσθωση.

Πάνε πια οι εποχές που μεγάλωναν οικογενειες σε ενοικιαζομενα σπιτια.

και δυστυχώς δεν υπαρχουν λεφτα και να χτιστουν νεα. οι τραπεζες επισης δε δινουν δανεια (δε τους παρεξηγω, πως να ξεπληρωσεις δανειο με τετοιους μισθους?)

αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα με τη κοπελα μου. τελικα μας βλεπω να αγοραζουμε κανα χωραφι και να φτιαχνουμε παραγκα μονοι μας :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή η κουβέντα πήγε στο airbnb, το θέμα είναι από ποια πλευρά είναι ο καθένας.

Αυτοί που δεν έχουν σπίτι γκρινιάζουν για το airbnb και το γεγονός ότι δε μπορούν να βρουν σπίτια σε λογικές τιμές. Οι ίδιοι όμως και δε χωράει αμφιβολία, αν είχαν σπίτι θα έκαναν ακριβώς τα ίδια για να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα.  Και αυτό συμβαίνει σε όλους τους τομείς. Όσο "τρώμε" είναι καλά. αν δε τρώμε αρχίζει η γκρίνια

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα με τη κοπελα μου. τελικα μας βλεπω να αγοραζουμε κανα χωραφι και να φτιαχνουμε παραγκα μονοι μας :P

Εσυ και χιλιάδες ακομα ζευγάρια.

Φευγει προσφατα γνωστός μου απο περιοχή Ευελπίδων στην Αθήνα. Σπίτι 80 τετραγωνικά, πολυκατοικία 35 ετών. Θετικο το οτι έχει θέση πάρκινκ και φυσικό αέριο. Το νοικιαζε 350....Το σπιτι νοικιάστηκε 580 και έγινε παρέλαση απ έξω. Ο ιδιοκτήτης ειχε σκοπό να το δωσει στα 450....Οι ενοικιαστές του το ανέβαζαν. Και ισχυει διοτι στα παζάρια ηταν μπροστά ο γνωστός μου.

Πάει ο άλλος τωρα και λέει...ρε φιλε...με πόσα το έκλεισες στον άλλο? Σου δινω 100 ευρω παραπάνω!!!!!!

Το χειρότερο που βιωσα (διοτι τους ηξερα) ηταν με ένα ζωο  που έδιωξε, ηλικιωμένο ζευγάρι 70 ετων που ηταν στη πολυκατοικία 43 χρονια (απο τοτε που χτιστηκε δηλαδη), οικογενειακοι φιλοι των γονιών του ζώου του όρθιου, που μεγάλωσε τα παιδιά του εκει μέσα και έδιναν οι άνθρωποι ένα καλό ποσό συν του οτι ειχαν το σπιτι κουκλα. Για να το δωσει στον κολλητό του για 30 ευρω παραπάνω, τα οποία δε του τα δινει κιολας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εσυ και χιλιάδες ακομα ζευγάρια.

Φευγει προσφατα γνωστός μου απο περιοχή Ευελπίδων στην Αθήνα. Σπίτι 80 τετραγωνικά, πολυκατοικία 35 ετών. Θετικο το οτι έχει θέση πάρκινκ και φυσικό αέριο. Το νοικιαζε 350....Το σπιτι νοικιάστηκε 580 και έγινε παρέλαση απ έξω. Ο ιδιοκτήτης ειχε σκοπό να το δωσει στα 450....Οι ενοικιαστές του το ανέβαζαν. Και ισχυει διοτι στα παζάρια ηταν μπροστά ο γνωστός μου.

Πάει ο άλλος τωρα και λέει...ρε φιλε...με πόσα το έκλεισες στον άλλο? Σου δινω 100 ευρω παραπάνω!!!!!!

Το χειρότερο που βιωσα (διοτι τους ηξερα) ηταν με ένα ζωο  που έδιωξε, ηλικιωμένο ζευγάρι 70 ετων που ηταν στη πολυκατοικία 43 χρονια (απο τοτε που χτιστηκε δηλαδη), οικογενειακοι φιλοι των γονιών του ζώου του όρθιου, που μεγάλωσε τα παιδιά του εκει μέσα και έδιναν οι άνθρωποι ένα καλό ποσό συν του οτι ειχαν το σπιτι κουκλα. Για να το δωσει στον κολλητό του για 30 ευρω παραπάνω, τα οποία δε του τα δινει κιολας...

κανονικα ετσι θελουν, να μπαινεις να μη πληρωνεις και να καθεσε οσο μπορεις και μετα στον επομενο. αλλα προσωπικα δε θελω να κανω κατι που δε θα μ αρεσε να μ κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

επειδή η κουβέντα πήγε στο airbnb, το θέμα είναι από ποια πλευρά είναι ο καθένας.

Αυτοί που δεν έχουν σπίτι γκρινιάζουν για το airbnb και το γεγονός ότι δε μπορούν να βρουν σπίτια σε λογικές τιμές. Οι ίδιοι όμως και δε χωράει αμφιβολία, αν είχαν σπίτι θα έκαναν ακριβώς τα ίδια για να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα.  Και αυτό συμβαίνει σε όλους τους τομείς. Όσο "τρώμε" είναι καλά. αν δε τρώμε αρχίζει η γκρίνια

Έιχα σπιτι...προτιμησα να ειμαι στο ενοικιο από το να διωξω ανθρωπους που ειναι μέσα 40 χρονια...και εξακολουθουν να ειναι και αγαπάνε το σπίτι. Δε βγάζεις οικογένεια μετά απο τοσα χρονια αν ειναι καλοπληρωτρια. Σε τέτοιες περιπτωσεις οφειλεις να εισαι σωστος να κοιτάξεις να τους βοηθησεις αν ντε και καλά θες να εκμεταλλευτεις διαφορετικά το διαμέρισμα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spectaculator είπε

Έχεις κάποιο συμβόλαιο; Αν ναι έχεις αποδείξεις από τις τελευταίες 4-5 πληρωμές ενοικίου; Αν ναι, είσαι καλυμμένος. Αν όχι καλύτερα ν' αρχίσεις να ψάχνεις από τώρα. Ειδικά αν δεν έχεις αποδείξεις, με διαδικασίες εξπρές μπορεί να σε διώξει με τη πρόφαση πως δεν πληρώνεις ακόμα κι αν τηρείς τη δική σου δέσμευση στο έπακρο. Είναι να μην πέσεις στη περίπτωση.ω 

Έχω όλες τις αποδείξεις γιατί γνωρίζω αυτό που λες... 

5 ώρες πριν, k_w_t είπε

Μεχρι την τριετια δεν μπορει να σε βγαλει ΝΟΜΟΣ.

Τωρα εαν αρχισει να μην δεχεται την εισπραξη ενοικιου ή βρισκεις τραπεζικο λογαριασμο της εταιριας και τα κανεις καταθεση ή τα βαζεις στο παρακαταθηκων και δανειων στο ονομα της εταιριας

με αιτιολογια ενοικιο ταδε.Θα βαζεις ακριβως το ποσο που λεει το συμβολαιο .

Ενα απο τα δυο θα κανεις σιγουρα γιατι μπορει να μην σου δεχεται τα ενοικια με σκοπο να σου κανει εξωση οτι και καλα τα χρωστας.

Εαν συνεχισει του λες να σου βρει αυτος σπιτι και να δωσει την εγγυηση και καποια εξοδα μετακομισης αλλιως μεχρι να κλεισεις τριετια μενεις εκει που εισαι.

Έτσι ακριβώς. Είσαι μέσα στο πνευμα 

4 ώρες πριν, k_w_t είπε

Καλυτερα στο παρακαταθηκών και δανειων.. Εαν ειναι εταιρια εχει τρελλη διαδικασια για να τα εισπραξουν.

Εκεί ποντάρω. Ότι και μόνο που θα το πω θα μου δώσουν κάποιο τραπεζικό λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

επειδή η κουβέντα πήγε στο airbnb, το θέμα είναι από ποια πλευρά είναι ο καθένας.

Αυτοί που δεν έχουν σπίτι γκρινιάζουν για το airbnb και το γεγονός ότι δε μπορούν να βρουν σπίτια σε λογικές τιμές. Οι ίδιοι όμως και δε χωράει αμφιβολία, αν είχαν σπίτι θα έκαναν ακριβώς τα ίδια για να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα.  Και αυτό συμβαίνει σε όλους τους τομείς. Όσο "τρώμε" είναι καλά. αν δε τρώμε αρχίζει η γκρίνια

Και είναι οι ίδιοι που στις διακοπές θα ψάξουν για airbnb ! 
Και σε μένα έτυχε να μου κάνουν παζάρια προς τα πάνω αλλά κράτησα την ίδια τιμή και διάλεξα άτομο με βάση την αίσθηση που είχα για το ποιος θα ήταν καλός άνθρωπος ! 
βέβαια πολύ λαχείο για το ποιος θα πάρει το σπίτι ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το μόνο που θα πω είναι, οτι ειδικά τώρα που έχει σκάσει αυτή η φάση, να απαιτείς την απόδειξη πληρωμής να στην δίνει με το που πληρώνεις.

Και αυτό ισχύει παντού. Γιατί μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο.........

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Twoface είπε

Και είναι οι ίδιοι που στις διακοπές θα ψάξουν για airbnb ! 
Και σε μένα έτυχε να μου κάνουν παζάρια προς τα πάνω αλλά κράτησα την ίδια τιμή και διάλεξα άτομο με βάση την αίσθηση που είχα για το ποιος θα ήταν καλός άνθρωπος ! 
βέβαια πολύ λαχείο για το ποιος θα πάρει το σπίτι ! 

 

Λαχείο είναι και για τα 2 μέρη... 

28 λεπτά πριν, Sorath είπε

Εγώ το μόνο που θα πω είναι, οτι ειδικά τώρα που έχει σκάσει αυτή η φάση, να απαιτείς την απόδειξη πληρωμής να στην δίνει με το που πληρώνεις.

Και αυτό ισχύει παντού. Γιατί μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο.........

Πολύ σωστά. Αυτό το μήνα πήρε τα χρήματα στις 6.7 και μου έφερε 18.7 μια απόδειξη που λέει 17.7 ημερομηνία είσπραξης. 

Ίσως αυτο να είναι απόπειρα να φανώ ότι καθυστερώ το νοίκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Xacti είπε

Καταρχήν η πόρτα απαγορεύεται να είναι κλειδωμένη.

Γιατί;
Και σε μένα τη κλειδώνουν κάθε μέρα/όλη μέρα, και θέλω να τους σοδομίσω.

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, donblunts είπε

Γιατί;
Και σε μένα τη κλειδώνουν κάθε μέρα/όλη μέρα, και θέλω να τους σοδομίσω.

φυσικα απαγορευεται, η κεντρικη εισοδος ειναι και οδος διαφυγης εκτακτης αναγκης (φωτια, σεισμος κλπ), δε μπορει να ειναι κλειδωμενη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με το ζόρι γάμος δε γίνεται. 

Βαλτον τώρα να πληρώσει μεταφορικές, βαψιματα ΚΟΚ (και.ότι σου.καυλώσει) φούσκωσε τα λίγο, και ΟΚ. Ζήτα του και κάτι ως αποζημίωση για την ταλαιπωρία και τέλος.

Και αυτό διότι κάποια στιγμή η 3ετια θα λήξει και θα πρέπει να τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς, από την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, donblunts είπε

Γιατί

Γιατί είναι παράνομο. 

Κανονισμός πυροπροστασίας κτιρίων (Π.Δ. 71/88 ), άρθρο 2, παρ 2.5.3

 

2.5.3. Εξοπλισμός
            Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής. Σύρτες ή άλλα μέσα ασφαλίσεως της πόρτας πρέπει να έχουν χειρολαβές ευκολόχρηστες ακόμη και στο σκοτάδι.
            Οι κλειδαριές, αν υπάρχουν, πρέπει να είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην απαιτείται η χρησιμοποίηση κλειδιού για ν' ανοίξουν προς την κατεύθυνση της διαφυγής.
            Κάθε πόρτα που προβλέπεται να παραμένει κλειστή σε περίπτωση πυρκαγιάς (π.χ. πόρτα σε περίβλημα κλιμακοστασίου), πρέπει να είναι αυτοκλειόμενη και δεν επιτρέπεται να στερεώνεται σε θέση ανοιχτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Xacti είπε

Γιατί είναι παράνομο. 

Κανονισμός πυροπροστασίας κτιρίων (Π.Δ. 71/88 ), άρθρο 2, παρ 2.5.3

2.5.3. Εξοπλισμός
            Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής. Σύρτες ή άλλα μέσα ασφαλίσεως της πόρτας πρέπει να έχουν χειρολαβές ευκολόχρηστες ακόμη και στο σκοτάδι.
            Οι κλειδαριές, αν υπάρχουν, πρέπει να είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην απαιτείται η χρησιμοποίηση κλειδιού για ν' ανοίξουν προς την κατεύθυνση της διαφυγής.
            Κάθε πόρτα που προβλέπεται να παραμένει κλειστή σε περίπτωση πυρκαγιάς (π.χ. πόρτα σε περίβλημα κλιμακοστασίου), πρέπει να είναι αυτοκλειόμενη και δεν επιτρέπεται να στερεώνεται σε θέση ανοιχτή

Οπότε βάζει το κτίριο ένα κύλινδρο με πόμολο και είναι εντάξει αφού δεν απαιτείται από μέσα κλειδί.

IMG_20190725_154403.jpg

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...