Προς το περιεχόμενο

O σπιτονοικοκύρης απαιτεί την αποχώρηση μου πριν την 3ετία


johnyb73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, donblunts είπε

Γιατί;
Και σε μένα τη κλειδώνουν κάθε μέρα/όλη μέρα, και θέλω να τους σοδομίσω.

Το έψαξα μετά το ποστ του φίλου, όντως είναι προεδρικό διάταγμα να ανοίγει η πόρτα άμεσα από μέσα για λόγους πυρασφάλειας. Δε το ήξερα τόσο καιρό κ άτι ένιωθα και άσχημα επειδή έχω πρόβλημα.... Ειδικά σε μεγάλη πολυκατοικία είναι παράλογο... Να κλειδώνει 

18 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Με το ζόρι γάμος δε γίνεται. 

Βαλτον τώρα να πληρώσει μεταφορικές, βαψιματα ΚΟΚ (και.ότι σου.καυλώσει) φούσκωσε τα λίγο, και ΟΚ. Ζήτα του και κάτι ως αποζημίωση για την ταλαιπωρία και τέλος.

Και αυτό διότι κάποια στιγμή η 3ετια θα λήξει και θα πρέπει να τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς, από την τσέπη σου.

Πολύ σωστή η σκέψη σου. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω σπίτι. Και με συμβιβασμό σε τετραγωνικά, κατάσταση και λεφτά και πάλι τίποτα.... Εκτός και μετακομίσω πάνω σε κεντρικό δρόμο και δε κοιμηθώ ποτέ ξανά με ησυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, johnyb73 είπε

Το έψαξα μετά το ποστ του φίλου, όντως είναι προεδρικό διάταγμα να ανοίγει η πόρτα άμεσα από μέσα για λόγους πυρασφάλειας. Δε το ήξερα τόσο καιρό κ άτι ένιωθα και άσχημα επειδή έχω πρόβλημα.... Ειδικά σε μεγάλη πολυκατοικία είναι παράλογο... Να κλειδώνει 

Πολύ σωστή η σκέψη σου. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω σπίτι. Και με συμβιβασμό σε τετραγωνικά, κατάσταση και λεφτά και πάλι τίποτα.... Εκτός και μετακομίσω πάνω σε κεντρικό δρόμο και δε κοιμηθώ ποτέ ξανά με ησυχία. 

Βάλτου λίγο κωλοδάχτυλο...να πληρώσει μεσίτη και τρέχε τον μέχρι να βρεις το κατάλληλο στις ανάγκες σου.

Και φυσικά οποια διαφορά προς τα πάνω στο ενοίκιο μέχρι τη λήξη της 3ετιας να στην πληρώσει

Ακόμα και τις έξτρα βενζίνες που μπορεί να προκύψουν εγώ θα του της ζητούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnyb73 είπε


το πιο πανω το αναφερω γιατι εχω την εντυπωση οτι ενα διαμερισμα που ειναι αδειο και κανει χρηση εκεινος ειναι ενδεχομενως οτι 
δεν ειναι αδειο αλλα ο τοπος που κρυβει το μαυρο χρημα της εταιριας....

Άσχετο, αλλά πιστεύεις πραγματικά ότι κάποιος που έχει "μαυρα" χρήματα τα κάνει στίβες σε κάποιο κλειστό διαμέρσιμα / αποθήκη, οτι αν μπεις μέσα θα βρεις παλέτες με 50 ευρα ξερωγώ?

Είδες το "Loving Pablo" πρόσφατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Xacti είπε

Γιατί είναι παράνομο. 

Κανονισμός πυροπροστασίας κτιρίων (Π.Δ. 71/88 ), άρθρο 2, παρ 2.5.3

2.5.3. Εξοπλισμός
            Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής. Σύρτες ή άλλα μέσα ασφαλίσεως της πόρτας πρέπει να έχουν χειρολαβές ευκολόχρηστες ακόμη και στο σκοτάδι.
            Οι κλειδαριές, αν υπάρχουν, πρέπει να είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην απαιτείται η χρησιμοποίηση κλειδιού για ν' ανοίξουν προς την κατεύθυνση της διαφυγής.
            Κάθε πόρτα που προβλέπεται να παραμένει κλειστή σε περίπτωση πυρκαγιάς (π.χ. πόρτα σε περίβλημα κλιμακοστασίου), πρέπει να είναι αυτοκλειόμενη και δεν επιτρέπεται να στερεώνεται σε θέση ανοιχτή

Ωραίος ο παίκτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS πας αμεσα σε δικηγορο για να εισαι καλλυμενος. αποψη μου, του γνωστοποιεις με εξωδικο οτι πρεπει να  σου δωσει λογαριασμο τραπεζης για να του βαζεις εκει τα λεφτα και οτι σε περιπτωση που επιμεινει να τα δινει στο χερι, σε περιπτωση που δεν εχει μαζι του την αποδειξη εισπραξης του ενοικιου, τα λεφτα θα μπαινουν στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων. επισης του γνωστοποιεις τον νομο οτι η πορτα πρεπει να μενει μονιμα ξεκλειδωτη κ σε αντιθετη περιπτωση θα καλεις την αστυνομια για να καταγραφει το συμβαν.

Και τελος, βαζεις τον δικηγορο σου να του τηλεφωνησει κ να του εξηγησει οτι αν θελει να σπασει το συμβολαιο μισθωσης που εχετε, θα πρεπει να σου πληρωσει μεσιτη, μεταφορικη εταιρεια κ να σου δωσει την εγγυηση πισω (ανετα ζητας να σου πληρωσει το πρωτο νοικι στο νεο σπιτι αν θες..).Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ οτιδηποτε συμφωνησετε, να υπαρχει γραπτώς. Μια πρώην μου εφυγε πριν την 3ετια επειδη ηθελε να πουλησει το σπιτι ο αλλος κ το ηθελε για ιδιοκατοικηση, συμφωνησε να βαλει μεσιτη κ μεταφορικη κ να της πληρωσει το 1ο ενοικιο αλλα η χαζη εμεινε στην προφορικη συμφωνια και δεν εκανε καποιο συμφωνητικο... και προφανως ο αλλος δεν τηρησε τπτ μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kallair είπε

επισης του γνωστοποιεις τον νομο οτι η πορτα πρεπει να μενει μονιμα ξεκλειδωτη 

Νομίζω δεν λέει αυτό ο νόμος.

Λέει ότι δεν πρέπει να απαιτείται χρήση κλειδιού για το άνοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Νομίζω δεν λέει αυτό ο νόμος.

Λέει ότι δεν πρέπει να απαιτείται χρήση κλειδιού για το άνοιγμα.

"Οι κλειδαριές, αν υπάρχουν, πρέπει να είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην απαιτείται η χρησιμοποίηση κλειδιού για ν' ανοίξουν προς την κατεύθυνση της διαφυγής."

Aπο την στιγμη που κλειδωνεται μονιμα η πόρτα, σημαινει οτι σε περιπτωση πυρκαγιας θα εγκλωβιστει μεσα καποιος αν δεν εχει κλειδι.

πχ εχεις καποιο φιλοξενουμενο που δεν του εχεις δωσει κλειδι κ σε περιμενει στο σπιτι. κακη ωρα ξεσπαει μια πυρκαγια κ τρεχει να φυγει. δυστυχως δεν θα μπορει να φυγει γιατι η πορτα ειναι κλειδωμενη..

Ολες οι πορτες πολυκατοικιας εχουν μονο εσωτερικα λαβη για να ανοιγει. το να την κλειδωνεις ειναι αντιθετο στους κανονες πυρασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό λένε τα bold.

Άλλο πράμα το "να μένει μόνιμα ξεκλείδωτη" και άλλο πράμα το "να μην απαιτείται χρήση κλειδιού για το άνοιγμα".

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnyb73 είπε

Έχω όλες τις αποδείξεις γιατί γνωρίζω αυτό που λες... 

Έτσι ακριβώς. Είσαι μέσα στο πνευμα 

Εκεί ποντάρω. Ότι και μόνο που θα το πω θα μου δώσουν κάποιο τραπεζικό λογαριασμό 

Τότε μη φοβάσαι τίποτα. Άστον να γαβγίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ναι αυτό λένε τα bold.

Άλλο πράμα το "να μένει μόνιμα ξεκλείδωτη" και άλλο πράμα το "να μην απαιτείται χρήση κλειδιού για το άνοιγμα".

με το τροπο που το γραφεις δεν μπορω να καταλαβω αν συμφωνεις ή οχι. το "μενει ξεκλειδωτη" που αναφερω ειναι το να μην ειναι μονιμα κλειδωμενη οπως αναφερει ο  ΤS. O νομος αναφερει ρητα οτι η πορτα διαφυγης (εξωπορτα) πρεπει προς την κατευθυνση διαφυγης (δλδ απο μεσα) να μην χρειαζεται κλειδι για να την ανοιξεις. ειδαλλως θα εγκλωβιστεις μεσα. Αν η πορτα ειναι μονιμα κλειδωμενη, ειναι αντιθετο με αυτο που γραφει ο νομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα του φίλου είναι ότι δεν θέλει γενικά να φύγει από το σπίτι και όχι το αν δικαιούται να μείνει λίγους μήνες ακόμη.

3 λεπτά πριν, kallair είπε

με το τροπο που το γραφεις δεν μπορω να καταλαβω αν συμφωνεις ή οχι. το "μενει ξεκλειδωτη" που αναφερω ειναι το να μην ειναι μονιμα κλειδωμενη οπως αναφερει ο  ΤS. O νομος αναφερει ρητα οτι η πορτα διαφυγης (εξωπορτα) πρεπει προς την κατευθυνση διαφυγης (δλδ απο μεσα) να μην χρειαζεται κλειδι για να την ανοιξεις. ειδαλλως θα εγκλωβιστεις μεσα. Αν η πορτα ειναι μονιμα κλειδωμενη, ειναι αντιθετο με αυτο που γραφει ο νομος.

Ο νόμος δεν λέει για πόρτα ξεκλείδωτη, λέει για μη χρήση κλειδιού για άνοιγμα.

Οπότε μπορεί η πόρτα να είναι μόνιμα κλειδωμένη με μια τέτοια κλειδαριά (που δεν απαιτεί κλειδί από μέσα) και να είναι σύμφωνη με το νόμο.

 

IMG_20190725_164812.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα του φίλου είναι ότι δεν θέλει γενικά να φύγει από το σπίτι και όχι το αν δικαιούται να μείνει λίγους μήνες ακόμη.

Ο νόμος δεν λέει για πόρτα ξεκλείδωτη, λέει για μη χρήση κλειδιού για άνοιγμα.

Οπότε μπορεί η πόρτα να είναι μόνιμα κλειδωμένη με μια τέτοια κλειδαριά (που δεν απαιτεί κλειδί από μέσα) και να είναι σύμφωνη με το νόμο.

IMG_20190725_164812.jpg

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχουν τετοια κλειδαρια ουτε προκειται να αλλαξουν την κλειδαρια ακομα κ να ζητηθει. οποτε το να μην κλειδωνεται με κλειδι η πορτα μεχρι να αλλαχθει με μια σαν αυτη που ποσταρες, ειναι ο μονος τροπος για να μην ειναι εκνομοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Άσχετο, αλλά πιστεύεις πραγματικά ότι κάποιος που έχει "μαυρα" χρήματα τα κάνει στίβες σε κάποιο κλειστό διαμέρσιμα / αποθήκη, οτι αν μπεις μέσα θα βρεις παλέτες με 50 ευρα ξερωγώ?

Είδες το "Loving Pablo" πρόσφατα?

Όχι... Δε είδα τη ταινία αυτή. Έχω δει μια ταινία που τα είχε χτησει πίσω από γύψοσανίδα, αλλά όπως είπα δε θέλω να κουράζω με άσχετες λεπτόμεριες. Οσες φορές έχουμε συναντηθεί κλείνει σαν το κλέφτη για να μην δω τι έχει μέσα... Επίσης η πόρτα του διαμερίσματος είναι πάρα πολύ χοντρή και βαριά.... Γενικά από συμπεριφορά κλπ... Αυτό δείχνει... Ο τι κάτι γίνεται εκεί μέσα... Τώρα αν έχει πτώμα στο καταψύκτη... Και νομίζω εγώ. Ότι είναι λεφτά... Άλλο καπέλο αυτό... 

35 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα του φίλου είναι ότι δεν θέλει γενικά να φύγει από το σπίτι και όχι το αν δικαιούται να μείνει λίγους μήνες ακόμη.

Ο νόμος δεν λέει για πόρτα ξεκλείδωτη, λέει για μη χρήση κλειδιού για άνοιγμα.

Οπότε μπορεί η πόρτα να είναι μόνιμα κλειδωμένη με μια τέτοια κλειδαριά (που δεν απαιτεί κλειδί από μέσα) και να είναι σύμφωνη με το νόμο.

IMG_20190725_164812.jpg

Φίλε μου το βέλτιστο ήταν να μείνω στο σπίτι για όσο θέλω εγώ, και αυτό είπαμε προφορικά μόνο. δυστηχως. 

Από την ώρα που μου είπε ότι θέλει το σπίτι έχω μπει σε ανησυχία. Δε εινσι η κάθε αυτού μετακόμιση. Είναι τα χρήματα.  Και η βαβούρα. Όπως έγραψε ένας φίλος... Για τις βενζίνες... Π προσωπικός χαμένος χρόνος... Γιατι όλα αυτά; αν μου έλεγε από την αρχή ότι είναι περιορισμένο το διάστημα...δε θα είχα μπει σε αυτό το διαμέρισμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyb73 είπε

Όχι... Δε είδα τη ταινία αυτή. Έχω δει μια ταινία που τα είχε χτησει πίσω από γύψοσανίδα, αλλά όπως είπα δε θέλω να κουράζω με άσχετες λεπτόμεριες. Οσες φορές έχουμε συναντηθεί κλείνει σαν το κλέφτη για να μην δω τι έχει μέσα... Επίσης η πόρτα του διαμερίσματος είναι πάρα πολύ χοντρή και βαριά.... Γενικά από συμπεριφορά κλπ... Αυτό δείχνει... Ο τι κάτι γίνεται εκεί μέσα... Τώρα αν έχει πτώμα στο καταψύκτη... Και νομίζω εγώ. Ότι είναι λεφτά... Άλλο καπέλο αυτό... 

Έχεις πολύ πεζή φαντασία ...

tumblr_nist9ccuYs1s9qyxio3_r1_250.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

TS πας αμεσα σε δικηγορο για να εισαι καλλυμενος. αποψη μου, του γνωστοποιεις με εξωδικο οτι πρεπει να  σου δωσει λογαριασμο τραπεζης για να του βαζεις εκει τα λεφτα και οτι σε περιπτωση που επιμεινει να τα δινει στο χερι, σε περιπτωση που δεν εχει μαζι του την αποδειξη εισπραξης του ενοικιου, τα λεφτα θα μπαινουν στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων. επισης του γνωστοποιεις τον νομο οτι η πορτα πρεπει να μενει μονιμα ξεκλειδωτη κ σε αντιθετη περιπτωση θα καλεις την αστυνομια για να καταγραφει το συμβαν.

Και τελος, βαζεις τον δικηγορο σου να του τηλεφωνησει κ να του εξηγησει οτι αν θελει να σπασει το συμβολαιο μισθωσης που εχετε, θα πρεπει να σου πληρωσει μεσιτη, μεταφορικη εταιρεια κ να σου δωσει την εγγυηση πισω (ανετα ζητας να σου πληρωσει το πρωτο νοικι στο νεο σπιτι αν θες..).Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ οτιδηποτε συμφωνησετε, να υπαρχει γραπτώς. Μια πρώην μου εφυγε πριν την 3ετια επειδη ηθελε να πουλησει το σπιτι ο αλλος κ το ηθελε για ιδιοκατοικηση, συμφωνησε να βαλει μεσιτη κ μεταφορικη κ να της πληρωσει το 1ο ενοικιο αλλα η χαζη εμεινε στην προφορικη συμφωνια και δεν εκανε καποιο συμφωνητικο... και προφανως ο αλλος δεν τηρησε τπτ μετα.

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα ως τώρα... Ήταν δεκτικός σε καοια πράγματα στην αρχή αλλά όσο περνάει ο καιρός "ξεχνάει" και απλά πιέζει να φύγω... 

Σας ευχαριστώ όλους εσάς που μου απαντάτε... Παίρνω δύναμη από αυτά... Την χρειάζομαι 

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Έχεις πολύ πεζή φαντασία ...

tumblr_nist9ccuYs1s9qyxio3_r1_250.gif

Έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα... 

Λόγω δουλειάς είμαι άτομο εμπιστοσύνης... Και έχω κάνει και εγκατάσταση συστήματος ασφάλειας σε ανάλογη κρυψώνα... Μέχρι και τοίχο γύψο σανίδα μετά κινούμενο σε μηχανισμό γκαράζοπορτας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...