Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση και service σε Mac Pro 5.1 - Αξιόπιστο κατάστημα;


NikZaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Έχω ένα Mac Pro 5.1 (3.33ghz 6core) το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο μέσω του forum.

Μετά την αγορά του έκανα κάποιες αναβαθμίσεις (σκληρό δίσκο 512gb SSD OWC, 32gb μνήμη OWC, κάρτα γραφικών Sapphire Radeon RX 580 8gb κ.α.) και με το λειτουργικό που είχε ήδη πάνω (El Capitan) έτρεχαν όλα ρολόϊ.

Καθότι μένω επαρχιά (Κρήτη), δε είχα πολλές επιλογές όσο αφορά το τεχνικό κομμάτι (τεχνική υποστήριξη, αναβαθμισεις, service κτλ.) και το πήγα στον μόνο τεχνικό στην πόλη μου ο οποίος αναλαμβάνει Mac. 

Αυτό που έκανε είναι να πέρασει τα «Sierra» μαζί με κάτι άλλες ψιλές αναβαθμίσεις (αλλαγή των wifi module και του bluetooth γιατί δε δούλευαν σωστά, να βάλει την νέα κάρτα γραφικών κτλ.).

Εκτός του ότι ο τεχνικός έκλεισε το μαγαζί και έκτοτε έμεινα ξεκρέμαστος απο υποστήριξη, μετά την αναβάθμιση έχω τα εξής προβλήματα (που δεν γνωρίζω καν αν είναι θέματα software ή hardware): 

1) Όταν ανοίγει ο υπολογιστής συνήθως μου βγάζει χιόνια και αναβοσβήνει η οθόνη.

2) Κολλάει συνέχεια και crashαρει.

3) Απο τα 32gb μνήμης μου διαβάζει τα 16gb (έχω κάνει αλλαγή θέσης στα slot, τις έχω αντικαταστήσει γιατί ήταν εντός εγγύησης, το πρόβλημα παραμένει)

Ενναλακτικά, το πήγα στο πιο κοντινό σε εμένα irepair, για να δουν τι έχει και να κάνουν αναβάθμιση του λειτουργικού σε «Mojave». Απ’οτι κατάλαβα ούτε εκεί μπορούν να βρουν άκρη. Ούτε για το θέμα με τις μνήμες, ούτε γενικά όσον αφορά την αναβάθμιση του λειτουργικού σε «Mojave». Θέλει λέει την «μαμά» κάρτα γραφικών του μηχανήματος για να κάνει αναβάθμιση σε «High Sierra» (την οποία δεν έχω) και μετά δεν είναι σίγουρος αν μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε «Mojave» και πάει λέγοντας.. Όσον αφορά τις μνήμες μια απο τα ίδια.. Ακρη δε βρήκα.

Η ουσία είναι οτι λύση δεν υπάρχει και το μηχάνημα έχει μείνει κάνα μήνα στη κατάσταση που το πήγα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Υπάρχει κάποιο σοβαρό και αξιόπιστο κατάστημα (ή επαγγελματίας τεχνικός), γνώστης σε μηχανήματα Mac Pro (ιδανικά εντός Κρήτης, αλλιώς το στέλνω με courier) που να μπορεί να αναλάβει την επισκευή και την αναβαθμίση του μηχανήματος ΥΠΕΥΘΥΝΑ;

Παρακαλώ πολύ, όποιος έχει να προτείνει κάτι θα με βοηθήσει γιατί είμαι σε αδιέξοδο.

*Αν δεν επιτρέπεται πρόταση καταστήματος ή τεχνικού απο εδώ, ας μου στείλει όποιος ξέρει μέσω pm.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πατώντας το option και Apple () menu > System Information > System report , δες αν ειναι συμβατή με metal.

Τα Mojave για να εγκατασταθούν απαιτούν συμβατή με metal κάρτα γραφικών. Ενδεικτικά η ιστοσελίδα της apple αναφέρει αυτές:

AMD Radeon RX 560

AMD Radeon RX 570

AMD Radeon RX 580

AMD Radeon Pro WX 7100

AMD Radeon RX Vega 56

AMD Radeon RX Vega 64

AMD Radeon Pro WX 9100

AMD Radeon Frontier Edition 

https://support.apple.com/en-us/HT208898#cards

Οδηγίες για τις μνήμες μπορείς να βρεις εδώ οδηγίες. Δες αν τα βάζεις στα σωστά slots.

https://support.apple.com/en-gb/HT205043

Εφόσον έχεις τα Sierra τα High Sierra είναι συμβατά. Τα Mojave απαιτούν συμβατή κάρτα γραφιών όπως ανέφερα παραπάνω. Εφόσον λές ότι το μηχάνημα δούλευε σωστά όταν το πήρες, πιθανόν να φταίει η κάρτα γραφικών που έβαλε ο τεχνικος για τα κρασαρίσματα ή η μνήμη. Τα μηνυματάκι που πετάει μετά το κρασάρισμα ίσως σου δώσει την αιτία.

Από τεχνικούς δεν ξέρω. Όσο έχω mac δεν χρειάστηκα ποτέ τεχνική υποστήριξη. Εγώ θα το στελνα στη αντιπροσωπεία (σε κάνα document) να μουν πουν τη γνώμη τους. Βέβαια ως αντιπροσωπεία στοιχίζει παραπάνω.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετως εαν εκλεισε η δεν εκλεισε το μαγαζι, εκτος και πεθανε (!...!) πρεπει / δηλαδη επιβαλλεται:
να μιλησεις μαζι του -αν δεν το εχεις ηδη κανει..- γιατι καρατχην εκεινος ειναι που εκανε ο,τι εκανε!
‼️
Δεν ειναι "λαθος" το να ψαχνεις σε αλλους και αλλου,
ομως πιασε & ρωτησε απαραιτητα + πρωτα...εκεινον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ασχετως εαν εκλεισε η δεν εκλεισε το μαγαζι, εκτος και πεθανε (!...!) πρεπει / δηλαδη επιβαλλεται:
να μιλησεις μαζι του -αν δεν το εχεις ηδη κανει..- γιατι καρατχην εκεινος ειναι που εκανε ο,τι εκανε!
‼️
Δεν ειναι "λαθος" το να ψαχνεις σε αλλους και αλλου,
ομως πιασε & ρωτησε απαραιτητα + πρωτα...εκεινον!

Αγαπητέ μου.. Το παλικάρι έκλεισε το μαγαζί και εξαφανίστηκε.. Γι’αυτό βρίσκομαι σε αυτή τη φάση τώρα..

Έχεις να προτείνεις κάτι όσον αφορά σχετικά μαγαζιά που μπορώ να στείλω το μηχάνημα;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από NikZaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<Εξαφανιστηκε>, εννοεις εφυγε εντελως, απο την πολη σου [και την Κρητη]?😲

Το πρακτικοτερο, ειναι η 'αναζητηση' του: εστω για να σου δωσει, καποια data
παραπανω συγκεκριμενα εν προκειμενω, για τι [του] εχει κανει στο μηχανημα!

Να υποθεσω οτι, απο μονος σου, δεν θα βοηθηθεις / βρεις καθολου ακρη, για
δοκιμες -και ως εκ τουτου, ισως πιθανες λυσεις- διαβαζοντας, τα παρακατω?
https://forums.macrumors.com/threads/mp5-1-what-you-have-to-do-to-upgrade-to-mojave-bootrom-upgrade-instructions.2142418/
ισως και
https://forums.macrumors.com/threads/mp5-1-bootrom-thread-144-0-0-0-0.2132317/

Εφοσον μιλαμε για μηχανημα καποιων ετων, που εχει περασει απο δυο χερια (τουλαχιστον) χρηστων,
που δεν γνωριζουμε επακριβως τι εχουν κανει, οπως και εναν (τουλαχιστον) τεχνικο, που & γι' αυτον
δεν ειναι γνωστο απολυτως τι εχει κανει, ετσι ειδικα οπως το θετεις "που να μπορεί να αναλάβει την
 επισκευή και την αναβαθμίση του μηχανήματος ΥΠΕΥΘΥΝΑ;"
δυστυχως οχι, δεν γνωριζω, κανεναν... 

Και για να εξηγησω + λιγο παραπανω, για παραδειγμα, ετουτο που αναφερεις,
για τις μνημες:
3) Απο τα 32gb μνήμης μου διαβάζει τα 16gb (έχω κάνει αλλαγή θέσης στα slot,
τις έχω αντικαταστήσει γιατί ήταν εντός εγγύησης, το πρόβλημα παραμένει)

ειναι κατα τι "φοβιστικο"...!  🤕
Γιατι, αν για παραδειγμα εχει προβλημα στη μητρικη, τεχνικος πως να αναλαβει
υπευθυνα την επισκευη της / του..? Ακομη και για αντικατασταση της μετα, δεν
θα ειναι ακριβως, το ευκολοτερο πραγμα (με ρισκο παραγγελιων απο ebay κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα γραφικώ που έβαλες είναι flash-αρισμένη με bios για mac; άν όχι το πιθανότερο είναι ότι αυτό φταίει για το νο1 πρόβλημα.

Όσο για τις μνήμες, πριν το sierra τις έβλεπε όλες ή μετά την αναβάθμιση προέκυψε το θέμα;

Γενικότερα τα mac pro 5.1 δέχονται mojave μετά από αναβάθμιση στο efi τους που γίνεται μέσα από high sierra απ' όσο ξέρω οπότε έχει μια λογική αυτό που σου είπαν στο irepair που για να γίνει πρέπει να έχεις μια mac certified ή flashed κάρτα γραφικών. Θα σου έλεγα να ψάξεις πρώτα πως μπορείς να τροποποιήσεις το bios της κάρτας γραφικών για να τη βλέπει σαν official οπότε να μην έχεις αυτό το θέμα και μετά να μπεις στη διαδικασία mojave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν διαβάζει την μνήμη τι συζητάμε για κάρτα γραφικών ?

Συντηρείς ένα μηχάνημα με USB 2 και Sata 2 εν'ετη 2019..

αν το κάνεις για το χόμπι σου οκ γούστα πληρώνεις δεν υπάρχει κανείς αντίλογος..

Αν θέλεις να κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά πρέπει να κοιτάξεις παρακάτω..

Στην πρώτη περίπτωση και επειδή όλο το μηχάνημα είναι modular καλό είναι να βρεις ένα ίδιο με base configuration σε καλή τιμή (υπάρχουν) ώστε να συντηρείς το πρώτο,από αυτά που μας αναφέρεις είναι πολύ πιθανόν η μητρική σου να μην πάει παρακάτω,και αν ήσουν Αθήνα άντε θα βρίσκαμε μια λύση αλλά το κόστος της μεταφοράς και του τεχνικού που θα φάει μέρες να το συνεφέρει αλλά κ δεν θα δώσει καμιά εγγύηση σε ένα παλιό μηχάνημα νομίζω θα είναι και μεγάλο αλλά αργά η γρήγορα θα έχεις πάλι προβλήματα.

στα γράφω όλα αυτά με καλή διάθεση εννοείται και επειδή από τα συμφραζόμενα σου δεν αρκείσαι σε ένα snow leopart αλλά έχεις βλέψεις και για mojave,σημαίνει ότι έχεις τις απαιτήσεις σου από ένα μηχάνημα που πλέον δεν μπορεί να στις καλύψει..

Είναι ένας φαύλος κύκλος,γιατί πιθανόν σκέφτεσαι τόσα χρήματα εχω δώσει να τα πετάξω ? και όσο δίνεις τόσο όλο αυτό θα μεγαλώνει.. Σκέψου το..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτού πας στο χειρότερο δυνατό σενάριο που περιγράφει ο MoviemakerGr δες αν έχει όντως το τελευταίο firmware η μητρική γιατί πιθανόν εκεί είναι το limitation (υπάρχουν macpro 5.1 με 128gb ram). Όσο για το sata 2 και usb 2 με μια καρτούλα pcie έκαστο λύνεις το πρόβλημά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Piterakos83 είπε

πρωτού πας στο χειρότερο δυνατό σενάριο που περιγράφει ο MoviemakerGr δες αν έχει όντως το τελευταίο firmware η μητρική γιατί πιθανόν εκεί είναι το limitation (υπάρχουν macpro 5.1 με 128gb ram). Όσο για το sata 2 και usb 2 με μια καρτούλα pcie έκαστο λύνεις το πρόβλημά σου

Φίλε συνεχώς ανακατεύει την τράπουλα η Apple.. δεν μπορείς να είσαι ποτέ 100% σίγουρος ότι η addon κάρτα σου θα συνεχίσει να δουλεύει και στο επόμενο λειτουργικό.. έχει αφήσει έξω ολόκληρη nVidia αλλά και πολύ περισσοτερο Wi_Fi modules που χρησιμοποιούσε αυτή η ίδια στο παρελθόν.. επίσης όπως λέει ο devil πιο πάνω δεν υπάρχουν  certified ανταλλακτικά που να σου εξασφαλίζουν την σωστή λειτουργία τους, Any Way για τα δικά μου δεδομένα και τις ανάγκες του 2019 αυτά τα μηχανήματα αφού έχουν αποδώσει εκατοντάδες χιλιάδες ίσως εργατοώρες ήρθε η ώρα να παροπλιστούν, η να κάνεις (και να πληρώνεις) το κέφι σου ελαχιστοποιώντας όμως τις απαιτήσεις σου.

Η τεχνολογία βασικά είναι από τα λίγα πράγματα που αν θέλεις αποτελέσματα θα πρέπει να την ακολουθείς φυσικά όχι απαραίτητα κατά πόδας αλλά τόσο όσο ώστε να μπορείς να υπερπηδήσεις τα χάσματα που δημιουργεί η γρήγορη εξέλιξη της..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Piterakos83 είπε

η κάρτα γραφικώ που έβαλες είναι flash-αρισμένη με bios για mac; άν όχι το πιθανότερο είναι ότι αυτό φταίει για το νο1 πρόβλημα.

Όσο για τις μνήμες, πριν το sierra τις έβλεπε όλες ή μετά την αναβάθμιση προέκυψε το θέμα;

Γενικότερα τα mac pro 5.1 δέχονται mojave μετά από αναβάθμιση στο efi τους που γίνεται μέσα από high sierra απ' όσο ξέρω οπότε έχει μια λογική αυτό που σου είπαν στο irepair που για να γίνει πρέπει να έχεις μια mac certified ή flashed κάρτα γραφικών. Θα σου έλεγα να ψάξεις πρώτα πως μπορείς να τροποποιήσεις το bios της κάρτας γραφικών για να τη βλέπει σαν official οπότε να μην έχεις αυτό το θέμα και μετά να μπεις στη διαδικασία mojave

- Ενδεχομένως να την flashαρε ο τεχνικός που πήγαινα το Mac, διότι στο boot screen μου εμφανίζει το σήμα της Apple.

- Μετά την αναβάθμιση σε Sierra προέκυψε το πρόβλημα με τις μνήμες. Όσο «έτρεχε» με El Capitan, δεν μου είχε εμφανίσει κάτι.

Επεξ/σία από NikZaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ομως δεν εισαι σιγουρος: για τι εχει συμβει στο Mac απο ολους (?) οσους το ειχαν στα χερια τους...
- Ενδεχομένως να την flashαρε ο τεχνικός που πήγαινα το Mac, διότι στο boot screen μου εμφανίζει το σήμα της Apple.
Ισως δεν εισαι σιγουρος και για εσενα τον ιδιο & αν εκανες τα παντα σωστα...😲

Οσο για τις μνημες, υποθετωντας οτι δεν δημιουργηθηκε κανενα θεμα και στις εντελως καινουργιες
- Μετά την αναβάθμιση σε Sierra προέκυψε το πρόβλημα με τις μνήμες. Όσο «έτρεχε» με El Capitan, δεν μου είχε εμφανίσει κάτι.
θα επρεπε να τσεκαρεις / συμπερανεις  βασει αυτων, δηλαδη των μνημων αν η μητρικη ειναι ΟΚ!
Γιατι αν οι μνημες δεν εχουν προβλημα, ασχετως μηχανηματος η λειτουργικο συστηματος
-> τοτε πιθανον να εχεις μητρικη δυστυχως με προβλημα... 😫

Σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο, αλλα ετσι εξ' αποστασεως μπορω μονο να σου πω
να ελεγξεις το παραπανω. Οι μνημες θα δωσουν πληροφορια για το μηχανημα ✔️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το ίδιο μηχάνημα με τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια κάρτα γραφικών
-η rx580 παίζει μια χαρά σε high sierra / mojave γιατί υπάρχουν οι drivers για την κάρτα στο λειτουργικό. εμένα τρέχει με mojave και την έχω από το high sierra, για παλαιότερα λειτουργικά δεν ξέρω να σου πω. έχεις μας είπες boot screen; δηλαδή εάν πατήσεις το alt ανοίγοντας το μηχάνημα σου εμφανίζει το δίσκο εκκίνησης; εάν ναι την έχει φλασάρει. υπάρχει περίπτωση να έχεις φίλο με pc που να έχει την rx580 για να την δοκιμάσεις ότι παίζει σωστά; 

-οι xeon επεξεργαστές «δουλεύουν» καλύτερα τις μνήμες τρικάναλες. κάνε μία δοκιμή και βγάλε την μία από το 4ο σλοτ για να δεις τα βλέπει τα 24gb;

-το μηχάνημα ακόμη βγάζει το ψωμί του μια χαρά, με σύγχρονη κάρτα γραφικών, σύγχρονο pcie ssd με ταχύτητες 1500 mb/s, pcie usb3 και εάν είσαι και μερακλής με xeon X5690 με σκορ πάνω από 25.000 multi score στο geekbench δεν νομίζω ότι υπολείπεται και πολύ από σύγχρονα μηχανήματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liospi είπε

έχω το ίδιο μηχάνημα με τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια κάρτα γραφικών
-η rx580 παίζει μια χαρά σε high sierra / mojave γιατί υπάρχουν οι drivers για την κάρτα στο λειτουργικό. εμένα τρέχει με mojave και την έχω από το high sierra, για παλαιότερα λειτουργικά δεν ξέρω να σου πω. έχεις μας είπες boot screen; δηλαδή εάν πατήσεις το alt ανοίγοντας το μηχάνημα σου εμφανίζει το δίσκο εκκίνησης; εάν ναι την έχει φλασάρει. υπάρχει περίπτωση να έχεις φίλο με pc που να έχει την rx580 για να την δοκιμάσεις ότι παίζει σωστά; 

-οι xeon επεξεργαστές «δουλεύουν» καλύτερα τις μνήμες τρικάναλες. κάνε μία δοκιμή και βγάλε την μία από το 4ο σλοτ για να δεις τα βλέπει τα 24gb;

-το μηχάνημα ακόμη βγάζει το ψωμί του μια χαρά, με σύγχρονη κάρτα γραφικών, σύγχρονο pcie ssd με ταχύτητες 1500 mb/s, pcie usb3 και εάν είσαι και μερακλής με xeon X5690 με σκορ πάνω από 25.000 multi score στο geekbench δεν νομίζω ότι υπολείπεται και πολύ από σύγχρονα μηχανήματα 

Ανάλογα την χρήση.. και φυσικά ανάλογα και τις αναβαθμίσεις.. έχεις κρατήσει μόνο τροφοδοτικό μνήμες και μητρική μην ξεχνάς.. και φυσικά αυτή η βάση σου δεν έχει αρχίσει να σου δημιουργεί ακόμα προβλήματα.. εδώ μιλάμε για μια προβληματική βάση αφού δεν αναγνωρίζει όλες τις μνήμες..

Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω και εφόσον η χρήση σου βασίζεται στο multiscore που μας ανέφερες θα μπορούσες να πεις ότι οκ κάνω την δουλειά μου ακόμα,και θα συμφωνούσα,

αλλά αν σε ένα μηχάνημα στάζεις συνέχεια χρήμα για να δουλεύει με αμφίβολο μάλιστα αποτέλεσμα,και με δεδομένη την εξέλιξη που υπάρχει τότε ίσως είναι καιρός κάποιος να σκεφτεί να απευθυνθεί σε κάτι νέο..

Φυσικά ο ίδιος θα κρίνει τελικά τι τον συμφέρει,σύμφωνα και με τον όγκο δουλειάς που έχει.. γιατί αν το μηχάνημα αυτό, το όσο ικανό είναι, βρεθεί αντιμέτωπο και με μεγάλο όγκο τότε οι καθυστερήσεις πολλαπλασιάζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Ανάλογα την χρήση.. και φυσικά ανάλογα και τις αναβαθμίσεις.. έχεις κρατήσει μόνο τροφοδοτικό μνήμες και μητρική μην ξεχνάς.. και φυσικά αυτή η βάση σου δεν έχει αρχίσει να σου δημιουργεί ακόμα προβλήματα.. εδώ μιλάμε για μια προβληματική βάση αφού δεν αναγνωρίζει όλες τις μνήμες..

Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω και εφόσον η χρήση σου βασίζεται στο multiscore που μας ανέφερες θα μπορούσες να πεις ότι οκ κάνω την δουλειά μου ακόμα,και θα συμφωνούσα,

αλλά αν σε ένα μηχάνημα στάζεις συνέχεια χρήμα για να δουλεύει με αμφίβολο μάλιστα αποτέλεσμα,και με δεδομένη την εξέλιξη που υπάρχει τότε ίσως είναι καιρός κάποιος να σκεφτεί να απευθυνθεί σε κάτι νέο..

Φυσικά ο ίδιος θα κρίνει τελικά τι τον συμφέρει,σύμφωνα και με τον όγκο δουλειάς που έχει.. γιατί αν το μηχάνημα αυτό, το όσο ικανό είναι, βρεθεί αντιμέτωπο και με μεγάλο όγκο τότε οι καθυστερήσεις πολλαπλασιάζονται..

Σωστά, εάν η βάση σου είναι κάπως ότι και να κάνεις τα νεύρα σου θα σπας...

εγώ π.χ. που δουλεύω όλη τη σουίτα της adobe στην έκδοση CC και κανένα μονταζάκι στο davinci, το μηχάνημα είναι συγκρίσιμο με μηχανάκια του '16-'17
εάν το άλλαζα, ίσως πήγαινα στη λύση του mac mini (2018) i7 με egpu για να βάλω ότι κάρτα γραφικών θέλω γιατί το καινούριο mac pro είναι «φάτε μάτια ψάρια...»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2019 στις 12:16 ΠΜ, NikZaf είπε

- Ενδεχομένως να την flashαρε ο τεχνικός που πήγαινα το Mac, διότι στο boot screen μου εμφανίζει το σήμα της Apple.

 

Δεν θα εμφανιζε κατι διαφορετικο αν ειχε περασμενο bios για windows/linux. Ψαξου με καποιον με pc για να φλασαρεις το bios για mac. Ευκολη διαδικασια, ψαξε για "flash modded bios rx580" (ενδεικτικα θα χρειαστεις το atiflash και απλα το αρχειο .rom του bios)

*Δεν γνωριζω αν μπορεις να το κανεις μεσα απο mac αυτην την διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...