Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποκαλύπτει κατά λάθος ένα νέο μενού έναρξης για τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bspus είπε

Δεν εχει σημασια αν ειναι ubuntu η καποια αλλη διανομη. Φιλικο ή μη ειναι το συγκεκριμενο desktop environment.  Εγω για παραδειγμα αν παω σε νεο gnome, unity ή δεν ξερω τι ειναι της μοδας αυτες τις μερες βγαζω καπνους. Με το xfce ομως ολα μια χαρα

Πριν τα 10 χρησιμοποιουσα και εγω classic shell. Πλεον δεν χρειαζεται γιατι το μενου των 10 ειναι αρκετα customizable και μπορω να το κανω αρκετα λιτο οπως μου αρεσει. Το εχω στη φωτογραφια. Δεν διαφερει πλεον και τοσο απο το classic

menu10.jpg

 

Αυτό το μπλε background μου σπάει τα νεύρα.

Ναι μεν μπορείς να αλλάξεις το χρώμα σε κάτι πιο σκούρο αλλά είναι global setting και το θέλω το μπλε/ανοικτό χρώμα στο υπόλοιπο λειτουργικό.

Τόσα χρόνια και δεν έχουν βάλει έστω τη δυνατότητα να αλλάξεις το χρώμα του background.

Άσε που ειδικά οι browsers βάζουν το δικό τους και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Ουσιαστική παραμετροποίηση μηδέν, ούτε το εικονίδιο δεν μπορείς να αλλάξεις.

Καλά για το μέγεθος του δεν το συζητώ, σώνει και καλά να είναι μικροσκοπικό χωρίς δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους του.

Πολλοί τη λένε για το Gnome, πάντως χρησιμοποιώντας και Windows και Ubuntu προτιμώ χίλιες φορές των launcher του Gnome.

Έχω φτάσει στο σημείο να φτιάχνω δικούς μου launchers με το AutoIt για να παραμετροποιήσω κάπως τη κατάσταση.

Ένα παράδειγμα με το Audacity.

Audacity.au3

#include <MsgBoxConstants.au3>

Local $sProgramPath = RegRead("HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Audacity_is1", "InstallLocation")

If $sProgramPath = "" Then
    $sProgramPath = RegRead("HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Audacity_is1", "InstallLocation")
EndIf

If $sProgramPath = "" Then
    MsgBox($MB_SYSTEMMODAL, "Audacity", "Audacity is not installed or not found.")
    Exit
EndIf

$sProgramPath = $sProgramPath & "\audacity.exe"

Run($sProgramPath)

Audacity.VisualElementsManifest.xml

<Application xmlns:xsi='http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance'>
  <VisualElements
      ShowNameOnSquare150x150Logo='off'
      ShowNameOnSquare70x70Logo='off'
      Square150x150Logo='Audacity.png'
      Square70x70Logo='Audacity.png'
      Square44x44Logo='Audacity.png'
      ForegroundText='light'
      BackgroundColor='#323232'/>
</Application>

Επιτέλους το έχουν πάρει χαμπάρι ότι η κατάσταση με τα tiles δεν τραβάει πουθενά και ετοιμάζουν αλλαγές.

Μπράβο τους που το πήραν, χρειάζονται αλλαγές.

Το νέο UI που διέρρευσαν το προτιμώ ένα τρισεκατομμύριο φορές από το σημερινό.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αυτό το μπλε background μου σπάει τα νεύρα.

Ναι μεν μπορείς να αλλάξεις το χρώμα σε κάτι πιο σκούρο αλλά είναι global setting και το θέλω το μπλε/ανοικτό χρώμα στο υπόλοιπο λειτουργικό.

Τόσα χρόνια και δεν έχουν βάλει έστω τη δυνατότητα να αλλάξεις το χρώμα του background.

Άσε που ειδικά οι browsers βάζουν το δικό τους και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Ουσιαστική παραμετροποίηση μηδέν, ούτε το εικονίδιο δεν μπορείς να αλλάξεις.

Καλά για το μέγεθος του δεν το συζητώ, σώνει και καλά να είναι μικροσκοπικό χωρίς δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους του.

Πολλοί τη λένε για το Gnome, πάντως χρησιμοποιώντας και Windows και Ubuntu προτιμώ χίλιες φορές των launcher του Gnome.

 

 

Το χρωμα του background και το χρωμα του accent (γενικο) ειναι διαφορετικα και ελεγχονται και τα δυο πληρως με RGB value.

Τα tiles στο start φυσικα ακολουθουν το χρωμα του accent το  οποιο μπορεις προαιρετικα να εχεις και στα decorations των παραθυρων η/και στη μπαρα του start.

Ξεχωριστο χρωμα για τα tiles οχι δεν μπορεις να εχεις αλλα ποτε δεν μπορουσες να καθορισεις custom χρωματα σε παλιοτερα windows μονο για το start menu ετσι και αλλιως.

Οι browsers επισης ακολουθουν το accent, τουλαχιστον οσοι εχω. Στο firefox εχω βαλει addon για να ειναι μαυρο

Τι ειναι μικροσκοπικο, το start στα 10? To εκανα οσο πιο μικρο μπορουσα και θα ηθελα και λιγο παραπανω.

Σου αρεσει και το gnome🤮. Μαλλον εχουμε διαμετρικα αντιθετες αποψεις αισθητικης :D

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Bspus είπε

Ξεχωριστο χρωμα για τα tiles οχι δεν μπορεις να εχεις αλλα ποτε δεν μπορουσες να καθορισεις custom χρωματα σε παλιοτερα windows μονο για το start menu ετσι και αλλιως.

Μα αυτό είναι το θέμα, ότι δεν μπορείς, τόσα χρόνια  από τη κυκλοφορία των 10 κι ακόμη δεν μπορείς.
Ουσιαστικά όμως μπορείς με ψάξιμο.
Μπορείς να φτιάξεις δικά σου launchers και να παραμετροποιήσεις και το μέγεθος του εικονιδίου, και το χρώμα του background, αλλά όλα αυτά με δικά σου launchers και με δικό σου xml, πράγματα που για ένα λειτουργικό που απευθύνεται στους πάντες θα έπρεπε να είναι εύκολα παραμετροποιήσιμα.
 

18 λεπτά πριν, Bspus είπε

Τι ειναι μικροσκοπικο, το start στα 10? To εκανα οσο πιο μικρο μπορουσα και θα ηθελα και λιγο παραπανω.

Το εικονίδιο στο tile, γιατί να μη μπορώ να το κάνω πιο μεγάλο και γιατί να μη μπορώ να αφαιρέσω το text εύκολα; Με "δύσκολους" τρόπους βέβαια μπορείς. Έχω και παραδείγματα παραπάνω για το πως μπορείς να φτιάξεις δικούς σου launchers με το δικό σου VisualElementsManifest.
 

18 λεπτά πριν, Bspus είπε

Σου αρεσει και το gnome🤮. Μαλλον εχουμε διαμετρικα αντιθετες αποψεις αισθητικης :D

H αισθητική είναι υποκειμενική για αυτό και ένα λειτουργικό που απευθύνεται σε όλους οι δυνατότητες εύκολης παραμετροποίησης σημαντικών στοιχείων του UI όπως το start menu είναι πολύ σημαντική.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Απλα δεν με απασχολει τοσο. Ειναι good enough.

Η λειτουργικοτητα με ενδιαφερει και εφοσον ειναι αρκετα παραμετροποιησιμο να το φερω στα μετρα μου ωστε να κανω ανετα τη δουλεια μου δεν εχω παραπονο.

Με τα 8, 8.1 ειχα θεμα γιατι ηταν full screen και μου εκοβε τη ροη εργασιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bspus είπε

Τι να σου πω. Απλα δεν με απασχολει τοσο. Ειναι good enough.

Η λειτουργικοτητα με ενδιαφερει και εφοσον ειναι αρκετα παραμετροποιησιμο να το φερω στα μετρα μου ωστε να κανω ανετα τη δουλεια μου δεν εχω παραπονο.

Με τα 8, 8.1 ειχα θεμα γιατι ηταν full screen και μου εκοβε τη ροη εργασιων.

Ούτε εγώ έχω παράπονο. Για κάποιον που του είναι σημαντικά όλα αυτά με ψάξιμο μπορεί να το φέρει στα μέτρα του.

Θα είχα παράπονο αν δεν μπορούσα να κάνω τις αλλαγές που θέλω. Μπορώ όμως.

Είναι κρίμα πάντως για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις από υπολογιστές να μη μπορεί εύκολα να κάνει τις παραμετροποιήσεις που θα ήθελε.

Δεν είναι "παραπονετικό" το ποστ μου, απλά τονίζω ότι το υπάρχον start menu UI είναι από τα σημεία του λειτουργικού που επιδέχεται βελτιώσεων.

Και μπράβο τους που δεν είναι κολλημένοι και θέλουν να κάνουν αλλαγές.

Εξάλλου τα πλακίδια δεν έχουν και τόσο νόημα πια και είναι λογικό να θέλουν να επιστρέψουν στα transparent εικονίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοτύπησαν πάλι...

Μενού με εικονίδια δεν έχουμε ξαναδεί...

6 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Aν θυμασαι προ δεκαετιας -στα 8αρια- ηταν που αντιγραψαν το linux για να μπουν στα κινητα, επειδη το UI του ηταν πιο ελαφρυ κ καταληλοτερο για μικρες συσκευες. Απο τοτε κολησαμε στα βλακο-ταιλς, τα οποια εξελισονται σιγα-σιγα σε διαφημιστικο πανελ κ πιθανη μελλοντικη αρπαχτη για την μικρομαλακη. Αρα δεν εχουμε κ πολλες πιθανοτητες να δουμε κατι καλο στα παραθυρα.

Αλλα αν το καλοσκεφτεις, μας αξιζει? Τοσα χρονια κ τοσες διανομες φιλικες προς τον χρηστη, κ ακομα 3% παγκοσμιως ξεκολησαν απ τον μαζοχισμο που προσφερει ο Μπιλαρας.... Καλα δεν μας κανουν λοιπον?

Ας μην έδιναν δωρεάν το 10 (με το στανιό...), ας μην επέτρεπαν/παρότρυναν την πειρατεία στις παλιότερες εκδόσεις και θα έβλεπες που θα ήταν τα linux σήμερα...

Αρνούμαι να πιστέψω ότι μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους έχει αποτύχει παταγωδώς να καταπολεμήσει την πειρατεία στο λειτουργικό της εδώ και 40 χρόνια... 

Απλά αφήνει την πειρατεία για να διατηρεί το τεράστιο παγκόσμιο ποσοστό της και να ασχολούνται οι προγραμματιστές μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Πρωτοτύπησαν πάλι...

Μενού με εικονίδια δεν έχουμε ξαναδεί...

Ας μην έδιναν δωρεάν το 10 (με το στανιό...), ας μην επέτρεπαν/παρότρυναν την πειρατεία στις παλιότερες εκδόσεις και θα έβλεπες που θα ήταν τα linux σήμερα...

Αρνούμαι να πιστέψω ότι μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους έχει αποτύχει παταγωδώς να καταπολεμήσει την πειρατεία στο λειτουργικό της εδώ και 40 χρόνια... 

Απλά αφήνει την πειρατεία για να διατηρεί το τεράστιο παγκόσμιο ποσοστό της και να ασχολούνται οι προγραμματιστές μαζί της.

Αν κ δεν εχουμε αποδειξεις γι αυτο, ναι, κ γω αυτο πιστευω. Ποσες φορες μας "πιανει" με σπασμενα κ το μονο που κανει ειναι να βγαλει μαυρη ταπετσαρια. Σιγα.... Αλλα αδερφε αυτο που μου την σπαει ειμαστε εμεις. Η μικρομαλακη καλα κανει οτι κανει. Εμεις ειμαστε που παμε κοντρα στο συμφερον μας κ χαμογελαμε λες κ ειμαστε οι καλυτεροτεροι. Ειναι παγια συμπεριφορα ολων σε πολλα θεματα- τα λειτουργικα ειναι μονο ενα απο αυτα που βλεπουμε γυρω μας. Αντι να διαβαζουμε αρθρα σαν αυτο κ να ριχνουμε φασκελα προς το Ρεντμοντ, καθομαστε κ το συζηταμε..... (για να μην πουμε για την ελλειψη αντιστοιχου ενδιαφεροντος απ την μαζα για οτι θα τους ηταν κομμενο κ ραμμενο στα μετρα τους κ τσαμπα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft έχει κάνει τόσες αλλαγές στα start μενου των Windows από την εποχή των 95 μέχρι και σήμερα στα 10 που ούτε κανα θα έλεγα πως θα προβληματίσει ή πειράξει ιδιαίτερα τον μέσο χρήστη ενός PC. Μην ξεχνάμε και τα 8.1 που το μενού μερικές φορές μου θύμιζε ταπετσαρία παρά Start menu.... 😁😁😁

 

 

mY8Hp.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, johncorfas said:

Ας μην έδιναν δωρεάν το 10 (με το στανιό...), ας μην επέτρεπαν/παρότρυναν την πειρατεία στις παλιότερες εκδόσεις και θα έβλεπες που θα ήταν τα linux σήμερα...

Δωρεάν τα Windows, δωρεάν και τα Linux. Πού είναι τα Linux λοιπόν σήμερα; Ή μήπως για να ανέβουν τα Linux πρέπει να είναι το μοναδικό δωρεάν OS?
Μάλλον κάτι άλλο φταίει που είναι εκεί πού είναι τα Linux.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δωρεάν τα Windows, δωρεάν και τα Linux. Πού είναι τα Linux λοιπόν σήμερα; Ή μήπως για να ανέβουν τα Linux πρέπει να είναι το μοναδικό δωρεάν OS?
Μάλλον κάτι άλλο φταίει που είναι εκεί πού είναι τα Linux.

Είναι αστείο όταν το ίδιο τους το επιχείρημα γυρνάει μπούμερανγκ. Αλλά και πάλι κάτι θα βρουν να.πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάμε για εμφάνιση μόνο όχι για επιδιόρθωσεις του συστήματος όπως λέμε front end καλύτερα πάρα backend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Τόσα χρόνια πέρασαν . Γιατί δε δίνει επιτέλους δυνατότητα για 3d party desktop managers ???

Γιατί με το ζόρι δουλεύει ο δικός της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...