Προς το περιεχόμενο

Έχει κανείς elpedison για ηλεκτρικό ρέυμα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σήμερα με πήρε η μάνα μου τηλέφωνο να μου πει ότι θα πάει στην elpedison και θα κερδίσει 40% από το ρεύμα. Μου ακούστηκε κάπως υπερβολικό, γενικά δε ξέρω τι παίζει με την αγορά ηλεκτρικού ρεύματος αλλά ίσως κάτι κρύβεται.

Τι άποψη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχουν πάρει διάφορες εταιρείες αλλά επειδή η κατανάλωση μου είναι κανονική κερδίζω από τίποτα έως ελάχιστα το μηνα (αναγωγή από τετραμηνια). Για 1-2€ το μήνα δεν πάω σε ιδιωτική. 

Τα 30 και 40% που λένε είναι ψέμμα. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο.

Επεξ/σία από tz_aristotelis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με έχουν ζαλίσει και εμένα, απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει όντως έκπτωση αλλά μόνο στην τιμή kw

Το πάγιο και λοιπές χρεώσεις είναι ίδιες

Επίσης οι περισσότερες εταιρίες έχουν μεγαλύτερο πάγιο από την ΔΕΗ

Πχ elpedisson 4 euro το μήνα ενώ η ΔΕΗ 2 ευρώ 

 

 

Εγώ που τα υπολόγιζα στο δικό μου με κάτω από 2000kwh κατανάλωση το κέρδος ήταν 30 ευρώ το 4μηνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου άκουσα ή διάβασα εδώ μέσα (με επιφύλαξη το μεταφέρω) ότι τυχόν μετάβαση σε εναλλακτικό πάροχο απαιτεί προσκόμιση πιστοποίησης καταλληλότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (λήγει κάθε 15 έτη), οπότε παλιές παροχές (άνω της 15ετίας) ας έχουν υπόψη και αυτό το "κρυφό" κόστος.

15 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

 

Εγώ που τα υπολόγιζα στο δικό μου με κάτω από 2000kwh κατανάλωση το κέρδος ήταν 30 ευρώ το 4μηνο

Είσαι σίγουρος? Θεωρώ ότι βγαίνει αρκετά λιγότερο στις μικρές καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

Επειδη με έχουν ζαλίσει και εμένα, απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει όντως έκπτωση αλλά μόνο στην τιμή kw

Το πάγιο και λοιπές χρεώσεις είναι ίδιες

Επίσης οι περισσότερες εταιρίες έχουν μεγαλύτερο πάγιο από την ΔΕΗ

Πχ elpedisson 4 euro το μήνα ενώ η ΔΕΗ 2 ευρώ 

Εγώ που τα υπολόγιζα στο δικό μου με κάτω από 2000kwh κατανάλωση το κέρδος ήταν 30 ευρώ το 4μηνο

Δε παιζει φιλε αυτο(30ευρω διαφορα το 4μηνο) για κανεναν απολυτως λογο,με τετοιες διαφορες δε θα ειχε μεινει ουτε ο Φωτοπουλος στη ΔΕΗ...και τα προγραμματα νυχτερινο=ημερησιο που διαφημιζουν ειναι με συμβολαιο 2ετες με ρητρες κτλπ,γενικα μονο συμφερει σε υψηλες καταναλωσεις πανω απο 2000κwh το 4μηνο πχ η volterra παλιοτερα που ειχε την ΟΤΣ στο 70αρι την εριξε στο 60αρι που δεν συμφερει τωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι πελατης της Elpedison απο τον Γεναρη..

Επειδη κανω μεγαλη καταναλωση <2000kw το τετραμηνο οντως με συμφερει. 0,101 η ΔΕΗ 0,064 η Elpedison

Μιλαμε μονο για την αξια του ρευματος , ολα τα αλλα ειναι το ιδιο.

Μην μπερδευτεις εως 40% λιγοτερο στην αξια του ρευματος .... Οχι του λογαριασμου....

Τελευταιος εκκαθαριστικος με 2,505kw  302€ με 118 εναντι συνολο 420€

Σκεψου οτι το ρευμα ηταν 178€ και ολα τα αλλα ρυθμιζομενες χρεωσεις (ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ,ΕΡΤ κτλ)

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με συγχωρείς αλλά 7 8 ευρώ το μήνα δεν είναι άξια αναφοράς που να δικαιολογεί αλλαγή παροχου και καλά λόγω φθηνότερου ρεύματος 

Απλά κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Δεν καταλαβαίνω τι κέρδος έχει το κράτος βέβαια αν φύγουμε από την ΔΕΗ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tz_aristotelis είπε

Τα 30 και 40% που λένε είναι ψέμμα. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο.

Δεν ειναι ψεμα σε μεγαλες καταναλωσεις πανω απο 2000kw η ΔΕΗ χρεωνει 0.101€/KW και η ELPEDISON 0,0639€/KW

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Τώρα με συγχωρείς αλλά 7 8 ευρώ το μήνα δεν είναι άξια αναφοράς που να δικαιολογεί αλλαγή παροχου και καλά λόγω φθηνότερου ρεύματος 

Απλά κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Δεν καταλαβαίνω τι κέρδος έχει το κράτος βέβαια αν φύγουμε από την ΔΕΗ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 

μνημονιακή υποχρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Τώρα με συγχωρείς αλλά 7 8 ευρώ το μήνα δεν είναι άξια αναφοράς που να δικαιολογεί αλλαγή παροχου και καλά λόγω φθηνότερου ρεύματος 

Απλά κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Δεν καταλαβαίνω τι κέρδος έχει το κράτος βέβαια αν φύγουμε από την ΔΕΗ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 

Οτι σε λιγο ο ανταγωνισμος θα ριξει της τιμες οπως εγινε με την τηλεφωνια.

Αλλιως ακομα θα πληρωναμε 50€ για 8mbit γραμμη χωρις τις κλησεις και θα μας χρεωναν και την αναγνωριση .... (ΟΤΕ 2003-2004)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οτι σε λιγο ο ανταγωνισμος θα ριξει της τιμες οπως εγινε με την τηλεφωνια.

Αλλιως ακομα θα πληρωναμε 50€ για 8mbit γραμμη χωρις τις κλησεις και θα μας χρεωναν και την αναγνωριση .... (ΟΤΕ 2003-2004)

προφανως εισαι με συμβολαιο για να εχεις αυτη την τιμη σωστα?καλα αυτο με το μνημονιακη υποχρεωση θελει να το αλλαξει η παρουσα κυβερνηση ετσι λενε τουλαχιστον...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

προφανως εισαι με συμβολαιο για να εχεις αυτη την τιμη σωστα?

Στην Elpedison ναι για 24μηνες στο προγραμμα 24/7 νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ναι και καταφέραμε να φτιάξουμε ένα καρτέλ χωρίς πραγματικό ανταγωνισμό 

Ενταξει οι τιμες δεν ειναι κακες στη σταθερη το προβλημα ειναι στις ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται, αν το συγκρίνεις με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες η με την Ζιμπάμπουε

Απ' ότι θυμάμαι η Ελλάδα είναι μέλος της ε.ε 

Εγώ ας πούμε πληρώνω 24 ευρώ για 6mbps (24 θεωρητικά) 

Σε ποια άλλη χώρα χρεώνουν 4 ευρώ το 1mbps?

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...