Προς το περιεχόμενο

Έχει κανείς elpedison για ηλεκτρικό ρέυμα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρεύμα κοστίζει όντος λιγότερο,εγώ είμαι 1 χρόνο περίπου στόν ΗΡΩΝ και έχω δει όντος διαφορά,ιδιαίτερα σε εποχές χειμώνα η καλοκαίρι όταν καίς αρκετά και ξεπερνάς τις 2.000Kw όπως είπαν και πιο πάνω το κακό είναι πως χάνεις την έκπτωση απο το κοινωνικό τιμολόγια αν ξεπεράσεις κάποιο όριο ενώ θα έπρεπε να χρεώνεσαι για τα παραπάνω που καίς και οχι απο την πρώτη Κιλοβατώρα

Εχουν φύγει πάντος αρκετοί εδω και αρκετό καιρό σε άλλες εταιρίες και ο συναγωνισμός και οι καλύτερες τιμές υπάρχουν και είναι πρός ώφελος του καταναλωτή,όμως εκτός απο την απίστευτα κακή διαχείρηση ανα τα χρόνια και το φαγοπότι που έκαναν εκεί,η μεγάλη κλοπή παραμένει σε ολα αυτά τα εχτρά που μας φορτώνουν και φτάσαμε να πληρώνουμε 2 φορές και βάλε πιο πολλά απο την τιμή του ρεύματος και αυτό συμβαίνει επι πολύ καιρό.... να πείς ρε γμώτο πως είχαμε αντίκρυσμα για ολα αυτά τα χρήματα και οτι είχαν γίνει σωστές υποδομές ανάπτυξης κλπ ? δυστυχώς παρόλα τα λεφτά που σκάγαμε ανα τα χρόνια,φαίνεται πως τα λεφτά πήγαιναν αλλού αντί εκεί που υπήρχε ανάγκη,και είναι και αυτό απο τους λόγους που έφτασε η ΔΕΗ να έχει τέτοια χρέη και ξαφνικά την θυμήθηκαν και ψάχνουν να την σώσουν οι κρατούντες "υπεύθηνοι"  <_<

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, turbat0s είπε

Κάπου άκουσα ή διάβασα εδώ μέσα (με επιφύλαξη το μεταφέρω) ότι τυχόν μετάβαση σε εναλλακτικό πάροχο απαιτεί προσκόμιση πιστοποίησης καταλληλότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (λήγει κάθε 15 έτη), οπότε παλιές παροχές (άνω της 15ετίας) ας έχουν υπόψη και αυτό το "κρυφό" κόστος.

 

Λαθος . Το πιστοποιητικο το ζηταει ο ΔΕΔΔΗΕ κάθε 14 χρονια αν γινει καπια αλλαγη σε παροχο , χρηστη παροχης κλπ.

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και στην ΔΕΗ να είσαι, κάθε 14 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να εκδόσεις νέο πιστοποιητικό της ηλεκτρικής εγκατάστασης και να το δόσεις στον ΔΕΔΔΗΕ.

Ναι αλλα στην πραξη δεν γινεται ...Η καποια αλλαγη μετα από 14 χρονια είναι μια αφορμή να ζητησει πιστοποιητικο ο ΔΕΔΔΗΕ υποχρεωτικα.

Θα μπορουσε ο ΔΕΔΔΗΕ να το ζηταει "αυταπαγγελτα" και καλο θα ητν να ελεγχεται η εγκατασταση αλλα δεν το κανει.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μιας και σας βρήκα:

  • Αλλάζει το ρολόι σου και σου τραβάει καλώδιο ρεύματος δικό τους ή χρησιμοποιείς το ίδιο;

Αν το ρεύμα το δίνει η ΔΕΗ η ΔΕΔΗΕΕ ποτέ μου δεν κατάλαβα τι είναι το ένα και τι το άλλο πάμε στο ζουμί:

  • Εαν δεν έχεις ρεύμα βλάβη ποιος το φτιαχνει; η Elpedison ή ΔΕΔΗΕΕ. Μην μου πείτε η Elpedison και απλά παίρνει αυτή τηλέφωνο στην ΔΕΔΗΕΕ για να έρθει το συνεργείο THΣ ΔΕΔΗΕΕ.
  • Εαν γίνεται τεχνικές προγραματισμένες εργασίες ΔΕΗ, δηλαδή βρίσκεις στην κολόνα χαρτάκι για διακοπή 08:00-13:00, ρεύμα με Elpedison θα έχεις;
  • Το καλοκαίρι κάνουν απεργία η ΔΕΗ,κατεβάζει διακόπτες όπως έχει κάνει στο παρελθόν και βγάζει πρόγραμμα οτι η περιοχή σου δεν θα έχει ρεύμα μέχρι τις 16:00, εγώ με Elpedison θα έχω ρεύμα;
  • Έχω τριφασικό και το χειμώνα έπεφτε συνέχει η μια φάση απο βλάβες σε μετασχηματιστές  της ΔΕΗ, τηλέφωνο για αναγγελία βλάβης σε ποιον παίρνεις και ποιος την φτιάχνει πραγματικά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα βάλεις το πρόγραμμα electricity home night με addon fixed. Θα δίνεις 1.5ε πάγιο και δε θα έχεις εγγυημένα το έξτρα νταβατζιλιδικες χρεώσεις ΟΤΣ που μπορεί να είναι και 20-30.... το  μήνα 

Επίσης έχει 20 % εκτύπωση τον πρώτο χρόνο και 15% τον δεύτερο για έγκαιρη πληρωμή 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, great είπε

Ωραία μιας και σας βρήκα:

  • Αλλάζει το ρολόι σου και σου τραβάει καλώδιο ρεύματος δικό τους ή χρησιμοποιείς το ίδιο;

Τιποτα δεν αλλαζει, οπως και με τη ΔΕΗ ετσι και με τους αλλους παροχους το δικτυο διανομης ανοικει στη ΔΕΔΗΕΕ και ολοι δινουν ρευμα μεσω αυτου.

20 λεπτά πριν, great είπε

Αν το ρεύμα το δίνει η ΔΕΗ η ΔΕΔΗΕΕ ποτέ μου δεν κατάλαβα τι είναι το ένα και τι το άλλο πάμε στο ζουμί:

  • Εαν δεν έχεις ρεύμα βλάβη ποιος το φτιαχνει; η Elpedison ή ΔΕΔΗΕΕ. Μην μου πείτε η Elpedison και απλά παίρνει αυτή τηλέφωνο στην ΔΕΔΗΕΕ για να έρθει το συνεργείο THΣ ΔΕΔΗΕΕ.

Βλεπε παραπανω, το δικτυο ανοικει στη ΔΕΔΔΗΕ και αυτη το συντηρει.

20 λεπτά πριν, great είπε
  • Εαν γίνεται τεχνικές προγραματισμένες εργασίες ΔΕΗ, δηλαδή βρίσκεις στην κολόνα χαρτάκι για διακοπή 08:00-13:00, ρεύμα με Elpedison θα έχεις;

Οι εργασιες ειναι της ΔΕΔΔΗΕ, εαν εχει μεινει καμια ταμπελα απλα εχει ξεμεινει απο αρχαιες 😛  εποχες. Οποτε οχι δε θα εχεις.

20 λεπτά πριν, great είπε
  • Το καλοκαίρι κάνουν απεργία η ΔΕΗ,κατεβάζει διακόπτες όπως έχει κάνει στο παρελθόν και βγάζει πρόγραμμα οτι η περιοχή σου δεν θα έχει ρεύμα μέχρι τις 16:00, εγώ με Elpedison θα έχω ρεύμα;

Οχι δε θα εχεις, αν και τους διακοπτες τους κατεβαζει η ΔΕΔΔΗΕ

20 λεπτά πριν, great είπε
  • Έχω τριφασικό και το χειμώνα έπεφτε συνέχει η μια φάση απο βλάβες σε μετασχηματιστές  της ΔΕΗ, τηλέφωνο για αναγγελία βλάβης σε ποιον παίρνεις και ποιος την φτιάχνει πραγματικά;

Στη ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoc είπε

 

Οχι δε θα εχεις, αν και τους διακοπτες τους κατεβαζει η ΔΕΔΔΗΕ

 

Αυτο γινεται γιατι η προσφορα ηλεκτρικης ενεργειας μειωνεται και το κανει για να μην εχουμε γενικο black out.

Σε ολα τα παραπανω ρυθμιστης η ΡΑΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoc είπε

Τιποτα δεν αλλαζει, οπως και με τη ΔΕΗ ετσι και με τους αλλους παροχους το δικτυο διανομης ανοικει στη ΔΕΔΗΕΕ και ολοι δινουν ρευμα μεσω αυτου.

Βλεπε παραπανω, το δικτυο ανοικει στη ΔΕΔΔΗΕ και αυτη το συντηρει.

Οι εργασιες ειναι της ΔΕΔΔΗΕ, εαν εχει μεινει καμια ταμπελα απλα εχει ξεμεινει απο αρχαιες 😛 εποχες. Οποτε οχι δε θα εχεις.

Οχι δε θα εχεις, αν και τους διακοπτες τους κατεβαζει η ΔΕΔΔΗΕ

Στη ΔΕΔΔΗΕ.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αρα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να αλλάξω. Η διαφορα 40 ευρω το μηνα να πάω σε μια εταιρεια που ήδη έχουν κλεισει δυο με κατάχρηση χρημάτων δεν μου δίνει τίποτα (το πρόβλημα μου είναι το δίκτυο καθαρά, διακοπές, βλάβες, κατεβάζω διακόπτες γιατί έτσι γουστάρω οπότε εαν αυτο δεν αλλάζει δεν μου κάνει)

ΟΚ και η ΔΕΗ το blackout έρχεται είμαι σίγουρος απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτα γιατί δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ αλλο λόγο να αλλάξει καποιος. 

 

1 ώρα πριν, panoc είπε

Οι εργασιες ειναι της ΔΕΔΔΗΕ, εαν εχει μεινει καμια ταμπελα απλα εχει ξεμεινει απο αρχαιες 😛 εποχες. Οποτε οχι δε θα εχεις.

ναι :) ΔΕΗ λέει σε μας στα χαρτάκια πάντως ακόμα κατι φωτοτυπίες είναι που απλά βάζουν ωρα-μέρα (Αν. Αττική)

 

 

 

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αρα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να αλλάξω. Η διαφορα 40 ευρω το μηνα να πάω σε μια εταιρεια που ήδη έχουν κλεισει δυο με κατάχρηση χρημάτων δεν μου δίνει τίποτα (το πρόβλημα μου είναι το δίκτυο καθαρά, διακοπές, βλάβες, κατεβάζω διακόπτες γιατί έτσι γουστάρω οπότε εαν αυτο δεν αλλάζει δεν μου κάνει)

ΟΚ και η ΔΕΗ το blackout έρχεται είμαι σίγουρος απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτα γιατί δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ αλλο λόγο να αλλάξει καποιος. 

ναι :) ΔΕΗ λέει σε μας στα χαρτάκια πάντως ακόμα κατι φωτοτυπίες είναι που απλά βάζουν ωρα-μέρα (Αν. Αττική)

Εκεινες ηταν εταιριες φωτοβολιδες.. 

Πχ η Elpedison ειναι των EΛΠΕ (Ελληνικα Πετρελαια) αμα κλεισουν αυτοι δεν θα εχουμε ουτε βενζινη για το αμαξι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Πχ η Elpedison ειναι των EΛΠΕ (Ελληνικα Πετρελαια) αμα κλεισουν αυτοι δεν θα εχουμε ουτε βενζινη για το αμαξι....

Δεν πάει έτσι , είναι άλλη εταιρεία που αποφάσισαν να μπουν στην αγορά αν δουν οτι οικονομικά είναι ασύμφορο και δεν βγαίνουν τα νούμερα θα κλείσει, δεν παει να πει οτι χρεοκόπησαν τα ελληνικά πετρέλαια, μια θυγατρική είναι απο τις τόσες που κάνουν οι μεγάλες εταιρείες και μπαίνουν σε άλλες αγορές και βγαίνουν αν τελικά είναι  ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, great είπε

Δεν πάει έτσι , είναι άλλη εταιρεία που αποφάσισαν να μπουν στην αγορά αν δουν οτι οικονομικά είναι ασύμφορο και δεν βγαίνουν τα νούμερα θα κλείσει, δεν παει να πει οτι χρεοκόπησαν τα ελληνικά πετρέλαια, μια θυγατρική είναι απο τις τόσες που κάνουν οι μεγάλες εταιρείες και μπαίνουν σε άλλες αγορές και βγαίνουν αν τελικά είναι  ασύμφορο.

Η μαμα εταιρια εχει δωσει εγγυητικη στην ΡΑΕ για την αδεια. Για αυτο και το ειχαν βαλει και στην διαφημιση εαν θυμασαι ... (Με την εγγυηση των ΕΛΠΕ)

Αλλος μεγαλος μετοχος της elpedison ειναι η ΕΛΑΚΤΩΡ που αναλαμβανει μεγαλα δημοσια εργα...

Δεν λεμε οτι δεν θα κλεισει απλα δεν υπαρχει φοβος για καταχρηση κτλ

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, great είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αρα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να αλλάξω. Η διαφορα 40 ευρω το μηνα να πάω σε μια εταιρεια που ήδη έχουν κλεισει δυο με κατάχρηση χρημάτων δεν μου δίνει τίποτα (το πρόβλημα μου είναι το δίκτυο καθαρά, διακοπές, βλάβες, κατεβάζω διακόπτες γιατί έτσι γουστάρω οπότε εαν αυτο δεν αλλάζει δεν μου κάνει)

ΟΚ και η ΔΕΗ το blackout έρχεται είμαι σίγουρος απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτα γιατί δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ αλλο λόγο να αλλάξει καποιος. 

ναι :) ΔΕΗ λέει σε μας στα χαρτάκια πάντως ακόμα κατι φωτοτυπίες είναι που απλά βάζουν ωρα-μέρα (Αν. Αττική)

40 το τετράμηνο εννοείς ?

γιατί 40 το μηνά είναι καλός λόγος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2019 στις 8:44 ΜΜ, k_w_t είπε

Οτι σε λιγο ο ανταγωνισμος θα ριξει της τιμες οπως εγινε με την τηλεφωνια.

Αλλιως ακομα θα πληρωναμε 50€ για 8mbit γραμμη χωρις τις κλησεις και θα μας χρεωναν και την αναγνωριση .... (ΟΤΕ 2003-2004)

Από αέρα πιστεύεις παράγεται το ρεύμα;

Η ΔΕΗ πουλάει κάτω του κόστους, ώστε οι πάροχοι να πουλήσουν φθηνά. Ποιος νομίζεις πληρώνει τη διαφορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Από αέρα πιστεύεις παράγεται το ρεύμα;

Η ΔΕΗ πουλάει κάτω του κόστους, ώστε οι πάροχοι να πουλήσουν φθηνά. Ποιος νομίζεις πληρώνει τη διαφορά; 

Βασικα φτιαχνεται και απο αερα εαν βαλεις ανεμογεννητρια οποτε ακυρο το παραδειγμα...

Ολοι οι παροχοι παραγουν καποιο ποσοστο ρευματος, η ΕLPEDISON ,o ΗΡΩΝ, ο Μυτιληναιος κτλ το οποιο μπαινει πανω στο δικτυο της ΔΕΔΔΗΕ οπως μπαινουν και τα φωτοβολταϊκα παρκα.

Απλα η ΔΕΗ εχει το μεγαλυτερο ποσοστο παραγωγης ρευματος με 78%.

Αναλυτικα εδω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Βασικα φτιαχνεται και απο αερα εαν βαλεις ανεμογεννητρια οποτε ακυρο το παραδειγμα...

Ολοι οι παροχοι παραγουν καποιο ποσοστο ρευματος, η ΕLPEDISON ,o ΗΡΩΝ, ο Μυτιληναιος κτλ το οποιο μπαινει πανω στο δικτυο της ΔΕΔΔΗΕ οπως μπαινουν και τα φωτοβολταϊκα παρκα.

Απλα η ΔΕΗ εχει το μεγαλυτερο ποσοστο παραγωγης ρευματος με 78%.

Αναλυτικα εδω... 

Προφανώς και "φτιάχνεται".

Το ερώτημα είναι γιατί πρέπει οι πάροχοι να λαμβάνουν κάτω του κόστους ρεύμα, από πρώτη ύλη που είναι δημόσιο αγαθό σε αφθονία. Αν θέλουν ας κάνουν δικές τους επενδύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 25/07/2019 at 20:32, k_w_t said:

Σκεψου οτι το ρευμα ηταν 178€ και ολα τα αλλα ρυθμιζομενες χρεωσεις (ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ,ΕΡΤ κτλ)

Έχει κάνει ζημιά αυτός ο διαχωρισμός ΔΕΗ-ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ. Και τα 2 τελευταία για το ρεύμα είναι, απλά όχι για την "παραγωγή" του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...