Προς το περιεχόμενο

Yaris 1300 του 2004, αναβοσβήνουν οι ενδείξεις στο κοντέρ.


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Έχω το παραπάνω πρόβλημα καμία βδομάδα.

Στα καλά καθούμενα  άρχισε να αναβοσβήνει το  ταμπλό με τις ενδείξεις ταχύτητας - βενζίνης, κάποιες φορές να σβήνει το μισό,  κάποιες ολόκληρο και άλλες τελείως.

Το δεύτερο το μικρότερο που δείχνει κατανάλωση κτλ λειτουργεί κανονικά. 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ?

Είχε ποτέ κανείς παρόμοια βλάβη ?

Επεξ/σία από skfn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

Παίρνει πάντα με την πρώτη. 

Έχω κάποιες γνώσεις,  έβγαλα το πρώτο πλαστικό κάλυμμα,  έβαλα καθαριστικό σπρέι επαφών στα δύο Πρώτα φις, αλλά τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβασα το θεμα μου και σε αλλο forum, αλλα δυστυχώς δεν βρηκα λύση.

Το άνοιξα μονος και βρήκα μία μικρή μαυρiλα στο κατω μέρος της οθόνης (που καποιος μου είπε οτι ειναι συνηθισμένο χωρίς να σημαίνει κάτι) και δυο πυκνωτάκια που μοιάζουν βραχυκλωμένα.(σφυραει το πολύμετρο) και δειχνουν μια αντισταση 4-5 ohm. (φώτος)

Οι δύο πυκνωτές αλουμινίου είναι μετρημένοι με ESR meter και ειναι οκ.

Βρηκα και αυτό https://www.digital-kaos.co.uk/forums/showthread.php/778077-Repair-of-dashboard-Toyota-Yaris-2004?highlight=Yaris+2004+dashboard, φαινεται να είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα yaris αυτής της σειράς αλλα δεν με βοηθησε.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή, στέρεψα!

Αν γνωρίζει κανείς καποιο έμπειρο ηλεκτρονικό που θα μπορούσε να το δει.

yarismarked.jpg

yarislightmarked.jpg

Επεξ/σία από skfn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skfn είπε

Ανέβασα το θεμα μου και σε αλλο forum, αλλα δυστυχώς δεν βρηκα λύση.

Το άνοιξα μονος και βρήκα μία μικρή μαυρiλα στο κατω μέρος της οθόνης (που καποιος μου είπε οτι ειναι συνηθισμένο χωρίς να σημαίνει κάτι) και δυο πυκνωτάκια που μοιάζουν βραχυκλωμένα.(σφυραει το πολύμετρο) και δειχνουν μια αντισταση 4-5 ohm. (φώτος)

Οι δύο πυκνωτές αλουμινίου είναι μετρημένοι με ESR meter και ειναι οκ.

Βρηκα και αυτό https://www.digital-kaos.co.uk/forums/showthread.php/778077-Repair-of-dashboard-Toyota-Yaris-2004?highlight=Yaris+2004+dashboard, φαινεται να είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα yaris αυτής της σειράς αλλα δεν με βοηθησε.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή, στέρεψα!

Αν γνωρίζει κανείς καποιο έμπειρο ηλεκτρονικό που θα μπορούσε να το δει.

yarismarked.jpg

yarislightmarked.jpg

Στο Χαϊδάρι ρώτησε λεωφόρο Αθηνών 360 είναι ηλεκτρολογιο εάν σε βολεύει και η περιοχή βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σε Yaris του 2000, στο 18ο έτος του…

Το έκανε μια μόνο φορά, μέρα μεσημέρι… είχε τρελαθεί το καντράν… αναβόσβηνε… έπαιζαν οι ενδείξεις της ταχύτητας…

Αλλά δεν το ξανά έκανε από τότε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε τους πολους της μπαταριας  και πατα το φρενο για λιγο να φυγει οτι ρευμα εχει μεινει και μετα 5 λεπτα ξαναβαλε τους πολους

μπορει να στρωσει αν δεν ειναι κατι καμμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν πει ότι δεν πρέπει να μείνει χωρίς ελάχιστο ρεύμα το αυτοκίνητο γιατί θα τα παίξει ο εγκέφαλος,  το ραδιόφωνο κτλ. Αλλά και όταν αλλάζω μπαταρία, συνδέουν μια 9 βολτη για τη μνήμη. 

Άλλωστε αφού το βγάζω όλο από το ταμπλό και το αυτοκίνητο δεν είναι το ίδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skfn είπε

Μου έχουν πει ότι δεν πρέπει να μείνει χωρίς ελάχιστο ρεύμα το αυτοκίνητο γιατί θα τα παίξει ο εγκέφαλος,  το ραδιόφωνο κτλ. Αλλά και όταν αλλάζω μπαταρία, συνδέουν μια 9 βολτη για τη μνήμη. 

Άλλωστε αφού το βγάζω όλο από το ταμπλό και το αυτοκίνητο δεν είναι το ίδιο ?

Απο τύχη δεν εχεις καψει κατι στο αμαξι , για τέτοιες εργασίας έπρεπε να βγάζεις εντελώς τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν πει πχ ότι το ραδιόφωνο θα θέλει κωδικό για να ξεκινήσει. 

Όταν άλλαξα μπαταρία, ο ηλεκτρολόγος συνδέσε άλλη μπαταρία μέχρι να βάλει τη καινούργια. 

Όσο αφορά τη ζημιά που μπορεί να κάνω, αφού το κοντέρ το αποσυνδεω από το αυτοκίνητο,  και το βάζω στον πάγκο, κινδυνεύει πάλι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Έχω το ίδιο θέμα με avensis 2001  τρεμοπαίζουν οι ενδείξεις του ταβλό !!!! ´εγινε μετά από το μηδενισμό της μπαταρίας λόγω ακινησίας !!! 
Ήθελα να μου πεις τί έκανες τελικά Γιατί βλέπω κατέχεις περισσότερα από μένα ;;;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...