Προς το περιεχόμενο

Yaris 1300 του 2004, αναβοσβήνουν οι ενδείξεις στο κοντέρ.


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/5/2020 στις 2:20 ΜΜ, Vagelis1821 είπε

Έχω το ίδιο θέμα με avensis 2001  τρεμοπαίζουν οι ενδείξεις του ταβλό !!!! ´εγινε μετά από το μηδενισμό της μπαταρίας λόγω ακινησίας !!! 
Ήθελα να μου πεις τί έκανες τελικά Γιατί βλέπω κατέχεις περισσότερα από μένα ;;;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Avensis του 99 εχω και το εχω αφησει πολλες φορες χωρις μπαταρια, δηλαδη εβγαλα τους πολους .Απο ωρες μεχρι ημερες.Δεν μου εκανε το παραμικρο.Εμενα απλως εχουν καει καποια λαμπακια π,χ του χιλιομετρητη.Αυτα θελουν διαδικασια για να αλλαχθουν;Πρεπει να ειναι γατονι ο ηλεκτρολογος η θα μου το διαλυσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Vagelis1821 είπε

Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη !!!

Αρα θέλει ειδικό στα κοντέρ κάτι ηλεκτρονικό είναι ???

Κοντερατζήδες το κάνουν ή ηλεκτρονικοί, εξειδικευμένοι όμως στο αντικείμενο.

Τώρα τι έκανε , δεν ξέρω. Ρώτησα από περιέργεια,  ...μου τα μπέρδευε άλλαξε επεξεργαστη, πυκνωτές και πολλά αλλα (είπε!) και ...αν του έδινα ενα χιλιάρικο, θα μου έλεγε ακριβώς τι. Δεν το κατάλαβα το χουμοράκι του,  αλλά η δουλειά μου έγινε.

Άλλαξε και την ...τιμή που μου είπε αρχικά, προς τα πάνω βεβαίως!

3 ώρες πριν, toyo73 είπε

Avensis του 99 εχω και το εχω αφησει πολλες φορες χωρις μπαταρια, δηλαδη εβγαλα τους πολους .Απο ωρες μεχρι ημερες.Δεν μου εκανε το παραμικρο.Εμενα απλως εχουν καει καποια λαμπακια π,χ του χιλιομετρητη.Αυτα θελουν διαδικασια για να αλλαχθουν;Πρεπει να ειναι γατονι ο ηλεκτρολογος η θα μου το διαλυσουν.

Η αλλαγή στα λαμπάκια είναι πιό εύκολη. Αν το δεις μια φορά, το κάνεις.

Μην τη φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Επισκευαζεται γενικα να ξερεις. Εχω επισκευαζω κοντερ γενικα... αν καποιος παθει το ιδιο ας μου στειλει ενα πμ. Ειμαι ηλεκτρονικος. Αν επιτρεπεται ποσα εδωσες σε αυτον στο περιστερι; 90-100;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 - 70 μου είχε πει αρχικά,  αλλά ένα μήνα μετά που μπόρεσα να το πάω επέμενε ότι η τιμή του ήταν 150 !

Φυσικά δεν μου είπε τι ακριβώς έκανε. 

Σε ποια περιοχή είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2021 στις 3:36 ΜΜ, skfn είπε

60 - 70 μου είχε πει αρχικά,  αλλά ένα μήνα μετά που μπόρεσα να το πάω επέμενε ότι η τιμή του ήταν 150 !

Φυσικά δεν μου είπε τι ακριβώς έκανε. 

Σε ποια περιοχή είσαι?

Αιγαλεω ειμαι εγω. Σορρυ που καθυστερησα να απαντησω. Δν μου ηρθε ποτε ειδοποιηση. Στειλε μου πμ για τηλ. Σε ενα δυωρο το εχω ετοιμο

Ενα μικρο δειγμα απο μετατροπες που εχω κανει για πελατες

20170303_145201.jpg

20150823_203646.jpg

20150311_022433.jpg

received_680362005730297.jpeg

received_655705101506587.jpeg

Επεξ/σία από nem52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ίδιο πρόβλημα και εδώ σε yaris 1,3 2005.

Το καντραν έσβησε για ενδείξεις ταχύτητας στροφών, ενώ τρεμόπαιξε ένα μικρό διάστημα

Σε αντιπροσωπίες Toyota (σε 2 το πήγα), είπαν ότι φταίει το καντραν. Έγινε αντικατάσταση καντράν (350 ευρω). Δούλεψε κάποιες ωρες, και στην επιστροφή προς το σπίτι, έσβησαν όλες οι ενδείξεις, (+ χιλιομετρα ένδειξη βενζίνης, όχι μόνο στροφές - ταχύτητα όπως στο παλιό). Μετά ξανάναξε για 1 διαδρομή. Ενημέρωσα, το ξαναπήγα για έλεγχο και δεν βρήκαν λεει προβλήμα. Βέβαια αναβόσβηνε πάλι την επόμενη μέρα.

Σε νέα επικοινωνία μου είπαν ότι πρέπει να ξαναγίνει αντικατάσταση (δωρεάν αυτη τη φορα) αλλά νομίζω δεν έχουν βρει το προβλημα, και θα έχουμε πάλι τα ίδια. Κάτι άλλο συμβαίνει σίγουρα και έχω απογοητευτεί γιατί το αμαξάκι δεν εχει κανένα άλλο προβλημα 

Να σημειώσω ότι έχω παρατηρήσει ότι όταν ξεκινάω τη μηχανή, άλλωτε ανάβει, άλλωτε τρεμοσβήνει και άλλωτε δεν ανάβει καθόλου.

Επίσης και αναμένο (που δείχνει σωστά όταν είναι αναμένο) ξαφνικά εν κινήσει σβήνει (μειώνεται ο φωτισμός και στο τέλος σβήνει). 

Καμιά ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπροσωπεία το μόνο που ξέρει και πάντα προτείνει,  σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική βλάβη, είναι "αντικατάσταση" και ότι  προκύψει! Αν δεν κάτσει,  αρχίζουν τα δύσκολα. 

Απευθύνσου σε κάποιο ηλεκτρονικό που ασχολείται με αυτοκίνητα. 

Η βλάβη μπορεί να είναι απλή πχ ψυχρή κοληση,  ενας πυκνωτής κτλ, μηδενικού κόστους,  αλλά χρειάζεται ειδικές γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να γίνει ξανά η αντικατασταση, αλλά κι εγω νομίζω πως φταίει κάτι άλλο. Με τη 2η αντικατάσταση θα φανεί

Το θέμα είναι πως στην περιοχή μου (Θράκη) δεν έχει "καντρανατζίδες" και δεν ξερω κατά πόσο τα τοπικά συνεργεία μπορούν να βγάλουν άκρη γιατι οπως λες θέλει κάποιον να ξέρει😔

θα είχε νόημα επικοινωνία με κεντρικά της Toyota?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/4/2022 στις 11:39 ΠΜ, argouen2 είπε

Περιμένω να γίνει ξανά η αντικατασταση, αλλά κι εγω νομίζω πως φταίει κάτι άλλο. Με τη 2η αντικατάσταση θα φανεί

Το θέμα είναι πως στην περιοχή μου (Θράκη) δεν έχει "καντρανατζίδες" και δεν ξερω κατά πόσο τα τοπικά συνεργεία μπορούν να βγάλουν άκρη γιατι οπως λες θέλει κάποιον να ξέρει😔

θα είχε νόημα επικοινωνία με κεντρικά της Toyota?

Tι εκανες τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Αυτά δεν είναι που δεν σπάνε δεν χαλάνε?? 😂😂😂😂

Για εξαρτήματα σαν αυτά που μπαίνουν σε κάτι τροφοδοτικά τύπου force & deer , όταν χαλάνε μετά από 20 χρόνια το λες και επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dbrillis είπε

Κωλαμαξο, μετα απο 18 χρονια του εβγαλε τετοιο προβλημα. 

Ναι ενώ στα υπόλοιπα είναι αμαξάρα. Α ξέχασα είναι με καδένα και δε χαλάει. Απλά τυχαίνει 😭

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...