Προς το περιεχόμενο

The Boys (Amazon Prime-2019)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 531
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Boys[Season 2]

the-boys-season-2-poster-butcher-clean-1

Ακομα μια πολυ καλη σεζον ενα κλικ κατωτερη της πρωτης και αυτο γιατι μεχρι τη μεση της σεζον αναλωθηκε αρκετα στις σχεσεις μεταξυ των πρωταγωνιστων και στα ψυχολογικα τους αφηνοντας στην ακρη την βασικη πλοκη της σειρας. Στα τελευταια επεισοδια ομως ανεβασε κατακορυφα επιπεδο και ειχαμε ενα υπεροχο και ταιριαστο κλεισιμο αναλογως με αυτα που ειδαμε στην υπολοιπη σεζον. Το gore το εχουν παει σε αλλο επιπεδο οι σκηνοθετες δεν φοβουνται να προσφερουν WTF στιγμες στο κοινο τους και αρκετες θελουν γερο στομαχι. Ειναι μια σειρα αυστηρα ανω των 18 οχι μονο για το gore αλλα και για τις αρκετα αλλοπροσαλλες στιγμες που εχει. Απο χαρακτηρες ξεχωριζουν Butcher και Homelander δινουν 2 εξαιρετικες ερμηνειες αλλα και το υπολοιπο casting ειναι αξιολογο και ο καθε χαρακτηρας γινεται αγαπητος η μισητος απο τον θεατη. Μην την χασετε δεχτειτε οτι δειχνει η σειρα και αφηστε την να σας βαλει στον τρελο κοσμο της. 8.7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικα σπανια μου βγαινει κατι με τους κακους μιας σειρας ή ταινιας, εστιαζω συνηθως στους καλους. Ε αυτον τον Homelander θελω να τον τσακισω στο ξυλο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γενικα σπανια μου βγαινει κατι με τους κακους μιας σειρας ή ταινιας, εστιαζω συνηθως στους καλους. Ε αυτον τον Homelander θελω να τον τσακισω στο ξυλο. :lol:

Και η Storm πολυ κακια ηταν αλλα στο τελος την λυπηθηκα πως καταντησε. Ο Homelander εχει πολλα θεματα γενικα καμια σχεση με αυτο που δειχνει προς τα εξω. Δυσκολα παιδικα χρονια οπως φανηκε και απο τα τελευταια επεισοδια με τον διευθυντη της κλινικης που τον μεγαλωσε. Ως ηθοποιος παντως ειναι εξαιρετικος και στο Banshee ηταν κορυφη αλλα και ο Butcher μεγαλο ταλεντο και αυτος τον συμπαθεις ενω ξερεις οτι ειναι κακος και αυτος απο τι μια οψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και η Storm πολυ κακια ηταν αλλα στο τελος την λυπηθηκα πως καταντησε. Ο Homelander εχει πολλα θεματα γενικα καμια σχεση με αυτο που δειχνει προς τα εξω. Δυσκολα παιδικα χρονια οπως φανηκε και απο τα τελευταια επεισοδια με τον διευθυντη της κλινικης που τον μεγαλωσε. Ως ηθοποιος παντως ειναι εξαιρετικος και στο Banshee ηταν κορυφη αλλα και ο Butcher μεγαλο ταλεντο και αυτος τον συμπαθεις ενω ξερεις οτι ειναι κακος και αυτος απο τι μια οψη. 

Kοιτα τη Stormfront επειδη την παω τρομερα ως ηθοποιο,  ως παρουσια κλπ, δεν την μισησα γιατι μπαινει πολυ το προσωπικο στοιχειο. Προφανως και μου αρεσε η φαση της στο τελος, αλλα οκ. Τον Homelander μονο που τον  βλεπω μου γυρναει το ματι για καποιον λογο. 😛

Καλα εννοειται οτι ο τυπος ειναι εξαιρετικος ηθοποιος, δεν το συζηταμε, ειναι κορυφη. Ο Butcher ειναι κι αυτος τοπ. Νομιζω πως ολοι οι ηθοποιοι που εχουν διαλεξει ειναι ενας κι ενας πραγματικα. Ακομα και ο αδιαφορος κατατα A-Train, ειναι ο,τι πρεπει για τον ρολο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ηθοποιος του Homelander τον παιζει καλα, αλλα τον παιζει λαθος σε σχεση με το κομικ. ο Homelander ειναι σαν τον Bateman του American Psycho, αυτος τον παιζει σαν τον Joker. βεβαια δεν φταιει ο ηθοποιος,  ακολουθει το characterization που του εχουν δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stormrain είπε

Kοιτα τη Stormfront επειδη την παω τρομερα ως ηθοποιο,  ως παρουσια κλπ, δεν την μισησα γιατι μπαινει πολυ το προσωπικο στοιχειο. Προφανως και μου αρεσε η φαση της στο τελος, αλλα οκ. Τον Homelander μονο που τον  βλεπω μου γυρναει το ματι για καποιον λογο. 😛

Καλα εννοειται οτι ο τυπος ειναι εξαιρετικος ηθοποιος, δεν το συζηταμε, ειναι κορυφη. Ο Butcher ειναι κι αυτος τοπ. Νομιζω πως ολοι οι ηθοποιοι που εχουν διαλεξει ειναι ενας κι ενας πραγματικα. Ακομα και ο αδιαφορος κατατα A-Train, ειναι ο,τι πρεπει για τον ρολο.

Ειναι συμπαθεστατη οντως η Aya Cash αλλα ο ρολος της στη σειρα ηταν αρκετα κακος στο επεισοδιο που θερισε ολη την πολυκατοικια ηταν για σκοτωμα οπως και με τον αδερφο της Κιμικο. Ο A-Train ειναι λιγο αδιαφορος και ο Deep βγαζει τρελο γελιο. Στο τελος που κανει τον αλλο "Η φρεσκα ειναι για πεταμα ελιωσα". Ο καθε ηθοποιος ταιριαζει με τον ρολο που εχει. Ο Χιουι το καλο παιδι και η Starlight η ομορφη παρουσια που θελει να κανει το καλο. Να δουμε ποτε θα βγει η νεα σεζον το cliffhanger στο τελος δειχνει οτι θα εχουμε μια εξαιρετικη τριτη σεζον.

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

ο ηθοποιος του Homelander τον παιζει καλα, αλλα τον παιζει λαθος σε σχεση με το κομικ. ο Homelander ειναι σαν τον Bateman του American Psycho, αυτος τον παιζει σαν τον Joker. βεβαια δεν φταιει ο ηθοποιος,  ακολουθει το characterization που του εχουν δωσει.

Οσοι δεν εχουμε διαβασει το comic παντως βλεπουμε πολυ ευχαριστα τη σειρα. Σιγουρα θα υπαρχουν αλλαγες και θα ξενιζουν οσοι ειστε φαν του κομικ οπως γινεται και σε αλλες σειρες(πχ game of thrones με τα βιβλια) αλλα εδω πρεπει να κρινουμε καθαρα τη σειρα και οχι ποσο καλη ειναι σε συγκριση με τα comics.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρα ειναι προσαρμογη αυθεντικου εργου. εννοειται οτι για καποιον που ειναι oικειος με την αρχικη πηγη, θα κανει και την συγκριση με αυτην. αυτο γινοταν ανεκαθεν. απο κει και περα, εσυ κρινε την γιαυτο που ειναι μονο. και εγω θα την κρινω και ως προσαρμογη. δεν υπαρχει προβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KilliK είπε

η σειρα ειναι προσαρμογη αυθεντικου εργου. εννοειται οτι για καποιον που ειναι oικειος με την αρχικη πηγη, θα κανει και την συγκριση με αυτην. αυτο γινοταν ανεκαθεν. απο κει και περα, εσυ κρινε την γιαυτο που ειναι μονο. και εγω θα την κρινω και ως προσαρμογη. δεν υπαρχει προβλημα.

δεν εχω διαβάσει τα κομικ αλλά εχω διαβάσει τις αλλαγές που χουν γίνει.

Προσωπικά καμία αλλαγή δεν βρίσκω κακή. Ειδικά οτι οι Boys δεν πήραν το compound V μονο καλο ειναι.

λόγω του παραπάνω πιστεύω άλλαξαν κ gender στην stormfront.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stormrain είπε

τη Stormfront επειδη την παω τρομερα ως ηθοποιο,  ως παρουσια κλπ, δεν την μισησα γιατι μπαινει πολυ το προσωπικο στοιχειο

Ουφ, και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος ανώμαλος που του έκανε κλικ το όλο visual στυλ της στη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Αν και πάει καιρός από τότε που διάβασα το κόμικ και έχω ξεχάσει τις λεπτομέρειες, οι περισσότερες αλλαγές της σειράς είναι καλοδεχούμενες και τις βλέπω ως βελτιώσεις σε σχέση με το αρχικό υλικό.

Spoiler

Το κόμικ θυμάμαι πως ώρες ώρες μου έδινε την εντύπωση πως έδινε υπερβολική έμφαση στο να σοκάρει αλλά και να μην του ξεφύγει κάποια ομάδα ηπερηρώων που να μην σατιρίσει, και αυτό γινόταν σε βάρος της ανάπτυξης της ιστορίας. Από ένα σημείο και μετά είχε αρχίσει να επαναλαμβάνεται και να γίνεται λιγάκι βαρετό, ειδικά αν δεν σοκάρεσαι εύκολα.

Επίσης, οι χαρακτήρες του, ειδικά οι σουπερήρωες, παραήταν μονοδιάστατοι, κάτι που ευτυχώς στη σειρά έχει αλλάξει αρκετά. Εδώ μου θυμίζουν συχνά αστέρες του ΝΒΑ ή διασημότητες της μουσικής ή του Χόλιγουντ, κακομαθημένοι, διεφθαρμένοι από την εξουσία, θεωρώντας πως μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν μένοντας ατιμώρητοι, αλλά και ταυτόχρονα φυλακισμένοι στα συμβόλαιά τους, υπηρέτες της δημόσιας εικόνας τους και πιόνια σε ένα παιχνίδι τους κανόνες του οποίου αγνοούν.

Το ότι οι "καλοί" δεν χρησιμοποιούν V μόνο ως θετικό το βλέπω, γιατί ειδικά στην τηλεόραση εύκολα θα μπορούσε να εξελιχθεί σε τσίρκο η φάση όπου κάθε φορά που κάποιος στριμώχνονταν από κάποιον υπερήρωα το V θα λειτουργούσε ως ο από μηχανής θεός.

Ο τρόπος που παίζουν με την πολιτική ορθότητα είναι σε γενικές γραμμές αποδεκτός, ειδικά αν το συγκρίνουμε με τα τέρατα που έχουμε δει αλλού, και κάποιες φορές ευρηματικός, αφού σου λένε χύμα πως οι γυναικείοι χαρακτήρες μπαίνουν γιατί η ομάδα πρέπει να γίνει πιο "diverse". Βέβαια η σκηνή με το γυναικείο ξύλο θα μπορούσε να λείπει - μου θύμισε λίγο την τραγική αντίστοιχη σκηνή από το Avengers (οκ, υπερβάλλω, δεν ήταν δυνατό να είναι τόσο χάλια).

Απογοήτευση, βέβαια, το ότι δεν είδαμε περισσότερο Love Sausage, αλλά τουλάχιστον απότισαν τον απαραίτητο φόρο τιμής. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να εμφανιστεί περισσότερο στην επόμενη σεζόν.

Επίσης, η ιδέα του Homelander να κάνει σεξ με τον εαυτό του ήταν ωραία και ταιριαστή με τον χαρακτήρα και θα ήθελα να αξιοποιηθεί περισσότερο (π.χ. για άλλο ένα επεισόδιο). 

Τέλος, ελπίζω να μην ακολουθήσουν την πλοκή του κόμικ σε ό,τι αφορά το τέλος, τόσο

Spoiler

στην σχέση Homelander - Black Noir όσο και το ξεπάστρεμα που έκανε ο Butcher στην ομάδα του.

Ενώ είναι ωραία εξέλιξη το ότι ο Butcher καταλήγει να γίνεται οριστικά και αμετάκλητα αυτό που απεχθάνεται, θα προτιμούσα να μη γίνει τόσο ασυνάρτητα όσο στο κόμικ. Ήταν μια καλή ιδέα με κακή εκτέλεση, κάτι σαν το φινάλε του GOT. 

Ελπίζω στη σειρά να σκεφτούν κάτι καλύτερο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ, η σειρά πάντως όσο πάει και γίνεται πιο φλώρικη, δεν τολμάει. Από την αρχή είχε φανεί, αλλά καλοί χαρακτήρες γίνονται όλο και πιο καλοί, οι κακοί εξαφανίζονται, νέοι παίρνουν την θέση τους και μόνο ο Homelander μένει. Αν οι σεναριογράφοι είχαν τα κότσια,

Spoiler

ας έβαζαν τον Butcher να σκοτώσει τον πιτσιρίκο

Αν χρειάζονται μαθήματα για το πώς να φτιάξουν κακούς συμπαθείς χαρακτήρες, ας δουν το The Sopranos και το The Shield.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το τελος του κομικ ειναι πραγματι αδυναμο, και ειναι το μονο που θα θελα να δω καλυτερα δοσμενο στη σειρα. αλλα κατι μου λεει οτι ο Butcher δεν θα εχει την ιδια καταληξη. οπως ειπωθηκε και πιο πανω, δεν τολμανε. ηδη το γεγονος οτι δεν εχουν παρει το compound V, το αναιρει.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...